blank

Kapadokya Sıcak Hava Balonu Turu

Kapadokya Sıcak Hava Balonu Turu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde, Nevşehir ilinde yer alan Kapadokya, dünyanın sadece birkaç yerinde bulunan doğal oluşum peri bacaları ile görülmeye değer. 1985’ten beri UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde yer alan Kapadokya; Avanos, Çavuşin, Ürgüp, Göreme, Uçhisar ve Orta Hisar yerleşim yerlerine ev sahipliği yapıyor.

Göreme Açık Hava Müzesi de bu yerleşim ve gezi noktalarının tam ortasında yer alıyor. Peri bacaları, yeraltı şehirleri, müzelerin yanı sıra Kapadokya’yı keşfetmenin en iyi yolu ise Kapadokya sıcak hava balon turu. Kapadokya’da yapılması gereken ilk 5 aktivite arasında birinci sırada yer alan balon turu, Kapadokya ile özdeşleşmiş durumda.

Kapadokya’nın Masalsı Manzarası: Peri Bacaları

Kapadokya‘daki aktif volkanların günümüzden on milyon yıl önce püskürmesi ile yeryüzünü bir lav örtüsü kaplamış. Bu volkanik oluşumların rüzgâr ve suyla aşınması sonucu da, ortaya muhteşem peri bacaları çıkmış. Kapadokya Balon Turu, bize peri bacalarının yanı sıra dağları, nehirleri, vadileri ve kaya evlerini havadan izleme şansı veriyor.

Kapadokya’da yılın 365 günü sıcak hava balonu ile uçuş gerçekleştiriliyor. Ancak kalkış noktası ve uçuşların rotası günlük hava durumuna göre değişiklik gösterebiliyor. Sıcak Hava Balonu Uçuşları genel olarak Ürgüp, Göreme ve Avanos gibi Kapadokya’nın en güzel yerlerinde yapılıyor. Bu sayede Kapadokya’nın dünyada eşi olmayan yeryüzü oluşumlarını 4 km ila 20 km mesafeden, kuşbakışı izlemek mümkün oluyor.

Kapadokya Balon Turlarından Manzaralar
kapadokya sıcak hava balonu turu
Kapadokya Balon Turları

Sıcak Hava Balonları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Kapadokya’da Sıcak Hava Balonları Nasıl Çalışır?

Sıcak hava balonu kubbe, yakma birimi (burner) ve yolcuların taşındığı sepetten oluşuyor. Hafif ve esnek olması için sazdan yapılan sepetin üst tarafında, yolcuların başlarının üstünde balonun içindeki havayı güçlü şekilde ısıtmak için burner yer alıyor.

Kubbe yani balon kısmı da genellikle yırtılmaz naylon maddeden yapılıyor. Balonun alt kısmındaki açık kısım yani ağızın yapımında, Nomex gibi ateşe dayanıklı bir madde kullanılıyor.

Sıcak hava balonlarının hepsi bu 3 ana bileşene sahip ve temelde çalışma prensipleri aynı iken; balonun büyüklüğü, şekli, söndürme sistemi ve burner sayısı değişebiliyor.

Sıcak hava balonunun temel çalışma prensibi, balonun içindeki hava ısınınca balonun yükselmesine, alçalmak için ise pilotun balonun içindeki havanın soğumasına izin vermesine dayanıyor.

  • Sıcak Hava Balonları Nasıl Uçuyor?

Rüzgârın belirlediği balonun yönü pilot tarafından kısıtlı şekilde değişik yönlerde ve hızlarda esen rüzgar kullanılarak kontrol edilebiliyor. Bakımının yapılmasına bağlı olarak balonun ömrü 500 uçuş saati ve fazlası olabilirken iyi ve düzenli bakımla sepetin ömrü çok daha uzun olabiliyor.

Sıcak hava balonları yumuşak iniş ve maksimum yükselme kapasitesine imkân tanıyan soğuk havalarda en iyi performansı gösteriyor. Bu nedenle sıcak hava balonuyla uçuşlar, günün en serin saatlerine denk gelen gün doğumunda gerçekleştiriliyor.

  • Kapadokya Balon Turu Ne Zaman Yapılır? Hangi Mevsim?

Kapadokya’da hava koşulları uygun olduğu sürece, 12 ay boyunca balonla uçmak mümkün; ancak Kapadokya Sıcak Hava Balonu Turları en çok Mart ile Kasım ayları arasında yoğun şekilde yapılıyor.

Sivil Havacılık tarafından getirilen kurallara uygun şekilde gerçekleştirilen uçuşlarda her sabah rüzgar şiddetine ve yönüne göre sizlere daha fazla vadi ve peri bacası göstermek için kalkış noktası değişiyor.

Güvenlik nedeniyle maksimum 11 km/s rüzgâr hızına kadar gerçekleştirilen uçuşlar bazen hava koşullarının uygun olmaması sebebiyle iptal edilebiliyor. Böyle durumlarda, Sivil Havacılık’ın öğleden sonra izin vermesi söz konusu olursa, yılda 3-5 defa öğleden sonra uçuşu da yapılabiliyor.

Transfer araçlarıyla otellerinden sabahın erken saatlerinde yola çıkan yerli ve yabancı turistler, gün doğumunu Kapadokya’nın doğa harikası manzarasıyla birlikte izliyor.

  • Kapadokya Balon Turları Saat Kaçta Başlıyor?

Kapadokya’da balon firmaları uçuşa katılacak misafirleri sabahın erken saatlerinde konakladıkları yerden transfer araçlarıyla alarak uçuş noktasına getiriyorlar. Kahvaltı yapılırken sıcak hava balonları 15 dakikada şişirilip uçuşa hazırlanıyor.

Pilotlar uçuş emniyetiyle ilgili bilgilendirme yaptıktan sonra balona binen yolcular 500 metre kadar yüksekten manzaranın tadını çıkartıyorlar. 1 veya 1,5 saat boyunca vadinin üzerine doğan güneşi ve manzarayı izleme ve fotoğraf çekme şansı bulan ziyaretçiler görsel bir şölene tanıklık ediyorlar.

Balondan indikten sonra katılımcıları aşağıda isimlerine özel hazırlanmış ve hatıra olarak saklayabilecekleri uçuş sertifikası ile şampanya seramonisi bekliyor.

Kapadokya sıcak hava balon turu, günün en serin saatleri olan gün doğumunda 2 farklı saat aralığında gerçekleştiriliyor. Birincisi “ilk uçuş” olarak tabir edilen, gün doğumunun renklerinin görüldüğü, 1. sorti. İkincisi ise “geç uçuş” olarak adlandırılan gün doğumundan hemen sonra gerçekleştirilen sıcak hava balon turu.

Kapadokya’ya gelen turistler, genel olarak gün doğumuna tanıklık edebildikleri ilk uçuşu tercih ediyorlar. Uçuşlar kışın genellikle sabah 5:00 ila 5:30 saatleri arasında, yazın ise 6:30’da gerçekleştiriliyor.

Asansörle yukarı çıkmaktan daha hafif bir etki hissettiğiniz sıcak hava balonu uçuşunda, ağaçların ve peri bacalarının üstünden geçerken sakin ve huzurlu hissediyorsunuz.

Kapadokya’da zaman geçirecek gezginler, Kapadokya Gezilecek Yerler yazısını da faydalı bulabilirler.

Kapadokya Sıcak Hava Balonu Uçuşundan Manzara Resimleri
kapadokya balon fiyatları 2020
Balondan Kapadokya Peribacaları
  • Kapadokya Balon Turu Ne Kadar Sürüyor?

Başlangıcından bitişine kadar toplamda 3 saatlik bir aktivite olan Kapadokya sıcak hava balonu turu için uçuş saatinden bir saat önce otelinizden alınıp uçuş noktasına getiriliyorsunuz.

Hafif bir kahvaltının ardından Sivil Havacılık’ın onayı da alındıktan sonra balonların kalkış alanına gidiliyor. Balonların şişirilmeye başlamasıyla birlikte güvenlik bilgilendirmeleri yapılıyor ve uçuş başlıyor.

Gündoğumu sırasında yaklaşık olarak 1 saat boyunca süren uçuş, rüzgârın şiddetine ve iniş noktasına göre 10 dakika erken ya da geç bitebiliyor. Standart uçuşlar 60 dakika sürerken, özel uçuşlarda ise bu süre 1,5 saatten, 3 saate kadar uzuyor.

  • Kapadokya Sıcak Hava Balon Turu İçin Ne Giymeliyim?

Deniz seviyesinden yaklaşık 1000 metre yükseklikte konumlanan ve karasal iklime sahip olan Kapadokya’da uygun kıyafetleri giymek çok önemli. Balon turunun yapıldığı gündoğumu vakti, günün en soğuk saatleri olduğundan, rüzgara ve soğuk havaya dayanıklı “outdoor” kıyafetleri giymek gerekiyor.

Özellikle kış aylarında sıcak hava balon turuna katılacaksanız, mutlaka normalden bir kat daha kalın giyinmelisiniz. 1 saat boyunca ayakta duracağınızdan, topuklu olmayan, düz tabanlı spor ayakkabıların tercih edilmesi iyi olacaktır. Bahar, yaz ve sonbahar dönemlerinde mevsim şartlarına göre ince bir ceket de yeterli olabilir.

Uçuş için fotoğraf makinenizi ve her türlü kamera ekipmanınızı yanınıza almanızı öneririz. Böylece rengarenk balonlara fon oluşturan Kapadokya manzarasını ölümsüzleştirebilirsiniz.

Kapadokya Balon Turu için En İyi Firma ve Acenteler
kapadokya balon manzaraları
Sıcak Hava Balonundan Kapadokya Manzarası
  • Kapadokya Sıcak Hava Balonu Tur Seçenekleri

Sıcak hava balonlarının kapasiteleri 16’dan 24’e kadar değişiyor. Genel olarak 16’lık ya da 24’lük sepetlerle uçuşlar gerçekleştiriliyor. Sıcak hava balonlarında küçük sepetlerin fiyatlandırması daha yüksek olurken, büyük sepetlerde fiyatlar düşebiliyor.

Misafirler için sepetin içerisinde, manzaranın tadını çıkarabilecek kadar geniş bir alan bulunuyor. 360 derecelik açı ile döndürülen sıcak hava balonunda, yolcular tüm manzarayı görüp rahatlıkla fotoğraf ve video çekebiliyor.

Kapadokya’da Sıcak Hava Balonu ile Özel Uçuşlar

Özel uçuşlarda uçuş süresi 30 dakika ile 2 saat arasında değişirken uçuşun başlama saati yaklaşık olarak diğer uçuşlarla aynı oluyor. Hava şartları uygun olursa özel bir akşamüstü uçuşunu da organize etmek mümkün olabiliyor. Standart uçuşların yanı sıra uzun ve kişiye özel uçuşlar gerçekleştiriliyor. Uçuşun ücreti, talebin niteliğine bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

  • Kapadokya Balon Turu Yaş Sınırı Nedir? Kimler Katılabilir?

6 yaşından küçük çocuklar Kapadokya balon turlarına katılamazken, 6 ile 90 yaş arasında, sepete tırmanabilme kabiliyeti gösteren hemen herkes sıcak hava balon turunda manzaranın tadını çıkartabilir.

Yerden 500 metre yüksekte vadide gezinirken ailenizle keyifli anlar yaşayabilir, sevdiklerinizle doğum günü kutlayabilir ya da tek başınıza maceralı bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

  • Kapadokya Sıcak Hava Balonu Turu Güvenli Mi?

Pek çok testten geçirilen balonlarda uçuş esnasında kocaman bir delik açılsa da uçuş devam edebiliyor. Kapadokya sıcak hava balonu uçuşlarının rotası ve uçuşun gerçekleşeceği bölgeler o güne bağlı hava durumuna göre değişiklik gösteriyor.

Balonun içindeki hava ısındıkça balon yükseliyor ve hava soğudukça balon alçalıyor. Balon uçuştan önce güçlü bir vantilatörle şişirildikten sonra hava ısıtılıyor. Balon şişirilirken güvenlik talimatları yolculara anlatıyor. Balonun yönü rüzgâr tarafından belirleniyor.

Yasal zorunluluk gereği sıcak hava balonlarında lisanslı pilotlar ile uçuş gerçekleştiriliyor.

Balonda güvenli bir şekilde turu tamamlamak için, inerken iniş pozisyonu almak gibi pilotun direktiflerine mutlaka uyulması gerekiyor. Bu direktifler yolculara uçuş öncesi uygulamalı olarak anlatılıyor.

Hava şartlarına ve iniş yapılacak alanın özelliklerine göre değişen inişte, sepetin yerde az kalarak en az sekme ve sürtünme ile durması amaçlanıyor.

Pilotun belirttiği şekilde iniş tamamlanana kadar, yolcuların iniş pozisyonunda kalması gerekiyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından denetimleri yapılan sıcak hava balonlarının; zorunlu periyodik bakımlarının yapılıp, yapılmadığı muhakkak denetleniyor.

Kapadokya Sıcak Hava Balonu Turu Fiyatı

Kapadokya balon turu fiyatı, 2021 yılı itibariyle en ucuz 80 Dolar civarıdır. Fiyatlar Covid-19 sebebiyle 2020-2021 kışında düşük kalmıştır. Ancak 2021’in Nisan ayından itibaren turizm sezonunun başlaması ile fiyatlarda yükselme olabilir. Covid sonrası normalleşme gerçekleştiğinde fiyatlar eskisi gibi 150 Dolar üzeri olacaktır.

6 yaşından küçük çocuklar balon turuna katılamazken, 6 yaş üstü çocuklar ile yetişkinlerin ücretlendirilmesi aynı oluyor. İki kişi yapılan özel uçuşlar ya da daha az kişiyle yapılan uçuşlarda fiyat farkı bulunuyor. Doğum günü kutlaması ve evlilik teklifi gibi organizasyonlar için özel uçuşlar sıkça tercih ediliyor.

Kapadokya Balon Turları Bilgi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *