Alternatif Yabancı Diziler

Az Bilinen Alternatif Yabancı Diziler Listesi 2020

NBC, HBO ve Netflix gibi önde gelen dizi kanalları, her geçen gün yeni projeler ve ilgi çekici senaryolar ile izleyicilerin karşısına çıkıyorlar. Kısa bir süre önce Yabancı Dizi Önerileri ve En İyi Netflix Dizileri gibi başlıklar altında yazılar yayınlamıştım. Ancak fark ettim ki, bahsetmek gereken daha birçok güzel dizi var.

Bu başlık altında ise, son zamanlarda yayına giren alternatif dizilerden bahsetmek istiyorum. Her biri IMDB’den 8 civarı puan alan bu yapımların, şu sıralar izlenecek en iyi alternatif yabancı diziler olduğunu söyleyebilirim.

Alternatif Yabancı Diziler Listesi 2020

 • MindHunter (2017)

Imdb Puanı: 8.8

MindHunter Dizi Konusu Ve Yorum

ABD‘de 1960’ların sonu ve 70’lerin başında fırtına gibi esmiş ve aniden kaybolmuş olan bir seri katilin anısı halen tazedir. Zodiac Killer adı verilen bu katilin garip hikayesi, 2007 yılında Zodiac isimli bir sinema filmine konu olmuştu.

Mindhunter dizisinde işte bu tarz gizemli seri katillerin peşinden koşan dedektiflerin maceralarını izliyoruz. Ancak bu dedektiflerin esas hedefi katilleri yakalamak ve kodese tıkmak değil. Onları sorgulamak ve anlamaya çalışmak.

Bu sebeple Jonathan Groff ve Holt McCallany ismindeki aktörlerin canlandırdığı iki dedektif, aksiyonu çok fazla olmayan; ancak psikolojik anlamda çok yıpratıcı bir sürece giriyorlar. Onların bu gizemli maceralarını takip etmek, dizi severler için eminim keyif verici olacaktır.

MindHunter
 • The Good Place (2016)

Imdb Puanı: 7.9

The Good Place Dizi Konusu Ve Yorum

The Good Place dizi senaryosu oldukça özgün bir fikirden yola çıkıyor. Eleanor ismindeki bir kadın, öldükten sonra iyilerin gittiği cennet misali bir kasabaya düşer. Kendisinin İyilerin Yeri olan bu mekana layık olmadığını ve bir çeşit yanlışlık olduğunu düşünmektedir. Ancak cehennem misali bir yer olduğunu düşündüğü Kötülerin Yeri‘ne gönderilmemek için sesini çıkarmaz.

Dizi, Cennet ve Cehennem’e yaptığı bu göndermeler üzerinden, iyiliğin gerçekte ne olduğunu sorgulamaktadır. Bunu yaparken de, izleyiciyi eğlendirecek hicivler ve metaforların bolca içinde olduğu bir senaryo üzerinden gitmektedir.

The Good Place
 • The Deuce (2017)

Imdb Puanı: 8.3

The Deuce Dizi Konusu Ve Yorum

The Deuce, 70’li yılların New York sokaklarını konu alan bir dizi… Fuhuşun ayyuka çıktığı bu dönemde, sokaklarda yaşanan aksiyon; bir hayat kadınının gözünden aktarılıyor. Batman Kara Şövalye filminden hatırladığımız güzel aktris Maggie Gyllenhaal, dizide olayların merkezinde olan hayat kadını rolünde görünüyor.

The Deuce
 • Glow (2017)

Imdb Puanı: 8.0

Glow Dizi Konusu ve Yorum

Amerikan Güreşi deyince hepimizin aklına Hulk Hogan gelir. Bugüne kadar genel olarak erkek işi olduğunu düşündüğümüz bu şov müsabakaları, aslında kadınlar tarafından da icra ediliyor. Bu dizide oldukça güzel kadınların, izleyicilerin binlerce dolar ödeyip izlemeye gelmesi için güreştirildiğini görüyoruz. Dizi profesyonel olarak bu vahşi sporu icra eden kadınların kişisel hayatını da izleyiciye aktarıyor ve izlenebilir bir hikaye ortaya koyuyor.

Glow
 • Master of None (2015)

Imdb Puanı: 8.3

Master Of None Dizi Konusu ve Yorum

Master of None, New York’u konu alan klasik bir komedi dizisi gibi gözükse de, aslında bundan çok daha fazlası… Aziz Ansari ve Eric Wareheim isimli aktörlerin başrolünde oynadığı dizi, her haliyle komik ve izleyiciyi ekrana bağlayan türden bir yapım. Stres atmak için birebir diyebileceğimiz alternatif dizilerden…

Alternatif Yabancı Diziler Listesi

Master of None
 • American Gods (2017)

Imdb Puanı: 8.2

American Gods Dizi Konusu Ve Yorum

American Gods, Neil Gaiman ismindeki yazarın büyük beğeni toplayan kitabından uyarlanan bir dizi… Fantastik bir senaryoya sahip olan dizide, mitolojik olaylara oldukça sıklıkla gönderme yapılıyor.

Shadow geçmişi karanlık bir adamdır. Ancak artık tek istediği, karısı ile birlikte sakin ve gözlerden uzak bir yaşam sürmektir. Ancak karısının korkunç bir kazada öldüğü haberini alır. Uçakla cenazeye katılmak üzere evine dönerken, seyahat ettiği uçak fırtınaya maruz kalır. Ölüm tehlikesi ile yüz yüzeyken, Mr. Wednesday isminde bir adamla tanışır. Yan koltuğunda oturan bu adam, Shadow hakkında bilmesi mümkün olmayan şeyleri bilmektedir. Bu gizemli adam, esas fırtınanın yaklaştığını söyler. Artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır.

az bilinen alternatif yabancı diziler
American Gods
 • The Leftovers (2014)

Imdb Puanı: 8.2

The Leftovers Dizi Konusu Ve Yorum

The Leftovers, Imdb’den 8 ve üstü puan alan diziler arasında mutlaka izlenmesi gereken bir yapım. Senaristlerin Lost dizisinden beri tutturamadığı tarzda fantastik bir senaryoyu, izleyiciye sevdiren ve 3 sezondur yayında olan bir dizi…

Justin Theroux isimli aktörün yıldızlaştığı ve büyük bir hayran kitlesi edindiği dizi, dünya nüfusunun önemli bir kısmının aniden ortadan yok olması ile başlıyor. Hiç bir sebep yokken ortadan kaybolan insanlar ve geride kalanların yaşadığı travma, dizinin gizemli konusunu oluşturuyor.

Alternatif Yabancı Diziler Listesi

The Leftovers
 • Twin Peaks: The Return (2017)

Imdb Puanı: 8.6

Twin Peaks: The Return Dizi Konusu Ve Yorum

Twin Peaks (İkiz Tepeler) aslında 1991 yılında çok büyük bir beklenti ile piyasaya sürülen ve kısa zamanda efsane olan bir diziydi. David Lynch tarafından yönetilen dizi, klasikler arasında yerini almak üzere emin adımlarla yürürken; Körfez Savaşı patlak verdi ve oluşan kriz ortamından dolayı yayından kaldırıldı.

Twin Peaks, ABD’nin kuzeydoğusunda, kendi halindeki bir kasabada olan olayları konu alır. 25 yaşındaki genç ve güzel bir kız (Laura Palmer), eve dönüş yolunda iken birden ortadan kaybolur ve öldürüldüğü ortaya çıkar. Yaşanan şok büyüktür ve gizem perdesi kolay aralanmayacaktır.

Twin Peaks: The Return
 • The Good Fight (2017)

Imdb Puanı: 8.4

Twin Peaks: The Return Dizi Konusu Ve Yorum

The Good Fight, 7 sezon boyunca devam etmiş ve birçok ödül almış olan The Good Wife dizisinin bir devamı niteliğinde bir yapım. Hukuk temalı bir drama olan The Good Wife ekrana veda ettiğinde, izleyicileri heyecanla aynı yapımcıların yeni projesini bekliyordu ve çok da sürmeden yeni dizi geldi.

The Good Wife dizisinde fırtınalar estiren Diane Lockhart isimli avukat, kenara koyduğu tüm parayı sıfırlamıştır. Eski başarısını tekrar yakalamak ve yeniden iyi paralar kazanmak için bir şirket kurması ve her şeye sıfırdan başlaması gerekecektir.

Alternatif Yabancı Diziler
The Good Fight
 • The Handmaid’s Tale (2017)

Imdb Puanı: 8.4

The Handmaid’s Tale Dizi Konusu Ve Yorum

Dizi, Dünya tarihinden ve günümüzden bağımsız bir zamanda geçen bir hikayeyi işlemektedir. Distopya kavramını işleyen dizi, içinde yaşamanın alabildiğince kötü olduğu; aşırı otoriter bir toplum yapısını konu alır.

Belirsiz bir zamanda dini politikalarına alet eden aşırı baskıcı bir rejim, ABD‘yi ele geçirir. Ülkede kadınlar ikinci sınıf vatandaş haline gelirler. Kaçmaya çalışanlar ağır bir biçimde cezalandırılır. June isminde bir kadın bu cehennemden kaçmaya çalışırken yakalanmış ve hizmetçi (besleme) olmaya mahkum edilmiştir. Adı Offred olarak değiştirilir ve aşağılanır. Dizi böyle bir distopik bir dünyanın resmini çizmektedir.

Alternatif Yabancı Diziler Listesi

Bilinmeyen Alternatif Yabancı Diziler
The Handmaid’s Tale
 • Riverdale (2017)

Imdb Puanı: 7.8

Riverdale Dizi Konusu Ve Yorum

Riverdale dizisi, ünlü bir sinema eleştirmeni tarafından Gossip Girl (Gençlik Dizisi) ve Twin Peaks (Gerilim/Polisiye) dizilerinin karışımı olarak tanımlandı. Kolejde/Lisede geçen gençlik dizilerini sevenler için muhteşem bir karışım olsa gerek!

Okulda fazlasıyla popüler olan Blossom ikizlerinin ölmesiyle, küçük bir kasaba olan Riverdale cinayet soruşturmaları ile sarsılır. Dizi okul sezonunun başlangıcı olan Eylül ayında başlar ve adım adım geriye giderek yaşanan olayların üstündeki gizem perdesini aralar.

Riverdale
 • Feud: Bette And Joan (2017)

Imdb Puanı: 8.6

Feud Dizi Konusu Ve Yorum

Imdb izleyicilerinden 8.6 gibi oldukça iddialı bir puan alan bu dizide, Hollywood starları arasındaki müthiş çekişme konu alınıyor.

Jessica Lange tarafından canlandırılan “Joan” ve ünlü aktris Susan Sarandon tarafından hayat verilen “Bette”, Oscar‘a aday olmuş “What Ever Happened to Baby Jane?” isimli filmde oynamışlardır. Ancak film severlerin hayranlıkla izlediği ve tüm medyanın ilgisini çeken bu filmin kadın oyuncuları, aslında birbirine ölesiye düşmandır.

Senaryoda kameraların aktrisleri çekmediği anlarda nasıl da yaş ayrımcılığı ve kadın düşmanlığı üzerinden psikolojik savaş yaşandığı işlenmektedir.

Alternatif Yabancı Diziler Listesi
Feud: Bette And Joan
 • Legion (2017)

Imdb Puanı: 8.5

Legion Dizi Konusu Ve Yorum

Son yıllarda süper-kahraman dizileri/filmleri her yeri sardı ve bu dizilerin içindeki kodlarla oynamak; yapımcılar için bir kumardı. Birbirine benzer birçok dizi art arda yayına sürüldü ve hepsi de belli bir seyirci kitlesi yakaladı.

Ancak Legion dizisinin yapımcıları, büyük bir risk alarak süper-kahraman temalı fantastik bir hikayeyi bambaşka soslara bulayarak önümüze koyuyorlar. Dizinin içinde aile, arkadaşlar, güven gibi kavramlar işlenirken, diğer yandan da akıl hastalığı, ilaç bağımlılığı ve başarısızlık gibi ağır psikolojik konular da yer alıyor.

David Haller şizofreni tanısı konmuş genç bir adamdır. Tesadüfi bir şekilde üstün güçleri olduğunu keşfeder ve bu farkına varış, tüm hayatını kökünden sarsacaktır.

Alternatif Yabancı Diziler Listesi

Legion
 • Big Little Lies (2017)

Imdb Puanı: 8.6

Big Little Lies Dizi Konusu Ve Yorum

Liane Moriarty isimli yazarın “Big Little Lies” isimli romanından uyarlanan dizi, hayatı mükemmelmiş gibi gözüken üç annenin, yaşamlarının bir anda alt üst olmasını anlatıyor.

Modern zaman ebeveynliğine yer yer eleştiriler getiren dizide Nicole Kidman gibi Hollywood‘un en deneyimli ve güzel kadın oyuncularından biri de rol alıyor.

Madeline ve Celeste, yaşadıkları kasabaya yeni taşınan Jane adındaki bir kadını kanatları altına alırlar. Ona arkadaşlık eden ve alışmasını sağlamaya çalışan bu iki iyi niyetli kadın, Jane‘in gizemli oğlunun hayatlarına nasıl bir darbe vuracağının henüz farkında değildir.

Alternatif Yabancı Diziler Listesi
Little Big Lies

Alternatif Yabancı Diziler by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *