İstanbul’un En İyi Kokoreççileri

İstanbul’da En İyi Kokoreççiler ve Meşhur Kokoreç Mekanları

Özel seçilen süt kuzularının ince bağırsağından elde edilen kokoreç, oldukça besleyici ve lezzetli bir yiyecek. Ancak kokoreçi lezzetiyle birlikte hazırlayabilmek önemli bir meziyet. Bu yüzden de işinin hakkını veren ustalar, İstanbul‘da nam salmış durumdalar.

Kokoreçin İzmir ve İstanbul usulü olmak üzere iki versiyonu bulunuyor. İzmir usulü kokoreç, közden alınır alınmaz dilimlendikten sonra kıyılmadan bıçak darbeleriyle dağıtılıyor.

Baharatlanıp domates eklenmeden servis edilen İzmir usulü kokoreçin aksine, İstanbul usulü kokoreç iyice doğranıyor ve lezzet deposu domatesle harmanlanarak ikram ediliyor.

Damak tadına düşkün olanlar, İstanbul’da çeşitli yiyeceklerin en iyisini bulmak istiyorlar. Daha önce İstanbul‘da en iyi döner ve en iyi kebap gibi yazılar ile gurme lezzetlerin peşinden koşanlara yardımcı olmaya çalışmıştık. Bu yazımızda ise İstanbul’da En İyi Kokoreççiler başlığını ele alıyoruz. Afiyet olsun!

İstanbul’da En İyi Kokoreç Nerede Yenir?
istanbul en iyi kokoreç
İstanbul’un Meşhur Kokoreççileri

İstanbul’da En İyi Kokoreççiler – Avrupa Yakası

 • Şampiyon Kokoreç – Beyoğlu

Beyoğlu’nda kokoreçin sembolü haline gelen Şampiyon Kokoreç, hala Balık Pazarı’nda müdavimlerini ve yeni müşterilerini ağırlıyor. İstanbul’un farklı yerlerinde şubeleri bulunan Şampiyon Kokoreç ağını daha da genişletme vizyonuyla hareket ediyor.

Sucuk ekmek ve son olarak uskumru gibi farklı lezzetlerle menüsünü genişleten Şampiyon’un öyküsü, 1962 yılında Galip ve Necati Tokgöz kardeşlerin Beyoğlu Balık Pazarı’nda açtığı küçük dükkanla başlıyor.

Her şubesinde aynı kaliteyi sunmaya özen gösteren Şampiyon’da, kokoreç ısıyı eşit ileten özel tasarımlı ızgaralarda küçük kuşbaşı parçalar halinde yağ ilave edilmeden pişiriliyor. Özel baharat karışımıyla zenginleştirilerek sunuluyor.

Midye dolma ve tavanın da oldukça lezzetli olduğu Şampiyon Kokoreç’te kelle paça, işkembe ve mercimek çorbası seçenekleri de bulunuyor.

Taksim’de Kokoreç Yenilecek En Güzel Mekanlardan Şampiyon
İstanbul Kokoreç tavsiye ve öneriler
Taksim’den Tünel’e Yürürken Sağda Şampiyon Kokoreç
 • Mercan Kokoreç

1960 yılında Büyükada’daki şubesiyle yolculuğuna başlayan Mercan Kokoreç, bugün 150 çalışanıyla hizmet verdiği şubelerinde ilk defa kokoreç ve midye tava lezzetini buluşturdu.

Menüsüne taze balık seçeneklerini de ekleyen Mercan Kokoreç’in Kadıköy’de 5, Beyoğlu’nda 2 şubesi bulunuyor. Mercan Kokoreç’in, İstanbul’un en meşhur kokoreççileri arasında olduğu muhakkak.

Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki Balık Pazarı’nda Mercan Kokoreç
Taksim'de kokoreç nerede yenir?
Mercan Kokoreç, Beyoğlu Çiçek Pasajı’nın Yanında Konumlanıyor
 • Ozzie’s Kokoreç – Beyoğlu

Kokoreçi ekmek arasının dışında farklı şekillerde sunan Ozzie’s Kokoreç, Beyoğlu Dolapdere‘de 1968 yılından beri hizmet veriyor. Gözünüzün önünde pişirilen kokoreçe yeni yorumlar katan Ozzie’s Kokoreç, uykuluk ile kokoreçi birleştiriyor. Kokoreçi 2 ya da 3 halka şeklinde porsiyon olarak da yiyebileceğiniz Ozzie’s’te özel yapım sucuk ve hot dog da bulunuyor.

 • Özen Kokoreç – Ortaköy

Ortaköy’ün meşhur waffle ve kumpircilerinin hemen çaprazında Dereboyu Caddesi’nde yer alan Özen Kokoreç 1972 yılından beri aynı yerde hizmet veriyor.

Özen Kokoreç’te mangalda pişen kokoreçin dışında kumru, köfte ve midye dolma ve midye tava da oldukça lezzetli. Özen Kokoreç, İstanbul’da en iyi kokoreç mekanları arasında başı çekiyor.

 • Kral Kokoreç – Eminönü

Eminönü’nde bulunan Kral Kokoreç, İstanbul Tarihi Yarımada‘nın en iyi kokoreççisi olarak öne çıkıyor. Tadıyla nam salmış olan bu mekânda isterseniz İzmir usulü kokoreç de yiyebilirsiniz. Dışarıya konulmuş taburelerde oldukça lezzetli olan kokoreçini yiyebileceğiniz Kral Kokoreç’in tek şubesi bulunuyor.


İstanbul Tarihi Yarımada’nın Asırlık Lezzetleri

Sultanahmet‘te ve çevresini gezmeye gittiğinizde, geleneksel lezzetleri tatmak için çok sayıda seçenek bulunuyor. Daha önce İstanbul esnaf lokantaları yazımızda, yine bu bölgede bulunan Hocapaşa Lokantaları‘ndan da bahsetmiştik. Şayet Tarihi Yarımada‘da bir yemek molası verirseniz o yazıyı da gözden geçirmek isteyebilirsiniz.


İstanbul Avrupa Yakası En İyi Kokoreççiler
avrupa yakasında en iyi kokoreç nerede yenir
İstanbul Avrupa Yakası Kokoreç Mekanları
 • Gala Kokoreç – Sirkeci

Seyyar satıcılıktan Türkiye’ye açılma noktasına kadar büyüyen Gala Kokoreç, kendi üretim tesislerinde ürettiği kokoreçleri kullanıyor. İstanbul’da Sirkeci, Ümraniye, Şişli, Eyüp, Rami, Alibeyköy, Beşiktaş gibi semtlerde 14 şubesi bulunan Gala Kokoreç’in, Bandırma’da da bir şubesi var.

Gala Kokoreç’in Sirkeci Büyük Postane Yanındaki Şubesi
Sirkeci ve Eminönü Nerede Kokoreç Yenir?
Sirkeci-Eminönü Bölgesindeki En İyi Mekanlardan Gala Kokoreç
 • Kokoreççiler Kralı Zülfü Usta – Beyazıt

Beyazıt’ta Mercan Yokuşu’nun başında yer alan Kokoreççiler Kralı Zülfü Usta önünde kuyruk olan küçük bir dükkân. Ayak üstü lezzetli bir kokoreç yemek isterseniz mutlaka Kokoreççiler Kralı Zülfü Usta’ya uğramalısınız.

Önündeki kuyruğa rağmen servisi oldukça hızlı olan kokoreççide, taze kokoreç odun ateşinde pişiriliyor ve İstanbul usulü olarak domates ve biberle sıcak ekmeğin arasında servis ediliyor.

İstanbul’da En İyi Kokoreççiler – Anadolu Yakası

 • Reks Büfe – Kadıköy

Güveçte, lavaşta, lavaşta kaşarlı, çeyrek ve yarım ekmek kokoreç seçenekleri bulunan Reks Büfe, Kadıköy’ün meşhur “Barlar Sokağı” yani Kadife Sokak‘ın girişinde yer alıyor. Reks Büfe, kokoreçi farklı sunum şekilleri ve lezzetiyle Kadıköy’ün ve İstanbul’un en iyi kokoreççilerinden biri.

 • Güneş Kokoreç – Üsküdar

Hem lezzetli hem de hafif kuzu kokoreçin önemli adreslerinden Güneş Kokoreç, Üsküdar’da yer alıyor. Kokoreç şişinin üstünde kızaran ekmeklerin arasında gelen kokoreç 1974 yılından beri Üsküdar’daki otobüs yazıhanelerinin orada hizmet veriyor.

Küçük ve salaş bir yer olan Güneş Kokoreç, lezzetiyle yıllardır müdavimlerini oluşturmuş kokoreççilerden biri. Güneş Kokoreç aynı zamanda Anadolu Yakası’nda en iyi kokoreççiler arasında anılıyor.

İstanbul’da En İyi Kokoreç Mekanları
İstanbul'da En İyi Kokoreççiler
İstanbul’da en iyi kokoreç nerede yenir?
 • Çengelköy Kokoreççisi

Günün hemen her saatinde önünde kuyruklar görebileceğiniz Anadolu Yakası’nın meşhur kokoreççilerinden Çengelköy Kokoreççisi, temizliği ve lezzetiyle dikkat çekiyor.

2007 yılında başlayan yolculuğuna başarıyla devam eden Çengelköy Kokoreççisi kokoreçi Balıkesir ve İzmir’den temin ediyor. Kekiği Çanakkale’den, biberi Maraş ve Antep’ten alan 11 yıllık kokoreççi meşe kömüründe pişirdiği kokoreçi taş fırın ekmeğiyle servis ediyor.

Kalitesini bozmamak için tek şube olarak kalan Çengelköy Kokoreççisi’nde midye dolma da yiyebilirsiniz.

 • Kokoretto – Kadıköy

Kadıköy’de yer alan Kokoretto’da İzmir usulü kokoreç de yiyebilirsiniz. Ekmek arası dışında kokoreçi porsiyon olarak da sunan Kokoretto, gündüzleri oldukça kalabalık. Akşam 8:00’de kapanan dükkânda hamburger çeşitlerini de bulmak mümkün.

Kokoretto, turistlerin çok ilgi gösterdiği İstanbul Yiyecek Turları‘nın da duraklarından bir tanesi. Bu tura katılmış olan yabancı bloggerlara ait sitelerde, Kokoretto‘nun fotoğraflarına rastlamak mümkün. Kokoretto, yurt dışına taşan şöhretiyle, Kadıköy’ün en iyi kokoreççileri arasında öne çıkıyor.

İstanbul Anadolu Yakası En İyi Kokoreççiler
Anadolu Yakasında kokoreç nerede yenir?
İstanbul Anadolu Yakası En İyi Kokoreç Mekanları
 • Kokoreççi Adem Usta – Kadıköy

Kadıköy Rıhtım’da yer alan taburelerinde oldukça lezzetli kokoreç yiyebileceğiniz Kokoreççi Adem Usta, İstanbul’da İzmir usulü kokoreçi başarıyla yapan yerlerden. Çeyrek, yarım, dürüm, porsiyon kokoreç seçenekleri bulunan Kokoreççi Adem Usta’da güveçte kokoreçi mutlaka denemelisiniz.

 • Beylerbeyi Paşa Kokoreç İşkembe

Damar, tuzlama, paça, beyin gibi sakatat çorbalarıyla meşhur Beylerbeyi Paşa Kokoreç İşkembe, Çengelköy’de hizmet veriyor. Kokoreçi ana yemek olarak sunan mekânda, kuzu kokoreç güveçte, iri kıyım ve közde pişmiş halde yanında közde biber, domates ile servis ediliyor.

Beylerbeyi Paşa Kokoreç İşkembe’de beyin söğüşten, ciğere, uykuluktan kokoreçe her türlü sakatatı bulabilirsiniz. Boğazın nadide bir noktasında konumlanan Beylerbeyi semtindeki Paşa Kokoreç, Anadolu Yakası’nda en iyi kokoreççiler arasında yerini alıyor.


Önerilen Blog Yazıları


İstanbul’da En İyi Kokoreççiler by Seda Nur Çınar

İstanbul’da En İyi Kokoreççiler ve Kokoreç Mekanları 2019

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *