Doğu Ekspresi Treni ile Kars

Doğu Ekspresi Treni ile Kars Yolculuğu Blog Yazısı

Bir turist rehberliği öğrencisi olarak, eğitim gezisinde Kars’a gitmiştim. Ancak yaz aylarında ziyaret ettiğim bu şehri, esas güzel olduğu kış mevsiminde görmek hep aklımın bir köşesinde duruyordu.

Uzun süre ertelediğim ve hatta sonradan unuttuğum bu yolculuk, annemin eşim ve bana bir gezi hediye etmek istemesiyle tekrar gündeme geldi. İnternette Kars Turları konusunda oldukça popüler olan bir acente ile Doğu Ekspresi yolculuğu yapmaya karar verdik.

Ailecek Doğu’nun hep duyduğumuz, ancak bu zamana kadar tecrübe etmediğimiz dondurucu soğuğunu ve bu zor şartları unutturan güzellikteki beyaz örtüsünü görecektik. Herkesin içinde seyahat öncesi ufak bir heyecan ve kıpırtı vardı. Ailede Doğu vilayetlerini benden başka gören yoktu ve herkes için yeni bir tecrübeydi.

Benim heyecanım ise yıllar sonra rehber olarak değil de, müşteri olarak bir tura katılacak olmanın heyecanıydı. Gamsız, tasasız bir şekilde arkama yaslanacak ve kimsenin sorumluluğu üstümde olmadan gezinin tadını çıkaracaktım.

Doğu Ekspresi Treni ile Kars Turu Gezi Rehberi 2021

Doğu Ekspresi ile tren yolculuğumuz, Pendik‘teki İstanbulAnkara Hızlı Tren İstasyonu‘na varmamız ile başladı. Kafileyi bir araya toplayan meslektaşım, önümüzdeki ilk etap ile ilgili bilgileri bizimle paylaştı.

İstanbul-Ankara Hızlı Tren Seferi İzlenimleri

Yolculuğun ilk saatleri, oldukça konforlu ve yeni bir tren ile İstanbul‘dan Ankara‘ya gitmeyi kapsıyordu. Elbette bu ilk etabı rahat ve keyifli geçirdik. Avrupa‘yı trenle gezdiğim Interrail seyahatinde BarcelonaMadrid arası hızlı tren ile seyahat etmiştim.

İki şehir arasındaki mesafeyi yalnızca 5 saate indiren bu yolculuk için 100 Euro‘nun üzerinde bir para ödediğimi hatırlıyorum. Ülkemizde çok daha ekonomik fiyatlara, bu standartlara yaklaşmış olmak beni sevindirdi. Ancak bu keyifli başlangıcın ardından, Doğu Ekspresi‘nin bakımsız halini görünce içimin burkulduğunu eklemem gerek.

Kars Yolculuğu İstanbul’dan Hızlı Tren ile Başlıyor
Doğu Ekspresiyle Kars Yolculuğu
İstanbul-Ankara Hızlı Tren Seferi

Ankara’dan Doğu Ekspresi İstasyonuna Aktarma

Ankara Tren Garı‘nda kısa bir süre dinlendikten sonra, Doğu Ekspresi’nin kalkacağı başka bir tren garına geçmemiz gerekiyordu. Ankara Tren Garı, geçirdiği büyük tadilattan sonra adeta bir Havalimanı kadar konforlu ve lüks olmuş.

Ancak bizim seyahat ettiğimiz Ocak 2017‘de, halen demiryolu kısmındaki çalışmalar devam ediyordu. Bu sebeple Irmak adı verilen diğer istasyona geçtik. Ankara Tren Garı’ndan, Doğu Ekspresi’nin kalkacağı Irmak isimli istasyona otobüsler kalkıyor.

Doğu Ekspresi Treni ile Kars Yolculuğu

Doğu Ekspresi Treni ile Kars Turu
Doğu Ekspresi Fotoğrafları

Doğu Ekspresi Treninde Yataklı Vagonda Yolculuk

Yataklı vagonlarda kalanlar, hava almak veya tuvalete gitmek için sıkça koridora çıkıyorlar. Yemekli vagona ulaşmak için de bu yolu kullanmak gerekiyor.

Her vagonun bir görevlisi olduğundan, başınız sıkıştığında yardım çağırmak oldukça kolay. Tren biraz eski olduğu için yatak mekanizması sıkışabiliyor, lavabo v.b. tıkanabiliyor; bunlar için vagonun başında odası bulunan görevli birebir.

Doğu Ekspresi Treni Koridorları

Doğu Ekspresi Treni ile Kars Blog Yazısı
Yataklı Vagonumuzun Koridoru

İstasyonlarda Fotoğraf Çekmeyi İhmal Etmeyin!

Tren istasyonlarda çok uzun durmuyor. Ara duraklarda sadece birkaç dakika, şehir içindeki büyük istasyonlarda ise yaklaşık 10 dakika duraklama yapıyor. Bu sırada gönlünüzce fotoğraf çekebilir ve diz boyu kar ile keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Trenle Kars yolculuğuna çıkanlar, direkt kar görmeye odaklandığı için; istasyonlarda “Oley!” diye kartopu oynamaya başlıyor. Saatlerce bir pencerenin arkasından izledikten sonra, karların içinde dalmak keyifli bir şey!

Trene Cağ Kebap Siparişi

Bu da istasyonlarda durmanın güzel taraflarından biri, yerel lezzetleri yerinde tatmanıza vesile oluyor. Zaman oldukça kısıtlı olduğu için Erzurum’a varmadan yarım saat önce gözünüze kestirdiğiniz bir Cağ Kebap salonunun numarasını arayın (Örneğin: Gel Gör Kebap). İstasyona varınca hemen teslim alabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Tren İstasyonları

Doğu Ekspresi Yolculuk İpuçları
Trenin Duraklama Yaptığı İstasyonlar

Doğu Ekspresi’nde Kaç Çeşit Vagon Var?

Doğu Ekspresiyle yolculuk için bilet alırken dikkat edin. Üç çeşit seyahat seçeneği mevcut.

  •  Pulman: Karşılıklı tren koltuklarının olduğu standart tren vagonu. Koltuklar geniş ancak Doğu Ekspresi’nin tadını çıkarmak için diğer seçenekleri tavsiye ederim.
  •  Örtülü Kuşet: 4 kişilik bir vagon ve ranza misali yatakları var. Bu seçenek yakın arkadaşlarla veya çekirdek aile olarak seyahat için ideal olabilir.
  •  Yataklı Vagon: İki kişilik özel vagon; yatak, lavabo ve buzdolabı var. Biraz konfor ve özel alan isteyenler için ideal. Biz bunu tercih etmiştik.

Doğu Ekspresi Yataklı Tren Vagonundan Kar Manzarası İzlemek

Yataklı vagonda uyumak pek kolay olmuyor. Zira tren sık sık ara duraklarda duruyor ve bolca gürültü yapıyor. Ancak kesinlikle bir gece için katlanılacak bir şey. Zira uykudan her uyandığınızda farklı manzaralar ile karşılaşıyorsunuz.

Tren camından uçsuz bucaksız araziler, bembeyaz örtü ile kaplanmış ovalar ve tepeler görmek paha biçilemez! Bir keresinde, trene paralel yürüyen bir tilkinin ayak izlerini camdan uzun bir mesafe boyunca takip ettik. Büyük şehirlerde yaşayan insanların doğa ile bütünleşmesi ve en azından görerek özlem gidermesi için gerekli bir deneyim.

Yataklı Kars Treni Vagonundan Kar Manzarası
Doğu Ekspresi treninden kar manzarası fotoğrafları
Yataklı Tren Vagonundan Kar Manzarası

Yataklı Vagonda Seyahat Etmenin Avantajları Nedir?

Yataklı vagonda bir lavabo, buzdolabı ve size ait bir priz oluyor. Seyahate çıkarken yanınızda küçük boy bir su ısıtıcı ve pet şişe su bulundurursanız, trende istediğiniz kadar nescafe, çay v.b. sıcak içecek tüketebilirsiniz.

Bu tarz içecekleri her dilediğinizde yemek vagonundan almak zor. Çünkü odada belli bir saatten sonra pijamaları giyip uyuklama moduna geçiyorsunuz. Bu sırada içeceğinizin keyfini çıkarmak güzel oluyor.

Not: Ankara Tren Garı’ndan, Irmak’a aktarma yapmadan önce süpermarketten istediğinizi alabilirsiniz. Alkollü veya alkolsüz içecekler alıp, yataklı vagonun mini buzdolabında saklayabilirsiniz. Yiyecek bir şeyler almayı ihmal etmeyin. Trenin mutfağı çoğu konuda yetersiz kalıyor.

Mutlaka yanınıza almanız gereken şeyler bu resimde gözüken şeyler aslında… Dağınıklık için kusura bakmayın!

Not: Prizin yeri resimde görüldüğü üzere biraz ters. Bu yüzden uzatma kablosu bulundurmanız gerekecektir.

Doğu Ekspresi ile Kars’a Tren Seyahati Hakkında Bilgi

Doğu Ekpresi ile yolculuğa çıkarken neler almak gerekir
Seyahate Çıkarken Yanınıza Almanız Gereken Şeyler

Yolculuğumuzun Sonu ve Kars’a Varış

Doğu Ekspresi ile Kars'a Nasıl Yolculuk Yapılır?
Kars’a Varış Son Durak

Kars Gezilecek Görülecek Tarihi Yerler 2021

  • Ani Harabeleri

Doğu Ekspresi ile yapılan bu güzel yolculuğun ardından, Kars şehrinde tecrübe edecek birçok güzellik var. Görülecek yerlerin başında elbette Türkiye’nin, Ermenistan sınırında konumlanan Ani Harabeleri geliyor. Ani Harabeleri’ni ziyaret ederken yapılan kar yürüyüşü de çok keyifli oluyor.

Kars’ta Gezilecek Tarihi Yerlerden Ani
Doğu Ekspresi turunda Kars gezilecek yerler
Ani Harabeleri

Kış Aylarında Kars Ani Harabeleri

Doğu Ekspresi ile Kars turu kar manzaraları
Karla Örtülü Harabeler

Haliyle Neşe Doluyor İnsan!

Doğu Ekspresi ile nasıl gezilir
Ermenistan sınırının sıfır noktası
  • Çıldır Gölü

Çıldır Gölü kışın donuyor ve ortaya muhteşem bir manzara çıkıyor. Göl kıyısında yenilen balık yemeğinden sonra etrafı keşfetmek için mutlaka zaman ayırın. Çünkü gezinin en güzel fotoğraf karelerinden bazılarını burada yakalayabileceğiniz muhakkak!

Çıldır Gölü Kış Manzarası

Kars'ta görülecek yerler
Çıldır Gölü Kış Manzarası
Çıldır Gölü Kıyısında At Arabası ile Turlayın
Kars turunda yapılması tavsiye edilen şeyler
Çıldır Gölü Kıyısında At Arabası ile Gezi

Tek Kelimeyle Muhteşem Bir Yer!

Doğu Ekspresi Treni ile Kars gezisi blog yazısı
Kars Gezisi Fotoğrafları
  • Sarıkamış

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde Uludağ’ı aratmayacak güzellikte bir Kayak Merkezi var. Burada oldukça iyi vakit geçirmek mümkün. Tam da dışarıya adım attığımızda kar yağışı başlayınca keyifli dakikalar geçirdik.

Kars’ta Kayak Yapacaklar İçin Sarıkamış
Trenle Kars Yolculuğu hakkında bilgi
Sarıkamış Kayak Merkezi
  • Kars Şehir Merkezi

Kars şehri, Birinci Dünya Savaşı sırasında bir süre Rusların elinde kaldı. Bu birkaç yıl içerisinde Ruslar şehri yeniden imar edecek zamanı dahi bulmuşlar. Bu sebeple iyi planlanmış bir şehir merkezi ve bazı Rus yapımı binalar var.

Bunlardan en ilgi çekici ve güzel olanı Alexander Nevski Kilisesi. Önceden bu yapının çok zarif soğan kubbeleri varmış, maalesef yapıyı dönüştürürken yerinden sökmüşler. Keşke Fatih Sultan Mehmet‘in Ayasofya‘yı camiye dönüştürdüğünde tuğlasına bile zarar vermeyişini örnek alsalarmış.

Geçmişin Alexander Nevski Kilisesi, Şimdi Fethiye Camii

Doğu Ekspresi Treni ile Kars Şehrinde Görülecek Güzel Yerler
Kars Fethiye Camii

Kars Kalesi ve Güzel Mimarisiyle Kümbet Camii

Doğu Ekspresi gezi notları blog
Kümbet Camii

Kars Merkez Avrupa Şehirlerini Andırıyor

Doğu Ekspresi gezi rehberi blog
Kars’taki Rus Yapısı Binalar

Kars Gezisinden Instagram Fotoğrafları

Kars gezilecek yerler blog 2020
Kars Şehir Merkezi

Kars Seyahatinin Sonu ve Gezi İzlenimleri

Günümüzde her yere ucuz uçak bileti bulmak kolay olduğundan, birçok yere uçakla seyahat etmeyi tercih ediyoruz. Halbuki hem otobüs, hem de trenle yolculuk etmenin kendine göre güzellikleri var. Özellikle tren seyahati, interrail günlerinden beri yapmadığım birşey olduğu için, Trenle Kars Seyahati yapmaktan büyük keyif aldım.

Şimdilerde Kars Turları çok popüler hale geldiği için insanlar tren bileti bulmakta zorlanıyormuş. Anladığım kadarıyla çok önceden rezervasyon yapmak veya bir tura katılmak gerekiyor. Açıkçası bu seyahat için size uygun gelen bir tur şirketi ile yola çıkmanızı tavsiye ederim. Çünkü tren seyahatinden sonra ulaşım oldukça zor bir hal alıyor.

Belki turu annem hediye etmemiş olsa kendim gitmek isteyebilirdim. Ancak sonradan Kars‘a kışın turla gitmenin çok yerinde bir karar olduğunu kesinlikle idrak ettim. Çünkü Ani HarabeleriSarıkamış Kayak Merkezi ve Kars Şehir Merkezi gibi yerler arasında ulaşım pek kolay değil. Gezinti bitiminde soğuktan titrerken, sizi bekleyen bir araç olduğuna memnun oluyorsunuz.

Yazının faydalı olduğunu umarak herkese iyi seyahatler diliyorum. Doğu Ekspresi henüz eski ruhunu korurken, konforunuzdan feragat edip bu nostaljik yolculuğu mutlaka gerçekleştirin!

Yeme-İçme Konusu

Hem eşim, hem de ben yeme-içme konuları ile oldukça ilgiliyiz. Ancak bu yazıda kimsenin hevesini kırmak istemediğim için, bu konulara pek girmek istemedim. Doğu Ekspresi‘nde ve Kars‘ta yiyecek konusu benim için büyük bir hayal kırıklığı oldu.

Bu gezinin biraz meşakatli olacağını zaten baştan kabul etmiştik ve yiyecek-içecek konusundaki memnuniyetsizliği de bunun içine katıyorum. Size tavsiyem, yanınızda her daim atıştıracak bir şeyler bulundurmanız.

Doğu Ekspresi ile Kars Yolculuğu by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *