Topkapı Sarayı Müzesi Turu Gezi Rehberi

Topkapı Sarayı Turu Ve Müze Gezi Rehberi

Topkapı Sarayı, İstanbul Tarihi Yarımadası’nın gözbebeği olan Sultanahmet’te konumlanmıştır. Bu yazıda, sıkça tadilata giren Topkapı Sarayı’nın güncel gezi güzergahını bulabilirsiniz.

Topkapı Sarayı Kısa Tarihi

Topkapı Sarayı, Türklerin Orta Asya’ya dayanan kökenlerini en iyi yansıtan Osmanlı Sarayıdır. 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış ve bazı ilavelerle 1856 yılına kadar, Osmanlı padişahları ve saray halkı burada yaşamışlardır.

Osmanlı klasik mimarisinin yansıması olan Topkapı Sarayı, 19.Yy devlet protokolleri ve merasimlerine uygun olmadığı gerekçesiyle gözden düşmüştür. Sultan Abdülmecid döneminde, batı mimari üslubuyla inşa edilen Dolmabahçe Sarayı’na taşınılmasıyla, “Eski Saray” konumuna gelmiş fakat tamamen terk edilmemiştir.

Gelenek ve göreneklerine derinden bağlı Osmanlı Padişahları, taht merasimi de dahil bir çok klasik tören için Topkapı Sarayı’na senede birkaç kez gelirlerdi.

Osmanlı İmparatorluğu’nun 3 kıtaya yayıldığı ve en geniş sınırlarına ulaştığı dönemde, Kanuni Sultan Süleyman gibi en güçlü hükümdarlar bu mütevazi sarayda ikamet etmiştir.

Saray dört adet geniş bahçeden oluşur ve doğayla iç içe bir yapısı vardır. Saraya ortalama bir ziyaret 3 saat sürer.

Sarayın bir süre müdürlüğünü yapmış olan ünlü tarihçi İlber Ortaylı, bu sarayı bir kışla olarak betimler. Saray aslında Padişahların çalışma, dinlenme, spor alanı olarak tasarlanmıştır.

3. Avluda aynı zamanda devşirme çocukların eğitim aldığı, devlet adamı yetiştiren “Enderun” isimli okul vardır.

Topkapı Sarayı’nın Anıtsal Giriş Kapısı Bab-ı Humayun Ve III. Ahmed Çeşmesi
Topkapı Sarayı ve Çeşme
Topkapı Sarayı’nı çevreleyen surlar, III.Ahmed Çeşmesi ve anıtsal giriş kapısı Bab-ı Humayun. © Serhat Engul

Harem Dairesi

Padişah’ın aile üyeleri ile yaşadığı özel alanı olan “Harem”, Sultan Süleyman dönemine kadar Eski Saray’da (İstanbul Üniversitesi – Beyazıt) bulunmaktaydı. Kanuni Sultan Süleyman’ın büyük bir aşkla bağlı olduğu Hürrem Sultan döneminden itibaren Harem, Topkapı Sarayı’na taşınmaya başlamıştır.

Harem her Padişah’ın ve Valide Sultan’ın odalar eklediği ve düzenlemeler yaptığı bir alan olduğundan, iç içe geçen dar odalardan oluşan, plansız bir yerleşim yeri olarak göze çarpar. Sarayın genel ferahlığı, manzarası ve doğa ile iç içe mimarisi maalesef Harem bölümünde görülmemektedir.

Adım Adım Topkapı Sarayı Turu Ve Müze Gezi Rehberi

Topkapı Sarayı birbirinden güzel bahçeleri ve doğası ile ferahlık verici bir gezi vaad eder. İstanbul’un tarihte bilinen ilk yerleşim yeri olan Seraglio Point‘in (Sarayburnu) tepesine inşa edilen saray, muhteşem Boğaz ve Haliç manzarası ile eşsizdir.

3 kıtada 5.200.000 km2‘ye ulaşan imparatorluk, 400 yıl boyunca bu saraydan yönetilmiştir. 36 Osmanlı Padişahı’ndan, 25 tanesi bu sarayda ikamet etmiştir.

Birinci Avlu – Alay Meydanı

Aya İrini Kilisesi (Arkeoloji Müzesi’ne gidiş yine bu avludan batı yönündedir)

Birinci Avluya, Bab-ı Humayun adlı anıtsal kapıdan girer girmez ilk göze çarpan şey sağ taraftaki muhteşem boğaz manzarasıdır. Fakat acele etmeyin! Sarayın içinde çok daha güzel manzaralar göreceksiniz.

Sol tarafta Karakol Restoran (Sütiş oldu) isimli güzel bir restoran vardır. Bu bina eskiden sarayın içindeki polis binası olduğu için bu isimle bilinir. Restoranın hemen bitişiğinde ise Ayasofya ile aynı dönemde yapılan haşmetli Aya İrini Kilisesi vardır.

Bu kilise Ayasofya ile kardeş kilisedir, aynı imparator döneminde inşa edilmiştir. Ancak Aya İrini depremlerde çok zarar görmüş ve defalarca restore edilmiştir.

Birinci avlu yeşillikler içinde güzel bir yürüyüş yoludur. Yanlarında devasa kuleler yükselen ikinci kapıya yaklaşırken sağ tarafta bilet gişelerini göreceksiniz. Burada baharın gelişiyle çok uzun kuyruklar oluşur. Bu yüzden öncelikli geçiş için müze kartı almayı veya kişiye özel tur rehberi ile tur yapmayı düşünebilirsiniz.

Topkapı Sarayı’nın İkinci Avlusu Olan Birun
Topkapı Sarayı Avlusu
Topkapı Sarayı’nın doğa ile iç içe yapısı ve avluları insana huzur veren bir ziyaret deneyimi vaad eder. © Serhat Engul

İkinci Avlu – Birun

Divan-ı Humayun, Saat Koleksiyonu, Silah Seksiyonu, Mutfaklar

İkinci avludaki turnikeleri ve kontrol noktasını geçtikten sonra ilk olarak Topkapı Sarayı’nın boyutlarını kavramak için çok faydalı olan maketlere bakabilirsiniz. İlk maket saray kompleksinin tamamını, ikincisi ise sarayın çekirdeği olan iç avluları gösterir.

Maketlerin ardından avlunun doğu tarafında, ağaçların arkasında dev bacalar göze çarpar. Bunlar sarayın günde 3000 kişilik yemek çıkarabilecek kapasiteye sahip mutfaklarıdır. İçeride Osmanlı saray mutfağı hakkında video görüntülü canlandırmalar ve dünyanın en seçkin Çin Porselen koleksiyonlarından biri vardır.

İkinci avlunun en belirgin ve önemli mekanı, batı bölümündeki Adalet Kulesi ve onun altındaki Divan-ı Humayun’dur. Üç kıtaya yayılan dev imparatorluk adına tüm önemli kararlar bu odada alınmıştır.

Hemen yanındaki sadrazam odasında, paha biçilemez bir el yapımı saat koleksiyonu vardır. Kırmızı tuğlalı oda ise yüzlerce yıllık bir koleksiyonu barındıran Silahhane‘dir.  Harem Dairesi‘nin girişi yine bu avluda, batı kanadının tam ortasında, Divan-ı Humayun Odası bitişiğindedir.

Harem’e Girecekler İçin Not:

Harem’e II. Avludan giriş yapıldığında, III.Avlu girişindeki Bab-üs Saade (Saadet Kapısı) pas geçilip, direkt olarak Arz Odası’nın yanına çıkılır.  (Harem Gezi Rehberi Linki En Alttadır)

Bu sebeple Harem Dairesini gezdiğinizde, 3. Avluya giriş kapısını kaçırmış olacaksınız; ancak aynı yollardan yürüyerek çıkacağınız için, dönüşte görebilirsiniz.

Topkapı Sarayı’nda Önemli Toplantıların Yapıldığı Divan-ı Humayun
Divanı Humayun
Divan-ı Humayun dışarıdan görünüş. © Serhat Engul

Divan-ı Humayun

Divan-ı Humayun 2. Avlunun en kayda değer eseridir. Kubbealtı olarak da bilinen Divan’ın iki odası bulunur. Üstte resmini gördüğünüz Sadrazam (Vezir-i Azam) ve vezirlerin toplantı yaptıkları odadır.

Padişahın bazı toplantıları, üstteki gizli pencereden dinlediği bilinir. Yanında bir de Divan’da konuşulanların kaydını tutan görevlilerin oturduğu başka bir oda daha vardır.

İki oda arasında göze çarpan bir dekorasyon farkı vardır. Mavi duvarları ile dikkati çeken esas oda, klasik Osmanlı süslemeleri ile bezenmiş (Çini ve Kalem İşi) iken, yan oda sonradan restore edildiği için, Barok ve Rokoko nizamında Avrupai dekorasyon öğeleri taşımaktadır.

Bunun sebebi Osmanlı İmparatorluğu’nun 19. Yüzyılda; Barok, Neo-Klasik ve Rokoko gibi Avrupa’nın popüler mimari akımlarına geçiş yapmasıdır.

1. Oda: Muhteşem Kalem İşleri Ve İznik Çinileri İle Süslü Divan Odası
Topkapı Divan Odası
Divan-ı Humayun Klasik Osmanlı Dekorasyonu © Serhat Engul
2. Oda: Barok Ve Rokoko Mimarisi Esintileri Taşıyan İkiz Divan Odası
Divan-ı Humayun Barok Osmanlı Dekorasyonu © Serhat Engul

Üçüncü Avlu – Enderun

Arz odası, Kıyafet Seksiyonu, Hazine Dairesi, Kutsal Emanetler

İkinci avludan üçüncü avluya geçişte görülen güzel kapı, Bab-üs Saade yani mutluluk kapısı adını taşır. Bu kapıdan geçer geçmez, 3. Avlu girişinde girişinde Arz Odası adı verilen padişahın huzuruna misafirlerin kabul edildiği, özel görüşme odası vardır.

Avlunun batı kanadında önce Padişah Kıyafetleri Koleksiyonu, sonra da Fatih Köşkü’nün içindeki Hazine Dairesi görülebilir. Hazine odaları 4 adettir. Fakat tamirat ve yenileme çalışmaları sebebi ile dördünün birden açık olduğu nadir görülür. Topkapı Hançeri, Kaşıkçı Elması gibi en şöhretli ve kıymetli parçalar 4. hazine odasındadır.

Üçüncü Avlu Olan Enderun’daki Padişahın Arz Odası
Topkapı Sarayı Turu Ve Müze Gezi Rehberi Arz Odası
Arz Odası © Serhat Engul

Arz Odası: Padişah’ın özel toplantılar ve yabancı elçileri kabul için kullandığı Arz Odası. Aynı zamanda Saray’ın iç kısmı olan Enderun’u perdeleyecek şekilde inşa edilmiştir.

Topkapı Sarayı Hazine Dairesindeki Meşhur Topkapı Hançeri
Topkapı Hançeri 2
Topkapı Hançeri

Topkapı Hançeri: Topkapı Sarayı Hazine Dairesi’nin en kıymetli ikinci tarihi eseri, Topkapı Hançeri’dir. Nadir Şah’a hediye verilmek üzere Sultan I. Mahmud tarafından saray ustalarına yaptırılmış, ancak Nadir Şah hediye kendisine ulaşmadan öldüğü için, Topkapı Sarayı Hazinesine konulmuştur.

Kutsal Emanetler Odası’nın Dördüncü Avludan Dış Görünüşü
Topkapı Sarayı Turu Ve Müze Gezi Rehberi Kutsal Emanetler
Kutsal Emanetler Odası © Serhat Engul

Kutsal Emanetler Odası: Sarayın Müslüman ziyaretçiler için en özel bölümü olan Kutsal Emanetler Odası’nın 4. Avludan görüntüsü bu şekildedir. Odayı çevreleyen dış duvarlar, itina ile süslenmiştir.

 Dördüncü Avlu – Lale Bahçesi ve Köşkler

Mecidiye Köşkü, Ahşap Sofa Köşkü, Revan ve Bağdat Köşkleri, Yazlık Köşk (Sünnet odası)

Açıklama: Avlunun doğu kanadında Mecidiye Köşkü önünden muhteşem Boğaziçi ve İstanbul manzarası vardır. Bahçenin merkezinde Sofa Köşkü adıyla ahşap bir köşk ve büyük bir bahçe vardır.

Bu bahçede saray erkanı arasında spor müsabakaları yapılmıştır. Batı kanadında ise muhteşem Haliç manzarası ile birlikte Bağdat Köşkü, Revan Köşkü, Yazlık Köşk görülebilir.

Topkapı Sarayı ziyaretiniz biraz yorucu olabilir. Bu yüzden saraya sabah saatlerinde, hatta mümkünse sabah 09:00’da açılır açılmaz gitmeniz tavsiye edilir.

Böylece hem öğleden sonra saray girişinde ve hazine dairesi önünde oluşan uzun kuyruklardan kurtulursunuz, hem de sarayın huzur veren atmosferini taze enerjinizle daha iyi tecrübe edebilirsiniz.

Topkapı Sarayı Dördüncü Avludaki Bağdat Köşkü – Topkapı Sarayı Turu Ve Müze Gezi Rehberi
Topkapı Sarayı Turu Ve Müze Gezi Rehberi Bağdat Köşkü
Bağdat Köşkü © Serhat Engul

Bağdat Köşkü: IV. Murad tarafından 1638’de inşa ettirilen Bağdat Köşkü, IV.Avlu’nun en geniş ve güzel manzaralı köşküdür. Aynı avluda ikizi niteliğinde Revan Köşkü de vardır. İkisi dışarıdan aynı gözükür, içlerinde bazı dekorasyon farklılıkları vardır. Revan Köşkü, Bağdat Köşkü’ne göre hacim olarak oldukça küçüktür.

Topkapı Sarayı Dördüncü Avludaki Gül Bahçesi
Topkapı Sarayı Turu Ve Müze Gezi Rehberi IV. Avlu
IV.Avlu’daki Lale Bahçesi ve Bağdat Köşkü’nün dışarıdan görüntüsü… © Serhat Engul

Topkapı Sarayı Ziyaret Saatleri

Müze, Salı günleri hariç, her gün ziyarete açıktır.

Kış Sezonu:  26 Ekim – 15 Nisan arası

Müze, Harem ve Aya İrini saat 09:00 – 16:45 arası ziyaret edilebilir

Dikkat: Bilet gişeleri 16:00′da kapanmaktadır

Yaz Sezonu: 15  Nisan – 26 Ekim arası

Müze, Harem ve Aya İrini saat 09:00 – 18:45 arası ziyaret edilebilir

Dikkat: Bilet gişeleri 18:00′de kapanmaktadır.

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti 2017

Topkapı Sarayı giriş ücreti tüm avluları kapsayan genel ziyaret için 40 Türk Lirası‘dır. Harem bölümünü de ziyaret etmek isteyenler ekstradan 25 TL ödeyerek ayrı bilet almak zorundadır.

Topkapı Sarayı ziyareti için müzekart kullanılabilir. Ancak müzekart maalesef Harem bölümünde geçerli değildir.

Dördüncü Avludaki Konyalı Restoranı Boğaz Manzarası
Topkapı Konyalı Restoran
Topkapı IV.Avlu’daki Konyalı Restoran ve sarayın eşsiz Boğaz manzarası… © Serhat Engul

Topkapı Sarayı Gezi Planı Haritası İçin Bu Linki Kullanabilirsiniz:

http://www.topkapisarayi.gov.tr/sites/default/files/geziplani.pdf


Önerilen Diğer Blog Yazıları

Topkapı Sarayı‘nı gezerken güncel bilgiler ile bezeli Harem Dairesi Gezi Rehberi isimli yazı da işinize yarayabilir.

Şayet Topkapı Sarayı’ndan sonra Sultanahmet‘te gezmeye devam edecekseniz. Sultanahmet’te Gezilecek Tarihi Yerler ve Sultanahmet’te Yürüyüş Rotaları isimli yazılar da ilginizi çekebilir.

Topkapı Sarayı’nn ardından Ayasofya’yı gezecekseniz, Ayasofya Müzesi hakkında faydalı bilgiler içeren Ayasofya Turu Gezi Rehberi isimli yazı da ilginizi çekebilir.


Topkapı Sarayı Turu by Serhat Engül

Topkapı Sarayı Turu ve Müze Gezi Rehberi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *