Schengen Vizesi Ülkeleri Haritası

Türklerin yurtdışı seyahat alışkanlıkları ile ilgili istatistikler, bizim en çok Akdeniz ülkelerini ziyaret etmeyi sevdiğimizi gösteriyor. Türk gezginlerin büyük bir kısmı ilk yurt dışı gezisinde Schengen Vizesi Ülkeleri olan İtalya, Yunanistan veya Fransa gibi Akdeniz ülkelerinden birini tecrübe ediyor. Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin mevsimsel ve kültürel özellikleri, Akdeniz‘e aşina olan biz Türkleri davet ediyor olsa gerek.

Vize başvurusu için kapısını aşındırdığımız konsoloslukların başında ise, yukarıdaki örneğe tezat bir şekilde Almanya geliyor. Bunun sebebini tahmin etmek pek de zor değil. Almanya‘da üç milyonu aşan Türk yerleşimcinin olması ve Türkiye ile akrabalık ilişkileri, Almanya ile Türkiye arasındaki trafiğin yoğunluğunu net bir şekilde açıklıyor.

Schengen vizesi alanların en çok ziyaret ettiği diğer ülkeler ise İspanya, Avusturya, Hollanda, Fransa, Macaristan diyebiliriz. Avrupa seyahatlerinin amacı başta kültür turizmi olmak üzere, büyük çeşitlilik arz ediyor. Roma’nın antik mirasını görmek için seyahat eden de var, İsviçre’nin Alp Dağları‘nda kayak yapmak isteyen de… Hatta Norveç Fyordlarını görmek ve fotoğraflamak için de turlar düzenleniyor.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen Anlaşması en net haliyle Avrupa Birliği üyesi devletlerin, aralarındaki sınırları kaldırmasıdır.  Bu anlaşma uyarınca komşu olan AB ülkeleri birbirine gümrük kontrolü uygulamaz. Bu vesile ile AB vatandaşları veya Schengen Vizesi alan turistler pasaport kontrol noktalarından geçmeden bir Avrupa ülkesinden diğerine rahatça seyahat edebilmektedir.

Schengen Vizesi Ülkeleri Hangileri?

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, İsviçre, İsveç, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, İspanya, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Hırvatistan, Slovakya, Yunanistan.

Avrupa’ya Seyahat Planlayanlar İçin Faydalı Haritalar

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki aşağıda göreceğiniz haritaların bir kısmının tarihi geçmiş. Zira Avrupa Birliği‘ne son yıllarda çok sayıda Doğu Avrupa ülkesi katıldı ve deyim yerindeyse Türkiye hariç herkesi aldılar. Biz halen vizeye mahkum olduğumuz için güncel haritalar ve AB ülkeleri listesi bizim için önemli.

Tarihi geçmiş de olsa, bu haritaların halen çok faydalı oldukları da su götürmez bir gerçek. Ben geçmişteki birçok Avrupa seyahatimi bu haritaların bazılarına bakarak planlamıştım. O yüzden bu görsellerin benim için manevi bir kıymeti var. Arşivde duracağına derli toplu bir yazı eşliğinde sizlerle paylaşmak istedim. Umarım işinize yararlar.

Haritaları en sevdiğim haritadan başlayarak, seyahat planlayanlar için işlevselliğine göre sıralıyorum.

  • İlginizi çeken haritayı bilgisayarınıza indirmek için altındaki mavi renkli linki tıklayınız.

Schengen Vizesi Ülkeleri Haritası

avrupa-ulkeleri-interrail-haritasi
Avrupa Haritası

Avrupa Başkentleri Haritası

avrupa-ulkeleri-baskentleri-haritasi
Avrupa Başkentleri

Schengen Vizesi Ülkeleri Renkli Harita

Schengen Vizesi Ülkeleri
AB Harita

Avrupa Siyasi Haritası

avrupa-ulkeleri-siyasal-harita
Avrupa Siyasi Harita

Avrupa Politik Haritası

avrupa-haritasi-politik
Avrupa Politik Harita

Avrupa Birliği Haritası

avrupa ülkeleri haritası
Avrupa Ülkeleri Harita

Schengen Vizesi Ülkeleri Haritası

Schengen Vizesi Ülkeleri Harita
Schengen Bölgesi Haritası

Schengen Vizesi Ülkeleri Harita by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *