Alexander Graham Bell Kimdir

Alexander Graham Bell Kimdir, Kısaca Hayatı ve Buluşları Hakkında Bilgi

Alexander Graham Bell, telefonun icadı ile özdeşleşmiş bir mucit. Ancak aslında tek başarısı telefonu icat etmek değil. 18’den fazla icadın patentini almış olan Graham Bell, 12 diğer icat için de ortak çalışma yürütmüş.

1877 yılında “Bell Telefon Şirketi” adıyla dünyanın ilk kurumsal iletişim şirketini kuran Bell, duyma engeli insanların da iletişim kurabilmesi için önemli çalışmalar yapmış.

Graham Bell Kimdir, Kısaca Hayatı, Buluşları

Alexander Graham Bell, 3 Mart 1847 tarihinde İskoçya‘nın Edinburgh şehrinde dünyaya geldi. Graham Bell’in yaşadığı Edinburgh şehri, Britanya Adası’nda “Kuzey’in Atina’sı” olarak tanımlanıyordu. Elbette bu Antik Çağ dönemindeki Atina‘nın bilim adamı, filozof ve sanatçı yetiştirme potansiyeline gönderme yapan bir benzetmeydi.

Alexander Graham Bell‘in babası ses teknikleri, hitabet ve işitme engellileri eğitme konularında uzman bir bilim adamıydı. Annesi ise ileri derecede işitme zorluğu yaşadığı halde, mükemmel bir piyanistti. Graham Bell, zor şeyleri başarma konusundaki azmini, annesinden örnek aldı.

Graham Bell, aynı Thomas Edison gibi evinde annesi tarafından eğitildi. Orta öğretim yaşamı boyunca yalnız 2 sene resmi bir okulda (Edinburgh Kraliyet Lisesi) eğitim gördü. Graham Bell‘e, oldukça kültürlü bir kadın olan annesi tarafından, çevresindeki dünyayı merak etme ve araştırma sevgisi aşılandı.

Evde müfredata paralel bir eğitim almak ve sınavlara dışarıdan katılmak, Graham Bell‘e kalıplar içinde sıkışmadan eğitim görme fırsatı verdi. Bell, çocukluğunda ve gençliğinde attığı adımlar ile gelecekte yapacağı şeylerin temelini attı.

Graham Bell’in Kariyerindeki İlk Adımları

Graham Bell, gençlik yıllarında babası ile aile mesleğini sürdürmek durumunda kaldı. Ancak yetiştirilme tarzı ve potansiyeli yüzünden böyle tekdüze bir hayatı kabullenemedi. Bir çıkış yolu ararken, aniden büyükbabası hastalandı. Bell, derhal ona bakmak için gönüllü oldu. Büyükbabası, ona entelektüel ideallerinin peşinde koşması için cesaret verdi ve yol gösterdi.

Graham Bell, kariyerini inşa edeceği yolda, bir süre daha babası ile yürümek zorundaydı. Bu sebeple onun işitme engellilerin eğitimi ile ilgili özel okullarında çalışmaya devam etti. Başarısı sebebiyle, henüz 16 yaşındayken Londra‘daki işletmenin başına geçti.

İşler bu şekilde ilerlerken, Graham Bell‘in babası aniden ABD‘ye taşınma kararı aldı. Bu kararı vermesine oğullarının tüberküloza yakalanması sebep olmuştu. Ormanların bol olduğu, temiz havaya sahip bir yere taşınmak istiyordu. Graham Bell, önce bu karara karşı çıktı. Çünkü Londra‘ya iyice yerleşmişti. Ancak kardeşlerinin ikisi birden verem hastalığından ölünce babasının önerisini kabul etti.

Alexander Graham Bell Ve Eşi Mable Hubbard

Alexander Graham Bell kimdir kısaca
Graham Bell telefonu keşfettikten sonra evlendi.

Graham Bell’in Telefonu İcat Etmesi

Graham Bell, Amerika‘nın Boston eyletine taşındıktan sonra, ses mühendisliği üzerine çalışmalar yaptı. Telgraf sinyallerini, farklı frekanslar üzerinden iletmeye çalışıyordu. Bu evrede aklında bir telefon icat etmek yoktu. “Harmonic Telegraph” olarak bilinen, bir kablo üzerinden birçok mesajın iletilebileceği bir telgraf teknolojisi ile ilgili çalışıyordu.

Elbette yaptığı çalışmalar kendisine büyük maliyet getirmekteydi. Çalışmalarını finanse edebilmek için, Thomas Sanders ve Gardiner Hubbard isimli iş adamlarından sponsorluk desteği aldı.

Çalışmanın ilk safhasında, telgraf teknolojisini geliştirmek üzerine çalışırken; aynı kablolar üzerinden insan sesini aktarabileceği fikrine kapıldı. İlk başlarda imkansız gibi gözüken bu denemeler, zamanla bir saplantı halini almıştı.

Bell‘in çalışmasını finanse eden iş adamlarının, Graham Bell‘in bu umutsuz denemesinden bir beklentisi yoktu. Bu sebeple Graham Bell‘i yeniden ilk çalışmaya dönmeye ikna ettiler. Hatta yardımcı olması için dönemin en başarılı elektrik mühendislerinden Thomas Watson‘ı da projede görevlendirdiler.

Ancak kaderin bir cilvesi olarak, Thomas Watson da Bell‘in kablolardan ses aktarma fikrinden çok etkilendi. Telefonu icat etme saplantısı, bu kez iki bilim adamını da ele geçirmişti.

İkili 1874-75 yılları boyunca gece-gündüz demeden çalıştılar. Onların bu azmi, iş adamlarını da etkilemişti. Alexander Graham Bell, uzun süren emekler sonunda, 10 Mart 1876 yılında telefonu icat etti ve Thomas Watson ile dünyanın ilk telefon görüşmesini gerçekleştirdi.

Bell, yeni icadını topluma tanıttı ve fuarlarda sergiledi. Telefon, Philadelphia kentindeki bir fuarda Brezilya Kralı’na tanıtıldı. Kral Dom Pedro, kablolar aracılığı ile iletilen sesin, telefondan kendisine ulaştığına inanamadı. “Aman Tanrım, bu konuşuyor!” diye endişe ve hayranlık ile karışık bir çığlık attı.

Graham Bell, yeni icadının patentini aldı ve bir şirket kurarak bu işten gelir elde etmeye başladı. Kendisine sponsor olan zengin iş adamı Gardiner Hubbard‘ın kızı Mable Hubbard ile evlendi.

Alexander Graham Bell Kimdir Kısaca Hayatı

Alexander Graham Bell kısaca hayatı
Graham Bell telefonu tanıtmak için fuarlara katıldı.

Graham Bell’in İcadını Korumak İçin Hukuk Savaşı

Alexander Graham Bell, evlendikten sonra; eşi ile birlikte Avrupa‘ya seyahat etti. Eşiyle birlikte çocukluğunun geçtiği yerleri gezerken, bir yandan da yeni icadını tanıtmak üzere toplantılara katıldı. Ancak ABD‘ye döndükten sonra kendisini bir nahoş bir sürpriz bekliyordu.

Graham Bell‘in icadı ABD‘de adeta para basma makinesine dönüşmüş ve kendisine inanılmaz bir servet kazandırmıştı. Bunu bilen bazı kişiler, telefonun kendi icatları olduğunu öne sürerek Bell‘e dava açtılar. Bunların bir kısmı telefonu Bell‘den önce bulduğunu iddia ediyor, diğer bir kısmı ise kendilerine ait olan fikrin Bell tarafından çalındığını söylüyordu.

Graham Bell aleyhine, 1877 ile 1886 yılları arasında toplam 550 dava açıldı. Bu davaların bir kısmı yerel mahkemeden dönerken, bir kısmı yüksek mahkemeye kadar gitti. Ancak hiçbiri başarılı olamadı. Bell davalarla boğuşurken bile şirketi büyümeye devam etti. Davaların devam ettiği yıllarda toplam 150.000 kişi telefon sahibi oldu.

İlerleyen yıllarda, telefon birçok yönden geliştirildi. Dönemin başka bir önemli mucidi ve girişimcisi olan Thomas Edison tarafından bulunan mikrofon, telefon ile birleştirildi. Böylece telefonla konuşan insanlar, artık bağırmak zorunda kalmayacaklardı.

İlk İcat Edildiğinde Telefon Böyle Gözüküyordu

graham bell buluşları hakkında kısa bilgi
Telefon en ilkel haliyle böyle gözüküyordu.

Alexander Graham Bell’in Ölümü

Graham Bell, 1900‘lü yıllarda işitme engellilerin şartlarını iyileştirmek için çalıştı. Tüm dehasını, enerjisini ve servetini bu yönder kullandı. 1922 yılında Kanada‘da yaşadığı bir dönemde, evinde huzur içinde hayata gözlerini kapadı. Büyük mucidin anısına saygı olarak, aynı gün içerisinde ABD‘de telefon hizmeti bir dakikalığına durduruldu


Alexander Graham Bell Hakkında Bilgi Yazısı için Kaynak:

Alexander Graham Bell BiographyThank you for the courtesy.


Graham Bell Kimdir, Kısaca Hayatı by Serhat Engül

One thought on “Graham Bell Kimdir, Kısaca Hayatı, Buluşları”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *