Pantheon Tapınağı

Pantheon Tapınağı Tarihi ve Mimari Özellikleri

Tüm tanrıların tapınağı anlamına gelen Pantheon, Roma İmparatorluğu döneminden günümüze kalan en iyi durumdaki tarihi eser. Antik dönemde inşa edilmiş bu yapı, orjinalde bir pagan tapınağı olsa da; sonradan kiliseye çevrilmiş.

Pantheon, günümüzde İtalya‘nın Roma şehrinde, en çok ziyaret edilen turistik eserlerin başında geliyor. Dilerseniz Antik Çağ‘ın bilgeliğini tüm görkemiyle yansıtan bu eserin tarihi ve mimari özelliklerine birlikte göz atalım.

Pantheon Tapınağı Tarihi

Roma Konsülü Agrippa Tarafından Yapılan I. Dönem Pantheon

Pantheon’un bugünkü yerinde dikilmiş ilk tapınak, M.Ö.27 yılında, Roma senatosunun Konsüllerinden Agrippa tarafından inşa edilmiş. Agrippa, Roma İmparatorluğu’nu kuran ve ilk Roma İmparatoru olarak tahta geçen Augustus‘un en önemli kurmaylarından biriydi.

İmparator Hadrianus Tarafından Yapılan II. Dönem Pantheon

Ancak Agrippa tarafından yapılmış ilk tapınak, zamana yenik düşmüş ve yıkılmıştır. Günümüzde ayakta olan Yeni Pantheon ise Roma İmparatorluğu’nun en parlak çağındaki Nerva-Antonious hanedanından Hadrianus tarafından M.S. 118 yılında tasarlanmış ve hayata geçirilmiş.

Roma Pantheon Tapınağı Tarihi, Mimarisi, Kubbesi Blog Gezi Yazısı
Pantheon

Roma Pantheon Tapınağı Mimari Özellikleri

Tapınağın dışarıdan görüntüsüne sütunlar büyük bir estetik ve güzellik katsalar da, Pantheon’un dışarıdan boyutları ve bilgeliği tam olarak anlaşılamaz. İçeri girildiğinde dev boyutlarının tam olarak farkına varılabilir.

Pantheon ile ilgili en çarpıcı izlenimim, koskoca tapınağın sadece ve sadece tavandaki bir delikten süzülen ışıkla aydınlatılmış olmasıydı. İşte antik zamanların bilgeliği diye düşünmüştüm. Işığın sızdığı bu küçük deliğe Oculus adı veriliyor.

Ayrıca Pantheon yerden 44 metre yükseklikte olan kubbesi sayesinde, Ayasofya 532-537 yılları arasında inşa edilene kadar dünyanın en yüksek kubbeli yapısıydı.

Roma Pantheon Tapınağı Tarihi, Mimarisi, Kubbesi Oculus
Pantheon’un Oculus Adı Verilen Kubbesi

Pantheon’un Kiliseye Çevirilmesi

M.S. 7. Yüzyıl‘da Hristiyan halk, şehirdeki veba salgınının faturasını bu tapınağa keser. Kendilerine veba bulaştıran şeytanların bu tapınaktan çevreye yayıldığına dair bir söylenti ortaya çıkarırlar.

Pantheon’un Kapısında Ne Yazıyor?

Bunun üzerine binanın bir kiliseye çevirilmesine karar verilir. Pantheon Tapınağı’na böylece yeni bir isim verilir: “Basilica of St. Mary and the Martyrs” yani Azize Meryem ve Şehitler Kilisesi.

Roma Pantheon Kilisesi Gezilip Görülecek Tarihi Ve Turistik Eser
Pantheon Kilisesi’nde Lahitler

Roma’nın Tarihi Ve Turistik Eseri Olarak Pantheon

Günümüzde ise Pantheon Raffaello Sanzio’nun ve İtalyan monarkların mezarlarının bulunduğu anıtsal bir yapı olarak kabul görüyor. 2000 yıla yaklaşan tarihi ile de Roma’yı ziyaret edenlerin gözdesi konumunda bulunuyor.

Roma Pantheon Tapınağı Ve Kilisesi Tarihi, Mimarisi, Planı Ve Resimleri
Roma’da Önemli Tarihi Eser Pantheon

Pantheon Tapınağı Kubbesinin Planı, Ölçüleri Ve Çizimi

Pantheon Tapınağı’nın Kubbesi, Antik Çağ‘ın bilgeliğini tüm görkemiyle yansıtır. M.S. 118 yılında böyle bir yapının ortaya konmuş olması, İlk Çağ‘da mimarlığın geldiği nokta ile ilgili bize bazı ipuçları vermektedir.

Pantheon, silindir şeklindeki bir iç mekandan, doğal olarak yükselen bir kubbedir. Kubbenin eteklerindeki duvarlar, Kubbe’yi direkt olarak destekler ve böylece 44 Metre yükseklikte ve yaklaşık 43.2 Metre genişlikte simetrik bir yapı ortaya çıkar.

Ayasofya Ve Pantheon Mimari Özellikleri

Ayasofya‘nın 532-537 yılları arasındaki inşası, Pantheon‘un mimari üstünlüğüne bir son vermiştir. Ancak her yapı, kendi döneminin şartları ile ele alınmalıdır. Ayasofya‘nın en büyük özelliği, kare şekilli bir yapının üzerine, yuvarlak bir kubbe oturtulmasının; Roma tarihinde ilk kez başarılmasıdır

Ayasofya Ve Pantheon Mimari Özellikleri
Ayasofya’da Ana Kubbe ve Yarım Kubbeler

Ayasofya’nın Pandantifleri

Ayasofya‘nın inşa edilebilmesi için, mimarlar Anthemius ve Isidoros’un; kareden yuvarlağa geçişi sağlayacak bir geçiş elemanı bulması gerekmişti. Kubbe‘den baskıyı alıp, kare şekilli tabana ileten bu yeni mimari element, Pandantif adıyla anılır. Üçgen şekilli bir kavistir ve Ayasofya‘yı dünya mimarisinde eşsiz kılar.

Ayasofya Pandantifleri Ve Altı Kanatlı Seraphim Meleği Freski
Ayasofya Pandantifleri ve Serafim Meleği

Bizans’ın Roma İmparatorluğu’ndan Aldığı Miras

Bizans İmparatorluğu olarak bildiğimiz medeniyet, Doğu Roma İmparatorluğu adıyla Roma’nın direkt devamı olduğundan, mimari gelenekler değişmemiş; aksine üstüne koyarak ilerlemiştir.

Pantheon Tapınağı’nın Planı Ve Grafik Çizimi

Pantheon Tapınağı Planı Ve Çizimi - Pantheon Nedir? Nerededir?
Pantheon Tapınağı Planı ve Çizimi

Roma Pantheon Tapınağı (Kilisesi) Giriş Ücreti Ne Kadar?

Pantheon Tapınağı, halen bir Kilise olarak hizmet verdiği için; tüm ibadethanelerde olduğu gibi giriş ücreti alınmaz. Yani kısacası giriş ücretsizdir. Bu sayede Roma’da birçok müzede olan kuyruklar da, Pantheon önünde olmaz.

Pantheon, an itibariyle Hristiyan Azizlerin ve bu dine hizmet veren kişilerin lahitlerinin bulunduğu bir Mezar Şapeli gibidir. Bu sebeple Kiliselerde uyulması gereken genel kurallara, Pantheon ziyareti sırasında da riayet edilmelidir.

Pantheon Tapınağı Tarihi ve Mimarisi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *