info(at)istanbulclues.com

Bilim Kurgu Filmleri Ve Fantastik Filmler

Bilim Kurgu filmleri, sinema tarihi boyunca en çok merak uyandıran tür olagelmiş. Bu sebeple senaristler, müthiş senaryolar ortaya koymuşlar. Geleceği kafalarında kurgulayıp, öngörüleri izleyici ile paylaşmak için çaba sarf etmişler.

Gelecekle ilgili senaryoları yazanlar bazen yanılmış, bazen de önemli kehanetlerde bulunmuşlar. Zira Bilim-Kurgu filmlerini gözden geçirince, bazı insanların geleceği tahmin etme yeteneğine hayran kalıyorsunuz.

Siyah-beyaz ilk örneklerden itibaren, gelişen teknoloji ile birlikte bilim kurgu filmleri de çağ atlamış. Dilerseniz Bilim Kurgu tarzı filmlerin bir asırdan fazladır süren yolculuğuna birlikte göz atalım.

En iyi Bilim Kurgu Filmleri Tavsiye Ve Öneriler 2018

 • Bonus: Le Voyage Dans La Lune (1902)

Yönetmen: Georges Méliés

Başrol Oyuncuları: Bluette Bernon, Victor André, Georges Méliés

IMDB PUANI: 8.2

Sinema tarihinin bilinen ilk filmi. Türkçe’ye Ay Yolculuğu olarak çevirilen film, nostaljik film koleksiyoncularının ilgisini çekecek cinsten.

Ay, tarih boyunca insanlığın en büyük gizemlerinden biri olmuş. Cyrano Savinien de Bergerac’ın romanlarından Jules Verne’in kurgularına kadar birçok eserde Ay’da tasavvur edilen ülkelere rastlayabiliriz.

Film, bir astronomun Ay’a yaptığı seyahati şiirsel ve masalsı bir kurguyla anlatıyor. 15-16 dakikalık bir film olduğu için spoiler vermeyeceğim. Ancak bilim-kurguya meraklıysanız, türün ilk örneği olan bu filmi kesinlikle izlemelisiniz.

 • The Thing (1951)

Yönetmen: Christian Nyby, Howard Hawks

Başrol Oyuncuları: Kenneth Tobey, Margaret Sheridan, James Arness

IMDB PUANI: 7.2

Her ne kadar John Carpenter’ın büyük bir hayranı olsam da, 1951 tarihli ilk film remake’ten daha cazip geliyor.

The Thing, Antartika’da bir araştırma istasyonunda görevli bilim adamlarının yaşadıklarını anlatıyor. Bilim adamları, bir uzay gemisinin buzulun içine hapsolduğunu keşfeder. Gemiyi incelerken donmuş bir yaratıkla karşılaşırlar ve onu incelemek için araştırma istasyonuna getirirler.

Ancak canavarın içine hapsolduğu buzun eriyeceğini hesaba katmamışlardır. Bilim kurgu/korku türünü seviyorsanız bu filmi kesinlikle izlemelisiniz.

The Thing Döneminin Şartlarına Göre Çok Başarılı Bir Film

The Thing - 1950'lerde çekilmiş erken dönem bilim-kurgu filmi
The Thing – 1950’lerde çekilmiş bilim-kurgu filmi
 • It Came from Outer Space (1953)

Yönetmen: Jack Arnold

Başrol Oyuncuları: Richard Carlson, Barbara Rush, Charles Drake

IMDB PUANI: 7.7

Film bugün bile UFO söylentilerine mekan olan Arizona Çölü’nde geçiyor. Madenlerin bulunduğu bir bölgeye düşen cisim başta meteor zannedilir.

Kasabanın öğretmeni John Putnam ise amatör bir gökbilimcidir. Düşen cismi incelemek için gittiğinde bunun bir meteor olmadığını, gelişmiş bir medeniyete ait bir uzay aracı olduğunu görür.

Ancak başta sevgilisi Ellen Fields ve kasaba şerifi Matt olmak üzere kimse ona inanmayacak ve anlattıklarını deli saçması olarak görecektir. Kasabadaki insanlar garip davranmaya başlayınca Putnam’ın haklı olduğu anlaşılacaktır.

It Came from Outer Space UFO Temalı En iyi Bilim Kurgu Filmlerinden

Bilim Kurgu Filmi Tavsiye ve Önerileri - It Came from Outer Space
It Came from Outer Space UFO Temalı En iyi Bilim Kurgu Filmlerinden
 • Alphaville (1965)

Yönetmen: Jean-Luc Godard

Başrol Oyuncuları: Eddie Constantine, Anna Karina, Akim Tamiroff

IMDB PUANI: 7.2

Dünyanın bir makine tarafından yönetildiğini ve her şeyin matematiksel hesaplarla yapıldığını hayal edin. Alphaville tam olarak böyle bir kurguya sahip.

Dedektif Lemmy Caution, Ford galaksisinin başkenti olan Alphaville’de özel bir göreve sahiptir. Görevi Alphaville’in yaratıcısı olan Profesör Von Braun’u ele geçirmek ve dünyayı yöneten Alphaville’i Alpha60 isimli bilgisayar-insanı yok etmektir yok etmektir.

Ancak Lemmy, aşık olduğu kadının Alpha 60’ı yöneten bilimadamının kızı olduğunu öğrendiğinde işler karışacaktır.

Alphaville Siyah-Beyaz Nostaljik Bir Bilim-Kurgu Filmi

Alphaville 1965 Eski Bilim-Kurgu Filmi
Alphaville Siyah-Beyaz Film – En iyi Bilim Kurgu Filmleri
 • Fantastic Voyage (1966)

Yönetmen: Richard Fleischer

Başrol Oyuncuları: Stephen Boyd, Raquel Welch, Edmond O’brien

IMDB PUANI: 6.8

Bir grup bilim adamı ciddi tehlike altındadır. Bilim adamlarını kurtarmanın tek yolu ise atomik boyutlara indirerek bir diplomatın vücuduna enjekte etmektir.

Kurtarma planının ilk aşaması başarılı olur. Ancak ekip diplomatın bedenine girdiğinde bambaşka bir durumla karşılaşacaktır.

Fantastic Voyage 60’lı Yılların Çok İzlenen Bilim Kurgu Filmi

Fantastic Voyage Bilim Kurgu Filmleri
Fantastic Voyage 60’lı Yılların Çok İzlenen Bilim Kurgu Filmi
 •  Solaris (1972)             

Yönetmen: Andrei Tarkovsky

Başrol Oyuncuları: Natalya Bondarchuk, Donatas Banionis, Juri Jarvet

IMDB PUANI: 8.1

Stanislaw Lem’in aynı isimli romanından uyarlanan Solaris, Tarkovski’nin sinema tarihine kattığı önemli bir başyapıt.

Solaris gezegenini incelemekle görevli olan bilim insanları, bu gezegenin farklı bir yapıya sahip olduğunu keşfederler. Solaris, ziyaretçilerin bilinçaltındaki olayları gerçeğe çevirmektedir.

Psikolog Kris Kelvin, gezegenin bastırılmış anılarını kullanarak ona kötü deneyimler yaşattığını fark eder. Üstelik bu bir psikoz durumundan ibaret değildir çünkü gemideki diğer bilim insanları da aynı durumdan muzdariptir.

Nuri Bilge Ceylan’ın Hayranlık Duyduğu Ünlü Yönetmen Tarkovski’den Solaris

Tarkovski Solaris Filmi
Nuri Bilge Ceylan’ın Hayranlık Duyduğu Ünlü Yönetmen Tarkovski’den Solaris
 • Zardoz (1974)

Yönetmen: John Boorman

Başrol Oyuncuları: Sean Connery, Charlotte Rampling, Sara Kestelman

IMDB PUANI: 5.8

Zardoz bana göre bütün felsefe öğrencilerinin izlemesi gereken bir film. Bir distopya kurgusu içinde kuvvetli bir alegoriye sahip.

James Bond ile tanıdığımız Sean Connery’nin başrolü oynadığı bu filmde elit bir zümrenin dünyanın hakimi olduğunu görüyoruz. Connery tarafından canlandırılan Zed ise taş tanrı Zardoz’dan emir alarak elit zümre dışındakileri öldüren bir silahlı birliğin üyesidir.

Ancak emirlerine uyarak cinayet işlediği Zardoz’un asıl yüzünü öğrendiğinde bu zümrenin de yaşantısını ve asıl yüzünü keşfedecektir.

Zardoz Efsane Aktör Sean Connery’nin Oynadığı Bir Fantastik Film

Zardoz 1974 - Sean Connery Başrolde
Zardoz 1974 – Sean Connery – En iyi Bilim Kurgu Filmleri
 • Eraserhead (1977)

Yönetmen: David Lynch

Başrol Oyuncuları: Jack Nance, Charlotte Stewart, Allen Joseph

IMDB PUANI: 7.4

David Lynch’in ilk uzun metraj filmi olan Eraserhead, endüstrileşmenin yarattığı bunalımı başarılı bir biçimde anlatıyor. Film, dumanlarla kaplı bir dünyada geçiyor.

Rahatsız edici ve tüyler ürpertici bir film olan Eraserhead, mutant çocuğa sahip bir çiftin yaşadıklarını anlatıyor. Stop-motion sahnelerini düşündükçe bile tüylerimin ürperdiğini söyleyebilirim.

David Lynch Yapımı Eraserhead Sinirlerinizi Sınayacak Türden Bir Film

David Lynch Eraserhead 1977
David Lynch Yapımı Eraserhead Sinirlerinizi Sınayacak Türden Bir Film
 • Close Encounters of the Third Kind (1977)

Yönetmen: Steven Spielberg

Başrol Oyuncuları: Richard Dreyfuss, François Truffaut, Teri Garr

IMDB Puanı: 7.7

Türkçe’ye Üçüncü Türden Yakınlaşmalar olarak çevrilen film, bir UFO vakasını anlatıyor ve bana göre bu temayı işleyen en başarılı yapımlardan biri.

1945 yılında ortadan kaybolmuş uçak, bir süre sonra Mojave Çölü’nde Ortaya çıkacaktır. Uçağın pilotu, gökyüzünde parlak ve tanımlayamadığı bir nesneyle karşılaşırken elektrik teknisyeni Roy Neary bir UFO görecek ve bu gördüğünün sırrını çözebilmek için evinde projeler geliştirecektir.

Roy Neary, uzaylılarla müzikle iletişim kurmaya çalışan Fransız araştırmacı Claude ve çocuğunun uzaylılar tarafından kaçırıldığını düşünen Jillian ile bu vaka sayesinde tanışır ve birlikte hareket etmeye başlar.

Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind 1977
Close Encounters of the Third Kind – Bilim Kurgu
 •  Starman (1984)

Yönetmen: John Carpenter

Başrol Oyuncuları: Jeff Bridges, Karen Allen, Charles Martin Smith

IMDB PUANI: 7.0

Jenny Hayden, eşinin ölümünden sonr sıkıntılı günler yaşamaktadır. Çok sevdiği eşini kaybetmiş olmanın acısı her zaman tazedir. Ancak bir gün eşinin kılığında bir uzaylı görecek ve hayatı değişecektir.

Eşinin şekline bürünmüş olan uzaylı, ona tek isteğinin evine dönmek olduğunu söyler ve bunun için Jenny’ye ihtiyacı vardır.

Starman 80’lerin Atmosferinde Geçen Fantastik Konulu Bilim-Kurgu Filmi

Starman Filmi
Starman 80’lerin Atmosferinde Geçen Fantastik Konulu Bilim-Kurgu Filmi
 • Re-Animator (1985)

Yönetmen: Stuart Gordon

Başrol Oyuncuları: Jeffrey Combs, Bruce Abbott, Barbara Crampton

IMDB PUANI: 7.7

Re-Animator, korku üstadı H.P.Lovecraft’ın “Herbert West Re-Animator” isimli hikayesinden uyarlanmış. İzlediğim en iyi Lovecraft uyarlaması olduğunu söyleyebilirim.

Başarılı bir tıp öğrencisi olan Dan, ev arkadaşı ilanı verirken başına geleceklerden habersizdir. Herbert West isimli bir bilimadamı ilana cevap verir. Dan, West’in evin bodrumunda deneyler yapmasına izin verirken ondan etkilenmiştir.

Ölüler üzerinde deneyler yapan Herbert West, ölü kedilerin ve diğer hayvanların kendisine yetmediğini söyleyecek ve daha büyük denekler üzerinde çalışmak isteyecektir.

Re-Animator Tavsiye Edilen Bilim Kurgu Filmlerinden

en iyi bilim kurgu filmleri re-animator
Re-Animator Tavsiye Edilen Bilim Kurgu Filmlerinden
 •  From Beyond (1986)

Yönetmen: Stuart Gordon

Başrol Oyuncuları: Jeffrey Combs, Ted Sorel, Barbara Crampton

IMDB PUANI: 6.7

Yine bir Lovecraft uyarlaması olan From Beyond, boyutlar arası geçişi konu alan bir bilimkurgu/korku filmi. Crawford, resonator adını verdiği cihazla manyetik alana geçiş yapar ve daha önce görmediği garip canlılar görmeye başlar.

Bunun mükemmel bir buluş olduğunu düşünmeye başlamıştır ki, yılana benzeyen bir yaratığın saldırısına uğrar. Döndüğünde bu konuyu Dr.Edward’a anlatır ancak Edward, makineyi gereğinden fazla uzun çalıştırır ve Ötelerden gelen bir yaratık tarafından öldürülür.

Crawford’un yaptığı buluşla boyutlar arasındaki hassas dengeye zarar verdiği anlaşılacaktır.

From Beyon Gerilim ve Korku Öğeleri Barındıran Bilim Kurgu Filmi

from beyond fantastik film
From Beyon Gerilim ve Korku Öğeleri Barındıran Bilim Kurgu Filmi
 • Empire Of The Sun (1987)

Yönetmen: Steven Spielberg

Başrol Oyuncuları:  Christian Bale, John Malkovich, Miranda Richardson

IMDB PUANI: 7.8

Empire Of The Sun, İkinci Dünya Savaşı’nda geçen muazzam bir bilimkurgu öyküsü sunuyor. Jim Graham, Şangay’da yaşayan bir aristokrat İngiliz ailesinin çocuğudur.

Ailesiyle bu şehirde iyi bir hayat sürerken, Şangay’daki Japın işgali hayatlarını altüst edecektır. İşin bilimkurgu kısmı Jim’in toplama kampına götürülmesiyle başlıyor.

Jim, buradaki korkunç hayatla hayal gücü sayesinde mücadele etmeyi başarır.

Empire of the Sun Ünlü Yönetmen Steven Spielberg’in Filmi

Empire of the Sun bilim kurgu filmi
Empire of the Sun Ünlü Yönetmen Steven Spielberg’in Filmi
 • They Live (1988)

Yönetmen: John Carpenter

Başrol Oyuncuları: Roddy Piper, Keith David, Meg Foster

IMDB PUANI: 7.3

John Nada, Los Angeles’ta bir inşaatta çalışırken dünyayı ele geçirmek isteyen uzaylıların varlığına tanık olur.

Tanınmış politikacılarının, spikerlerin, gazete patronlarının ve polis şeflerinin çoğu bu kertenkelevari uzaylı ırkındandır ve dünyayı ele geçirmek için çalışmaktadırlar.

Nada, gizli bir direniş örgütüne katıldıktan sonra, kendisine verilen özel yapım gözlüklerle insan kılığına girmiş bu uzaylıların gerçek hâlini görmeye başlar. Artık dünyayı kurtarmak gibi bir göreve sahiptir.

 •  Total Recall (1990)

Yönetmen: Paul Verhoeven

Başrol Oyuncuları: Arnold Schwarzenegger, Sharon Stone, Michael Ironside

IMDB PUANI: 7.5

Douglas Quaid, sıradan bir hayata sahip olan bir işçidir. Eşini çok sevmesine rağmen yaşadığı hayattan ciddi anlamda sıkılmaktadır ve hayatını daha güzel hâle getirmenin sırlarının bir ajanın anılarında saklı olduğunu düşünür.

Anıların nakli için Recall şirketine başvurduğunda ise bir prosedür hatasıyla karşılaşacak ve her yerde aranan bir ajanın hafızası belleğine yüklenecektir.

Douglas, bu yüklemeden sonra kendini bir grup polisten kaçarken ve bir direnişe yardım ederken bulur. Ancak gerçeklikle zihnine nakledilen anılar arasında kayboldukça kendi kimliğini de bulacaktır.

Total Recall 90’ların En İyi Bilim Kurgu Filmlerinden Biriydi

En İyi Bilim Kurgu Filmleri - Total Recall Arnold
Total Recall 90’ların En İyi Bilim Kurgu Filmlerinden Biriydi
 • In The Mouth Of Madness (1994)

Yönetmen: John Carpenter

Başrol Oyuncuları: Sam Neill, Jürgen Prochnow, Julie Carmen

IMDB PUANI: 7.2

John Carpenter’ın bu filmi doğrudan Lovecraft uyarlaması olmasa da, onun hikayelerinden epey esinlenmiş.

Sutter Kane, gelmiş geçmiş en iyi korku yazarı olarak bilinmektedir. “Mutlak Korku” isimli romanı popüler olmuş ve okuyan insanlar saldırganlaşmaya, şiddeti öğütleyen bir tarikatin müritleri gibi davranmaya başlamıştır. Kane ise kitabın bir kopyasıyla ortadan kayboluyor.

Sigorta müfettiği John, kitabı ve yazarı bulmakla görevlendirilir. Bu yüzden Hobb’s End denilen garip bir kasabaya gitmesi gerekecektir. Ancak burada Kane ile yüzleştiğinde onun sıradan bir yazar olmadığını anlayacaktır.

In The Mouth Of Madness – Yabancı Bilim Kurgu Filmleri

En iyi Bilim Kurgu Filmleri - In The Mouth Of Madness 1994
In The Mouth Of Madness – Bilim Kurgu Filmleri
 • Arrival (1996)

Yönetmen: David Twohy

Başrol Oyuncuları: Charlie Sheen, Lindsay Crouse, Richard Schiff

IMDB PUANI: 8.5

Amy Adams tarafından canlandırılan Louise Banks, antik diller üzerine yoğunlaşmış bir dilbilimcidir. Ders anlatırken, ABD topraklarına bir uzay aracının indiğini öğrenir.

Bu araç bir filonun parçasıdır ve dünyanın 12 farklı yerinde aynı aracın indiği bilinmektedir. Amy Adams, ABD ordusunda görevli olan Albay Weber’ın yardım isteğiyle uzaylıların dilleri üzerine çalışmaya başlar.

Bu arada araçların indiği ülkelerin uzaylılara saldırmak için fazla vakti yoktu.

The Arrival 90’ların En Güzel Bilim Kurgu Filmlerinden

The Arrival 90’ların Güzel Bilim Kurgu Filmlerinden
 • Gattaca (1997)

Yönetmen: Andrew Nicol

Başrol Oyuncuları: Ethan Hawke, Uma Thurman, Jude Law

IMDB PUANI: 7.8

Gattaca bizi genetik mühendisliği geliştiği bir geleceğe götürüyor. Nietszche’nin Üstinsan’ının bir benzeri genetik mühendisleri tarafından yaratılmaktadır.

Süper insanlar, belli pozisyonlar için yaratılmakta ve yetiştirilmektedir ancak bu dünyaya normal yollarla gelmiş insanların ikinci sınıf kalmasına sebep olacaktır.

Vincent, süper insanlar yüzünden ikinci plana itilenlerden biridir. Komadakibir atletin kan örneklerini alarak iyi bir iş bulur ancak bu onu bir cinayet şüphelisi hâline getirir.

Popüler Hollywood Yıldızlarının Başrol Oynadığı Gattaca

Popüler Hollywood Yıldızlarının Başrol Oynadığı Gattaca Bilim Kurgu
Popüler Hollywood Yıldızlarının Başrol Oynadığı Gattaca
 • 13th Floor (1999)

Yönetmen: Josef Rusnak

Başrol Oyuncuları: Craig Bierko, Armin Mueller-Stahl, Gretchen Mol

IMDB PUANI: 7.1

Film, 1930’ların Los Angeles’ına yolculuk etme olanağı sunan bir simülatörü ve etrafında gelişen olayları konu alıyor. Douglas ve Whitney, bu yazılımı denerlerken şirketin kurucusu ve yazılımın fikir babası Hannon Fuller öldürülür.

Douglas, yaşadığı deneyimden dolayı hafızasında boşluklara sahiptir. Bu da onu cinayet davasında asıl şüpheli hâline getirir.

Hannon’un kızı olduğunu söyleyen Jane ise Douglas’ın suçsuz olduğuna inanmaktadır. Ancak Douglas bu süreçte kendini simülasyon ile gerçek arasında bir kâbusta bulacaktır.

 • A Scanner Darkly (2006)          

Yönetmen: Richard Linklater

Başrol Oyuncuları: Keanu Reeves, Winona Ryder, Robert Downey Jr.

IMDB PUANI: 7.1

Bilim kurgu üstadı Philip K.Dick’in aynı isimli romanından uyarlanan A Scanner Darkly, bize yakın gelecekte geçen polisiye bir hikaye sunuyor.

Bob Arctor, uyuşturucu kullanıcılarıyla irtibat hâlinde olan bir dedektiftir. Bu grupla yakınlaşırken asıl amacı Subsance D olarak bilinen ve beyne ciddi hasar veren bir uyuşturucunun büyük mümessiline ulaşmak ve onu yakalamaktır.

Ancak zamanla zihnindeki bir problem fark edilir. Artık tek sorunu uyuşturucu satıcılarını enselemek değildir.

Scanner Darkly Filmi Winona Ryder ve Keanu Reeves Gibi Yıldızlar Barındırıyor
Scanner Darkly 2006 - Bilim Kurgu Tarzında Yabancı Film
Scanner Darkly 2006 – Bilim-Kurgu Türünde Yabancı Film
 • Rise Of The Planet Of Apes (2011)

Yönetmen: Rupert Wyatt

Başrol Oyuncuları: Andy Serkis, James Franco, Freida Pinto

IMDB PUANI: 8.0

Maymunlar Cehennemi: Başlangıç orjinal filmlerin senaryosunu sürdürmüyor ancak benzer bir kurguyla karşımıza çıkıyor.

Alzheimer tedavisi için üretilen bir ilaca maruz kalan ve bu sayede zekileşen maymunların insan esaretinden kurtulmalarını anlatıyor.

Serinin sonraki filmlerinde maymunlara liderlik edeceğini gördüğümüz Caesar’ın doğuşunu anlattığını da söyleyebiliriz.

Rise Of The Planet Of Apes – Üçlemenin İlk Filmi

En iyi Bilim Kurgu Filmleri Rise Of The Planet Of Apes
Rise Of The Planet Of Apes – Yüksek Puanlı Bilim Kurgu Filmleri
 • Red Lights (2012)

Yönetmen: Rodrigo Cortés

Başrol Oyuncuları: Sigourney Weaver, Robert De Niro, Cillian Murphy

IMDB PUANI: 6.2

Türkçe’ye Medyum olarak çevrilen Red Lights, sözdebilim kavramını inceleyen nadir filmlerden biri.
Psikoloji bölümünde öğretim üyesi olan Margaret Matheson, medyumlara savaş açmış bir bilim insanıdır.

Asistanı Tom Buckley ile birlikte, medyumların ipliğini pazara çıkarmayı görev edinmiştir ancak asıl hedefi ciddi hastalıkları iyileştiğini iddia eden psişiklerdir.

Diğer yandan Simon Silver isimli medyum, paranormal fenomenleri bilimsel bir ortamda ispatlayabileceğini iddia etmektedir. Margaret, geçmişinde kötü bir yeri olan bu medyumun yalancı olduğunu ispat etmek için büyük bir mücadeleye girişir.

Red Light Bilim Kurgu Filmi Ve Başarılı Oyuncu Cillian Murphy

En iyi Bilim Kurgu filmleri - Red Light 2012
Red Light Bilim Kurgu Filmi Ve Başarılı Oyuncu Cillian Murphy
 • Cloud Atlas (2012)

Yönetmen: Wachowski Kardeşler, Tom Tykwer

Başrol Oyuncuları: Jeff Bridges, Karen Allen, Charles Martin Smith

IMDB PUANI: 7.0

David Mitchell’in aynı isimli romanından uyarlanan Cloud Atlas, Warcowski Kardeşler’in başyapıtları arasında yer alıyor. Konusunu anlatmak oldukça zor, ancak farklı zamanlarda yaşayan karakterlerin yolunun kesiştiği bir kurguya sahip olduğunu söyleyebiliriz.

1850’li yıllarda yaşayan bir denizcinin yakın gelecekte Güney Kore’de yaşayan isyankar bir garsonla yolunun kesiştiğini, farklı zamanlarda yaşayan farklı karakterlerin aynı mücadele içinde olduğunu görüyoruz. Dediğim gibi, anlatmak zor ama ölünmeden önce izlenmesi gereken filmlerden biri.

Cloud Atlas Bir Wachowski Kardeşler Filmi

İzlenecek Bilim Kurgu Filmleri - Cloud Atlas 2012
Cloud Atlas – İzlenecek Bilim Kurgu Filmleri
 • Dark Skies (2013)

Yönetmen: Scott Stewart

Başrol Oyuncuları: Keri Russell, Jake Brennan, Josh Hamilton

IMDB PUANI: 6.3

Barret ailesi, çocuklarıyla birlikte mutlu bir yaşam sürerken tanımlayamadıkları olaylara maruz kalırlar. Kötü bir güç evlerinin etrafında dolaşarak onları rahatsız etmeye başlar.

Eve saldıran büyük kuş sürülerini fark ettiklerinde, ölümcül bir güçle savaşmaları gerektiğini anlayacaklardır.

Dark Skies Gizemli Bir Bilim Kurgu Filmi

Dark Skies - Gizemli Bilim Kurgu Filmi 2013
Dark Skies – Gizemli Bilim Kurgu Filmi
 • Dawn Of The Planet Of Apes (2014)

Yönetmen: Rupert Wyatt

Başrol Oyuncuları: Andy Serkis, Freida Pinto, Tom Felton, James Franco

IMDB PUANI: 7.6

İlk salgının üzerinden yıllar geçmiştir. Caesar önderliğinde bir grup maymun, San Francisco yakınlarındaki bir milli parkta yaşamaktadır. Burada kendi düzenlerini kurmayı ve kendi kanunlarını yaratmayı başarmışlardır.

İlaca maruz kalarak yaşadıkları genetik evrim ise gittikçe ilerlemiş ve maymunlar akıllı canlılar hâline gelmiştir. Ancak elektrik enerjisini tekrar kazanmak isteyen bir grup insanla karşılaştıklarında işler değişecektir.

Caesar bu süreçte yoldaşı Koba ile çatışmaya girecektir. Koba, insanların laboratuvarlarında gördüğü işkenceleri unutmamıştır ve intikam almaya kararlıdır. Bu intikam için yoldaşına ihanet etmeyi dâhi göze almıştır.

Dawn Of The Planet Of Apes – İzlenmesi Gereken Bilim-Kurgu Filmleri

Dawn Of The Planet Of Apes 2014
Dawn Of The Planet Of Apes – En iyi Bilim Kurgu Filmleri
 • Ex Machina (2015)

Yönetmen: Alex Garland

Başrol Oyuncuları: Alicia Vikander, Oscar Isaac, Domnhall Gleeson

IMDB PUANI: 7.7

Fütüristik bir başyapıt olan Ex Machina, son yılların en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Filmin genel olarak bir teknoloji şirketinin etrafında döndüğünü söyleyebiliriz. Şirketin yazılım uzmanlarından biri olan Caleb, girdiği bir yarışmada şirketin CEO’su Nathan’ın dağ evinde bir ödül kazanır.

Nathan, gizemli bir karakterdir ve insanlardan uzakta yaşamaktadır. Caleb, ödülünü almak için gittiği dağ evinde “Ava” adında bir robot kızın bedeninde dünyanın ilk gerçek yapay zekasıyla karşılaşır.

Ex Machina Bilim Kurgu Filmi

En iyi Bilim Kurgu Filmleri - Ex Machina 2015
Ex Machina – En iyi Bilim Kurgu Filmleri
 • War Of The Planet Of Apes (2017)

Yönetmen: Rupert Wyatt

Başrol Oyuncuları: Andy serkis, Woody Harrelson, Steve Zahn

IMDB PUANI: 7.6

Serinin son filminde, maymunlar ile insanlar arasında çetin bir savaş görüyoruz. Maymunları daha zeki ve güçlü kılan virüs evrim geçirmiş ve insanlar için tehlikeli hâle gelmiştir. Bu virüs maymunları daha güçlü kılarken, insanların zekalarını kötü etkilemekte ve hayvandan farksız bir hâle gelmelerine sebep olmaktadır.

The Colonel olarak bilinen ve ordunun önemli bir kısmına hükmeden komutan ise insanlığın hayatını sürdürmesi için tek yolun maymunların yok edilmesi olduğuna karar vermiştir. İnsanlar ile maymunlar arasındaki savaş tek türün hakimiyetiyle sonuçlanacak çetin bir mücadele hâline gelecektir.

Yüzükleri Efendisi’ndeki Gollum rolüyle tanıdığımız Andy Serkis’in başrolde olması şüphesiz ki filmi çekici kılan detaylar arasında yer alıyor.

1968 yılında çekilmeye başlayan Planet Of Apes serisi, 2011 yılında Rupert Wyatt tarafından yeni bir kurguyla devam ettirildi. Önceki filmlerde maymunların domine ettiği bir dünya karşımıza başka gezegenlerde çıkıyordu.

Serinin yeni filmlerinde senaryo farklı olsa da, kurgudaki temel noktalara sadık kalınmış.

War Of The Planet Of Apes – Son Yılların En iyi Bilim Kurgu Filmleri

En iyi Bilim Kurgu Filmleri War Of The Planet Of Apes 2017
War Of The Planet Of Apes – En iyi Bilim Kurgu Filmleri

İlginizi Çekebilir: Stephen Hawking Kısaca Hayatı


Önerilen Diğer Film Listeleri

En İyi Yabancı Filmler IMDB Listesi

En İyi Korku Gerilim Filmleri

En İyi Savaş Filmleri Listesi

Mutlka İzlenmesi Gereken Filmler Listesi

En İyi Romantik Duygusal Aşk Filmleri

Unutulmaz Nostaljik Filmler Listesi

En İyi Aamir Khan Filmleri Listesi


En iyi Bilim Kurgu Filmleri Ve Fantastik Konulu Yabancı Filmler Listesi Blog Yazısı

En iyi Bilim Kurgu Filmleri Ve Fantastik Yabancı Filmler Listesi 2017 ve 2018

En iyi Bilim Kurgu Filmleri Tavsiye-Öneri Listesi 2018 was last modified: January 11th, 2018 by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ten − ten =