Thomas Edison Kimdir

Thomas Edison Kimdir, Kısaca Hayatı ve Buluşları Hakkında Bilgi

Thomas Edison, yaptığı buluşlarla insanlık tarihinin en önde gelen mucitlerinden biri olmuş. Ancak Edison, sadece bir bilim adamı olmakla kalmayıp, iş adamlığı kariyeri ile de başarısını perçinlemiş. Yaptığı buluşlar ile 1000’den fazla patent sahibi olan Thomas Edison, Amerika Birleşik Devletleri‘nin önde gelen girişimcilerinden biri olmuş.

ABD tarihinde Thomas Edison’un icatlarından kazandığı gelirleri doğru yönetmesi ve onları tüm insanlığa pazarlama kabiliyeti sebebiyle özel bir yeri var. ABD’li tarihçilere göre Thomas Edison, sıfırdan başlayıp, en yükseklere tırmanarak “Amerikan Rüyası” denilen ekonomik sıçramayı ilk gerçekleştiren bireylerden biridir.

ABD‘nin henüz yeni gelişmekte olduğu ve henüz süper güç olmadığı bir dönemde, güçlü Amerikan ekonomisinin temellerini atan kişi olarak kabul görür.

Thomas Edison Kimdir? Kısaca Hayatı

Thomas Edison kimdir kısaca
Thomas Edison günlük hayatımıza çok şey katan bir mucit.

Thomas Edison Kimdir, Kısaca Hayatı, Buluşları

Thomas Alva Edison, 11 Şubat 1847’de Amerika‘nın Ohio eyaletindeki Milan şehrinde dünyaya geldi. Thomas Edison gibi birinin, okulda çok çalışkan ve başarılı bir öğrenci olması beklenir. Ancak hiç de öyle değildi.

Okuldaki ortama bir türlü ayak uyduramayan Edison, öğretmeni tarafından “problemli çocuk” olarak görüldü ve bu durum ailesine bildirildi. Bunun üzerine annesi küçük Edison‘u okuldan aldı ve evde eğitmeye karar verdi.

Thomas Edison’un Özgün Düşünme Kabiliyeti Kazanması

Hiperaktif davranışlar ve dikkat dağınıklığı yüzünden okuldan alınan Edison, annesinin eğitimine mükemmel bir uyum gösterdi. Müthiş bir bilgi açlığına sahip olan Edison, devamlı okuyor ve yeni şeylere merak sarıyordu.

Okul müfredatından uzak olmak, ona serbest çalışma imkanı getirmişti. Bu özel eğitimin sonuçları onun için çok olumlu oldu. Özgür bir çalışma ortamına sahip olan Edison, kalıplar içine sıkışıp kalmadı ve geliştirdiği özgün düşünme yöntemi, ileride onun icatlarına kapı araladı.

Thomas Edison’un İlk Ticari Girişimleri

Thomas Edison, henüz 12 yaşındayken tren istasyonunda gazete satmaya karar verdi ve ailesini izin konusunda ikna etti. Grand Trunk isimli istasyonda önce yerel gazete sattı. Bir süre sonra “Grand Trunk Herald” isimli kendi gazetesini hazırlayan Edison, içini güncel haberler ile doldurdu. Bu hamle, geleceğin büyük iş adamının ilk ticari girişimi olarak bilinir.

Edison, uzun süre tren istasyonunda çalışmanın sonucunda herkes tarafından tanınmıştı ve ayrıcalıklar edinmişti. Bir süre sonra istasyonundaki yük vagonunda deneyler yapmaya başladı. İlk başlarda her şey yolunda giriyordu. Ancak bir gün deney malzemeleri alev aldı ve alevler yük vagonunu sardı. İstasyon görevlisi deliye dönmüş ve Edison‘u hırpalamıştı. Thomas Edison’un kalıcı duyma kaybına bu olayın sebep olduğu rivayet edilir.

Thomas Edison’da İleri Derecede Duyma Kaybı Vardı

Edison Kısa Biyografisi
Thomas Edison Sağır denecek kadar az duyuyordu.

Edison’un Telgraf Makinesini Kullanmayı Öğrenmesi

Thomas Edison vagondan kovulmuştu, ancak pes etmemişti. Halen tren istasyonunda gazete satmaya devam ediyordu. Bir gün tren istasyonunda yaşanan trajik bir olay Edison‘un hayatını tümden değiştirdi.

Genç Thomas, bir gün istasyonda tren bekleyen bir ailenin, 3 yaşındaki çocuğunun raylara düştüğünü gördü. Çevik bir hamle ile raylara atlayan ve çocuğu kurtaran Edison, minik çocuğun babası tarafından takdir gördü. Edison’un gayretli bir genç olduğunu fark eden adam, ona mors alfabesini ve telgraf kullanmayı öğretmeyi teklif etti.

Bu olayı izleyen üç yıl içinde, Thomas Edison bir işyerinde çalışabilecek kadar yetkin bir telgrafçı oldu. Büyük bilgi açlığını tamamen bu işe yönlendiren Edison, telgraf makinesinin tüm ayrıntılarını öğrendi. Beş sene boyunca telgraf operatörlüğü yapan ve Amerika‘yı gezen Edison, Amerikan İç Savaşı döneminde ailelere cepheden haber taşıdı.

1866 yılında, The Associated Press‘ten iş teklifi aldı ve Kentucky eyaletine taşındı. Erken dönem telgraf makineleri, mors alfabesi ile iletilen mesajı bir kağıt çıktı olarak veriyordu. Bu sayede Edison‘un duyma eksikliği, ilk dönemler sorun olmadı. Ancak yeni nesil telgraf makineleri mors alfabesini ses ile aktarıyordu ve operatör çevirisini yapıp kağıda direkt yazı olarak döküyordu. Bu sebeple Edison’un aldığı işlerin sayısı her geçen gün azaldı.

Thomas Edison’un Gençlik Dönemleri Zorluklarla Geçti

Thomas Edison buluşları kısaca
Thomas Edison Kimdir? Kısaca Hayatı

Edison’un Mucit Olmaya Karar Vermesi

Thomas Edison, telgraf işinde yaşadığı hayal kırıklığından sonra bir süre Ohio‘daki evine döndü. Ancak annesi bir akıl hastalığından muzdaripti ve babası da işsiz kalmıştı. Karamsarlığın onu yiyip bitireceğini fark eden Edison, kaderini tayin etmeye karar verdi ve Western Union Şirketi‘nde çalışmak için Boston‘a gitti. Boston o dönemde ABD’nin bilim ve kültür merkeziydi.

Aradan bir yıl geçtikten sonra, New York‘a taşınmaya karar verdi. Buradaki iş fırsatları onu cezbetmişti. Bir süre hem telgraf işinde çalıştı, hem de yeni bir makine geliştirdi. Edison‘un bu ilk ciddi icadının adı Borsa Takip Yazıcısı (Universal Stock Ticker) idi. Bir malın piyasadaki anlık fiyatını, o malı satan şirketlere kağıt şeritler halinde ulaştıran bir nevi yazıcıydı.

The Gold and Stock Telgraf Şirketi, Edison’un bu icadını çok beğendi. Telif haklarını satın almak için 40.000 Dolar para teklif ettiler. Thomas Edison hemen kabul etti. Akabinde telgraf operatörlüğü mesleğini bırakmaya ve mucit olarak para kazanmaya kesin olarak karar verdi.

Edison Neyi İcat Etmiştir? Neyi Bulmuştur?

Thomas Edison hayatı kısaca
Thomas Edison insanlığı etkileyecek büyük icatlara imza attı.

Thomas Edison’un Mucitlikten Servet Kazanması

1970’lerde, Thomas Edison bağımsız bir laboratuvar kurdu ve birkaç çalışanı işe aldı. Telgraf işinde lider olan Western Union Şirketi, Edison’a yeni bir telgraf makinesi geliştirmesi için görev verdi. Edison, aynı telgraf hattı üzerinde iki ayrı noktaya mesaj iletebilen bir teknoloji geliştirdi.

Bağımsız bir girişimci olan Edison, icatlarını istediği kuruluşa satmaya yetkiliydi. Bu sebeple bu yeni icadını baştan yola çıktığı Western Union yerine, daha çok fiyat teklif eden bir girişimciye (Jay Gould) 100.000 Dolar‘a sattı.

Thomas Edison’un Gramafonu İcat Etmesi

Western Union Şirketi, Thomas Edison‘dan; Alexander Graham Bell‘in telefonuna alternatif olacak bir iletişim aleti geliştirmesini istiyordu. Edison, bu yönde bazı çalışmalar yaptı, ancak sonuçta çalışması bambaşka bir yöne doğru evrildi. Sesleri kaydedebilen ve istendiğinde tekrar okuyabilen bir aygıt geliştirmişti.

Gramafonun tam anlamıyla kullanılması için yaklaşık on yıl geçmesi gerekecekti. Ancak sonuçta Dünya Müzik Piyasası‘nın temelini oluşturacak stüdyo kayıtları ve onları plaktan insanlara dinletebilme imkanı elde edilmişti. Bu icat Thomas Edison‘a dünya çapında bir prestij ve şöhret getirdi.

Thomas Edison’un Elektik Ve Ampul Keşifleri

Edison, teknik olarak ampulün mucidi değildi. Aslında ilk ampulü Humphry Davy isimli bir bilim adamı keşfetti. Bu icadı Henry Woodward ve Mathew Evans isimli bilim adamları daha da geliştirdiler. Thomas Edison ise bu yeni icadın haklarını satın aldı ve onu ticari bir meta haline getirmeyi başardı.

Telif haklarını satın aldıktan sonra üzerinde uzun süre çalışan Edison, nihayet 1879 yılında ilk hafif ampulü elde etmeyi başardı. Edison Aydınlatma Şirketi isimli bir şirket kuran ve ampulü tüm ABD’ye satmaya başlayan Edison, aynı zamanda elektrik üretim ve dağıtım işini de üstlendi.

Edison‘un kendisi icat etmediği halde elektrik ve ampul ile bu kadar özdeşleşmiş olmasının sebebi budur. Zira Edison, elektrikle aydınlatmayı, herkesin ulaşabileceği bir şey haline getirmiş ve tüm ABD‘yi (sonra da dünyayı) elektrik ile tanıştırmıştır.

Edison’un temellerini attığı bu şirket, sonradan General Electric adıyla dünyanın en büyük elektrik üretim-dağıtım şirketi haline geldi ve varlığını halen de sürdürmektedir.

Thomas Edison Kimdir, Kısaca Hayatı

blank
Thomas Edison Sözleri

Görsel Hakkında: ” Eğer bir şey senin planladığın işi yapmıyorsa, bu onun faydasız olduğu manasına gelmez.” Thomas Edison, kariyerinde zaman zaman bir şeyi icat etmeye çalışırken başka şeyler elde ettiği için mucitlere zihinlerini serbest bırakmalarını öğütlemiştir.

Thomas Edison’un İnsanlığa Mirası

Üst satırlarda bahsettiğimiz icatları ile büyük bir servet kazanan ve şirketlerini büyüten Edison, tüm gücü ile AR-GE çalışmalarına girişti. Aydınlatma teknolojileri ve güç kaynakları üzerine çalıştı. Gramafonu geliştirmek üzere çalışmalarını da sürdürdü.

Arkadaşı olan Henry Ford‘a arabaları elektrik gücü ile çalıştırmak için Araba Aküsü (Alkaline Storage Battery) üretti. Akabinde ise yüzyıla damga vuracak icatlardan Film Kamerası‘nı (Motion Picture Camera) keşfetti.

İcatları ile günümüzün modern yaşamına büyük bir katkı sağlayan Thomas Edison, doğrudan veya dolaylı olarak modern yaşam tarzını inşa etti. Sinema filmleri, pikap müzik çalarları ve aydınlatma ile ilgili bilinen her şeyin temelini attı.

Edison’un Direkt Akımına karşı Tesla’nın Alternatif Akımı

blank
Akım savaşları ABD bilim tarihinin ilginç bir sayfası.

Thomas Edison Ve Nikola Tesla Rekabeti

Thomas Edison‘un bir başka ünlü mucit olan Nikola Tesla ile rekabeti meşhurdur. Bu rekabetin detaylarını alt satırlarda linkini bulabileceğiniz “Nikola Tesla kimdir” yazısında okuyabilirsiniz.

Thomas Edison Kimdir Kısaca by Serhat Engul

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *