Hindistan Tarihi ve Kast Sistemi

Hindistan Tarihi ve Kast Sistemi Hakkında Kısa Bilgi

Profesyonel bir rehber olarak son yıllarda birçok kez Hindistan’a giden gruplara liderlik yaptım. 2010 yılına ilk gidişimden önc, Hindistan’ı biraz olsun anlayabilmek için bir sürü kitap okumam gerekmişti. Çünkü Hindistan iç içe geçmiş birçok kültürü barındırıyor. Toprakları üzerinde yüzlerce yerel dil konuşuluyor.

Hinduizm, Budizm gibi milyarlarca takipçisi olan iki büyük din bu topraklarda hayat bulmuş. Festivallerin, düğünlerin, eğlencelerin sonu yok. Fakat tüm bu renkli ve eğlenceli kültürün arka planında yatan derin bir muhafazakarlık da var. Onu da Hintlileri tanıdıkça fark ediyorsunuz.

Bir rehber için dünyanın en eski medeniyetlerinden biri olan bu büyük memleketi anlamak ve anlatmak kolay bir iş değildi. Çalışmaya başladığımda, akademik anlatımları sıkıcı bulduğum için Hindistan’da yaşamış ve yerel hayatı gözlemlemiş Türklerin kitaplarını edinmekle işe başladım.

Öyle ilginç detaylar vardı ki! Hindistan’a neden Bin Bir Renkler Ülkesi denildiğini çok daha iyi anladım. Okuyarak ve gezerek öğrendiğim her şeyi birkaç yazıda size aktarmaya çalışacağım.

Hindistan Tarihi Hakkında Kısa Bilgi

Hindistan’ın köklü tarihi önce M.Ö 3400’lere götürüyor bizi… İndus Vadisi Uygarlığı ile kapılarını açıyor. Sulama kanallarını, atık su borularını icat etmiş ve dünya mutfağına tavuk gibi bir yiyecek kazandırmış bir uygarlıktan bahsediyoruz. Evet yanlış duymadınız! Tavuğu evcil hayvan olarak yetiştiren ilk medeniyet Hint Uygarlığı olmuş.

M.Ö 1700’e geldiğimizde İndus Vadisi uygarlığı aniden tarihe karışıyor. Deyim yerindeyse yer yarılıp içine giriyorlar. Hiçbir iz yok. Modern arkeolojiye göre İndus nehrinin taşması sonucu yok oluyorlar. Yerlerini ise Aryan Uygarlığı denen göçebe bir kavim alıyor.

Hint-Avrupa’lı bir kavim olan Aryanlar, İndus kültürünü kendi kültürleri ile harmanlayıp Hinduizm’in temellerini atıyorlar. Bu arada Kast Sistemini icat edip kendilerini de Brahman, yani din adamı olarak en üst sıraya koymaktan da geri kalmıyorlar.

Hindistan’da Kast Sistemi Hakkında Bilgi

Kast sistemi başlı başına bir konudur. Dört tane ana sınıf ve onlara bağlı onlarca diğer sınıftan oluşuyor. Zaman içinde meslekler çeşitlendikçe kast sistemindeki dağılım da evrime uğramış. Kısaca özetleyelim.

  1. Brahmanlar (Din adamları, Alimler)
  2. Kshatriyalar (Yöneticilerin, askerlerin ve soyluların kastı)
  3. Vaişyalar (Toprak sahipleri, tüccarlar ve çiftçiler)
  4. Şudralar (İşçiler ve köleler)
Kast Sistemi Sınıflarını Gösteren Piramit
Hindistan Kast Sistemi
Hindistan’da Kast Sistemi

Bir de kastsızlar var ki; toplumun kanayan yarası olagelmiş. Dokunulmazlar olarak da adlandırılan bu kasta mensup olanlar toplumda en çok hor görülenler. Bu doğuştan şanssız insanların, hiç bir kast piramidinde adları bile geçmiyor.

Kast dışı oldukları için geçmiş hayatlarında çok kötü şeyler yaptıklarına ve bu kötü karma yüzünden kastsız bir aileden doğduğuna inanılan insanlar dokunulmaz olarak adlandırılıyor. Kimse onlara yardımcı olmuyor ve en kötü işleri genelde bu insanlar yapıyor.

Tarihte kast dışı insanlara karşı dışlama öyle bir boyuta varmış ki, üst kasttan biri dokunulmaz birinin gölgesine dahi temas etse, türlü yöntemler uygulayarak arınmak zorundaymış.

Mahatma Gandi

Hindistan’ın kurucusu Mahatma Gandi, Hindistan’ın bağımsızlığına giden yolda, dokunulmazların yaşam şartlarını iyileştirmek için ölüm orucu dahi tutmuş. Kısmen başarılı olan bu girişim Gandi’nin az kalsın hayatına mal oluyormuş.

Günümüzde modern Hindistan’da alt kastlardan olanlara devlet tarafından pozitif ayrımcılık uygulanıyor. Üniversiteye girişte aynı puanı alan alt kasttakine öncelik tanınıyor. Zaman içinde büyük şehirlerde zaten ağırlığını kaybetmiş olan kast sisteminin yok olacağı umut ediliyor. Fakat şu var ki, evliliklerde kast sistemi halen çok önemli. İnsanlar ten renklerinin açıklığı ile sınıflandırılıyorlar.

Hindistan Tarihinde Kadın Erkek İlişkileri

Kulağa gülünç gelse de bugün Hindistan’da evlilik yöntemlerinin en başında gazete ilanları geliyor. Gazetelerde şu şekilde ilanlar görmek mümkün.

“25 yaşında, muhasebeciyim. Açık ten rengi olan bir gelin arıyorum.”

Evlilik deyince şuna da değinmek gerekiyor; kız evlat Hindistan’da kesinlikle istenmiyor. Sebebi ise başlık parası kuralının tersine işlemesi. Başlık parasını kız tarafı veriyor. Üstelik kızlar ağır işlerde çalışıp eve para da getiremiyorlar. Bu yüzden tarih boyunca kız çocukları ya doğar doğmaz öldürülmüş, ya sokağa atılmış ya da hor görülmüşler.

Kadınlar kocalarının malı olarak görüldüğü için eşi ölen kadınların, yakılmakta olan kocalarının yanına atlayıp dalıp “Sati” olma geleneği de yüzyıllar boyunca çok yaygınmış. Hindistan’ı yüzyıllarca sömüren İngilizler, bu olaylardan dolayı dehşete kapıldıkları için çok sert kanunlarla bu olayların önüne geçmeyi denemişler. Kısmen işe yaramış.

Hindistan’da Kast Sisteminin Hala Önemi Var
Hindistan Tarihi
Hindistan Tarihi ve Gelenekleri

Hindistan Kültürü ve Yaşam Hakkında

Hindistan’ın Mumbai kentini gezerken bize idealist bir kadın avukat rehberlik etmişti. Tarihini ve yaşadığı şehri çok sevdiğini ve bu yüzden avukat olmasına rağmen tur rehberliğini bırakamadığını söylüyordu. Anlattığına göre ülkede üniversite düzeyinde dahi kadın-erkek ilişkileri oldukça sorunluymuş. Yani kadın ve erkeğe toplumun biçtiği kurallar yüzünden iki cins birbirine yanaşmakta çok zorlanıyormuş.

Kadınların giyim kuşamı ve bekaret ile ilgili anlattığı şeyler aslına bakarsanız bizim yerel kültürümüze bire bir benziyor. Hinduizm ve İslam gibi iki apayrı dinin halklarının bu kadar ortak değer yargısına sahip olması beni şaşırtmıştı. Sanırım doğu kültürüne mensup olmak esas ortak paydamız.

Hindistan Tarihi ve Kast Sistemi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *