Stephen Hawking Kimdir?

Stephen Hawking Kimdir, Kısaca Hayatı ve Buluşları Hakkında Bilgi

Stephen Hawking, 8 Ocak 1942 yılında İngiltere’nin Oxford şehrinde dünyaya geldi. Stephen Hawking bir fizik teorisyeni olduğu gibi, bir uzay bilimci ve yazardır.

Dünya çapında en çok satanlar listesine giren A Brief History of Time (Zamanın Kısa Tarihi) isimli kitabını kaleme almıştır. Tüm bu başarıları ile dünyanın yaşayan en ünlü fizikçisi olarak kabul görür.

Britanya İmparatorluğu döneminden bu yana, İngiltere‘nin bağrından çıkan en büyük bilim adamlarından biri olarak kabul edilen Hawking; birçok onursal ünvan, madalya ve ödül sahibidir.

Çaresiz bir hastalık yüzünden tekerlekli sandalyeye mahkum kalan ve hatta konuşma yetisini bile yitiren Hawking, halen insanlığa yön veren bilimsel araştırmalarda en başta gelen otoritelerden biridir.

Stephen Hawking Kimdir, Kısaca Hayatı, Buluşları

Dilerseniz bu sıradışı bilim adamının hayatına kısa ve öz bir şekilde beraber göz atalım. İşte maddeler halinde Stephen Hawking‘in buluşları ve başarıları.

  • Roger Penrose ve Stephen Hawking’in Tekillik (Singularity) Teorisi

Yerçekimsel tekillik, sonsuz kütleyi; son derece küçük bir alanda tutan tek boyutlu bir noktadır. Tekilliğin içindeki yerçekimi sonsuz bir güce ulaşır ve uzay-zaman sonsuz bir şekilde bükülür. Bu şartlarda bilinen fizik kuralları tamamen geçerliliğini kaybeder.

İngiliz Matematikçi ve Bilim Adamı Roger Penrose ile Stephen Hawking birlikte çalışarak tekilliğin varlığını kanıtlamış ve evrenin büyük patlamadan (Bkz: Big Bang) önce bir tekillik halinde olduğu teorisini ortaya atmışlardır. Penrose-Hawking tekillik teorileri, yerçekiminin hangi şartlarda tekillik ürettiğini açıklar.

Büyük Patlama (Big Bang) Sonrası Evrenin Tarihi Canlandırması

blank
Büyük Patlama Sonrası Evren

Görsel Hakkında: Büyük Patlama’dan sonra uzun bir zaman boyunca Kuantum Dalgalanmaları oluyor. Sonrasında Karanlık Çağ adı verilen dönem var. İlk Yıldızların oluşması yaklaşık 400 milyon yıl alıyor. Sonrasında Galaksiler ve Gezegenler oluşuyor. Tüm süreç 13.7 milyar yıl olarak hesaplanıyor.

  • Hawking’in Kara Deliklerin İşleyiş Prensiplerini Keşfetmesi

James Bardeen, Brandon Carter ve Stephen Hawking üçlüsü, birlikte çalışarak kara deliklerin dört temel işleyiş prensibini keşfettiler. Bu yeni keşiflerin fiziksel özellikleri, termodinamik kurallar ile açıklanabildiği için, tüm bilim dünyası için tatmin edici oldu.

1971 yılının Ocak ayında, Kara Delikler ile ilgili makale, prestijli bir ödül olan Yerçekimi Araştırma Kurumu Ödülü’nü (Gravity Research Foundation Award) kazandı.

  • Stephen Hawking’in En Önemli Buluşu Hawking Radyasyonu Nedir?

Stephen Hawking, 1974 yılında Kara Delikler ile ilgili bilim dünyasını temelinden sarsan bir teori ortaya attı. Herkes kara delikleri etrafındaki her şeyi içine çeken birer yok edici olarak görürken, Hawking bunun tam olarak doğru olmadığını kanıtladı.

Hawking‘in buluşuna göre, kara delikler birbirinin zıttı olan negatif ve pozitif atomlara farklı davranış gösteriyordu. Bir Kara Delik, negatif atomları kendine çekerken, pozitif atomları ise itiyor ve buharlaşana kadar kendi enerjisini tüketmesini sağlıyordu. Bu süreçte ortaya çıkan ışımaya ise Hawking Radyasyonu adı verildi.

  • Not: Negatif atomların Kara Delik tarafından yutulması, kara deliğin mikro düzeyde küçülmesine sebep olur. Ancak içine çektiği negatif atomlar sebebiyle kütle kaybederek yok olması çok uzun zaman alır.

Stephen Hawking Buluşları

blank
Hawking Radyasyonu
  • Stephen Hawking’in Şişme Kuramına (Cosmic Inflation) Katkısı

Alan Guth‘un 1980 yılında öne sürdüğü teoriye göre, evren Büyük Patlama‘yı (Big Bang) takip eden süreçte büyük bir hızla şişti ve bu genişleme süreci sonradan yavaşladı. Şişme Teorisi (Cosmic Inflation) günümüzde bilim dünyası tarafından yaygın olarak kabul görmektedir.

Stephen Hawking ise Şişme Kuramı‘na bu süreçteki kuantum dalgalanmasını ölçerek katkıda bulundu. Hawking‘in yaptığı hesaplar, evrenin şiştiği ve katlanarak büyüdüğü bu süreçte galaksilerin nasıl ortaya çıktığını açıklar.

  • Büyük Patlama (Big Bang) Öncesi Evren: Hartle-Hawking State

Stephen Hawking Ve James Hartle, 1983 yılında Hartle-Hawking State adı verilen bir evren modelini tanımladılar. Bu teoriye göre: Büyük Patlama‘dan önce zaman denen kavram büyük patlamadan önce yoktu.

Uzay ve zaman olmayınca evrenin varlığı bir anlam teşkil etmiyordu. Bu teori aradan 35 yıl geçmesine rağmen halen en önde gelen “Evren’in Önceki Hali” teorisidir.

  • Stephen Hawking ve CERN Ortak Çalışması: Top-Down Cosmology

2006 yılında Stephen Hawking ve CERN‘in önde gelen bilim adamlarından Thomas Hertog, Üstten-Alta Evrenbilim (Top-Down Cosmology) adını verdikleri bir evren modelini tanıttılar.

Evren, Büyük Patlama‘yı takiben birçok farklı koşulun bir araya gelmesi ve etkileşime geçmesi ile ortaya çıkmıştır. Bu koşulları hesaplamak mümkün olamaz. Çünkü kontrol altında olmayan ve bilinmeyen bu değişkenler başka türlü zuhur edebilir ve ortaya bambaşka evren modelleri de çıkabilirdi. Bunu üstten (bugünkü evren) alta (geçmişteki evren) yorumlamak yanlış olur.

Bu teoriye göre, evrenin oluşumu bir sebep-sonuç ilişkisi olarak açıklanamaz. Çünkü evrenin bugünkü halinden yola çıkarak, geçmişi yorumlamak mümkün değildir. Hertog bunu şöyle açıklar: “Kuantum mekaniği bizi tek bir evren tarihi oluşturmaktan alıkoyuyor.” Bu açıklama meşhur String Theory (Sicim Teorisi) ile de paraleldir. Yani sonuçlar öngörülemez ve başlangıca dönüldüğünde aynı sonuç garanti edilemez.

Stephen Hawking’in Yazdığı Kitaplar Hakkında Bilgi

Hawking‘in Zamanın Kısa Tarihi (A Brief History of Time) isimli kitabı 1988 yılında yayınlandı. Kitap evren bilimindeki Büyük Patlama, Kara Delikler ve Işık Konileri gibi önemli konuları açıklıyordu. Kitap teknik terimlerden kaçınıyor ve konuları en basit haliyle okuyucuya aktarmayı tasarlıyordu.

Zamanın Kısa Tarihi, kısa sürede çok satanlar listesine girdi ve 20 yıl içinde 10 milyonun üzerinde satış rakamına ulaştı. Stephen Hawking‘e bu kitabın insanlara uzayı öğretmekteki başarısı saysinde, “Evrenin Efendisi” yakıştırması yapıldı.

Stephen Hawking’in Başarıları ve Ödülleri

Stephen Hawking, bilim alanında yaptığı müthiş buluşlar ile İngiltere‘nin tarihteki en etkili simaları arasına girdi. 2002 yılında tüm İngiliz halkına açık ve geniş katılım bulan bir oylamada, tarihteki en büyük 100 Britanyalı listesine 25. sıradan giriş yaptı.

Bizzat İngiltere Kraliçesi II. Elisabeth’in elinden Britanya İmparatorluk Nişanı aldı. Akabinde ABD Başkanı Barrack Obama kendisine Amerika‘nın en büyük sivil ödülü olan Başkanlık Özgürlük Madalyası‘nı takdim etti. Royal Astronomical Society (RAS) kendisine olağanüstü katkılarından dolayı altın madalya verdi.

Başkan Obama, Hawking’e Beyaz Saray’da Madalya Verdi

stephen hawking buluşları kısaca
ABD Başkanı Obama ve Hawking

Stephen Hawking Nasıl Konuşuyor?

Stephen Hawking, ALS hastalığına yakalandı ve merkezi sinir sistemi felç oldu. Ancak beynini aktif bir şekilde kullanabiliyor. Düşüncelerini oldukça hassas bir teknoloji sayesinde bilgisayara aktarabilen bilim adamı, bu yolla halen evrenin bilinmezliklerini anlamamıza yardımcı oluyor.

Stephen Hawking’in özel yapım bilgisayarı İntel şirketi tarafından geliştirilmiş. Tekerlekli sandalyesine bağlı üst düzey bir tabletten ibaret. Bilgisayar, tekerlekli sandalyenin pilinden enerji aldığından; Hawking nereye giderse gitsin onun kendini ifade etmesini sağlıyor.

Sistem aktif hale geldiğinde ekranda harfler beliriyor ve Hawking yanağını oynatarak istediği harf üzerinde durabiliyor. Yanak kıpırdama hareketi infrared ışınları olan gözlüğü aracılığı ile bilgisayara iletiliyor. İlk birkaç harfi belirledikten sonra, kelime tamamlama sistemi sayesinde cümle kurma süreci hız kazanıyor.

Stephen Hawking yazıya döktüğü bu cümleleri, sesli bir şekilde paylaşmak istediğinde; bilgisayar mekanik bir ses aracılığı ile metinleri dinleyicilere okuyor.

Stephen Hawking Kimdir Kısaca Hayatı

stephen hawking kimdir kısaca
Stephen Hawking Bilgisayarı

Stephen Hawking Filmi “Her Şeyin Teorisi”

Stephen Hawking’in üniversite döneminden itibaren hayatını konu alan Her Şeyin Teorisi (The Theory of Everything) 2015 yılında gösterime girdi. Cambridge Üniversitesi’nde parlak bir öğrenci iken Jane Wilde ile tanışan ve aşık olan Hawking, çocuk sahibi olur.

Ancak Hawking, erken yaşlarda teşhisi koyulan ALS hastalığı ile de mücadele etmektedir. Hawking mutlu bir evlilik sürdürürken ve bilim dünyasında çığır açarken; hastalığı şiddetlenir ve hayatını altüst eder.

Stephen Hawking’in Hayatını Konu Alan Her Şeyin Teorisi Filmi

stephen hawking hayatı kısaca
Her Şeyin Teorisi

Stephen Hawking Kısaca Kimdir by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *