Filipinler Hakkında Kısa Ve Pratik Bilgiler

Filipinler Hakkında Bilgi Ve Gezi Rehberi

Filipinler, Güneydoğu Asya’da binlerce adadan oluşan ve Pasifik Okyanusu’na kıyıları olan bir ülkedir. Filipinleri çevreleyen komşu ülkeler Endonezya, Vietnam, Tayvan ve Çin’dir.

Filipinler Türklerden Vize İstiyor Mu?

Filipinler Türk vatandaşlarından vize istemeyen Asya ülkelerinden biridir. Yani sadece pasaportla, vizesiz seyahat etmek mümkündür. Filipinler’de vizeye gerek olmadan 30 gün konaklanabilir.

Filipinler’in Dünya Haritası Üzerindeki Yeri

Dünya haritasında Filipinler nerede?

Filipinlere Nasıl Gidilir?

Filipinler’e Türk Hava Yolları direkt uçuş düzenlemektedir. Filipinler’in başkenti olan Manila‘ya THY uçağı ile 11 saatte ulaşabilirsiniz.

 Filipinler Uçak Bileti Ne Kadar?

2017 yılı itibariyle Türk Hava Yolları ile İstanbul – Manila direk uçuşları gidiş-dönüş 3500 lira civarındadır. Uçuşlar dövize endeksli olduğu için, uçak bileti fiyatları sürekli değişmektedir. Bilet fiyatını Dolar bazında not edersek belki uzun vadede daha faydalı olabilir. Biletler ortalama gidiş – dönüş 1000 Amerikan Doları civarı diyebiliriz.

Filipinlerin Muhteşem Sahilleri

Filipinler Hakkında Kısa Bilgiler

Filipinler’in Yerel Para Birimi Nedir?

Filipinler’in yerel para birimi Filipinler Pezosu olarak adlandırılır. 2017 yılı döviz kurlarına göre, 1 Türk Lirası = 14 Filipinler Pezosuna denk gelmektedir.

Filipinler’in Nüfusu

Asya’nın en kalabalık 8. ülkesi olan Filipinler, Dünya sıralamasında ise 12. sıradadır. 100 milyon nüfusa sahip olan ülke, Pasifik Okyanusu kıyısında 7641 adadan oluşur. Bu adaların tamamında yaşam yoktur. Yerleşim yaklaşık 900 adaya yayılmış durumdadır.

Filipinler’in Dini Nedir?

Filipinler ağırlıklı olarak Hristiyan bir ülkedir. Nüfusun %90’ı Hristiyan, %5’i Müslüman ve geri kalanı da diğer Asya dinlerine mensuptur. Filipinlerin bu kadar ezici çoğunlukla Hristiyan olmasının nedeni, geçmişte bir İspanyol sömürgesi olmasından kaynaklanır.

Filipinler’in Bağımsızlığı İlan Etmesi

Filipinler 1898 yılında İspanyol sömürgesi olmaktan kurtulmuş ve bir sene sonra yani 1899 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. II. Dünya Savaşı sırasında Japonya tarafından işgal edilmiş ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Asya’nın Pasifik ülkelerine asker çıkarması ile Japon işgalinden kurtulmuştur.

Vizesiz Asya Ülkelerinden Filipinler Gezi Ve Seyahat Rehberi

Filipinler Gezi Ve Seyahat Rehberi

Filipinler Hakkında Bilgi Ve Gezi Rehberi

Filipinler muhteşem sahilleri ve kumsalları ile bir doğa harikasıdır. Rahatlatıcı bir seyahat veya güzel bir yaz tatili için tercih edilebilecek ülkelerden biridir.

Filipinler Pahalı Mı?

Filipinler’in ekonomisi çok güçlü olmadığından ve para birimi Türk Lirası karşısında oldukça değersiz olduğundan, bu ülkede ucuz ve hesaplı bir tatil yapılabilir.

Kampanyalı ucuz uçak bileti bulunursa, seyahat genel anlamda çok ucuza gelecektir. Konaklama dahil 4000 Türk Lirası civarına Filipinler’de bir hafta tatil yapmak mümkündür. Takdir edersiniz ki, bu maliyet Bodrum veya Antalya’da yapacağınız bir tatilden pek farklı değildir.

Filipinler’de Gezilecek Ve Görülecek Noktalar

Öncelikle başkent Manila’dan bahsedelim. Filipinler’in şehir yaşamını görmek ve yerel hayatı gözlemlemek için başkent Manila’nın gezilmesi önerilir.

Filipinler’de Gece Hayatı

Filipinler’de gece hayatını tecrübe etmek için en güzel yerler başkent Manila ve Boracay Adası. Filipinler’in Talyand’ı aratmayacak bir gece yaşamı olduğu muhakak. Youtube’a “Philippines Nightlife” yazmanızı ve kendi gözlerinizle görmenizi tavsiye ederim.

Boracay Adası’nda Bir Plaj Bar
Boracay Adası’nda Bir Plaj Bar

Palawan Adası

Palawan, Filipinler’in Güneybatı ucundaki en büyük adadır. İnce ve uzun bir adacık olan Palawan’ın her yanı muhteşem plajlar ile çevrilidir. Palawan’ın kuzeyindeki meşhur plajı El Nido, turkuaz rengi suları ve bembeyaz kumları ile Dünya üzerindeki cennet gibi bir yerdir.

Palawan Adası’nın El Nido Plajı
Palawan Adası’nın El Nido Plajı

Unesco Kültür Mirası Listesindeki 2000 Yıllık Pirinç Terasları

Banaue ve Batad köylerindeki pirinç teraslarının sonsuz basamağa sahip yeşil bir merdiven gibi görüntüsü muhteşemdir. Bu bölge Unesco tarafından Dünya kültür mirası listesine alınmıştır.

Filipinler’in Unesco Kültür Listesindeki Tarlaları
Filipinler Hakkında Bilgi Ve Gezi Rehberi
Filipinler’de Gezilecek Yerler

Filipinler’de Yerel Turlara Katılmak

Bireysel seyahatlerde, gezilecek noktaları öğrenme ve yerel kültür hakkında sağlıklı bilgi edinme açısından en az bir gün yerel tur rehberi ile gezmek tavsiye edilir. Tursuz gidiyorsanız, rehberiniz size düzenli bir program yapmanız için yardımcı olabilir. “Local tour guide in Philippines” şeklinde arama yapıp, yerel bir acente veya rehber ile temasa geçebilir ve daha gitmeden bilgi almaya başlayabilirsiniz.

Filipinler’de Kaç Gün Kalmak Gerekir?

Deniz kum ve güneşin tadını doyasıya çıkarmak ve yerel kültürü biraz olsun tanımak için bir haftanızı ayırmanızı öneririm. Filipinlerin uzaklığını da göz önünde bulundurursak, gitmişken en az 6 gece konaklama düşünülmelidir.

Filipinler’de Nerede Kalınır?

Otel fiyatları başkent Manila’da görece olarak biraz daha pahalıdır. Ortalama bir otel odası için 2000 Filipin Pezosu civarı (Yaklaşık 142 TL) ödemeniz gerekebilir. Ancak merkezden uzak diğer turistik çekim merkezlerinde (Adalar) fiyatlar daha uygundur.

Filipinler’de Ne Yenir Ne İçilir?

Filipinlerin Okyanus kıyısı bir ülke olarak deniz ürünleri ağırlıklı bir mutfağı vardır. Gayet ucuz fiyatlara balık restoranlarında yemek yenilebilir. Taze tropikal meyveler her köşede bulunabilir ve lezizdir. Filipinler Mango meyvesi ile meşhurdur.

Yemeklere uyum sağlayamayan ziyaretçiler uluslararası fast food zincirleri ve butik restoranlar ile yeme içme sorununu aşabilir.


Önerilen Diğer Blog Yazıları

Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri

Vizesiz Ülkeler Tam Liste


Yazanlar: Duygu & Serhat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *