İstanbul’da Piknik Yapılacak Yerler

İstanbul’da Piknik Yapılacak Yerler ve Doğal Mesire Alanları

İstanbul, ne kadar güzel bir şehir olsa da, şehirdeki muazzam gürültüye ve kalabalığa katlanmak oldukça zor. Haliyle çalışan insanlarda, hafta sonu şehir dışına kaçma ve stresten uzaklaşma isteği doğuyor.

İstanbul’da şehir dışına çıkmadan stres atabileceğiniz birçok mesire alanı var. İstanbul’un hem Anadolu, hem de Avrupa yakasında piknik ve mangal yapılacak yerler listesini bu yazıda bulabilirsiniz.

İstanbul Piknik Yapılacak En Güzel Yerler 2020

 • Avcı Koru Tabiat Parkı – Şile

Avcı Koru Tabiat Parkı, adını yakınlarında bulunan köyden alıyor. Şehirden uzakta, doğayla iç içe vakit geçirebileceğiniz bir yer arıyorsanız burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kampçılık ve doğa yürüyüşü yapılabilen bu parkta, aynı zamanda konaklama yerleri de bulunuyor.

Parkın sınırları içinde yer alan kır evlerinde oldukça uygun fiyatlarla konaklayabilirsiniz. Diğer yandan, parkta çakal, tilki, sincap gibi memeli türleriyle birlikte; iskete, atmaca, şahin, saka gibi kuşların doğal konaklama yerleri bulunuyor. Parkta kır kahvesi ve büfe de mevcut.

İstanbul’da Doğal Mesire Alanları

istanbul'da piknik yapılacak yerler 2020
Avcı Koru Tabiat Parkı
 • Aydos Mesire Yeri – Kartal

Aydos, İstanbul’da en kolay ulaşım sağlanabilen mesire alanları arasında yer alıyor. Adını tarihi Aydos Kalesi‘nden alan tabiat parkının içinde, doğal bir gölet bulunuyor. Parkta büfe, restoran ve piknik alanları bulunmakla birlikte; açık hava organizasyonları için ücretsiz kiralanabilen alanlar da bulunuyor.

Doğal yürüyüş parkurlarına sahip olan Aydos Mesire Yeri, İstanbul’da ailecek pikniğe gidilecek yerler arasında ön sıralarda geliyor.

İstanbul Anadolu Yakası Piknik Yapılacak Yerler

istanbul anadolu yakası piknik yapılacak yerler
Aydos Mesire Yeri
 • Dilburnu Piknik Alanı – Büyükada

Hem doğayla iç içe vakit geçirip hem denize girebileceğiniz bir yer arıyorsanız, Dilburnu Piknik Alanı’na mutlaka uğramalısınız. Adalar’ın birçok yerinde mangal yakmak yasak olsa da, bu kural Dilburnu’nda geçerli değil.

Ayrıca mangal için malzemeleri, buradaki kendin pişir kendin ye işletmesinden temin edebilirsiniz. Çam ormanlarına yakın bir lokasyonda bulunan piknik alanında; çocuk parkı, oyun alanı, kafe ve restoran bulunuyor. Dilburnu, İstanbul‘da mangal yapılan piknik yerleri arasında üst sıralarda geliyor.

İstanbul’da Mangal Yapılabilen Piknik Yerleri

istanbul'da kışın piknik yapılacak yerler
Dilburnu Piknik Alanı
 • Mihrabat Mesire Yeri – Beykoz/Kanlıca

Mihrabat, İstanbul’un en güzel mesire alanları arasında benim favorim. Boğaz manzarasına hakim bir yerde, 200 dönümlük bir arazi üzerinde konumlanıyor. Parkın sınırları içinde koşu parkuru, kafeterya ve çocuk parkı bulunuyor.

Ayrıca piknik yapılabilecek oturma alanları da mevcut. Erguvan ve çınar ağaçları arasında, boğaz manzarasına bakarak güzel vakit geçirmek için buraya mutlaka uğramalısınız.

İstanbul’daki Doğa Harikası Mesire Yerleri

istanbul ailecek piknik yapılacak yerler
Mihrabat Mesire Yeri
 • Fatih Çeşmesi Tabiat Parkı – Eyüp

Belgrad Ormanı sınırları içinde yer alan Fatih Çeşmesi Tabiat Parkı, adını sınırları içindeki çeşmeden alıyor. Kır lokantası, mescit ve çocuk parkı gibi birçok alanın sınırları içinde yer aldığı parkta, aynı zamanda doğal koşu parkurları da bulunuyor.

İstanbul’un doğal mesire alanları arasında en çok tercih edilen yerlerden biri olan yerlerden olan Fatih Çeşmesi‘nde, meşe ve gürgen ağaçları arasında ailenizle keyifli vakit geçirebilirsiniz.

İstanbul Avrupa Yakası Piknik Yapılacak Yerler

İstanbulda hafta sonu nerede piknik yapılır
Fatih Çeşmesi Tabiat Parkı
 • Göktürk Göleti Mesire Yeri – Eyüp

Göktürk Göleti, İstanbul’un pek bilinmeyen mesire yerlerinden biri. Üstelik merkezi yerlere de oldukça yakın. Yürüyüş ve piknik alanlarının olduğu bu parkta doğal bir gölet bulunuyor.

Yapılan ölçümlere göre, İstanbul içinde oksijen seviyesinin en yüksek olduğu yerlerden biri. Bu sebeple de, İstanbul’daki en güzel mesire yerleri arasında başı çekiyor.

İstanbul’a Yakın Ailecek Gezilecek Doğal Yerler
blank
Göktürk Göleti Mesire Yeri
 • Polonez Park – Beykoz/Polonezköy

Polonezköy denilince akla Polonez Park gelir. Sınırları içinde bir de at çiftliğini de barındıran Polonez Park’ta, lezzetli et yemekleri satan bir mangal restoranı bulunuyor. Ayrıca çocuklar için geniş oyun alanları ve piknik yerleri da bulunuyor. Doğayla iç içe keyifli vakit geçirmek için tercih edilebilecek bir yer.

İstanbulda Kendin Pişir Kendin Ye Piknik Yerleri

istanbul piknik mangal yerleri
Polonez Park
 • Başıbüyük Çamlık Piknik Alanı – Maltepe

İstanbul Anadolu Yakası‘nda yaşıyorsanız, Başıbüyük’teki bu piknik alanına mutlaka uğramalısınız. Çamlık Piknik Alanı, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda piknik yapılacak en güzel yerler arasında olduğu için, hafta sonları insan akınına uğruyor. Bu yüzden imkan varsa hafta içi gitmeniz tavsiye edilir.

Piknik alanı içinde herhangi bir işletme yok, ancak ailenizle vakit geçirmek ve kafa dinlemek için oldukça iyi bir piknik yeri olduğunu söyleyebiliriz. Başıbüyük Çamlık Parkı, İstanbul’da ücretsiz girilen piknik alanları arasında geliyor.

İstanbul’da Piknik ve Mangal Yapılacak Yerler

istanbul'da doğal mesire alanları 2020
Başıbüyük Çamlık Piknik Alanı
 • Değirmenburnu Piknik Alanı – Adalar/Heybeliada

Heybeliada’da bulunan Değirmenburnu Piknik Alanı, adanın üst taraflarında yer alıyor. Buraya ulaşmanın biraz zor olduğunu belirtmekte fayda var, ancak kesinlikle değer.

Hafta sonlarında bile sessiz ve huzurlu bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda İstanbul’da sevgiliyle piknik yapılacak en iyi yerler arasında geliyor. Adada denize karşı bir restoranla birlikte bisiklet yolları bulunuyor. Adalar’daki birçok restoranın aksine burası kış aylarında da açık.

İstanbul Deniz Manzaralı Piknik Yerleri

istanbulda gezilecek doğal mesire alanları
Değirmenburnu Piknik Alanı
 • Hacet Deresi Mesire Yeri – Tuzla

Tuzla yakınlarındaki Hacet Deresi’nin arazisinde bulunan Hacet Deresi Mesire Yeri, İstanbul’dan günübirlik gidilecek en güzel piknik ve mesire alanlarından biri.

Pek bilinen bir yer olmadığı için İstanbul’da piknik yapılacak sakin yerler arasında geliyor. Parkın içinde küçük oyun bahçeleri yer almakta. Merkeze uzak bir noktada yer alsa da ulaşım sağlamak zor değil.

İstanbul’un En Güzel Mesire Alanları

istanbulda sevgiliyle piknik yapılacak yerler
Hacet Deresi Mesire Yeri
 • Ayvat Bendi Mesire Yeri – Eyüp/Kemerburgaz

Ayvat Bendi, Belgrad Ormanı’nda yer alan dokuz tabiat parkından biri. Adını ise Sultan III. Mustafa Dönemi’nde yaptırılan Ayvat Bendi’nden almakta. Osmanlı döneminde İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için yapılan bu bent, bugün tarihi bir eser olarak dikkat çekiyor.

Ayvat Bendi aynı zamanda İstanbul’un bitki ve hayvan çeşitliliği bakımından en zengin bölgeleri arasında yer alıyor. Kuşlardan memelilere kadar birçok hayvanı görebileceğiniz bir doğa yürüyüşü için burayı tercih edebilirsiniz. Parkın içinde aynı zamanda bisiklet yolları bulunuyor.

İstanbul Ailecek Piknik Yapılacak Yerler

istanbulda ailecek piknik yapılacak yerler
Ayvat Bendi Mesire Yeri

İstanbul’da Piknik Yapılacak Yerler by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *