Türkiye’nin En Güzel Antik Kentleri

Türkiye’nin En Güzel Antik Kentleri ve Tiyatroları Listesi

Türkiye’nin konumlandığı topraklarda var olmuş binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini, Antik Kentler sayesinde gözlemlemek mümkün.  Bu kadim medeniyetlerin yerleşim alanlarında görülecek paha biçilemez eserler var.

Antik Yunan mitlerine konu olmuş hikâyelerin geçtiği Türkiye’deki antik kentler, tarih boyu çekiciliğini hiç kaybetmedi. Dünyada arkeoloji ve sanat tarihinin profesyonel düzleme oturduğu son birkaç yüzyılda, Anadolu coğrafyasına ilgi de katlanarak arttı.

Mitolojinin Güzel Öyküleri

Zeus’un evi olan Olympos’tan, Artemis’e adanmış kent Efes’e; en iyi korunmuş Roma dönemi tiyatrosu Aspendos’tan, Tanrıça Afrodit’e adanmış Afrodisias’a kadar pek çok yeri sayabiliriz.

Tarihte kuutsal olarak kabul edilen kent Hierapolis veya halkının hazin hikâyesi ile yürek burkan Xanthos. Tapınaklar kenti Letoon veya dünyadaki ilk yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük.

Çingene Kızı Mozaiği ile ünlü Zeugma veya Noel Baba’nın (Aziz Nikola) doğduğu yer Myra. Tüm bunlara ek olarak Zeus Tapınağı‘nın yer aldığı Aizanoi, Türkiye’de gezilecek en iyi antik kentler arasında yer alıyor.

Dilerseniz şimdi birlikte bu muhteşem antik kentlerin büyüleyici hikâyelerine kısaca göz atalım.

Türkiye’nin En Güzel Antik Kentleri Listesi

 • Olympos

Antalya’nın Kemer ve Adrasan ilçeleri arasında yer alan Olympos, mitolojide Tanrıların yaşadığı kutsal bir dağ olarak geçiyor. Zeus’un gazabının bir ifadesi olan şimşekleri gönderdiği Tanrılar Dağı işte buradadır.

Olympos Dağı, yani Tahtalı Dağ eteklerinde bu gün Yanartaş diye bilinen sönmeyen bir ateş yanıyor. Antik kalıntılar denize akan bir ırmağın her iki yakasına dağılmış olarak görülebiliyor.

Roma İmparatoru Marcus Aurelius adına yapılmış Tapınak Kapısı, Helenistik döneme ait Antik Tiyatro ve Anıt Mezarlar, ağaçların arasında büyüleyici bir atmosfer aracılığı ile sizi kolayca sarıveriyor.

Deniz kıyısında yer alan bu eski Likya liman kenti, günümüzde tatil beldesi olarak oldukça popüler bir yer. Oldukça hesaplı Olimpos pansiyonlarında konaklamak ve büyülü antik eserler içinden yürüyerek plaja ulaşmak ve denizin keyfini çıkarmak mümkün.

Antalya’daki Antik Kentler

türkiye en güzel antik kentleri hangileri
Olimpos
 • Efes

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti‘nde Neolitik, Helenistik ve Roma dönemlerinin izlerini bulabilirsiniz. Bir efsaneye göre Efes kenti, Amazon kadın savaşçıları tarafından kurulmuştur.

Tarihi kayıtlara göre Efes kenti, tarih boyu savaşların yaşandığı bir yerleşim alanı olmuş. Nehir yatağının alüvyonlarla dolması nedeniyle de defalarca yer değiştirmiş.

Artemis Tapınağı’nın varlığı, Efes kentinin antik dünyanın en önemli merkezlerinden biri olmasının başlıca nedenidir. Liman Caddesi, Büyük Tiyatro, Agora, Celsus Kütüphanesi, Hadrian Tapınağı, Yamaç Evler ve Herakles Kapısı; Efes’te yer alan diğer antik kalıntılardan en önemli olanlarıdır.

Türkiye’nin En Güzel Antik Kentleri

izmir çevresinde gezilecek antik kentler
Efes
 • Aspendos

Aspendos, Antalya ili Serik ilçesinde bulunan Belkıs köyünde yer alır. M.S. 2. Yüzyıl’da Romalılar tarafından inşa edilen amfi tiyatro, dünyanın en çok ziyaret edilen antik tiyatroları listesinin ilk sıralarında bulunuyor.

Bu tiyatronun mitolojik hikâyesine göre, Aspendos Kralı güzeller güzeli kızının talipleri arasından seçim yapamaz. Kent için en yararlı şeyi kim yaparsa kızını ona vereceğini açıklar. Aspendos Tiyatrosu da bu vesileyle, taliplerden biri tarafından rakiplerine meydan okumak için inşa edilir.

Aspendos Antik Tiyatrosu olağanüstü akustiği ve büyüleyici sahne yapısı ile tarih boyu hayranlık uyandırmıştır. Efsanelere göre kenti ele geçirmek isteyen savaşçılar bile bu tiyatroyu yıkmaya kıyamamışlardır.

Akdeniz Bölgesindeki Antik Kentler

antalya bölgesindeki antik kentler
Aspendos
 • Afrodisyas

Antik çağların kültür başkenti olan Afrodisias, Aydın‘ın Karacasu ilçesinde yer alıyor. Antik kentin anıtsal kapısı olan Tetrapylon, ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in 1961 yılında çektiği fotoğraflar sayesinde, dünyadaki önemli dergilere kapak fotoğrafı olmuştur.

Antik kentte yer alan Stadyum en büyük ve en iyi korunmuş Antik Stadyum olarak biliniyor. Odeon meclis binası, konferans salonu olarak kullanılmış antik bir yapı. Antik kente adını veren Afrodit Tapınağı ise tarih boyu çeşitli dinler için tapınak olarak kullanılmış, kadim bir yapı.

Aydın’daki Antik Kentler

türkiye en güzel antik kentler listesi
Afrodisyas
 • Hierapolis

Amazonlar kraliçesi Hiera’dan dolayı Hierapolis adını alan antik kent, Pamukkale travertenlerinin bitişiğinde yer alıyor. Dini yapıların ve tapınakların yer aldığı bu antik kentin adı tarihte kutsal kent olarak da geçiyor.

Hierapolis Antik Kenti’nin tiyatrosu ve Nekropolis adı verilen mezalığı, en ilgi çekici yapılardır. Ayrıca kentin içinde antik eserlerle süslü bir havuz bulunur. Bu havuzda yüzmeye izin verilmektedir.

Cin Deliği denen yerde Cehennemağzı da denilen oyuğun içerisinde fokur fokur kaynayan su bulunur. Eski çağlarda burada birçok insan öldüğü için Hades’in Deliği de denilmiştir.

Ege Bölgesindeki Antik Kentler

blank
Hierapolis
 • Xanthos

Xanthos antik kentinin büyüleyici bir hikâyesi var. Efsaneye göre burada yaşayan halk, kentin Büyük İskender tarafından şehrin kuşatılmasına karşı büyük bir mücadele vermiş. Tarih boyunca çeşitli saldırılara uğrayan Xanthos’lular, bir seferinde düşman tarafından ele geçirilmemek için kenti ateşe vererek, topluca intihar etmişler.

Tarihte savaşçı ve onurlu bir halka sahip olan Xanthos antik kenti,  Muğla ilinde yer alıyor. Bu antik kent Likya’nın dini ve idari merkezi olmuştur. Kentte Antik Tiyatro, Kaya Mezarlar gibi birçok antik kalıntı yer alıyor.

Bu şehirdeki antik tiyatro Roma İmparatorluğu döneminde Gladyatör dövüşleri için kullanılmış. Biraz konsantre olursa seyircilerin coşkun seslerini duyabilir miyiz dersiniz?

akdeniz bölgesinde gezilecek antik kentler
Xanthos
 • Letoon

Leto, Apollon ve Artemis tapınakları, bir manastır yanısıra bir çeşme ve Roma Tiyatrosu ile Letoon kenti, Likya’nın dini merkezi olarak işlev görmüş. Tapınak kenti olarak da anılan bu antik kent Xanthos’a 4 km. uzaklıktadır.

Leto ve Apollon Tapınakları’nın arasında, Efes’teki tapınağın haşmeti ile yarışamasa da, küçük bir Artemis Tapınağı bulunuyor. Üzerinden asırlar geçmesine rağmen, Letoon Tapınakları‘nın hala mistik bir havası vardır.

Türkiye’nin En Güzel Antik Kentleri Listesi

Ege bölgesinde gezilecek antik kentler
Letoon

Fotoğraf: Feridun F. Alkaya

 •  Çatalhöyük

İç Anadolu Bölgesinde bulunan Çatalhöyük antik kenti, Konya ili Çumra ilçesindedir. Yerleşik hayata geçiş evresinde insanlığın ilk durak yerleri arasında olan Çatalhöyük, 18 Neolitik yerleşim katmanından oluşur.

Çatalhöyük’te duvar resimleri, rölyefler, heykeller yerleşik hayata geçişi simgeleyen antik eserler arasında sayılıyor. 9 bin yıl önce yerleşim yeri olarak kullanılan Çatalhöyük’te, içlerine çatılardan girilen bitişik evler bulunur.

türkiye en güzel antik kentleri
Çatalhöyük

Photo: Scott D. Haddow

 • Zeugma

Gaziantep ili Nizip ilçesi Belkıs köyünde bulunan Zeugma Antik Kenti, adını geçiş noktasında yer almasından dolayı “köprü” anlamına gelen Zeugma kelimesinden alır.

Zeugma antik kentinde Helenistik Agora, Roma Agorası, kutsal alanlar, stadyum, tiyatro, hamamlar ve Roma lejyonuna ait yönetimsel yapıların antik kalıntıları bulunur.

Helenistik ve Semitik kültürlerin karma izlerine rastlanan bu antik kentte Çingene Kızı Mozaiği en ünlü antik eserdir. Zeugma Mozaik Müzesi, Çingene Kızı Mozaiğiyle, Türkiye’nin en güzel antik kentleri arasında en fazla bilinen ve ziyaret edilen yerlerin başında geliyor.

Türkiye'nin en güzel antik kentleri
Zeugma
 • Myra

Antalya’nın Demre ilçesinde bulunan Myra antik kenti, Aziz Nicholaos‘un (Noel Baba) doğduğu yer olarak kabul görüyor. Myra, Yüce Ana Tanrıça’nın Yeri anlamına geliyor.

Likya’nın en görkemli anıt mezarları ve bir Roma tiyatrosu Myra’da görülebilir. Tiyatro maskeleri ve mitolojik hikâyelerin temsil edildiği kabartmaları ile Antik tiyatrolar arasında en iyi örneklerden biridir.

Türkiye’nin En Güzel Antik Kentleri

Türkiye gezilmesi gereken antik kentler
Myra
 • Aizanoi

Görkemli Zeus Tapınağı ile ünlü olan Aizanoi Antik Kenti, Kütahya’nın Çavdarhisar beldesinde yer alıyor. Zeus Tapınağı duvarlarındaki resimler ve tapınak için yazılmış antik yazıtlar sebebiyle dikkat çekiyor.

Dünyanın ilk Borsa Binası‘nın kalıntıları da bu antik kentte bulunuyor. Tiyatro, Sütunlu Cadde, stadyum, anıt mezarlar bu antik kentin diğer kalıntıları arasında yer alıyor.

türkiye gezilecek en güzel antik kentler
Aizanoi

Fotoğraf: Zekeriya İpek

Türkiye’nin En Güzel Antik Kentleri Listesi by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *