Delhi Jama Masjid Bahçesi

Hindistan Gezi Rehberi

Hindistan Gezi Rehberi ve Seyahat Tavsiyeleri

Bu yazıyı, Hindistanın tarihi ve kültürel yapısı ile ilgili kaleme aldığım tüm yazıların ana başlığı olarak tasarladım. Hindistan’a birkaç kez gitmiş bir tur rehberi olarak, öğrendiğim şeyleri Hindistan sevdalılarına aktarmak istiyorum.

Bu yazıyı okuduktan sonra, en altta bulunan linklerden, Hindistan ile ilgili konularda daha çok detaya inen başlıkları gözden geçirmenizi öneririm. Hindistan’ın tadını çıkarmanız ümidiyle, iyi seyahatler.

Hindistan Hakkında İlginç Gezi Notları

Hindistan’da bir turistik bir restoranın camına şöyle yazmışlar: “Biz daha az pisiz.” Okuduğum bir seyahat kitabında bu cümleyi görünce çok gülmüştüm. Demek ki onlar da farkındalar bu konuda bir terslik olduğunun.

İşte bu hijyen sorunu yüzünden, Hindistan hakkında kulaktan kulağa aktarıldıkça büyüyen ön yargılar var. “Ben Hindistan’a gideceğim.” cümlesini kurduğunuz anda insanlar büyük bir şaşkınlık yaşıyorlar ve ardından başlıyorlar çekincelerini sıralamaya…

  • Ay her yerde fareler geziyormuş orada!
  • Yemekler çok pismiş.
  • Dizanteri olursun bak!
  • Sineklerden malarya bulaşır!
  • Gitmeden on tane aşı olmak lazımmış!!!
  • Sular çok pismiş. O Ganj Nehri varya ölülerin küllerini içine atıp sonra da su içiyorlarmış!
  • Çok fena kokuyormuş her yer!
  • İneklere tapıyorlar! İnekler sokaklarda geziyor.

Hindistan Gezi Rehberi ve Seyahat Tavsiyeleri

Tüm bu söylentilere kulak tıkayıp Hindistan’a gitmeye karar verirseniz eğer; bilin ki bunların çoğunu yaşamayacaksınız. Kendinize dikkat ettiğiniz sürece, başınıza hiç biri gelmeyecek veya her seyahatte karşılaşabileceğiniz ufak tefek rahatsızlıklar yaşayacaksınız. (Örneğin benim gibi baharat yüzünden alerji olabilirsiniz)

Hindistan Seyahatimde Çektiğim İlk Fotoğraf
hindistan gezi rehberi ve öneriler
Hindistan’ın Güleryüzlü Çocukları

Hindistan’da Yeme İçme

Gerçekten de sokak restoranları pek iç açıcı görünmüyor. Otelinizin restoranından bolca faydalanmanızda yarar var. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeğini otelde yemek ideal çözüm. Otel mutfakları genelde uluslararası menü çıkardığından her damak tadına göre bir şeyler oluyor. Kırmızı et çok yaygın değil, fakat tavuk ve balık bolca var. Baharat yemeklerde fazlaca bulunduğu için alerjik bünyesi olanların biraz dikkatli olması gerek.

Şehir turuna çıkıldığı zamanlarda mecburen yemek için mola vereceksiniz. Öğlen yemeği molasında doğru düzgün restoranları tercih etmekte fayda var. Yani yemeği ucuza ve aceleye getirmeyin

Buna ek olarak özellikle su konusunda dikkatli olmak lazım. Şişe suyu ilk olarak sizin açtığınızdan emin olmak gerek. Bunun haricinde sokaklarda ve tapınaklarda fare filan görmedim. Sivrisinek konusunda bir sıkıntı yaşamadım. Bunda benim seyahatlerimin serin mevsim denilen döneme denk gelmesinin de büyük payı var. Ayrıca aşı olmadığım halde hiçbir rahatsızlık geçirmedim. Midem bile bozulmadı.

Hindistan Gezi Rehberi

hindistan gezi tavsiyeleri neler yapılır
Hindistan’da Bir Yol Kenarı Restoranı

Hindistan’da İklim

Hindistan’da iklimden bahsedecek olursak:

Sıcak mevsim: Şubat ayında başlar. Nisan, Mayıs aylarında sıcaklık hat safhaya ulaşır. 45 derece sıcaklık normal kabul edilir. Bu sezonda nem de çok yüksektir. İşte bu dönemde sivrisineklere dikkat etmek gerekebilir.

Yağışlı mevsim: Haziran’da başlar. Hava soğumaz fakat muson etkisi ile bolca yağmur yağar.

Serin mevsim: Ekim ayında musonlar biter. Hava ne sıcak, ne de soğuktur. 25 derece civarında seyreder. İşte bu mevsim Hindistan’ı ziyaret etmek için en uygun zamandır.

2010 senesinde Kurban Bayramı bu döneme denk geldiği için biz en uygun zamanda Hindistan’a gitmiş olduk.

Hindistan’da Ulaşım Araçları

hindistan'ı gezen türklerin izlenimleri
Hindistan’da Toplu Ulaşım

Hindistan’ın Nüfusu

Hindistan’ın sosyal yapısı ile ilgili rakamlar da verelim. En kalabalık şehirler şunlardır. Mumbai (14 milyon),  Delhi (13 milyon), Bengalore (6 milyon), Kolkata (5 milyon), Chennai (5 milyon)

1 milyar 180 milyon insanın yaşadığı tahmin edilen Hindistan için büyük şehirlerin nüfusları çok da yüksek sayılmaz. Bu verilere bakarak oldukça geniş topraklara sahip Hindistan’ın nüfus dağılımının kırsal ve kentsel anlamda dengeli olduğu sonucuna varabiliriz.

Hindistan Trafiği

hindistan gezi notları
Hindistan’ın Trafiğinde Turist Otobüsü

Hindistan’da Ulaşım

Bisiklet Rikşa: Kısa mesafede tercih edilebilecek bir araç. Tamamen insan gücüne dayalı fakat oldukça pratik ve hızlı sayılabilir.

Motorlu Rikşa: Uzakdoğu’da tuk tuk, Küba’da ise Coco Taksi olarak gördüğümüz konsept 🙂 İki veya zorlamayla üç kişinin binebileceği pratik ve ucuz bir taksi çeşidi…

Taksi: İstanbul’da uzunca bir süre hizmet veren eski Amerikan arabası dolmuşların küçük boyutta olanları…

Otobüsler: Oldukça eski ve tıka basa dolu ulaşım araçları… Durakta durmak yerine bizim Gebze-Harem minibüsleri gibi sadece yavaşladığından biraz atik olmakta fayda var. 🙂

Tren: Hindistan’da trene binmedim. Fakat şunu gördüm ki trene binmek yürek ister. 🙂 Eğer denerseniz konfor ve hijyen beklentiniz kesinlikle olmasın.

Şehirler arası otobüsler ve tur otobüsleri genelde TATA ismindeki yerli marka araçlar. Yollarda gördüğümüz tüm kamyonlar da öyle… Fakat Volvo son senelerde piyasaya girmiş ve iyi seyahat acenteleri da turlarda Tata’ya göre çok daha konforlu olan Volvo otobüsleri tercih ediyor.

Şah Cihan’ın İnşa Ettirdiği Jama Masjid
Hindistan gezisi blog yazıları
Delhi’deki Jama Masjid’in Bahçesi

Hindistan Sineması Bollywood

Sinema sektörü Hindistan’da kayda değer bir başlık kesinlikle… Çünkü Hollywood adı ile bilinen Amerikan sinema sektörü tüm dünyada senede 2,5 milyar bilet satarken, Bollywood adındaki Hintli rakibi toplamda 3,5 milyar satıyor. Bu ciddi rakam Hintlilerin sinemaya ne kadar düşkün olduğunun da bir kanıtı… Ayrıca onlarca farklı dil konuşulan bir ülke olan Hindistan’da yine onlarca dilde yapım ortaya çıkıyor.

Ülkede 5 milyon kişinin sinema sektöründe çalıştığını belirtmekte fayda var. Hindistan sinemasına ilgi duyuyorsanız, linkler arasındaki Hindistan Hakkında Bilinmesi Gerekenler yazısı ilginizi çekebilir.

Hindistan Gezisi Öncesi Tavsiye Edilen Yazılar

Hindistan Gezi Rehberi Blog Yazısı by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *