İstanbul’da Çekilen Yabancı Filmler

Konusu İstanbul’da Geçen Yabancı Filmler Listesi

İstanbul, tarih boyunca ressamların, edebiyatçıların, sanatçıların ilgisini çeken bir kent oldu. Ayrıca her sanatçının farklı bir İstanbul’u vardı. Pierre Loti’nin, Claude Farrere’nin ve Ernest Hemingway’in İstanbul tasavvurlarında büyük farklar vardı.

Kozmopolit ve gizemli kimliğiyle dikkat çeken bu kentin sinemacıların ilgisinden münezzeh kalması elbette düşünülemezdi. İstanbul, 1900’lü yılların başından itibaren birçok yabancı filme ev sahipliği yaptı.

 1. İçinde İstanbul geçen filmlerden bahsetmeden önce, sinemanın kentteki serüvenine göz atmakta fayda var:
 2. İstanbul, sinemayla ilk kez 1897 yılında Polonyalı Sigmund Weinberg sayesinde tanıştı.
 3. Lumieré Kardeşler tarafından çekilen filmler ilk defa bu yıllarda Beyoğlu’ndaki sinemalarda gösterildi.
 4. İlk Türk filmi ise Fuat Uzkınay tarafından 1914 yılında çekildi.
 5. 1922 yılında ise ilk yerli yapım firması olan Kemal Film kuruldu ve yapılan ortaklıklar sayesinde sinemacıların İstanbul’a olan ilgisi arttı.

Konusu İstanbul’da Geçen Yabancı Filmler

 • L’immortelle – Ölümsüz Kadın (1963)

Alain Robert Grillet tarafından çekilen bu film Türkçe’ye “Ölümsüz Kadın” olarak çevrilmiş. Bu filmde İstanbul’u tekinsiz ve gizemli bir atmosfer içinde görüyoruz. Film, Fransız bir adamın İstanbul’da gizemli bir kadınla karşılaşmasını ve onun izinden giderken yaşadığı serüvenleri anlatıyor.

Bu dönemde çekilen birçok filmin aksine, oryantalist bir bakış açısı söz konusu değil. 60’lı yılların İstanbul’unu büyük bir gözlemcilikle anlatan bu filmin müzikleri arasında Münir Nurettin Selçuk’un eserleri de bulunuyor. Filmin ana karakteri N, gizemli Türk kadınının peşinden koşarken bizleri İstanbul’un sokaklarında bir gezintiye çıkarıyor.

İstanbul’da Çekilen Yabancı Filmler

Konusu İstanbul'da Geçen Yabancı Filmler
L’immortelle
 • Topkapi (1964)

Jules Dassin tarafından yönetilen bu film aslında bir serinin parçası. Bir grup mücevher hırsızının İstanbul’daki maceralarını anlatıyor. Elizabeth Lipp önderliğindeki bir hırsız çetesi, İstanbul’daki müzelerden birini soymaya kalkışırken başlarına gelmeyen kalmıyor.

Bir başyapıt sayılmaz, ancak eğlenceli bir film olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca İstanbul’u iyi bir şekilde resmetmiş. Öyle ki uzun yıllar boyunca yapılan Sultanahmet şenlikleri bile bu filmde yerini bulmuş.

1964 Yapımı Topkapı İsimli Filmin Tanıtım Görseli

blank
Topkapı 1964
 • America America (1963)

Filme gelmeden önce yıllarca Erkan Oğur’dan dinlediğimiz “Neden Geldim İstanbul’a” şarkısının orjinalinin “Neden Geldim Amerika’ya” olduğunu belirtelim. Bu şarkı, Anadolu’dan Amerika’ya göç eden bir Rum tarafından yazılmış. Nitekim bu şarkıyı dinleyerek Elia Kazan tarafından çekilen başyapıtı anlamamız daha kolay olur.

Elia Kazan, filmde amcasının hikâyesini anlatmış. Filmin önemli bir kısmı İstanbul’da geçiyor ve burada Anadolu’dan göç edip İstanbul’da hamallık yapan Stavros adında bir adamın hayatını izliyoruz. Stavros, daha sonra burada da yapamayarak Amerika’ya göç edecektir.

Dönemin İstanbul’u filmde oldukça iyi bir biçimde anlatılıyor.

 • Murder In Orient Express (1974)

Agatha Christie’nin aynı isimli romanından uyarlanan “Doğu Ekspresi’nde Cinayet” İstanbul ile Paris arasında sefer yapan bir trende işlenen cinayeti ve yapılan soruşturmayı konu alıyor.

Bu aralar tekrar çekilerek vizyona giren filmin ilk gösterimi Sirkeci Garı’nda yapılacak. Ancak 1974 yılında çekilen versiyonu da oldukça iyi.

Agatha Christie Bu Romanı Pera Palas Otelde Yazmıştı

blank
Murder In Orient Express
 • Journey Into Fear (1943)

Usta yönetmen Orson Welles tarafından çekilen bu film, İkinci Dünya Savaşı yıllarında geçiyor. Film, Türkiye’de olan Amerikalı bir mühendisin Nazi ajanları tarafından hedef alınmasını ve onlarla verdiği mücadeleyi konu almakta. Orson Welles bu filmde “Albay Hakkı” rolünde Türkçe konuşarak karşımıza çıkıyor.

Sıklıkla şikâyetçi olduğumuz “Fesli Türk” tipini ne yazık ki bu filmde görmekteyiz. Ancak bunun dışında iyi bir film. Eric Ambler’in aynı isimli romanından uyarlanmış.

Journey Into Fear Filmini Tanıtan Bir Kartpostal

blank
Journey Into Fear
 • The Net 2.0 (2005)

2005 yılında çekilen bu aksiyon filminin oyuncu kadrosunun önemli bir kısmı Türk oyunculardan oluşuyor. Üstelik Halit Ergenç, Demet Akbağ, Güven Kıraç, Tardu Flordun gibi tanıdığımız isimler bu filmde yer alıyor.

Film, Amerikalı bir bilgisayar mühendisinin İstanbul’da kendisini aniden bir suçlu olarak bulmasını ve akabinde başından geçenleri anlatıyor. Hope Cassidy, İstanbul’dan gelen bir iş teklifini değerlendirmeye karar verir.

Ancak buraya geldiğinde adının değiştirildiğini ve yeni kimliğinin hapisten çıkan bir bilişim suçlusuna ait olduğunu öğrenir. Dilini bilmediği bir şehirde, aranan bir suçlu olarak mücadele vermesi gerekecektir.

Heyecanlı bir film ve kesinlikle izlemeye değer.

Konusu İstanbul’da Geçen Yabancı Filmler
senaryosu istanbulda geçen yabancı filmler
The Net 2.0
 • From Russia With Love (1963)

“Rusya’dan Sevgilerle” James Bond serisinin İstanbul’da çekilen ilk filmi. İngiltere’de başlayan kovalamaca, İstanbul’da devam ediyor. Ünlü aktör Sean Connery’yi İstanbul’un sokaklarında izlediğimiz bu film çekildiği yıl Türkiye’de epey ilgi uyandırmış. Üstelik diğer birçok yabancı filmde olduğu gibi rahatsız edici, oryantalist bir İstanbul imajı söz konusu değil.

İstanbul’da Geçen Yabancı Filmler

istanbulda çekilmiş olan yabancı filmler
From Russia With Love
 • Background To Danger (1943)

İkinci Dünya Savaşı yıllarında çekilen bu filmde, Alman ajanlarının Türkiye’yi saflarına çekmek için yaptıkları casusluk faaliyetleri yer alıyor. Naziler, o yıllarda tarafsızlığını koruyan Türkiye’yi Mihver Devletler safına çekebilmek için SSCB’nin Türkiye’yi işgal edeceği söylentisini yayıyorlar. Bu film, sinema tarihinin en iyi casusluk filmlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Konusu İstanbul’da Geçen Yabancı Filmler
blank
Background To Danger
 • Karl XII (1925)

“Demirbaş Şarl”ın hikâyesini hepimiz lisedeki tarih derslerinde dinlemişizdir. Poltava Savaşı’nda mağlup olan İsveç Kralı, Osmanlı’ya sığınıp uzun süre İstanbul’da kalmıştı. Karl XII, Demirbaş Şarl’ın hikâyesini anlatıyor. Türkiye’de çekilen ilk tarihi yapımlardan biri olan bu film, John Brunius tarafından yönetilmiş.

 • James Bond – Skyfall (2012)

Daniel Craig’in James Bond rolünü oynadığı bu film, Sam Mendes tarafından yönetiliyor. Diğer Bond filmleri gibi, İstanbul’u heyecanlı bir koşuşturmanın merkezi hâline getiriyor. Aksiyon filmlerini seviyorsanız mutlaka izlemelisiniz.

James Bond Rolündeki Daniel Craig Kapalıçarşı’da

blank
James Bond – Skyfall
 • The Accidentay Spy (2001)

Dublör kullanmadan çektiği dövüş filmleriyle hepimizi hayran bırakan Jackie Chan’in oynadığı bu film, 2001 yılında İstanbul’da çekildi. Kapalıçarşı gibi aşina olduğumuz yerlerin muazzam dövüş sahnelerine mekan olduğu bu film, Türkiye’de İstanbul dışında Kapadokya’ya da uğradı.

The Accidentay Spy, Eğlenceli Bir “Jackie Chan” Filmi

blank
The Accidentay Spy
 • L’Empire des Loups (2005)

Jean-Christopher Grange’ın aynı isimli romanından uyarlanan bu film, yayınlandığı tarihlerde büyük tartışmalara sebep olmuştu. Film, Paris’teki Türk gettolarında işlenen bir cinayeti ve bu cinayetin peşinden giden komiserin İstanbul’a ve Kapadokya’ya kadar uzanan macerasını anlatıyor. Aslında romanda İstanbul’a daha çok yer veriliyordu. Filmde daha az yer bulmuş olsa da, en azından İstanbul’da geçen heyecanlı kovalamaca sahneleri izlenebiliyor.

L’Empire des Loups Filminde “Jean Reno” Başrolde

blank
L’Empire des Loups
 • Midnight Express (1978)

Türkiye’de büyük tartışmalara yol açan bu filmin çekimleri Malta’da yapılmış olsa da kurgu İstanbul’da geçiyor.

Esrar satıcılığı yapan Amerikalı bir hippinin İstanbul’da tutuklanmasını anlatan bu filmde gerçekten başarısız bir İstanbul tasviri var. Köpek yerine tavuskuşu besleyen, şehir ortasında yerel kıyafetler ile dolaşan insanlar; Türkiye’ye karşı klasik oryantalist bakış açısını fazlasıyla yansıtmış.

İstanbul’da Geçen Yabancı Filmler

istanbulda geçen ünlü filmler
Midnight Express
 • You Can’t Win’em All (1970)

Fikret Hakan gibi isimlerin de yer aldığı bu film, Milli Mücadele döneminde geçiyor. Filmde Türklerin safında savaşan iki Amerikalı maceraperestin başından geçenler konu alınmakta. Her ne kadar yayınlandığı dönemde “Türk düşmanlığı” içerdiği tartışılsa da, filmde böyle bir şeyin olduğunu söylemek zor. Ancak B sınıfı kategorisine sokabileceğimiz, düşük bütçeli bir film. Çekimlerin önemli bir kısmı İstanbul’da yapılmış.

 • Taken 2 (2012)

90’lı yıllarda çekilen Taken filminin devamı olan Taken 2’de bir CIA ajanının odağında olduğu bir kaçırılma hikâyesi var. Her ne kadar heyecanlı bir film olsa da yayınlandığı zamanda oldukça tartışıldı. Nitekim yaklaşık 20 yıldır ortalarda görülmeyen ve bulmak için araba mezarlığına gidilmesi gereken Murat 131 model arabaları bu filmde polis arabası olarak görmekteyiz. İstanbul bilinçli olarak sıradan bir Ortadoğu kenti gibi gösterilmiş. Bu bakımdan başarısız bir tasvir olduğunu söyleyebiliriz.

Liam Neeson Kapalıçarşı’nın Çatısında

konusu istanbulda geçen yabancı filmler
Taken 2
 • Il Sesso Del Diavolo (1970)

Oscar Brazzi tarafından çekilen bu film, İstanbul’da geçen nadir korku filmleri arasında yer alıyor. Fikret Hakan, Güzin İpek gibi Türk oyuncuların da yer aldığı bu film, neredeyse tamamen diyalogsuz olarak çekilmiş. İstanbul’un tarihi ve kasvetli dokusunu iyi yansıtan filmlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ne yazık ki hak ettiği ilgiyi pek bulamamış.

blank
Il Sesso Del Diavolo
 • Dan Brown – Inferno (2016)

Dan Brown’ın aynı isimli romanından uyarlanan bu filmin başrolünde Tom Hanks oynuyor. Filmde İstanbul’un köklü tarihine sık sık atıf yapılıyor. Yerebatan Sarnıcı filmde geçen tarihi mekânlar arasında.

Robert Langdon Avrupa’dan Sonra Bu Filmde İstanbul’a Geliyor

istanbulda geçen yabancı filmler
Inferno
 • Tintin And The Golden Fleece (1961)

Ten Ten serisinin filmlerinden biri olan TinTin And The Golden Fleece, İstanbul’un limanlarından başlayıp Yunanistan’a uzanan bir macerayı anlatıyor. Filmi ilginç kılan detaylardan biri ise efsanevi futbolcu Metin Oktay’ın da küçük bir role sahip olması.

Ten Ten İstanbul’da

blank
Tintin And The Golden Fleece

Tavsiye Edilen Yazı: İstanbul’u Anlatan Yabancı Kitaplar


İstanbul’da Geçen Yabancı Filmler by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *