Roma’da Görülecek Tarihi Eserler

Roma Gezilecek Yerler Blog Gezi Yazısı

Tarihte Roma’nın Yükselişi Ve Düşüşü

Roma, Dünyanın en popüler turistik kentlerinden birisi olmasının yanı sıra, İstanbul ile sıkça kesişen tarihi ile tanıdığımız bir şehir. Bilindiği üzere Roma kenti, bir dönem Akdeniz’i çepeçevre kuşatmış olan Roma İmparatorluğu‘nun başkentiydi.

Yüzyıllarca bu özelliğini sürdürmüş olan şehir, M.S. 330 yılından itibaren İstanbul ile birlikte eş başkent oldu ve Roma İmparatoru, Konstantinopolis adıyla anılan İstanbul’a taşındı.

Bu tarihten sonra Gotların istilasına uğrayan ve başkenti olduğu Batı Roma‘nın çöküşüne tanıklık eden kadim şehir, Vatikan‘ın Hristiyanlık dini altında yapılanması ve Papaların tüm Avrupa’ya hükmedecek gücü kazanması ile eski parlak günlerine geri döndü.

Günümüzde ise Roma, göz kamaştırıcı tarihi mirasıyla dünyanın turistik merkezi konumunda; dilerseniz Roma Gezilecek Yerler başlığı altında bu şehrin tarihi eserlerine birlikte göz gezdirelim.

Roma Gezilecek Yerler Blog Gezi Yazısı

Daha önce Roma şehrinde yaşadığım güzel serüveni, kişisel bir bakış açısı ile Roma Gezi Notları isimli yazıda anlatmıştım. Bu yazıda ise, daha özet bir dille ve faydalı görsellerle size Roma’da gezilecek belli başlı yerleri aktarmak istiyorum. Bu yazıda paylaştığım başlıklar ve sonundaki harita, Roma’da yer yön bulmak isteyen ve gezi planı yapan gezinlere ipuçları sağlayacaktır diye umut ediyorum.

Roma Şehri Antik Forum

Roma forumu, antik dönemden kalan kıymetli bir miras. Benim Roma’da en çok özendiğim şey, şehrin içinde böylesine güzel bir Antik Kent olmasıydı. İstanbul‘un içinde de Efes Antik Kenti gibi bir yer olsa, şehre katacağı değeri bir hayal edin, işte Roma böyle bir yer!

Antik Forum, sonradan kiliseye çevrilmiş pagan tapınaklarının, muzaffer Roma ordularının altından geçtiği zafer kapılarının, Roma hamamlarının ve Roma’nın zengilerinin yaşadığı Palatino tepesinin olduğu devasa bir antik şehir.

Roma Antik Forum
Roma Antik Forum

Colosseum

Colosseum elbette Roma’nın simgelerinden biri, Antik Forum’un Kuzeybatısından yolculuğa başlandığında; yürüyüş güneydoğuda Colloseum’a vararak sona eriyor.

Colosseum, M.S. 72 yılında İmparator Vespasianus tarafından yaptırılmış olan bir arena. İçinde İmparator ve asil Romalıların izlemesi için ölümcül gladyatör ve vahşi hayvan dövüşleri yapılırmış. Bu devasa arena 55.000 seyirci alabilecek kapasiteye sahip.

Konstantin Zafer Takı Ve Colosseum
Konstantin Zafer Takı Ve Colosseum

Phanteon Tapınağı

Phanteon aslen antik çağlarda bir Pagan Tapınağı olarak tasarlanmış. M.Ö. 27 yıllarında inşa edildiği düşünülen Phanteon, dünyanın ilk kubbeli yapılarından birisi… Yerden 44 metre yüksekliğindeki görkemli kubbesi, yapıldığı dönem için gerçekten büyük bir mimari atılım.

537 yılında inşası tamamlanan Ayasofya bitene kadar, dünyanın en büyük tapınağı burasıydı. Çok tanrılı pagan inancına göre inşa edilmiş olan Pantheon Tüm Tanrıların Tapınağı anlamına geliyor.

Phanteon Tapınağı, M.S. 609 yılında kiliseye çevrilmiş. Dünyaca ünlü Rönsesans dönemi sanatçısı Raffaello da vasiyeti üzerine buraya gömülmüş.

Yapının en ilgi çekici yeri olan kubbesi tüm yapının tek ışık kaynağı ve tapınak kubbeden süzülen ışıkla mükemmel şekilde aydınlanıyor. Anlayacağınız yapıda herhangi bir pencere yok, ancak bunu hissetmiyorsunuz. Antik Çağ bilgeliğinin bir yansıması…

Roma Gezilecek Yerler – Phanteon Tapınağı
Phanteon Tapınağı

Trevi Çeşmesi

Trevi Çeşmesi, insanların ilerde bir gün tekrar Roma’ya dönebilmeyi dileyerek havuza bozuk para attığı, estetik heykellerle çevrelenmiş bir havuz. 1762 yapımı bu tarihi eserin tam ortasında Denizler Tanrısı Neptün‘ün heykeli var.

Trevi Çeşmesi ve onu çevreleyen meydan, günün her saatinde insanlarla dolu ve cıvıl cıvıl bir atmosfer sunuyor. Ayrıca meydanı çeviren harika cafeler ve leziz Roma Dondurmacıları var.

Trevi Çeşmesi Ve Neptün Heykeli
Trevi Çeşmesi Ve Neptün Heykeli

Navona Meydanı (Piazza Navona)

Üç tane görkemli çeşmenin yan yana olduğu bu geniş ve güzel meydan, Roma’nın en şık ve ferah meydanı. Uzun süre fotoğraf çekmek isteyeceğiniz ve yorulunca da köşelerdeki kafelerden birinde soluklanabileceğiniz harika bir yer.

Navona Meydanı Nam-ı Diğer Piazza Navona
Navona Meydanı veya Piazza Navona

İspanyol Merdivenleri

1726 yılında inşa edilmiş olan bu merdivenler, aslında gezmekten yorgun düşen insanların gelip geçeni izlediği, oturup soluklandığı bir durak gibidir.

İlk basamağın hizasındaki güzel heykellerden başka numarası olmayan İspanyol Merdivenleri, aslında İtalyanların tarihi mekanlarını nasıl da güzel pazarladığının bir simgesidir. İstanbul’un gölgede kalmış muhteşem eserlerini durup şöyle bir düşündürür.

İspanyol Merdivenleri
İspanyol Merdivenleri

Aziz Petrus Bazilikası (St. Pietro Katedrali)

Vatikan’ın tartışmasız en ilgi çekici yapısı, Hz. İsa’nın havarilerinden Aziz Petrus’un mezarının olduğuna inanılan noktaya inşa edilmiş olan Aziz Petrus Bazilikası.

İlk dönemlerde kutsal bir anıt halindeki yapı, Roma İmparatoru Konstantin’in emriyle Bazilika planlı bir kiliseye dönüştürülmüş. 15. Yüzyıl’a kadar bu şekilde kullanılan tapınak eskimeye yüz tutunca, Papa II. Julianus döneminde tamamen yeniden inşa edilmiş.

Yapımı yüz yıldan fazla süren San Pietro Katedrali‘nin tasarımında Rönesans döneminin en ünlü sanatçıları görev almışlar. Yapının en ilgi çekici yeri kuşkusuz 136,5 metre yüksekliğindeki muhteşem kubbesi. Bu kubbeyi ünlü deha Michelangelo tasarlamış.

Aziz Petrus Bazilikası Roma’da Gezilecek Yerler arasında en önemli tarihi eserlerden biri.

Aziz Petrus Bazilikası Nam-ı Diğer St. Pietro Katedrali
Aziz Petrus Bazilikası – Roma Gezilecek Yerler

Vatikan Müzeleri

Vatikan’da çok değerli sanat eserlerinden oluşan bir koleksiyonu barındıran Vatikan Müzeleri var. Ayrıca tüm rehber kitaplarda ziyaret edilmesi şiddetle tavsiye edilen fakat benim uzun kuyruklardan dolayı giremediğim Sistina Şapeli’ni mutlaka görmek lazım.

Sistina şapelinin görkemli freskolar ile süslü olan tavanı Michalengelo tarafından tasarlanmış. Duvarlarını süsleyen freskolar ise Perugino, Boticelli ve Signorelli gibi meşhur sanatçıların elinden çıkmış.

Ayrıca Vatikan Müzeleri’ndeki Raffaello Sanzio‘nun eserleri ile süslü “Raphael Odaları” muhteşemdir.

Sistine Şapeli (Fotoğraf CNN.com’dan Alıntıdır)
Sistine Şapeli – Roma Gezilecek Yerler

Trastevere Mahallesi

Roma’nın en ilgi çeken ve en çok bilinen eserlerini yazının ilk satırlarında sıraladık, şimdi şehrin eteklerindeki güzel mahallelere geçiyoruz. Ben Trastevere Mahallesi‘ni çok sıcak ve güzel buldum. Ayrıca bu civardaki Santa Maria in Trastevere isimli kilise de görülmeye değer bir yapıydı.

Çevrede harika restoranlar var ve yerel insanlar tarafından işletiliyor. Trastevere için, oldukça turistik bir şehir olan Roma’da, halen mahalle kültürünü yansıtan bir yer izlenimi edindim.

Roma’da Görülecek Yerlerden Trastevere Mahallesi
Trastevere Mahallesi – Roma Gezilecek Yerler
Santa Maria In Trastevere Kilisesi
Santa Maria In Trastevere Kilisesi

Laterano Bölgesi

Roma’da gezilecek yerler listesinin son durağı ise Laterano Mahallesi. Bu sıcak ve güzel mahalledeki en önemli tarihi eser olan San Giovanni in Laterano isimli güzel kilise, geçmişte haşmetiyle Aziz Petrus Katedrali ile yarışırmış. Borromini adlı sanatçı tarafından 17.Yüzyıl’da restore edilen kilisenin içinde dev boyutlarda heykeller var. İsa’nın havarilerini betimleyen bu haşmetli heykeller gerçekten görülmesi gereken birer sanat eseri…

San Giovanni In Laterano Meydanı
San Giovanni In Laterano
San Giovanni In Laterano Kilisesi
Roma Gezilecek Yerler Blog Yazısı
San Giovanni In Laterano Kilisesi

Roma’ya Gitmeden Önce İzlenecek BBC Belgeseli

BBC televizyonu konu belgesel olunca muhteşem işlere imza atıyor. Ben BBC Four isimli kanalda Baroque! – From St Peter’s to St Paul’s isimli bir belgesele denk gelmiştim. 2013’te çekilmiş olan ve 4 bölümden oluşan bu belgesel, Roma başta olmak üzere Avrupa’nın başlıca Barok eserlerini anlatıyor. Tabi bunu yaparken size meşhur Rönesans sanatçılarından, mimarlarına kadar herkesi tanıtmış oluyor.

Belgeseli sunan Waldemar Januszczak isimli televizyoncunun kendine has anlatımı ve coşkusu da belgesele renk katmış. Şiddetle tavsiye ederim. Mimari açıdan ciddi bir farkındalık ve faydalı notlarla Roma’ya gitmiş olursunuz. Alternatif mimari eserler öylesine iştahla sunuluyor ki, gezi rotanız bile değişebilir.

Roma İle İlgili İzlenecek Film Melekler Ve Şeytanlar

Film olarak da baştan sonra Roma’da geçen ve bu listede saydığımız tarihi eserlerin hemen hepsinde bir sahnesi olan Melekler ve Şeytanlar filmini tavsiye ederim. Tom Hanks’in başrolünde oynadığı bu film benim çok hoşuma gitmiş ve Roma sokaklarındaki heyecan dolu koşturmaca şehirle ilgili anılarımı canlandırmıştı.

Bu konuyla ilgili Roma’da Melekler ve Şeytanların izinde diye bir yazı da karalamıştım. Kitabı okuyacak zamanı olmayanlar için belki faydası olabilir.

Roma Gezilecek Yerler Haritası

On numara bir harita olmasa da, size vereceğim linkte gezilecek yerleri genel olarak gösteren bir harita bulabilirsiniz. Roma Şehri Turistik Haritası linkinden bu haritaya ulaşabilir ve şehirde harita edinme konusunda genel geçer bilgilere sahip olabilirsiniz.


Önerilen Blog Yazıları:


Roma Gezilecek Yerler Blog Yazısı – Serhat Engül

Roma Gezilecek Yerler Blog Gezi Yazısı 2019-2020

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *