Hindistan Kültürü Hakkında Bilgi

Hindistan Kültürü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hindistan; özgün kültürü, renkli kıyafetleri, hareketli dansları ve gizemli tapınakları ile her yıl milyonlarca turisti kendine çekiyor. Gerçekten kadim bir kültüre sahip güzel bir memleket. Türkiye’den hemen her acentenin Hindistan turları bulunmakta ve yılda binlerce Türk gezgin bu toprakları ziyaret etmekte… Öyleyse Hindistan seyahatinde yardımcı olacak bazı ipuçlarını gözden geçirmeye başlayalım.

Hindistan bize sadece mesafe olarak değil, sosyal ve kültürel anlamda da oldukça uzak bir ülke. Fakat yüzeyde görülen bu büyük farkların yanında, sayısı azımsanmayacak kadar çok ortak kültürel özellik de var. Bunun farkına varmak için Hindistan’da biraz zaman geçirmek ve insanları yakından tanımak gerekiyor.

Türkler ve Hintliler Arasında Kültürel Benzerlikler

Günümüzde Hindistan’da kullanılan ulusal dil ile Türkçe arasında az da olsa bazı benzerlikler bulunmaktadır. Bu da bazı Türk uluslarının (Gazneliler ve Babürlüler) Hindistan’da uzun yıllar hüküm sürmüş olmasından kaynaklanıyor.

Babür İmparatorluğu olarak bilinen devlet, Türk-Moğol soyundan gelen Müslüman hükümdarlar tarafından üç yüz yılı aşkın bir süre yönetilmiş. Bu uzun süreli imparatorluk, Hindistan topraklarında derin bir miras bırakmış. Bu mirasın en kıymetli incisi ise Şah Cihan’ın yaptırdığı Tac Mahal. Günümüzde Hindistan’da kültürel miras olarak bilinen hemen her yapısında Babürlerin imzası var.

Tac Mahal

Hindistan hakkında mutlaka bilmeniz gerekenler
Muhteşem Tac Mahal

Hindistan Kültürü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hinduizm kökeni binlerce yıl öncesine dayanan bir din ve çok katı kuralları var. Bunlardan en bilineni de Kast Sistemi. Konuştuğum bir Hintli rehbere göre bu sistem aslında iyi niyetle inşa edilmiş. Meslek erbabı bir kitle oluşturup, bu mesleğin nesilden nesle düzgün bir biçimde aktarılması için, bizdeki lonca teşkilatı benzeri bir yapılanma hedeflenmiş. Fakat kastlar arasında geçiş olmadığı için, alt kastlarda doğan insanlar ve onların çocukları aynı sosyal statüde sıkışıp kalmışlar.

Kastların yapısına baktığımızda yukarıdan aşağıya: Din adamları,  yönetici ve askerler, toprak sahipleri ve tüccarlar, işçiler ve köleler geliyor. Bir de kast dışı kalan “dokunulmazlar” var ki, bu insanların kötü karmaları yani günahkârlığı yüzünden dünyaya en alt sosyal statüde geldiği ve her türlü kötü muameleyi hak ettiği görüşü hâkim. Yeniden dünyaya gelme inanışına sahip Hinduların kast sistemindeki en büyük açmaz bu olarak gözüküyor.

Günümüzde Hindistan’da kast sisteminin etkileri azalmaya başlamış. Ancak halen kırsal bölgelerde ve evliliklerde halen etkisini gösteriyor.

Hindistan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Binbir renkler ülkesi Hindistan‘ın maalesef bir de öbür yüzü var. Elbette her şey fotoğraflardaki kadar güzel ve destansı değil. Sefaletin kol gezdiği sokaklarda insanların ne kadar zor şartlarda yaşadığı ile  yüzleşmek de var. Köprü altında yaşayan aileler ve dilenen çocukları görmek de…

Sonuç olarak bu seyahat sıradan bir turistik geziye pek benzemeyebilir. Bu seyahat sırasında hem bedeni, hem zihni yoran cinsten bir tecrübe yaşayacaksınız. Hindistan‘da gelir dağılımı eşitsizliği çok sert bir şekilde göze çarpıyor.

Hindistan kültürü hakkında bilgi edinmek için en iyi yöntem, Hindistan ile ilgili Bollywood filmlerini ve belgeselleri izlemek. Aşağıda örnek verdiğim özenle seçilmiş belgesel ve filmler, Hindistan‘dan iyisi ve kötüsü ile gerçek insan manzaraları sunuyor.

  • Q2P

Queue To Pee yani “Tuvalet Kuyruğu”  isimli bu belgesel, sokak tuvaletlerinin rezilliğinden yola çıkıp; yoksulluğu, adaletsizliği ve kadın-erkek eşitsizliğini anlatıyor. Kadınların kamusal alanda yeri olmadığı için, kendileri için sokaklarda tuvalet de bulunmuyor. Bu yüzden Hintli kadınlar tuvalete giremeyeceklerini bildikleri için sulu gıdalar tüketmiyor ve su içmiyorlar.

Gecekondu mahallelerinde altyapı yok, evlerin birçoğunda tuvalet bile yok. Ortak tuvaletler için ise sabah saatlerinde uzun kuyruklar oluşuyor. Tecavüz oranlarının çok yüksek olduğu Hindistan’da gece tuvalete gitmek de tehlikeli… Bu yüzden genç kızlar gruplar halinde tuvalete gidiyorlar. Tüm bu sorunları ele alan belgesel, Hindistan’da devlet tarafından görmezden gelinen korkunç yoksulluğu da gözler önüne seriyor.

  • Born Into Brothels

Türkçe’ye Kalküta’nın Çocukları olarak çevrildi.

Bu belgesel ise Hindistan’ın Kalküta şehrinde bir genelevde doğan çocukların hikâyesini anlatıyor. Anneleri ile genelev odalarında zorluklar ile dolu bir yaşam süren çocuklar, okula bile gönderilmemektedir.

Fotoğraf sanatçısı Zana Briksi, çocuk yaştaki bu kişileri keşfettiğinde onların yaşamlarında kalıcı değişimler yaratmak ister ve bu amaçla onları fotoğraf çekme konusunda eğitir.

Amacı onlara bir meslek edindirmek ve kendi başlarına asla çıkamayacakları sefil ortamdan kurtarmaktır. Hindistan’ın arka sokaklarını ve bilinmeyen bir yüzünü gözler önüne seren, duygusal bir belgeseldir.

Hindistan'a gitmeden izlenecek filmler ve belgeseller
Born Into Brothels
  • The Lunchbox

The Lunchbox (Sefer Tası) Başkent Mumbai’de geleneksel bir meslek olarak 5000 dabba (sefer tası) dağıtıcısının oluşturduğu bir topluluk bulunur. Bu dağıtıcılar her sabah kadınların evde yaptıkları sıcak yemekleri eşlerinin iş yerlerine taşırlar ve boş tasları da akşama doğru eve geri getirirler. Bu sayede Hintli erkekler 120 yıldır işyerlerinde ev yemeği yerler.

Harvard Üniversitesi bu meslek dalı üzerine bir araştırma yapmış ve 8 milyon sefertasından yalnızca 1 tanesi yanlış adrese gidiyormuş. Hindistan’ın kaosunu göz önüne getirince müthiş bir başarı…

Bu film de yanlış adrese giden bir sefertasından yola çıkıyor ve Hindistan’ın günlük yaşamı hakkında nefis bilgiler ve görüntüler sunuyor. Hindistan’ı ziyaret etmek isteyenlerin, mutlaka izlemesini tavsiye ederim.

hindistan kültürü hakkında bilgi
The Lunchbox
  • Khaani

Şu ana kadar izlediğim en başarılı Hint filmi… Kurgusu en iddialı Hollywood filmleri ile yarışacak kadar başarılı… Hindistan’ın nüfusu bir milyarın üzerinde olduğu için Bollywood filmlerinin gişe hasılatları oldukça yüksek.

Hindistan’ın bu yüksek nüfusuna Avrupa ve Amerika’da yaşayan ciddi Hint nüfusu da eklenince, dünya çapında iyi gişe yapma olanağı doğuyor. Fakat elbette Bollywood bununla yetinmiyor. Khaani gibi müthiş filmler de yaparak, hayranlık uyandırıyorlar.

Filmde İngiltere’den Hindistan’a bir iş seyahati sırasında kaybolan kocasını aramaya gelen bir kadının (Vidya) hikayesi işleniyor. Karnı burnunda olan Vidya’nın kocasını aradığı süreçte, Hindistan’ın sokaklarında güzel bir seyahate çıkmış oluyorsunuz.

Hindistan hakkında ilginç bilgiler
Khaani
  • Peekay

Hint sineması denince son zamanlarda Amir Khan filmleri akla geliyor. Bu genç Hintli aktör, kendi kültüründen kopmadan ve Hollywood özentiliğine düşmeden ve güzel komedi filmleri çekiyor ki, hayran olmamak mümkün değil.

PK filmi de baştan sona kadar harika bir Hint filmi. Hindistan‘a özel dansları, kültürel ilişkileri ve dini hassasiyetleri çok iyi ele almış ve kesinlikle Hindistan hakkında bir fikir veriyor.

Filmin uzaydan gelen bir adam üzerinden derin bir eleştirisi ve abartıya kaçmayan bir hiciv anlayışı var. Dünyanın tüm dinlerinin temsil edildiği Hindistan topraklarında, dinlere körü körüne bağlanmanın ve batıl itikatın yanlışlığı ortaya konuluyor. Ayrıca etnik kökenli ayrımcılığın insanların mutluluğunu engellemesini de işlemişler. Bu kadar çok farklı kültürü barındıran ve yüzlerce yerel dili olan Hindistan için gerçekten önemli bir konu…

Hindistan Hakkında Bilinmesi Gerekenler by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *