Schengen Vizesi Nasıl Alınır

Schengen Turistik Seyahat Vizesi Nasıl Alınır

Yurt dışı seyahat istatistiklerine göre, Türkler, ilk turistik seyahat deneyimlerinde Avrupa’yı ve özellikle de İtalya’yı tercih ediyorlarmış. Akdeniz ülkelerinin mevsimsel ve kültürel benzerlikleri bizi İspanya, İtalya, Fransa ve Yunanistan gibi ülkelere gitmeye teşvik ediyor.

En çok vize başvurusu yaptığımız ülkelerin başında ise, yukarıda çizdiğim tabloya tezat bir şekilde Almanya geliyor. Elbette bunun sebebi Almanya’nın üç milyonu aşan Türk nüfusu ve Türkiye’deki hemen herkesin Almanya’da yaşayan bir akrabası olmasından kaynaklanıyor.

Schengen vizesi için başvuru yaptığımız ülkelerden ilk beşi size saymış oldum. Bunun haricinde Avusturya, Hollanda, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan da Türklerin yoğun ilgi gösterdiği diğer ülkeler.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen Vizesi (Schengen Anlaşması) en basit haliyle Avrupa Birliği üyesi ülkelerin, birbirleri ile olan sınırları kaldırmasıdır.  Bu anlaşma uyarınca komşu ülkeler birbirine pasaport kontrolü uygulamaz. Bu sayede AB vatandaşları veya Schengen Vizesi sahibi turistler pasaport kontrolünden geçmeden bir Schengen ülkesinden diğerine serbestçe seyahat edebilmektedir.

 Avrupa Schengen Vizesi Ülkeleri Listesi

Schengen Vizesi Ülkeleri Güncel Liste: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, İsviçre, İsveç, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, İspanya, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Hırvatistan, Slovakya, Yunanistan.

schengen vizesi nasıl alınır
Schengen Ülkeleri Haritası

Schengen Vizesi Nasıl Alınır 2020

Schengen vizesi almak elbette çok kolay değil ve gerekli evrak listeleri ve kriterler birçok insanın gözünü korkutuyor. Çoğu zaman insanlar seyahat tercihlerini bile vize alabilmenin kolaylığı veya zorluğuna göre yapıyorlar.

Gerçek şu ki, her şey gerekli evrakları eksiksiz hazırlamaktan geçiyor. Şayet evraklarınız tamam ve seyahat planınız tutarlı ise; tek bir soru ile bile muhatap olmadan vizenizi alabileceğinize emin olabilirsiniz. İstisnai olarak size birkaç soru da sorulabilir. Bunlar da zaten çok basit ve cevaplanabilir sorular. En önemli şey evrakları eksiksiz teslim etmek ve tutarlı olmaktır.

Schengen Vizesi en kolay İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerden alınabilir. Buna karşılık Almanya, Fransa, Avusturya, Hollanda gibi ülkelerden vize almak görece olarak daha zordur. Sebebi ise bu ülkelerde çok fazla Türk kökenli ailenin yaşaması ve Türkiye’den oraya gidecek insanların potansiyel kaçak göçmen olarak görülmesi diyebiliriz. Bu sebeple konsolosluklar çok ince eleyip sık dokuyor ve kriterleri karşılamayan adaylara büyük zorluklar çıkarıyor.

Schengen Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Schengen Vize ücreti tüm Schengen Ülkeleri için 60 Euro’dur ve peşin olarak ödenmesi gerekir. 6 ila 12 yaş grubundaki çocuklar 35 Euro ücret talep edilmektedir.

Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İşin elbette en can alıcı noktası evrakları eksiksiz tamamlamak olacaktır. Size tavsiyem 4, 5 ve 6. maddeleri dikkatli okumanız. Seyahat planınızı açık ve net bir şekilde yazı ile konsolosluğa aktarmanız çok önemlidir. Diğerleri zaten klasik evrak toplama işlemleri diyebiliriz.

 1. Pasaport Geçerlilik Süresi

Vize başvurusunu yapmadan önce gözden geçirmeniz gereken en basit fakat en temel detay budur. Pasaportunuzun en az altı aylık geçerlilik süresi olması gerekiyor. Eğer pasaport kullanım süreniz ucu ucuna yetişiyorsa, riske girmemek için süreyi uzatmanızı öneririm. Bu küçük ayrıntı için geri çevrilmek istemezsiniz.

 1. Vize İçin Başvuru Formunun Doldurulması

Vize talep formu gitmek istediğini ülkenin web sitesinden ücretsiz temin edilebilir. Web sitesinden indirilen formun çıktısı alınıp, eksiksiz ve okunaklı bir biçimde doldurup, imzalamanız gerekmektedir.

 1. Vize İçin Fotoğraf Kriterleri

Schengen vizesi için mutlaka biyometrik fotoğraf çektirmeniz gerekiyor. Türkiye’de bunun ne anlama geldiğini bilmeyen fotoğrafçı yoktur diye düşünüyorum. O yüzden buraya gerekli boyutları yazsam da ihtiyacınız olmayacaktır. Zira “Schengen vizesi için fotoğraf çektirmek istiyorum.” sihirli cümlesini söylediğiniz anda memleketimizin mahir fotoğrafçıları bu sorunu çözecektir.

 1. Seyahat Planını İçeren Bir Dilekçe

Konsolosluğa hitaben yazılmış olan, seyahatinizin amacını ve planını belirten bir yazı yazmanız gereklidir. Seyahat planını en basit haliyle yazıya dökebilirsiniz. * Peki içeriği nasıl olacak?

İtalya’da 7 gün geçireceğinizi farz edelim. Uçakla İstanbul’dan, Milano’ya vardınız ve günübirlik bir gezi yaptınız. Bunu takiben 2 gün Venedik, 2 gün Floransa ve 2 gün de Roma’da geçireceğinizi not ediniz. Şehirlerarası hangi araçlarla yolculuk yapmayı planladığınızı ve nerede konaklayacağınızı da açık ve net bir şekilde yazarsanız vize almanız çok kolaylaşır.

Bir seyahat yazısı yazar gibi düşünebilirsiniz. Aşağıda göreceğiniz 5. ve 6. Maddeler de bu konuyla ilgilidir. Ulaşım ve konaklama belgelerinizi de bu seyahat planına iliştirirseniz, tutarlı bir seyahat planınız olduğunu ortaya koymuş olursunuz. Zira konsolosluklar bu konuya çok önem veriyor.

 1. Uçak, Tren veya Otobüs Bileti

Gidilecek ülkeye ait gidiş – dönüş uçak biletlerinizin bir kopyasını dosyanıza iliştirmeyi unutmayın. Seyahat edeceğiniz diğer vasıtalar ile ilgili bilet veya elektronik çıktı var ise onları da ekleyin. Bu vasıtalarla yapacağınız yolculuk, yazacağınız seyahat dilekçesi ile örtüşmelidir. Uçak bileti haricinde diğer vasıtaları belgelemek zorunlu değildir fakat faydalıdır.

* Örneğin İnterrail bileti gibi seyahat belgeleriniz varsa mutlaka ekleyin.

 1. Konaklama Rezervasyonu

Konaklama yapacağınız otel/hostel/pansiyon tarzı yerlerin birer rezervasyon konfirmesini, seyahat planınızı içeren belge ile örtüşecek şekilde dosyanıza eklemeyi unutmayın.

Interrail seyahati gibi uzun süreli ve önceden planlanamayacak kadar uzun bir seyahat olacaksa, ilk birkaç günün konaklama belgeleri yeterli olacaktır. Sonrasına yolda karar vereceğinizi açık bir şekilde seyahat planına yazabilirsiniz. Bunda bir sorun çıkarmazlar.

Eğer ilk birkaç gün için bile emin değilseniz. Göstermelik rezervasyonlar yapabilirsiniz. Bunun için online otel rezervasyon siteleri çok faydalıdır. Booking.com veya hostelworld.com gibi sitelerden, ufak bir ön ödeme karşılığı rezervasyon yapabilirsiniz. Sonra bu rezervasyonu belirlenen kurallar çerçevesinde iptal edebilirsiniz. Örneğin konaklamadan 24 saat öncesine kadar.

* Fakat iadesiz (non-refundable) rezervasyon yapmadığınıza emin olun. En ucuz fiyatı seçerseniz bazen peşin ve geri ödemesiz olabiliyor.

 1. Seyahat Sağlık Sigortası

Gidilecek ülkede kalış süresini tamamen kapsayan ve bütün Schengen ülkelerinin topraklarında geçerli olan, acil tıbbi işlemin yanı sıra sağlık nedeniyle kişinin ülkesine geri gönderilmesi gerektiğinde kullanılmak üzere asgari 30.000 Euro teminat bedeli olan sağlık sigortası yaptırılması gereklidir.

* Sağlık sigortasının haftalık maliyeti 50 TL civarında olacaktır. (2016)

 1. Gelir ve İzin Belgeleri, SSK Bordrosu, Hesap Dökümü

Gelir Belgesi: Çalıştığınız iş yerinden ne kadar maaş aldığınıza dair almanız gereken resmi bir yazıdır. Antetli kağıda basılı olması ve yetkili bir kişi tarafından imzalanmış olması önemlidir.

SSK Bordrosu: Geriye dönük 3 aylık SSK hizmet dökümünüzün bir çıktısını alabilir veya iş yerinizden talep edebilirsiniz.

Hesap Dökümü: Son üç aylık hesap hareketlerinizi gösteren bir banka hesap cüzdanı veya banka yetkilisi tarafından imzalanıp, kaşelenmiş bir hesap dökümü almanız gerekiyor.

İzin Belgesi: İş yerinizden bu seyahat süresince izinli olduğunuzu belirten bir izin belgesi almayı unutmayın.

 1. Araç Ruhsatı, Gayrimenkul Tapusu v.b.

Bu evrakları sunmanız aslına bakarsanız mecburi değil. Ancak Türkiye’deki mal varlığınızı belgelemeniz sizin lehinize olacaktır. Düzenli bir işiniz ve sağlık güvencenizin yanında, mal varlığınızın da olması; kaçak göçmen olarak yaşamak istemeyeceğinize dair bir kanıt olarak kabul edilir.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır

schengen vize ücreti
AB Schengen Ülkeleri

Schengen Vizesi İle Seyahat Etme Şartları

 •  Beş ülke gezeceğiniz uzun süreli bir seyahate çıkıyorsunuz. Schengen vizenizi, ayak basacağınız ilk ülkenin konsolosluğundan almaya özen gösterin. Örneğin İtalya’dan seyahate başlayıp, akabinde İspanya’ya geçeceksiniz. İspanya vizesi ile İtalyan pasaport kontrolünde sorun yaşayabilirsiniz. Geçemezsiniz diye kesin bir şey yok. Ancak sorun yaşama olasılığı denk geleceğiniz görevliye bağlıdır.
 • Bazen konsolosluklar bu konuyu bilmiyormuş gibi davranabilir. Örneğin İtalya konsolosluğu size “En çok hangi ülkede vakit geçirecekseniz vizeyi oradan alın.” diyebilir. O zaman seyahat planınızı ona göre kaleme alın ve İtalya’da daha çok vakit geçirecekmişsiniz gibi gösterin.
 •  Altı aylık Schengen alsanız bile Avrupa Birliği ülkelerinde en fazla 90 gün ikamet edebilirsiniz. Şayet son 6 ay içinde herhangi bir Schengen üye ülkesinde veya ayrı ayrı ülkelerde toplamda 90 gün ikamet ederseniz, bu durumda bu sürede başka bir Schengen vizesi alamazsınız.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır by Serhat Engül

8 thoughts on “Schengen Turistik Seyahat Vizesi Nasıl Alınır”

 1. Serhat bey merhaba,
  25 yaşında bekarım . 9 aydır Kurumsal bir şirkette çalışıyorum. Banka hesabım hareketli. Ama üzerime ev, arsa ya da arac yok ve Daha önce hiç vize almadım. Bodrum da yaşıyorum. Hollandaya gitmek istiyorum. Size sorum :
  Eğer Yunanistan’a bir haftalık vize alsam. Sonrasında Hollanda için vize basvurumu olumlu yönde nasıl etkiler ?
  Bu arada asıl amacım Hollanda’da uzun vadede yaşayıp evlenip oraya yerleşmek.
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Mehmet Bey, önceden alınmış olan her Schengen Vizesi; elbette yeni bir Schengen vize başvurusunu olumlu yönde etkiler. Ancak bazı Akdeniz ülkeleri, kuzey ülkelerine göre kolay vize verdiği için; verdikleri vizenin dikkate alınmaması da söz konusu olabilir. Avusturya, Almanya, Fransa ve Hollanda gibi ülkeler; çok fazla sayıda Türk nüfus barındırdıkları ve Türkler için çekim merkezi oldukları için zor vize veriyorlar. Buna karşılık Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi turizm ülkeleri çok daha kolay vize dağıtıyor.

   Siz de zaten açıkça niyetinizin oraya yerleşmek olduğunu söylüyorsunuz. Sizinkine benzer planlar yapan Türklerle sık karşılaştıklarını tahmin etmek güç değil. Üzerinize bir şey olmaması demek, sizi Türkiye’ye bağlayan bir şey olmaması ve kolaylıkla göç edebileceğiniz anlamına gelir. Çalıştığınız yerde de çok uzun süredir bulunmadığınız için, vize konusunda olumsuz bir karar vermeleri bence çok şaşırtıcı olmaz. Tabi bunlar benim fikirlerim. Siz yine de şansınızı deneyin derim.

 2. Başvuruya uçak bileti eklemekten kasıt nedir onu anlayamadım. Uçak biletini pasaport ve vize işlemlerini tamamladıktan sonra almak daha mantıklı değil mi, eğer vize başvurumuz onaylanmazsa uçak bileti de yanmış olacak. Bir de seyahat planı yaparken akrabamızı ziyarete gidiyorsak nasıl yapacağız? Sonuçta bir plan yok ziyarete gittiğimiz yakınımız bizi nereye götürürse oraya gideriz çünkü.

  1. Merhaba Mete, evet dediğin şey mantıklı ancak konsolosluk olaya bu gözle bakmıyor. Dosyalarına uçak biletini eklemen kesinlikle gerekli. Hatta biletin gidiş-dönüş olarak alınmış olması gerekiyor. Dönüş tarihin hem biletinde, hem de yazdığın dilekçede açıkça belirtilmiş olursa senin için iyi olur. Bir planın olmaması konsolosluğun sana turistik vize vermesini zorlaştırır. Turistik seyahat vizesi alıyorsan, bir seyahat planı ortaya koymak durumundasın. Birebir uygulamayacak olsan da, akla yatkın bir gezi programı yazmanı öneririm. Gezi sırasında bir şeyler elbette değişebilir. Seyahat acenteleri dışında kimsenin yazdığı plana %100 uyduğunu sanmıyorum. Ancak gidiş ve dönüş tarihlerine uymak zorundasın.

 3. Merhaba, ben turla Balkanlar gezisi yapacağım. Yunanistan ve Bulgaristan Schengen Vizesi istiyormuş. Bunun için ayrı ayrı konsolosluklara mı gitmem gerekir?

  1. Merhaba Rabia, tur programına göre ilk girişi hangi Schengen ülkesine yapıyorsan oradan alman gerekiyor. Çoklu giriş (multiple entry) Schengen vizesi alman gerekecek. Böylece tek bir ülkeden aldığın vizeyle, birden fazla Schengen ülkesine girebileceksin.

  1. Merhaba Ömer, Türkiye’ye komşu olan bazı Yunan adalarında kapıda günübirlik vize uygulaması var. (Mesela Bodrum’a komşu olan Kos Adası gibi) Ancak Yunan gümrük kapılarında bu şekilde olmuyor diye biliyorum. Yunan Konsolosluğu’na vize için müracaat edip sonucunu beklemen gerekiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *