Casus Filmi Önerileri

Casus Filmi Önerileri – En İyi Filmler Listesi 2020

Casusluk faaliyetlerinin tarihi, neredeyse devletlerin tarihi kadar eski. Sun Tzu’nun Savaş Sanatı kitabında bile bu faaliyetlere yer verilmesi, tarih boyunca önemli olduğunu gösteriyor. Diğer yandan, bugün casus denilince aklımızda oluşan imgeyi büyük ölçüde Soğuk Savaş’a ve bu dönemde üretilen filmlere borçluyuz.

Sizler için hazırladığımız bu listede, 1950’lerden günümüze kadar çekilmiş casus filmlerinden örnekler bulunuyor. James Bond filmlerini ayrı bir liste olarak düşündüğümüz için onlara burada yer vermedik. En İyi Casus Filmleri Listesi‘nden seçtiğiniz filmleri keyifle izlemeniz dileğiyle yazımıza başlıyoruz.

Casus Filmi Önerileri Listesi 2020

 • The Spy Who Came In From The Cold

Yapım Yılı: 1965

Yönetmen: Martin Ritt

Oyuncular: Richard Burton, Claire Boom, Oskar Werner

IMDB Puanı: 7.3

ABD ile Sovyetler arasında geçen Soğuk Savaş, dönem sinemasında en çok işlenen konulardan biriydi. Hatta birçok sinema eleştirmeni, casus filmlerinin bu denli popüler olmasını Soğuk Savaş’ın etkisine bağlar. Nitekim bu türün başyapıtlarından olan The Spy Who Came In From The Cold, Soğuk Savaş’ı en iyi işleyen filmlerden biridir.

John Le Carre’ın aynı isimli romanından uyarlanan film, Doğu Bloku ülkelerinde bilgi kirliliği yaymakla görevli bir İngiliz ajanının başından geçenleri anlatıyor. Alec Leamas, Doğu Almanya’da casusluk yaparken, ülkesine hizmet etmediğini ve kendi hükümeti tarafından kullanıldığını anlar. Ancak bu farkındalık onu zor bir duruma sürükler. Nitekim içine düştüğü durumdan kurtulması kolay olmayacaktır.

Siyah Beyaz Casus Filmi Önerileri

en iyi casus filmleri listesi
The Spy Who Came In From The Cold
 • Five Fingers

Yapım Yılı: 1952

Yönetmen: Joseph L.Mankiewicz

Oyuncular: James Mason, Danielle Darrieux, Michael Rennie

IMDB Puanı: 7.8

Türkiye, İkinci Dünya Savaşı’na fiili olarak katılmadıysa da, dışında kalması mümkün değildi. Nitekim Nazi bürokrasisinin en önemli isimlerinden biri olan Franz von Papen o yıllarda Ankara büyükelçisi olarak görevlendirilmişti. Mihver ve Müttefik tankları İstanbul’da görünmedi fakat iki tarafın casusları da buradaydı.

Five Fingers, İkinci Dünya Savaşı yıllarında Türkiye’de görev yapan, Cicero adıyla bilinen bir İngiliz casusun başından geçenleri anlatıyor.

Filmde neler olduğunu söylemektense atmosferinden bahsetmeyi tercih ederim. Nitekim bu filmde atmosfer en az kurgu kadar dikkat çekiyor. Genç Cumhuriyet’in iki büyük kendi olan İstanbul ile Ankara arasındaki zıtlık bu filmde oldukça iyi işkenmiş. Bununla birlikte, filmde 1940’lı yıllarda çekilen mikrofilmler de kullanılmış.

blank
Five Fingers
 • Notorious

Yapım Yılı: 1946

Yönetmen: Alfred Hitchcock

Oyuncular: Ingrid Bergman, Cary Grant, Claude Rains

IMDB Puanı: 8.0

Nazilerin II. Dünya Savaşı’ndan sonra Güney Amerika’da faaliyete geçtiğine dair birçok söylenti var. Günümüzde dâhi dillendirilen bu söylentiler savaş sonrasında da epey popülerdi. Hatta Güney Amerika bu yüzden istihbarat örgütlerinin odak noktası hâline gelmişti.

Alfred Hitchcock’un ilk uzun metraj filmlerinden biri olan Notorious, tam olarak bu konuyu anlatıyor. Bir Nazi savaş suçlusunun kızı olan Alicia Huberman, Nazilerin Brezilya’daki planlarını öğrenmek için görevlendirilir.

Huberman, babasının nüfuzunu kullanarak burada tekrar eyleme geçmeyi planlayan gizli örgütler hakkında bilgi toplar. Ancak kendisiyle birlikte aynı görev için Brezilya’ya giden Devlin’e aşık olacak ve casuslar arasında aşk gibi duygulara yer olmadığını acı tecrübeler ile öğrenecektir.

Yabancı İstihbarat Filmi Önerileri

Casus Filmi Önerileri
Notorious
 • The Manchurian Candidate

Yapım Yılı: 1962

Yönetmen: John Frankenheimer

Oyuncular: Frank Sinatra, Laurence Harbey, Janet Leigh

IMDB: 8.0

Frank Sinatra’nın başrolde oynamasıyla dikkat çeken The Manchurian Candidate, oldukça farklı ve yaratıcı bir kurguya sahip.

Film, Harvey isimli bir askerin gizemiyle başlıyor. Harvey, ülkesine bir madalyayla ve kahraman sıfatıyla döner. Ancak birlikteki diğer askerler onun neden bir madalya aldığını hatırlamamaktadır. Nitekim Harvey’nin sırrı askerlerin gördüğü kâbuslar ile açığa çıkacaktır. Askerlerin sürekli olarak gördüğü kâbuslar, hükümet ile ordu arasındaki sılara ışık tutmaktadır.

En iyi kurgu dalında Oscar ödülü alan film, bugüne kadar yapılmış en iyi casus-ajan filmleri arasındadır.

Yabancı Casus Filmi Önerileri

blank
The Manchurian Candidate
 • Lawrence From Arabia

Yapım Yılı: 1962

Yönetmen: David Lean

Oyuncular: Peter O’Tole, Ömer Şerif, Alec Guinness

IMDB Puanı: 8.3

“Arabistanlı Lawrence” hepimizin yakından tanıdığı bir isim. Onu I. Dünya Savaşı yıllarında Arap liderlerini Osmanlı İmparatorluğu‘na karşı kışkırtan bir İngiliz casusu olarak tanıyoruz. Ancak Lawrence’ın bilindik casus imajından farklı bir tip olduğunu söyleyebiliriz. Birçok tarihçi onun kendisini gerçek bir Arap gibi hissettiğini ve Arap davasına ciddi anlamda sadık olduğunu söylüyor.

Lawrence From Arabia, İngiliz casusun bu dönüşümünü başarılı bir biçimde işliyor. Elbette filmde Türkler hakkında pek hoş olmayan şeyler söylenmiş. Ancak buna rağmen, tek taraflı bir propaganda filmi olduğunu söylemek haksızlık olur. Nitekim Lawrence’ın psikolojik dönüşümleri tarafsız ve başarılı bir biçimde eklenmiş.

Yabancı Casusluk ve Ajan Filmleri

tarihte geçen casusluk ve ajan filmi önerileri
Lawrence From Arabia
 • Scorpio

Yapım Yılı: 1973

Yönetmen: Michael Winner

Oyuncular: Alain Delon, Burt Lanchester, Paul Scofield

IMDB Puanı: 7.6

Scorpio aynı zamanda bir dram filmi olarak kabul edilebilir. Nitekim bu filmde görevi ve duyguları arasında kalan bir casus konu ediliyor.

Burt Lancaster tarafından canlandırılan Cross, CIA için çalışan, başarılı bir tetikçidir. Akrep adıyla bilinen Jean Laurie ile sık sık iş birliği yapmış ve aralarında bir dostluk ilişkisi başlamıştır. Ancak CIA, Akrep’in ortadan kaldırılmasını ister. Bu görev de onu oldukça iyi tanıyan Cross’a verilir.

 • Three Days Of Condor

Yapım Yılı: 1977

Yönetmen: Sidney Pollack

Oyuncular: Robert Redford, Faye Dunaway, Cliff Robertson

IMDB Puanı: 7.5

Vietnam Savaşı’ndan sonra Amerikan hükümetinin faaliyetleri ciddi anlamda sorgulanmaya başlamıştı. Bilhassa Watergate Skandalı gibi olaylar kamuoyunda ciddi yankı uyandırmış ve hükümetin, istihbarat servislerinin gayriahlaki politiklar izlediği düşüncesini güçlendirmişti. Three Days Of Condor, tüm bu olaylar tazeliğini korurken yayınlanmış ve devletin faaliyetlerini başarılı biçimde sorgulayan bir film.

Lakabı Akbaba (Condor) olan CIA ajanı Joseph turner, örgütün gölge kuruluşlarından biri olan Open Source Intelligence teşkilatında görevlidir. “Amerikan Edebiyat ve Tarih Araştırmaları Derneği” adıyla paravan bir şekilde yürütülen dernekteki görevi, dünyanın dört bir yanında yayımlanmış gazeteleri, romanları ve dergileri inceleyerek rapor etmektir.

Ucuz bir gerilim romanı Akbaba’nın ilgisini çeker ve bu roman hakkında örgüte haber verdikten sonra kendini ciddi bir savaşın içinde bulur. Bir öğle vakti ofisine gittiğinde bütün ekibinin öldürülmüş olduğunu görür. Bir sonraki kurbanın kendisi olacağı konusunda hiçbir şüphesi yoktur. Kurban olmamak için avcı olmak zorunda kalacaktır.

Casus Filmi Önerileri

en iyi ajan filmi önerileri
Three Days Of Condor
 • Return of the Man from U.N.C.L.E.!

Yapım Yılı: 1983

Yönetmen: Ray Austin

Oyuncular: Robert Vaughn, David McCallum, Patrick Macnee

IMDB Puanı: 6.7

1960’lı yıllar, Soğuk Savaş’ın en sert geçtiği dönem olarak kabul edilir. Nitekim nükleer savaş bu yıllarda bütün dünyanın gündemindeydi ve ciddi bir tehdit olarak kabul ediliyordu. Return of the Man from U.N.C.L.E.!, tüm dünyanın nükleer savaş tehdidi altında yaşadığı bir dönemde geçiyor.

Uluslararası bir suç örgütü, nükleer teknolojiyi dünya dengelerini kontrol etmek için kullanmayı planlamaktadır. Bu örgüt durdurulmadığı takdirde dünyanın bir felâkete uğramasını önlemek mümkün olmayacaktır.

CIA ajanı Napoleon Solo ile KGB casusu Kuryakin, dünyanın selameti için birlikte çalışmaya karar verir ve bu örgütün peşine düşer. Ancak ellerindeki ipuçları da sahip oldukları zaman kadar sınırlıdır.

 • True Lies

Yapım Yılı: 1994

Yönetmen: James Cameron

Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Jamie Lee Curtis, Eliza Dushku

IMDB Puanı: 7.2

Bir bilgisayar firmasında çalışan Tasker, sıradan bir görünüme sahiptir. Ancak ailesi dâhil hiç kimsenin bilmediği gizli bir mesleği daha vardır. Gizli bir ajan olan Tasker, aldatıldığını öğrenince profesyonellikten uzaklaşarak ortağını eşini takip etmek ile görevlendirilir.

Fakat bununla meşgulken, ülkesinin tehlikede olduğunu öğrenir. CIA’nın her yerde aradığı terörist Salim Abu Aziz, Amerika’yı nükleer bombalarla tehdit etmektedir ve tehdidi oldukça gerçekçidir.

blank
True Lies
 • The Saint

Yapım Yılı: 1997

Yönetmen: Philip Noyce

Oyuncular: Roger Moore, Val Kilmer, Elisabeth Shue

IMDB Puanı: 6.2

Usta bir hırsız olan Simon Templar, tarihi eserleri ve yüksek güvenlikle korunan hazineleri çalmaktaki becerisiyle tanınmaktadır. Alaycı tavrı da zekâsı kadar ön plana çıkmaktadır. Dr.Emma Russell ise hayatı tehlikede olan genç bir bilim insanıdır. Simon, Emma ile karşılaştığında onu korumak için ciddi bir mücadeleye girecektir.

 • The Bourne Identity

Yapım Yılı: 2002

Yönetmen: Doug Liman

Oyuncular: Franka Potente, Matt Demon, Chris Cooper

IMDB Puanı: 7.9

Jason Bourne, denizin ortasında tek başına hayatta kalmaya çalışırken bir balıkçı tarafından kurtarılır. Geçmişine dair hiçbir şeyi anımsamamaktadır ve içinde bulunduğu zamanın öncesi silik anılarla doludur. Geçmişini araştırdıkça ve sorularının peşinden gittikçe, sıradan biri olmadığını anlayacaktır.

Kimsenin sahip olmadığı birtakım yeteneklere sahiptir. Ancak kendisinin keşfetmeye başladığı geçmişi başkaları tarafından bilinmektedir. Zira onun varlığını sonlandırmak isteyen azılı suçlular peşindedir.

Ajan Filmi Önerileri

casus ve ajan filmi tavsiyeleri
The Bourne Identity
 • Spy Game

Yapım Yılı: 2001

Yönetmen: Tony Scott

Oyuncular: Brad Pitt, Robert Redford, Catherine McCormack

IMDB Puanı: 7.1

CIA için çalışan Nathan Muir ile Tom Bishop, uzun süre birlikte iş yapmış ve ciddi görevlerde bulunmuşlardır. Birlikte yaptıkları görevler sayesinde aralarında bir dostluk ilişkisi gelişmiştir. Nathan Muir, emekli olmaya hazırlanırken ortağı hakkında kötü bir haber alır.

Bishop, işlemediği ağır bir suçla itham edilecek ve yirmi dört saat içinde öldürülecektir. Muir, geçmişini geride bırakmak yerine ortağını kurtarmayı tercih eder ve tecrübelerini örgütü için değil, dostu için kullanır.

Casus Filmi Önerileri

En İyi Casus Filmleri Listesi
Spy Game
 • The Good Shepherd

Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: Robert De Niro

Oyuncular: Matt Damon, Angelina Jolie, Robert De Niro

IMDB Puanı: 6.7

Kurgusunda CIA’in faaliyetlerine yer veren birçok film olsa da, The Good Shepherd gerçek bir karakterden esinlenerek oluşturulduğu için farklı bir yere sahip.

Film, hayatını örgütüne adamış bir CIA ajanı olan Edward Wilson’ı konu alıyor. II. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş boyunca önemli görevlerde bulunan Wilson, poker face olmasıyla, yani duygularını asla belli etmemesiyle bilinmektedir.

İşini ne kadar profesyonelce yapsa da sürdürdüğü görevler onu zihinsel ve fiziksel olarak yıpratmakta, aile ilişkilerine zarar vermektedir. Zira bu görevler eşini ve oğlunu ihmal etmesine sebep olacaktır. Ancak tüm bunlara rağmen, ülkesine ve örgütüne duyduğu sadakatten vazgeçmeyecektir.

Kadrosunda Matt Damon, Joe Pesci, Angelina Jolie gibi yıldızlara yer veren Good Shepherd’ın senaryosu Oscarlı senarist Eric Roth tarafından yazıldı. Bu yapım aynı zamanda Robert De Niro’nun yönettiği ilk filmlerden biri.

En İyi Casus Filmleri Listesi

Casus Filmi Tavsiyeleri
The Good Shepherd
 • Black Book

Yapım Yılı: 2006

Yönetmen: Paul Verhoeven

Oyuncular: Carice van Houten, Sebastian Koch, Halina Rejin

IMDB Puanı: 7.8

Rachel Stein, bir zamanlar ünlü ve zengin bir şarkıcı olduğu hâlde II. Dünya Savaşı’nda tüm bunları geride bırakmak zorunda kalmıştır. Avrupa’daki birçok Yahudi gibi her an yakalanma korkusuyla yaşamakta, bu yüzden Hollanda kırsalındaki bir evde saklanmaktadır. Saklandığı ev müttefik savaş uçaklarının bombardımanıyla yıkılınca, Rob adında bir gençle tanışır. Rob, sempatik bir gençtir ve Rachel’ı güvenli bir yere ulaştıracağını söylemektedir.

İşler planladıkları gibi gitmez. Müttefik topraklarına geçerken kullandığı tekne pusuya düşürülür ve Rob da dahil herkes hayatını kaybeder. Rachel, nehre atlayarak kurtulmayı başarır ve Hollandalı direnişçi Gerpen Kuipers tarafından kurtarılır. Fakat Rachel artık bir güvenli evde saklanmaktan vazgeçip intikam almaya karar verir ve direnişe katılır.

blank
Black Book
 • Bad Company

Yapım Yılı: 2002

Yönetmen: Joel Schumacher

Oyuncular: Anthony Hopkins, Chris Rock, Gabriel Macht

IMDB Puanı: 7.8

Kevin Pope, başarıları sayesinde tanınan bir CIA ajanıdır. Zeki ve kararlı yapısı sayesinde zorlu görevleri tamamlamayı başarmış ve meslektaşlarının saygısını kazanmıştır. Başarısız olduğu tek görev ise ölümüyle sonuçlanacaktır.

CIA, Kevin’in öldüğünün duyulmasını istemez, bu yüzden ikiz kardeşi Jake’i çağırır. Fakat Jake, Kevin’in aksine disiplinsiz bir sokak serserisidir. CIA’in Jake’i eğitim kardeşinin yerine geçirmesi ve operasyonları sürdürmesi de oldukça zor olacaktır.

En İyi Casusluk ve Ajan Filmi Önerileri

en iyi ajan filmleri listesi
Bad Company
 • Tinker Tailor Soldier Spy

Yapım Yılı: 2011

Yönetmen: Thomas Alfredson

Oyuncular: Gary Oldman, John Le Carre, Colin Firth

IMDB Puanı: 7.1

Türkiye’de Köstebek adıyla yayınlanan Tinker Tailor Soldier Spy, son yıllarda çekilmiş en iyi casus filmlerinden biri.

Film, İngiliz Gizli İstihbarat Servisi Sirk için çalışırken aslında Sovyetler Birliği‘ne hizmet ettiği düşünülen bir ajan olan George Smiley’yi konu alıyor. Smiley, hükümet tarafından tekrar görevlendirildiğinde, itibarını kazanmak için bir fırsat bulmuştur. Zira bunun için ciddi anlamda çabalayarak İstanbul’a kadar uzanan bir olayı çözmeye çalışacaktır.

Soğuk Savaş dönemini oldukça başarılı bir şekilde anlatan bu yapım bana Kim Philby’nin hikayesini anımsattı. İngiltere/Fransa ortak yapımı olan bu film, sadece başarılı oyunculuklar ve yarattığı atmosfer için bile izlemeye değer.

İzlenmesi Gereken Casus Filmleri

Soğuk Savaş Casus Ajan Filmi Önerileri
Tinker Tailor Soldier Spy
 • Bridge Of Spies

Yapım Yılı: 2015

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Tom Hanks, Mark Rylance, Alan Alda

IMDB Puanı: 7.6

Soğuk Savaş döneminde yaşanan bir olayı işleyen Bridge Of Spies, Tom Hanks’in başarılı oyunculuğuyla dikkat çekiyor.

Tom Hanks tarafından canlandırılan James Donovan, avukat olarak görev yaparken bir sovyet casusunu savunmak zorunda kalır. Casus Rudolf Abel’in idamı konuşulmaktadır. Sovyetler Birliği, buna karşılık bir Amerikan pilotunu yakalamıştır ve pilotun durumu casusun akibetine bağlıdır.

James Donovan, ülkedeki herkesin nefret ettiği ve ölümünü istediği bir adamı savunmak zorunda kaldığı için üzerine ciddi bir nefret çeker. Ancak bu işi araştırdıkça sıradan bir davayla karşı karşıya olmadığını anlayacaktır. Nitekim davanın bir ucu nükleer tehditlere kadar uzanmaktadır. Donovan, bir yandan bu davayla boğuşurken diğer yandan mahvolmuş hayatını geri kazanmaya çalışacaktır.

Casus Filmi Önerileri

En İyi Casus-Ajan Filmleri Listesi
Bridge Of Spies
 • ARGO

Yapım Yılı: 2012

Yönetmen: Ben Affleck

Oyuncular: Ben Affleck, Bryan Cranston, John Goodman

IMDB Puanı: 7.7

Tahran’daki Amerikan Büyükelçilik binasının basılarak çalışanların rehin alınması, İran İslam Devrimi’nin en kritik olaylarından biriydi. ABD kamuoyunda büyük yankı uyandıran bu eylem, cumhuriyetçilerin uzun süreli zaferlerinin sebeplerinden biri olarak görülüyor. ARGO, bu olayı işleyen en başarılı yapım olarak kabul edilebilir.

ABD elçiliğinden kaçmayı başaran 6 Amerikalı, Kanada elçiliğine sığınır. Sokakta onlara öfke duyan bir kalabalık olduğunun farkındadırlar ve her an yakalanabilecek olduklarını bilirler. Amerikan vatandaşlarını kurtarmak ise CIA bünyesinde çalışan bir uzman olan Tony Mendez’e düşer. Mendez’in planı işlediği takdirde iyi sonuçlar verme potansiyeline sahip olsa da, oldukça riskli görünmektedir.

Argo, aldığı ödüller ve kazandığı gişe geliri ile tüm zamanların En İyi Casusluk Filmleri arasında gösteriliyor.

yabancı ajan filmi önerileri
Argo

Ajan ve Casus Filmi Önerileri by Serhat Engül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir