Türkiye’de En Güzel Tatil Yerleri

Türkiye’de Tatile Gidilecek En Güzel Yerler ve Yaz Tatili Yapılacak Şehirler

Türkiye gerek iklimi, gerek coğrafi konumu nedeniyle tatil yapmak için ideal ülkelerden birisi. Denizlerle çevrili bir yarımada olan Türkiye’de, özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde gözde tatil beldeleri var. Bu sebeple yaz aylarında Ege ve Akdeniz, Türkiye‘nin diğer bölgelerinden büyük bir talep görüyor.

Ege ve Akdeniz‘in plajlarını dolduranlar elbette sadece Türkler de değil. Özellikle Kuzey Avrupa‘nın Hollanda, İsveç, Norveç ve İngiltere gibi sıcak denizlere ve güzel plajlara hasret insanları; Türkiye‘nin gözde tatil yerlerine adeta akın ediyor.

Elbette bu ülkelerin para birimlerinin, Türk Lirası karşısında çok değerli olmasının da büyük bir etkisi var. Türkiye’ye alternatif olan İspanya, İtalya, Fransa ve Yunanistan gibi Akdeniz ülkelerinde Euro kullanıldığı için, aynı tatil Türkiye’den çok daha pahalıya geliyor.

Peki, Türkiye’de deniz, kum, güneş tatili yapılacak en iyi yerler hangileridir? Bu yazıda, bu sorunun cevabını merak eden gezginlere yardımcı olmaya çalışacağız. Keyifli tatiller dileğiyle başlayalım.

Türkiye’de Tatile Gidilecek En Güzel Yerler

Türkiye’de yaz aylarında tatil yapmak için fazla seçenek mevcut. Türkiye’nin en güzel tatil yeri neresi? diye sorulacak olursa tek bir cevap vermek mümkün olmayacaktır. Zira her bölgenin kendine has bir özelliği var.

İzmir’de Çeşme, Alaçatı, Foça, Seferihisar, Dikili, Urla;

Antalya’da Kaş, Olympos, Kemer, Kalkan;

Muğla’da Bodrum, Fethiye, Ölüdeniz, Çalış, Datça, Göcek, Marmaris, İçmeler;

Çanakkale’de Assos;

Balıkesir’de Altınoluk

Görüldüğü gibi Türkiye’de tatil yerleri isimleri oldukça fazla. Bu yazımızda özellikle Ege ve Akdeniz tatil önerileri konusuna değineceğiz.

 • İzmir

İzmir, şehrin doğal güzellikleri ve insanlarının hoşgörüsü ile öne çıkar. Bunların yanı sıra birçok güzel tatil beldesine olan yakınlığı ile de önem kazanmaktadır. Bu tatil beldelerine şöyle bir bakacak olursak:

Çeşme

Çeşme berrak ve sığ denizi, bembeyaz kumsalı ve hareketli geceleri ile İzmir’de en bilinen ve tercih edilen tatil beldesi. Çeşme’de mutlaka görülmesi gereken yerleri şu şekilde sayabiliriz;

Ilıca plajı; Çeşme’nin en ünlü plajlarındandır. Denizi sığ ve temizdir ve mavi bayrak sahibidir. Ayrıca termal suyu olma özelliği ile de tercih sebebidir.

Ayayorgi Koyu; denizinin sakinliği ve rüzgâr olmaması ile ünlüdür. Plajda denize girilebilecek birçok beach mevcuttur. Bunlar; Kafe Pi Beach, Sole&Mare Beach, Babylon Ayayorgi, Paparazzi Beach ve Tren Ayayorgi’dir.

Eşek adası; Çeşme’ye deniz yolu ile 1 saat uzaklıkta bulunan bir adadır. Bu adaya bırakılan eşeklerin zaman içinde çoğalması sebebiyle bu isme sahiptir. Adanın berrak suları, sualtı sporlarına da imkan yaratmaktadır.

Dalyan; hem doğa ile iç içe, huzurlu bir tatil hem de tertemiz deniz ve bembeyaz kumsallara sahip plajlarda yüzmek isteyenler için en iyi seçeneklerdendir.

Çiftlikköy; Altınkum ve Pırlanta gibi ünlü plajları ile Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinmektedir. Altın sarısı renginde kumsalları ve berrak denizi ile ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Çeşme Kalesi; mimarisi ve tarihi ile dikkat çekmektedir.

Çeşme Arkeoloji Müzesi; bölgenin tarihi zenginliklerinin sergilenmesini sağlamaktadır.

Türkiye’de Tatile Gidilecek En Güzel Yerler

türkiye'de tatil yapılacak sakin yerler
Çeşme

Alaçatı

Alaçatı, Çeşme’nin en güzel ilçelerinden biridir. Son yıllarda Türkiye’de en popüler tatil yeri denince ilk akla gelen çekim merkezlerinden birisi. Alaçatı’nın görülmesi gereken yerleri;

Alaçatı Evleri: Rengarenk pencereler, kapılar, çiçeklerle dolu sokakları özellikle fotoğraf meraklılarının ilgi odağıdır.

Çark Plajı; sörf yapmak isteyenlerin uğrak adresidir. Rüzgar sörfü için okullar da mevcuttur. Alaçatı’dan minibüs ile kolayca ulaşılabilir.

Yel Değirmenleri; 1800’li yıllarda yapılmış, merkezde bulunan yapılardır. Gün doğumu ve gün batımını izleyip, fotoğraf çekmek için eşsiz bir manzaraya sahiptir.

Alaçatı Pazarı; Cumartesi günleri kurulan bu pazarda doğal sebze, meyveden el yapımı takılara, hediyelik eşyalara kadar her türlü şeyi bulabilirsiniz.

Alaçatı, son yıllarda gördüğü müthiş talep sayesinde birçok yeni turizm tesisine sahip oldu. Ancak bu popülerliği yüzünden, Türkiye’de en pahalı tatil yerleri arasında en üstlerde olduğunu da belirtmekte fayda var.

Ege’de Tatil Yapılacak Güzel Yerler

türkiye tatil önerileri
Alaçatı

Foça

Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Eski Foça denizinden çok; kıyıdaki balıkçı tekneleri, denize sıfır restoranları ve eğlence yerleri ile oluşturduğu şirin görünümü ve sakinliği için tercih edilmektedir.

Yeni Foça ise; Eski Foça’ya göre plaj, eğlence ve konaklama yerleri açısından daha fazla seçeneğe sahiptir. Küçük bir sahil kasabasında, huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için Ege ve Akdeniz’de tatil önerileri arasında gelir.

Ege’nin En Güzel Tatil Yerleri

türkiye tatil rotaları
Eski Foça
 • Antalya

Antalya yıl içinde en çok ziyaretçi akınına uğrayan şehirlerden biri ve Türkiye turizmi için oldukça önemli bir yere sahip. Antalya‘nın mutlaka görülmesi gereken yerleri;

Kaş

Antalya‘nın en güzide tatil kasabası. Bölgedeki tüm hengameye karşın, halen bakir kalmayı başarmış bir yer. Muhteşem plajları ve mütevazı butik otelleri ile gürültüden uzak, insanın ruhuna huzur veren bir yer.

Sit alanı statüsünde olduğu için, Antalya’nın genelinde bulunan dev tatil köyleri burada yoktur. Butik otelleri ise şahanedir. Kaş hakkında daha çok bilgi için Kaş Gezi Rehberi yazısına göz atabilirsiniz.

Akdeniz’de Tatil Yapılacak Sakin Yerler

türkiye tatil beldeleri
Kaş

Olympos Antik Kenti

Hem tarihin hem doğanın hem de denizin kesiştiği bir yerdir. Kamp yapmak için ideal yerlerin başındadır.

Ağaç evlerde konaklamak da mümkündür. Trekking, dalış, kaya tırmanışı, kano gibi sporlar yapılabilmektedir. Tahtalı Dağ’dan paraşüt ile atlanabilmektedir.

Olympos, sunduğu çeşitli aktiviteler ile Türkiye’de tek başına tatile gidilecek yerler arasında başı çekiyor. Sırt çantası ile tek başına tatile gitmeyi planlıyorsanız, Çıralı‘yı (Olimpos’un diğer adı) düşünebilirsiniz.

Akdeniz’in En Güzel Tatil Yerleri

türkiye'de yaz tatili için gidilebilecek yerler
Olimpos

Kemer

Kemer, plaj olarak zengin bir tatil beldesidir. Ayışığı, Beldibi, Göynük, Adrasan, Çıralı, Olympos plajları bunlardan bazılarıdır.

Çam ağaçları ile çevrili, bembeyaz kumlu, masmavi denizi ile bu plajlar dünya çapında üne sahiptir. Plajları dışında Tahtalı Dağı, Yanartaş, Beldibi Mağarası, Göynük Kanyonu, Üçoluk Yaylası da mutlaka görülmesi gereken yerlerindendir.

Türkiye’de Yazın Tatile Gidilecek Yerler

türkiye'nin en popüler tatil yerleri
Kemer

Kalkan

Kalkan, plajları ile ünlü bir beldemizdir. Burada bulunan 16 km uzunluğundaki Patara Plajı dünyanın en uzun plajlarındandır. Yine Kaputaş Plajı da muhteşem bir plajdır.

Günübirlik tekne turu ile mavi bayraklı, tertemiz koylarda yüzebilirsiniz. Ayrıca Kalkan’ın manzarasının güzelliği de tescillidir.

Türkiye’de Tatile Gidilecek En Güzel Yerler

Türkiye'de tatile gidilecek en ucuz yerler
Kalkan
 • Muğla

Muğla tatil köyleri ile ünlü, turizm açısından önemli şehrimizdir. Türkiye’nin en güzel tatil yeri neresidir? Sorusuna verilen yanıtlar arasında en başlarda gelir; mutlaka görülmesi gereken tatil beldeleri şöyledir:

Bodrum

Bodrum, 60’dan fazla mavi bayraklı plaja sahip bir tatil beldesi. Denize girilebilecek en güzel yerlere; Kargıcak koyu, Bitez plajı, Karaincir plajı, Akyarlar, Peksimet, Gümüşlük örnek gösterilebilir.

Plajları dışında Bodrum Kalesi, Gümüşlük, Göltürkbükü, Bodrum Marina, Bodrum Antik Tiyatrosu da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Türkiye’de tatile gidilecek en güzel yerler listesindeki Bodrum ile ilgili daha çok bilgi için Bodrum Gezi Rehberi yazısına göz atabilirsiniz.

Ayrıca Bodrum’daki aktivitelerin yoğunluğu sizi tatil boyunca meşgul edebileceği için hiç sıkılmazsınız. Bu nedenle Bodrum, Türkiye’de yalnız tatil yapılacak yerler arasında en başta gelir.

Türkiye’de Yaz Tatili Yapılacak Yerler

Türkiye'de Tatile Gidilecek En Güzel Yerler
Bodrum

Fethiye

Ege ve Akdeniz tatil önerileri listesinin başlarında gelen bir tatil beldemizdir. Doğal güzellikleri, tarihi zenginliği, eşsiz denizi ile özellikle turistlerin ilgi odağıdır.

Günübirlik tekne turları ile birçok güzel koyda yüzme şansını yakalayabilirsiniz. Kabak koyu, Kelebekler vadisi, Kayaköy, Ölüdeniz, Çalış Plajı mutla görülmelidir.

Ölüdeniz dünyadaki en güzel plajlar arasında yer almaktadır. Mavi bayraklı, turkuaz renkli denizi ile gidenleri büyülemektedir. Ayrıca Babadağ’dan yamaç paraşütü yapmanız mümkündür.

Türkiye’de Tatile Gidilecek En Güzel Yerler

Türkiye'de tek başına tatile gidilecek yerler
Fethiye

Marmaris

Ormanlarla çevrili, temiz plajları ve tarihi kalıntıları ile dikkat çeken tatil beldemizdir. İçmeler, Kleopatra, Cennet Adası, Uzunyalı, Turunç, Çiftlik Adası, Kızkumu plajları yoğun ilgi gören plajlarındandır.

Günübirlik tekne turları ile birçok koyda yüzme imkanı bulabilirsiniz. Ayrıca Marmaris’te bulunan su parkları da çocuklu aileler ve eğlenceyi seven yetişkinler için idealdir. Marmaris Kalesi, Halıcı Ahmet Urkay Müzesi, Selimiye, Hisarönü, Loryma Antik kenti mutlaka görülmesi gereken yerlerindendir.

Türkiye’nin En Güzel Tatil Beldeleri

Türkiye'de sevgiliyle tatile gidilecek yerler
Marmaris

Datça

Ege ve Akdeniz tatil önerileri arasında en olması gereken tatil bölgesidir. Zira Ege ve Akdeniz’in birleştiği bir konumda yer almaktadır. Birbirinden güzel plajları bulunmaktadır. Bunlar arasında en bilinenleri; Hayıtbükü, Ovabükü, Palamutbükü plajları, Kargı koyu, Mesudiye koylarıdır.

Reşadiye, Datça Limanı, Kızılan Yel değirmenleri, Kent Park, Can Yücel’in Evi, Knidos Antik Kenti, Eski Datça mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Türkiye’de Tatile Gidilecek Doğal Yerler

Türkiye'de tatil yapılacak yerler
Datça
 • Çanakkale

Assos

Hem güzel bir deniz hem de sakinlik isteyenler için Assos saklı bir cennettir. Denize Antik Liman plajından, Kadırga Koyundan girilebileceği gibi civardaki Yeşil Liman, Koruoba, Sivrice, Sokakağzı ve Babakale Akliman koylarından da girmeniz mümkündür.

Behramkale, Assos Antik Kenti, Athena Tapınağı da mutlaka gidilmesi gereken yerlerdendir. Kamp yapabileceğiniz kamp alanları da mevcuttur. Ayrıca tüplü dalış yapmak isteyenler için de uygun bir yerdir ve dalış okulu mevcuttur.

Çanakkale, Türkiye’de tatile gidilecek en güzel yerler arasında mükemmel bir alternatiftir.

Türkiye’de Tatile İçin Gidilecek En Güzel Şehirler

Türkiye'de tatile gidilecek en güzel yerler
Çanakkale Assos
 • Balıkesir

Altınoluk

Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk, denizinin güzelliğinin yanı sıra çevresindeki tarihi ve doğal güzellikler ile de ilgi çekmektedir. Sarıkız tepesi, Şahin deresi kanyonu, Antandros Antik Kenti, Hasan Boğuldu Şelalesi, Kaz dağı, Başdeğirmen Köprüsü, Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Narlı köyü mutlaka görülmesi gereken yerlerindendir.

Bilindiği üzere Balıkesir zeytini ile de ünlüdür. Altınoluk köylerinden de zeytin temin edilebilir. Altınoluk otelleri, listede sıraladığımız birçok yere göre daha uygun fiyatlara sahiptir. Bu sebeple de Türkiye’de en ucuz tatil yapılacak yerler arasındadır.

Türkiye’de Tatile Gidilecek En Güzel Yerler

Türkiye'de tatile gidilecek en güzel yerler
Balıkesir Altınoluk

Türkiye’nin En Güzel Tatil Yerleri Haritası

Türkiye Tatil Yerleri Haritası
Türkiye Tatil Yerleri Haritası

Türkiye’de Tatile Gidilecek En Güzel Yerler

9 thoughts on “Türkiye’de Tatile Gidilecek En Güzel Yerler ve Şehirler”

  1. Haklısınız, bunu bir rehber olarak en başta ben biliyorum zaten. Yalnız bu yazının teması Ege ve Akdeniz’in önde gelen tatil beldelerine yönelik tasarlandı. Başlıkları titizlikle belirliyor ve bir blog yazısına sığmayacak kadar detaya boğmuyoruz. Sizin dediğiniz konuları Türkiye’de Gezilecek Yerler başlığı altında ele alacağız. Eğer bu yazının kültürel geziyi kapsayan ikizine bakmak isterseniz En İyi Antik Kentler ve Tiyatrolar yazısını tavsiye ederim. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

 1. Elize sağlık, tatil anlayışı kişiye göre değişiyor. Ülkemizin her bir köşesi birbirinden güzel. Benim için tatilin bir anlamı da doğa ile iç içe ve huzur içinde olabilmek. Zaten yaşadığım mekan bir tatil beldesi. Dilerseniz “Göcek Life Facebook” sayfasından Göcek hakkında bilgi alabilirsiniz. Teşekkürler.

 2. Elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş. Marmaris’te günlük turlar hakkında detaylı bilgi almak isterseniz citymarmaris sitesine bakabilirsiniz.

  1. Teşekkürler Rahmi Bey. Sitenizin adresine ulaşmak isteyenler isminizin üzerindeki linke tıklayıp, direkt olarak citymarmaris’e ulaşabilirler. Yorumun içinden URL paylaşımına maalesef müsaade etmiyoruz.

 3. Elinize emeğinize sağlık tatile çıkmak isteyenler için çok güzel bir çalışma olmuş.
  Marmaris ve çevresi günlük turlar ve daha fazlası için detaylı bilgiyi linkten bulabilirsiniz > tatilmoni(dot)com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *