İstanbul Festivalleri Listesi

İstanbul Festivalleri ve Şenlikleri Listesi

Onlarca kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapan İstanbul‘da, yıl boyunca festivaller ve şenlikler eksik olmuyor. İstanbul’da keyifli vakit geçirmek için ailenizle veya sevgilinizle katılabileceğiniz festivallerin bir listesini çıkarmaya çalıştık.

İstanbul’da yıl boyunca devam eden festivaller arasında, başta film, kitap ve müzik festivalleri geliyor. Bunları yeme-içme ve dans festivalleri takip ediyor. İşte yeni yılda katılabileceğiniz en güzel etkinliklerin bir listesi.

İstanbul Festivalleri ve Şenlikleri 2021

 • İstanbul Kukla Festivali

1998 yılından beri düzenlenen İstanbul Uluslararası Kukla Festivali, dünya kukla geleneklerinin ülkemizde tanınmasını sağlarken, Türk kuklasının dünyaca algılanmasını amaçlıyor.

20 yılda üç yüzden fazla kukla grubuna ev sahipliği yapmış olan ve 2 bin 500’den fazla kuklacıyı İstanbul’da ağırlayan İstanbul Kukla Festivali; her yıl kukla severlere farklı deneyimler yaşatıyor. Rusya’dan, Fransa’ya; Çin’den, Hong Kong’a kukla oyunlarını izleme fırsatı yaşatıyor. Festival dahilinde kâğıttan kukla yapımı atölyeleri de düzenleniyor.

Çocuklar İçin İstanbul Kukla Festivali

istanbul festivalleri ve şenlikleri
İstanbul Kukla Festivali
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali

İstanbul Uluslararası Dans Festivali, bu yıl mart ayının sonunda gerçekleştirilecek. Yurt içi ve yurt dışından festivale katılacak binlerce dans sever, dünyanın dört bir yanından gelen eğitmenlerin düzenlediği workshoplara katılma imkânı bulacak.

7. İstanbul Uluslararası Dans Festivali, 28 Mart – 2 Nisan 2018 tarihleri arasında Ataşehir’de Silence İstanbul Otel & Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Dansa gönül verenler, bu festivalerde sportif salsa danslarını ve Türkiye Dans Şampiyonası’nı izleme imkanı buldular.

İstanbul Dans Festivali

İstanbul festivalleri ve şenlikleri nelerdir
İstanbul Dans Festivali
 • İstanbul Film Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (IKSV) tarafından gerçekleştirilen İstanbul Film Festivali’nde başyapıtlara, klasiklere ve en yeni filmleri izlemek mümkün.

Yıllara Meydan Okuyanlar, Dünya Festivallerinden, Genç Ustalar, NTV Belgesel Kuşağı, Mayınlı Bölge, Antidepresan, Çocuk Mönüsü, Geceyarısı Çılgınlığı gibi klasikleşmiş bölümleri bulunan İstanbul Film Festivali’nin her yıl özel bölümlerinde gösterimler gerçekleştiriliyor.

Şehrin her iki yakasında da izleyebileceğiniz filmler için, önceden bilet almanız gerekiyor. Geçtiğimiz sene, 37. İstanbul Film Festivali 6-17 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleşti.

İstanbul Festivalleri ve Şenlikleri

blank
İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali

İstanbul’un çeşitli semtlerinde yer alan 40 sahaf, Kadıköy’de bulunan Haydarpaşa Tren Garı’nda bir sahaf festivali gerçekleştiriyor.

2017 yılında ilki düzenlenen İstanbul Sahaf Festivali’nde nadir bulunan kitaplar, dergiler, plakları ikinci el kitaplar, eski haritalar kitapseverlerle bir araya geliyor.

Kitap Kurtları İçin İstanbul Sahaf Festivali

İstanbul en iyi festivaller
İstanbul Sahaf Festivali
 • İstanbul Caz Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 23 yıldır düzenlenen İstanbul Caz Festivali, sadece müzikseverler ile sanatçıları buluşturma amacıyla sınırlı kalmıyor; Türk sanatçıların çalışmalarını destekliyor.

Festival kendini cazla sınırlamıyor ve elektronik müzik ile cazın birleştiği değişik çalışmalara; rock, pop, blues, reggae, funk, dünya müziği gibi farklı türlere de yer veriyor.

Müzikseverler İçin İstanbul Caz Festivali

istanbul festivalleri ve şenlikleri
İstanbul Caz Festivali
 • İstanbul Tiyatro Festivali

2018 yılının Kasım ayında 22’ncisi gerçekleştirilecek olan İstanbul Tiyatro Festivali, farklı kültürler ve ülkeler arasında sanatsal kesişmelerin benzerliklerin altını çizmeyi hedefliyor.

Çeşitli eğitim programlarını oluşturan ve aynı zamanda destek de veren İstanbul Tiyatro Festivali’nde Türkiye’den ve yurt dışından 100’e yakın dans, performans ve tiyatro oyununu izleme fırsatı bulabilirsiniz. Oyunlar, Avrupa Yakası ağırlıklı olmak üzere 14 sahnede sergileniyor.

Sanatseverler İçin İstanbul Tiyatro Festivali

istanbul sanatsal etkinlikler
İstanbul Tiyatro Festivali
 • İstanbul Kahve Festivali

İkinci yılını Haydarpaşa Tren Garı’nda, üçüncü yılını ise Küçükçiftlik Park’ta gerçekleştirilen İstanbul Kahve Festivali her yıl kahve severlerin yoğun ilgisini görüyor.

Dünyanın farklı bölgelerinden gelen kahveler, yerli-yabancı profesyonel baristaların gösterileri eşliğinde düzenlenen festivalde; evde kaliteli kahve yapımına dair tüyolar öğrenebilir ve butik kahvecilerin kahvelerini tadabilirsiniz.

İstanbul Kahve Festivali

istanbulda bahar ve yaz festivalleri
İstanbul Kahve Festivali
 • Filmekimi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından her yıl Ekim ayında gerçekleştirilen ve birçok filmin galasına da sahne olan Filmekimi, İstanbul’dan sonra Edirne, Ankara, Eskişehir, İzmir, Bodrum, Diyarbakır’a da uğruyor.

Hemen her festivalde olduğu gibi biletlerin festival öncesi satışa çıktığı Filmekimi’nde, Avrupa ve Uzak Doğu Sineması’ndan özenle seçilen filmleri izleyebilirsiniz. Yoğun ilgi gören filmlere ek seansların koyulduğu festival, her sene sinema tutkunlarıyla buluşuyor.

İstanbul Festivalleri ve Şenlikleri

istanbul festivalleri ve şenlikleri
Filmekimi
 • Uluslararası İstanbul Lale Festivali

Osmanlı İmparatorluğu’nda bir devre adını veren bu güzel çiçeğin festivali, 2006 yılından beri düzenleniyor. Nisan ayında açan 120 farklı türde lale, Emirgan Korusu, Gülhane Parkı, Yıldız Korusu, Beykoz Korusu, Büyük-Küçük Çamlıca, Fethipaşa Korusu ve Hıdiv Çubuklu Korusu’nu renklendiriyor.

İstanbul Lale Festivali boyunca Emirgan Korusu, Göztepe 60. Yıl Parkı ve Sultanahmet Meydanı’nda farklı kültür sanat etkinlikleri düzenleniyor. Ayrıca son 3 yıldır Sultanahmet Meydanı’na dünyanın en büyük lale halısı seriliyor.

Ebru sanatçıları canlı performans sergilerken, En Güzel 50 Lale Yarışması’nda en güzel lale fotoğrafını çeken 50 kişi ödüllendiriliyor. İstanbul Lale Festivali’nde lale de alabilirsiniz.

İstanbul Lale Festivali

istanbulda bahar şenlikleri
İstanbul Lale Festivali
 • İstanbul Alışveriş Festivali (İstanbul Shopping Fest)

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İBB, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Kalkınma Ajansı ile Kültür  VE Turizm Bakanlığı’nın desteği ve katkılarıyla düzenlenen İstanbul Shopping Fest’te ünlü markalardan özel indirimlerle satış yapıyor.

Dubai ve Singapur’daki alışveriş festivallerinden sonra en çok dikkat çeken festival olan İstanbul Shopping Fest, 9 adet AVM’de ve Kapalıçarşı’da gerçekleştiriliyor.

İstanbul Alışveriş Festivali

istanbul festivalleri ve şenlikleri
İstanbul Shopping Fest
 • Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı

TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar Birliği‘nin iş birliği ile düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı, her yıl sonbahar aylarında kitap severlerle buluşuyor. 2005 yılından beri “uluslararası” sıfatını alan fuar 2000 yılından beri Beylikdüzü’nde düzenleniyor.

Yurt içi ve yurt dışından 650’e yakın yayınevini ağırlayan Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, yarım milyon ziyaretçinin katılımıyla yüzlerce imza günü ve etkinliğe imza atıyor.

İstanbul Festivalleri ve Şenlikleri

istanbul kültür festivalleri
İstanbul Kitap Fuarı
 • Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri

Türkiye Aşçılar Ve Şefler Federasyonu tarafından organize edilen Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri, Türkiye’nin en büyük gastronomi yarışması ve festivali.

Dünya Aşçılar Birliği (WACS) ile ortak olarak gerçekleşen organizasyon, her yıl uluslararası düzeyde gastronomi dünyasını İstanbul’da ağırlıyor.

Türkiye ve dünya gastronomi kültürüne yeni şefler kazandıran İstanbul Mutfak Günleri’nde 70’in üzerinde kategoride dünyadan ve Türkiye’den şefler yarışıyor.

İstanbul Gastronomi Festivali

istanbul yeme içme etkinlikleri
İstanbul Mutfak Günleri
 • Uluslararası CNR Kitap Fuarı

Uluslararası CNR Kitap Fuarı, CNR EXPO Yeşilköy’de 20 ülkeden 350 yayınevinin katılımı ile 2018’de mart ayında düzenleniyor. CNR Kitap Fuarı her yıl yurt içi ve yurt dışından yüzlerce yazarı konuk ediyor.

Bu sene ‘oku’ temasına uygun olarak etkinliklerde, okumanın önemi ve kitapların hayatımız üzerindeki gücünü ifade edecek.

CNR Kitap Fuarı, Alfa, Martı, Doğan Kitap, Timaş, Epsilon, Tübitak, Profil, Beyaz Balina, İz, Kırmızı Kedi, Yeditepe, Ötüken, Edam, Yapı Kredi Yayınları, İş Bankası Yayınları, İnsan, Erdem, Pegasus, Kültür AŞ Yayınları’nın da aralarında bulunduğu yurt içi ve yurt dışından 350 yayınevinin katılımı ile gerçekleştirilecek.

25 bin metrekare alanda organize edilen CNR Kitap Fuarı’na bu yıl öğretmenler, öğrenciler, kütüphaneciler, tercüme büroları, gazeteciler, yazarlar, editörlerden oluşan 450 binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor.

İstanbul Festivalleri ve Şenlikleri

istanbul kitap fuarları
CNR Kitap Fuarı

İstanbul Festivalleri ve Şenlikleri by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *