Avustralya’da Yaşam Şartları

Avustralya’da Yaşayan Türkler ve Yaşam Şartları Hakkında Bilgi

Türkiye’de son yıllarda yurt dışına yerleşme konusuna gün geçtikçe artan bir ilgi var. Bunun siyasi gelişmeler, ekonomik şartlar, eğitim ve daha iyi bir gelecek arayışı gibi birçok sebebi olabilir. Ancak göçmenlik konusunda artan ilgi ve başvurular sadece Türkiye ile de sınırlı değil. Amerika ve İngiltere gibi birçok insanın yaşamak isteyeceği ülkelerin vatandaşları da, Kanada ve Avustralya gibi ülkelere göçmenin planlarını yapıyorlar.

Amerikan vatandaşlarının, günden güne artan ülke içi günden şiddet vakaları ve  Donald Trump‘ın başkan seçilmesi gibi gerekçeleri var. İngilizlerin ise yarısına yakın bir bölümü, Brexit‘te çıkan sonuçtan memnun değil. Google News veri editörü Simon Rogers’a göre, bu iki ülkede göçmenlik üzerine internet aramaları tüm zamanların zirvesine ulaştı ve aranan ülkeler listesinin başında da Kanada ve Avustralya geliyordu.

Yurt Dışında Yaşam Yazı Serisi

Yurt dışında yaşam ile ilgili yazılarıma, uzun ve sert kışları ile tanınan Kanada’da Yaşam ile başlamıştım. Avustralya’da ise böyle iklimsel bir zorluk yok; bilakis Avustralya denince akla masmavi okyanus, muhteşem plajlar ve sörf yapan insanlar geliyor. Ancak büyük bir bölümü çöl olan ve tropikal iklime sahip Avustralya’nın da kendine göre sıkıntıları var.

Bu yazıda size Avustralya’yı, içinde yaşayan insanların gözünden aktarmaya çalışacağım. Zira bir tatile gitmekle, bir ülkenin tüm dinamiklerini çözmek mümkün değil. Hem Avustralyalı misafirlerimden dinlediklerim, hem de Avustralya’ya göç eden Türklerden edindiğim bilgilerin bir sentezini okuyabilirsiniz.

Avustralya Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yarınını planlayan birçok genç, yazının girişinde saydığım ülkelere yerleşenlerin neler yaptığını ve nasıl bir yaşam standardına sahip olduğunu merak ediyor. Sosyal anlamda Türkiye’dekinden daha iyi bir hayat sürüyorlar mı? Yabancı bir ülkenin kültürüne adapte olabiliyorlar mı? Göçmenlere yaklaşım olumlu mu? Ülkenin ekonomik standartları iyi mi?  İş ve maaş imkânları nasıl? İklim şartları Türkiye’den gelen biri için uygun mu?

Avustralya’da Yaşam Şartları ve Göçmenlik 2020

Bu yazıyı soru cevap şeklinde sürdürmenin, okunabilirlik açısından daha kolay olacağını düşünüyorum. O zaman sorularımızı sormaya başlayalım.

Avustralyalılar Nasıl İnsanlardır?

Avustralyalılar ile ilk tanışmam, interrail seyahatlerine çıktığım dönemlerde oldu. Blog sayfamda ballandırarak anlattığım İtalya, İspanya ve Fransa seyahatlerimde, sırt çantasını kapıp aylar süren yolculuklara çıkmış Avustralyalılar ile sıkça karşılaşmıştım.

Biz birkaç haftalık yolculuk için tüm sene plan yapıp, belki de bunu hayatımızın macerası olarak görürken, Avustralyalı gençlerin en kısa 6 ay seyahate çıktığını görünce çok şaşırdığımı hatırlıyorum. Sonradan işin aslını öğrendim. Avustralya’da liseyi veya üniversiteyi bitirince, iş hayatına atılacak olan gençler; kendilerine bir senelik bir ara veriyorlar ve dünyayı keşfe çıkıyorlar. Kimisi ailesinin desteği ile ama çoğunlukla öğrenciyken saatlik işlerde biriktirdikleri paralarla, Avrupa’yı fethediyorlar.

Ben seyahatimi günü gününe ve hatta saati saatine planlamışken, Avustralyalı arkadaşlarımdan biri 3 haftadır Paris’te olduğunu ve daha ne kadar kalacağını bilmediğini söylüyordu. Sonuçta ülkeleri dünyanın öbür ucunda ve bir kez seyahate çıktıkları zaman, tam çıkıyorlar.

Avustralyalılar ile arkadaş olmak çok ama çok kolaydı. Kaldığım hostel odalarında tanıştığım gençlerle, otomatikman arkadaş oluyor ve akşam bira içerken buluyordum kendimi… Genel anlamda çok doğal, eğlenceli ve arkadaş canlısı insanlar. İçmek onların bir yaşam biçimi, eğlencenin bir parçası ve sosyalleşmenin bir gereği…

Sonra turist rehberi olduğumda daha büyük yaşta gezginler ile karşılaştım. İzlenimlerim yine çok olumluydu. Ast üst ilişkisini çok önemsemeden, her yaşta ve meslekte insana aynı içtenlikle yaklaştıklarını gözlemledim. Sonradan öğrendim ki bu onların aldığı eğitimin bir parçasıymış. Okullarda eşitlik, beraber bir yaşam inşa etme ve hayattan keyif alma üzerine eğitim alıyorlar. Çünkü Avustralya herkesin ülkesi…

Avustralya’da çok ciddi bir göçmen nüfusu var ve ben Avustralyalıyım diyen insanlar bile birkaç kuşak geriye gidildiğinde Avrupa’dan göç etmişler. En nihayetinde Avustralya, İngiltere’den suçluların sürgün edildiği bir yer olarak kurulmuş.

Bunun bilincinde olan devlet, insanları ayrımcılıktan kesinlikle men ediyor. Bu da Avustralya’yı yaşanabilir kılan en önemli parametrelerden biri diyebiliriz. Zira Avrupa’nın refah dolu ülkeleri olan Danimarka, İsveç, Finlandiya ve Norveç’te bile ırkçılık ile karşılaşma ihtimali, Avustralya’da olduğundan daha fazla…

Avustralya’da Yaşam

blank
Melbourne, Avustralya

Avustralya’da Sosyal Hayat Ve Ekonomik Standartlar Nasıl?

Avustralya, ilk bakışta oldukça pahalı bir ülke… Temel yaşam giderlerini direk olarak Türk lirasına çevirirseniz ortaya korkunç bir manzara çıkabilir. Ancak insanların kazandığı maaşlar da buna paralel olarak oldukça yüksek. Örneğin Avustralya’da iyi bir restoranda çalışan bir garson, bizim ülkemizdeki orta düzey bir yöneticiden daha çok kazanıyor.

Avustralyalı misafirlerimde en çok dikkatimi çeken şey, hiçbir yerde bahşiş bırakmamalarıydı. Genelde Batı ülkelerinin çoğunda bahşiş kültürü vardır. Ancak Avustralyalı turistler, Türkiye’de aldıkları hizmetlere bahşiş vermelerini tavsiye edince, şaşkın ördeğe dönüyorlar. Ne kadar vermeliyiz? Diye endişe dolu gözlerle bakan çok Avustralyalı gördüm.

Bu aslında onların cimriliklerinden kaynaklanmıyor. Yalnızca insanlara saygısızlık yapmamak için dikkatli olmaya çalışıyorlar. Çünkü bahşiş verme konusu aslında kültüre göre değişken ve zordur. Gidilen yerin ekonomik dinamiklerine göre, size hizmet veren insanları aşağılar gibi davranmamak için, adil seviyede bir ücret bırakmanız gerekir.

Avustralyalılar, kendilerinde bahşiş kavramının olmamasını ise şu şekilde açıklıyorlar: Bizim ülkemizde herkes hak ettiği ücreti zaten fazlasıyla alır. Biz de bunu bildiğimiz için üstüne para vermeyiz.

Bu konuda gerçekten de haklılar. Zira Avustralya’da hizmet sektöründe iyi para kazanılıyor. Hatta inşaatçılık, boyacılık, tesisatçılık gibi Türkiye’de hor görülen mesleklerin de getirisi oldukça yüksek… Bu konulardaki teknik eğitiminizi iyi aldığınız ve işinizi sevdiğiniz müddetçe, mavi yakalı bir şirket çalışanından çok daha fazla para kazanacağınız muhakkak…

National Geographic ve Discovery Channel gibi belgesel kanallarında, işini severek yapan motosiklet tamircileri, vinç operatörleri, cankurtaranlar v.b. izleriz ya… İşte sosyal adaletin sağlam olduğu ülkelerde, bu meslekler gerçek birer uzmanlık alanı ve kalıcı istihdam sağlıyorlar. Kesinlikle bizim ülkemizdeki gibi mecburiyetten yapılan işler değiller.

Gelirin adaletli dağıtıldığı ülkelerde, herkes çocuğundan avukat, mimar, doktor olmasını beklemiyor. Bu da o çocukların hayallerinin peşinden koşmasına ortam sağlıyor. Zira maalesef bizim ülkemizde sanat bile geçer akçe değil. Dizi oyuncusu olmak dışında… : )

Konut Fiyatlarındaki Beklenmedik Artış

Yalnız son birkaç yılda Avustralyalı turistlerin ev fiyatlarından yakındıklarını duydum. Özellikle yaşlı ziyaretçiler, “Biz geniş evlerde, güzel bir yaşam sürdük ama çocuklarımızın bizim yaşadığımız evleri edinmeleri zor olacak.” Minvalinde bazı cümleler kuruyorlardı.

Anladığım kadarıyla şehir merkezindeki konut fiyatlarında inanılmaz bir yükselme olmuş. Bu olgu biraz da zengin göçmenlerin, Avustralya’ya yerleşmesinden de kaynaklanıyor. İstanbul’daki zengin Arap etkisine benzer bir olay… Zira devasa inşaat projelerin en büyük müşterileri geçtiğimiz yıllarda hep Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan kökenli yabancılar oldular.

Avustralya’da Göçmenlere Yaklaşım Olumlu Mu?

Yukarıda da bahsettiğim üzere Avustralya’da ırkçılık görece olarak çok az. Bu ülkede göçmen olarak en çok Uzak Doğu Asyalılar (Japon, Çinli, Malezyalı, Filipinli) yaşıyor. Onları Yunan, İtalyan, Brezilyalı, Meksikalı, Türk göçmenler izliyor. Elbette İngiltere ve Almanya gibi Avrupa asıllı yerleşimciler de çok var.

Avustralya, özünde Amerika gibi bir Yeni Dünya Kıtası olduğu için ve Aborjinler (Avustralya Yerlileri) haricinde herkesin özünde göçmen olduğu bir yer olduğundan, yabancı kültürler ile birlikte yaşamaya ve yoğrulmaya alışık.

Avustralya’da Günlük Yaşam Ve İklim Farklılıkları

Avustralya’nın iklimi, her daim ılıman hava şartlarının hâkim olduğu tropikal iklim. Bu yüzden Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi soğuk ve yağışlı kışlar yok. Ancak tropikal iklimin bir özelliği bir geçiş iklimi olması ve gün içinde hava şartlarının çok değişken olması… Her yer günlük güneşlik iken bir anda rüzgâr çıkıp yağmur yağması gibi…

Avustralya’nın büyük bir kısmı çöl ve ülkede su kaynakları oldukça az. Bu sorun uzun vadede ülkeyi etkileyeceği düşünülse de, şu anda büyük bir sorun değil. Bunun yanında bazı Avustralyalı turistlerden, ülkedeki güneş ışınlarının çok güçlü olduğunu ve bunun hızla artan cilt kanseri vakalarına yol açtığını duymuştum. Aynı zamanda gözlerde de uzun vadede probleme yol açıyormuş. Tabi ki bunlar önlem alınabilecek durumlar.

Tropikal İklim Yıl Boyunca Ilıman Hava Şartları Sunuyor

Avustralyada sosyal ve kültürel yaşam
Avustralya’da Yaşam

Avustralya’ya Taşınmak Ve Yerel Kültüre Uyum Sağlamak Zor Olur Mu?

Bu soruya doğrudan bir cevap vermek çok zor. Çünkü kişiden kişiye değişecek bir konu… Ancak Avustralya gibi sosyal refahın yüksek olduğu ve yaşamın adil kurallarla düzenlendiği bir ülkeye uyum sağlamak zor olmayacaktır diye düşünüyorum.

Türkiye’nin, İstanbul şehrinden giden birinin, bu düzenli ortama uyum sağlaması, oradan gelen birinin İstanbul’da yaşamasından çok daha kolay olsa gerek.

Avustralya’nın En Yaşanabilir Şehirleri

Melbourne, Sydney, Brisbane, Adelaide ve Perth. Bu şehirlerden 3 tanesinde ayrıntıya girelim.

Sydney

Sydney, Avustralya’nın finans merkezi ve en kalabalık ikinci şehri… 4.300.000 insanın yaşadığı canlı ve hareketli bir şehir. Kartpostallık fotoğraflar veren Opera Binası (Opera House) ve Liman Köprüsü (Harbour Bridge) ile Avustralya denince akla gelen ilk şehir genelde Sydney oluyor. Sydney, İstanbul gibi büyük ve kozmopolit bir şehir ve sunduğu imkanlar çok geniş… Müzik festivalleri ve hareketli gece yaşamı ile meşhur.

Avustralya’da Yaşayan Türkler

Avustralyada yaşam
Sydney

Brisbane

2.1 milyonluk nüfusu ile Avustralya’nın yükselen yıldızı… Avustralya’nın Melbourne ve Sydney kentlerine oranla daha sakin bir şehir olmasının yanında, burada hayat oldukça keyifli ve eğlenceli… Bu yüzden de son yıllarda Avustralya’nın en çok göç alan kenti olarak gözüküyor.

Melbourne

Melbourne, 4.400.000 nüfusuyla Avustralya’nın en kalabalık şehri… Burada yaşayanlar, Melbourne şehrini, Avustralya’nın Avrupa’sı olarak tanımlıyor. Dinamik ve hareketli bir şehir olduğu kadar, yeşili ve parkları ile de meşhur. Avustralya’nın en karakter sahibi şehri…

Avustralya’ya kültür ve coğrafya olarak çok yakın olan Yeni Zelanda’da Yaşam da ilginizi çekebilir.

Avustralya’da Yaşam Şartları Blog by Serhat Engül

2 thoughts on “Avustralya’da Yaşam Şartları Hakkında Bilgi”

  1. Sydney en büyük şehir, 5.029 milyon nufusuyla. Melbourne da ikinci şehir 4.725 milyon nüfusla. Melbourne’un havası sübtropik bile değil, çok değişken ve bazen gerçekten soğuk, ve Londra gibi gri ve biraz kasvetli bir şehir. Evlerde de pek ısı yalıtım ve kalorifer peteği yok. Yani ülkenin sıralanacak epeyce eksi tarafları var (detaylara girmiyorum), pozitifler ağır bassa da.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *