Eros (Cupid) ve Psyche

Eros (Cupid) Ve Psyche Aşkının Mitolojik Hikayesi

Louvre Müzesi Eserleri isimli yazıda, müzenin Latin Eserleri olarak bilinen resim koleksiyonlarına yer vermiştim. Ancak Louvre Müzesi’nde muhteşem yağlı boya tabloların yanında, hatırı sayılır bir heykel koleksiyonu da var. Bu muhteşem heykellerin de en azından en meşhur olanından bahsetmeden geçmek olmaz.

Louvre Müzesi’nin zengin sanat koleksiyonundaki en özel heykel; Eros (Cupid) ve Psyche’nin mitolojideki büyük aşkını anlatan heykel olsa gerek. Öyleyse, heykelin aslında ne anlatmak istediğini beraber gözden geçirelim.

Eros ile Psyche

Eros ile Psyche’nin hikâyesi mitolojideki en hoş hikâyelerden biridir. Psyche Milet kralının üç kızından biridir. Öylesine güzeldir ki, tüm insanlar hediyelerini ona sunmaktadırlar. Bu sebeple Afrodit’in tapınakları bomboş kalmıştır. Bunu kıskanan Afrodit, oğlu Eros’a altın okuyla kızı vurmasını ve bir canavara aşık etmesini salık verir. İsteği onun büyük acılar çekip, güzelliğini yitirmesidir. Fakat Eros görür görmez kıza aşık olur.

Zephyr

Halkın gözünde Psyche öyle önemli bir yerdedir ki kimse gelip onu istemeye cesaret edemez. Oysa ailesi artık evlenmesini istemektedir. Kâhine danışan ailesi, kızlarını bir tepenin başına tek başına bırakıp gitmeleri gerektiği cevabını alırlar. Kâhine göre kocası prensesi o tepeden gelip alacaktır. Psyche’yi yalnız kaldığı tepenin başından Zephyr (Batı rüzgarı) alıp götürüverir. Derin ve ılık bir uykuya dalan Psyche gözünü açtığında muhteşem bir saraydadır.

Eros

Psyche uzun süre bu güzel sarayda gününü gün eder. Geceleri karanlıkta ise Eros pencereden gelip geceyi onunla geçirmektedir. Eros kanatlı bir tanrı olduğundan eşinin kendisini görmesini istememekte, bu yüzden gecenin kör karanlığında Psyche’nin yanına gelmektedir. Sarayda çok güzel zaman geçiren fakat gün geçtikçe ailesini özleyen Psyche, eşinden onları görmek için izin ister. Eros ise onları görmekte serbest olduğunu fakat onların dediği hiçbir şeyi yapmaması gerektiğini anlatır. Psyche kabul eder.

Bir gün ablaları onu sarayda ziyarete gelir. Psyhe’nin yaşadığı sarayın güzelliğini ve hizmetkârlar eşliğinde sürdürdüğü lüks hayatı kıskanan kardeşleri, Psyche’yi kocasının ya bir canavar ya da çirkinliğinden utanan bir yaratık olduğuna inandırırlar. İçinde şüphe uyanan Psyche, bir gece elinde fenerle Eros’un yüzüne yaklaşır. Diğer elinde ise eğer canavarsa ona saplamak için bir hançer vardır. Lambanın ışığında Eros’un bebek gibi güzel yüzü gözükmüştür. Psyche şaşkınlıkla bakarken lambanın içindeki kızgın gaz yağı kocasının üzerine damlar. Büyük bir acı ile uyanan aşk tanrısı Eros camdan kaçıp gider. Eros eşinin kendisine güvensizliğine çok içerlemiştir.

Afrodit

O günden sonra eşi Eros’u tekrar görebilmek için tanrılara yakaran Psyche sonuç alamaz. En sonunda Afrodit’e yalvarmaya gider. Onu sınamak isteyen Afrodit, Psyche’ye birbirinden zor görevler verir. Ona tahılların içinden tane buğdayları ayıklatır, karıncalar yardım eder. Altın koyunların yünlerini kırpmasını ister, bu sefer de bir çoban yardım eder.

En sonunda yer altı tanrısı Hades’in eşi Persephone’den bir makyaj kutusunu almasını ister. Ancak asla içini açmaması gerekmektedir. Ne var ki, Psyche bir kez daha merakına yenik düşer. Kesinlikle açmaması gerektiğin bildiği halde kutuyu açıverir, kutunun içinde ise ölüm uykusundan başka bir şey yoktur. Psyche oracıkta bayılıverir.

Zeus

Olayların kötü gidişatına rrtık dayanamayan tanrılar tanrısı Zeus, Eros’a güzeller güzeli Psyche’yi affetmesini söyler. Eros, Zeus’u dinler ve Psyche’yi uyandırıp, Olimpos dağına (tanrıların ikametgâhı) getirir.  Zeus’un önünde ambroisa içip ölümsüzlüğe kavuşan Psyche, nihayet Eros ile evlenir. Ve hikâyemiz mutlu sonla biter.

Eros ve Psyche by Serhat Engul

2 thoughts on “Eros (Cupid) ve Psyche Aşkının Hikayesi”

  1. Louvre müzesinde yer alan bu heykelin sanatçısı kimdir ayrıca hangi yüzyılda yapılmış bir heykel bununla ilgili bilgiler verebilirseniz sevinirim.
    Teşekkürler

    1. Merhabalar, heykelin sanatçısının adı: Antonio CANOVA. Heykeli yapan sanatçı 1757 ile 1822 yılları arasında yaşamış. Çıplak insan vücudunu mermere yansıtma konusunda üstün bir yeteneği var. Bu kıymetli sanat eserini ortaya çıkardığı tarih ise 1777 yani 18.Yüzyıl.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *