İzmir Çeşme Müzesi, Türkiye’nin en önemli arkeoloji müzeleri arasında yer alıyor. 500 yıllık Çeşme Kalesi burçlarında yer alan bu müze, İzmir’in ve Ege Bölgesi’nin tarihine ışık tutan bir yer. Tarihe meraklıysanız, İzmir seyahatinize bu müzeyi mutlaka eklemelisiniz.

İzmir Çeşme Müzesi Hakkında Bilgi

Çeşme Müzesi, bugün bir arkeoloji müzesi olarak işlev görse de ilk kez 1965 yılında “Silah Müzesi” olarak açıldı. Topkapı Sarayı’ndan getirilen silahlar, 1984 yılına kadar burada sergilendi. Ancak salondaki aşırı nem, bir süre sonra silahlara zarar vermeye başladı. Bu yüzden, kalede açılmış olan müze, İzmir Arkeoloji Müzesi’ne devredildi.

Diğer yandan, 1964 yılından beri sürmekte olan Erythai kazısında birçok önemli obje bulunmuştu. Teşhir salonu, İzmir Arkeoloji Müzesi’ne devredilince, kazılardan çıkarılan eserler burada sergilenmeye başladı. Zamanla bölgedeki diğer kazılardan elde edilen Arkaik, Antik Yunan, Roma ve Doğu Roma dönemlerine ait eserler burada sergilenmeye başladı. Müzede 320’si arkeolojik, 126’sı etnografik ve 31’i sikke olmak üzere toplam 477 eser sergileniyor.

Çeşme Kalesi Tarihi Hakkında Bilgi

Çeşme Kalesi, 1508 ile 1509 yılları arasında, II. Bayezit ve Aydın Valisi Mir Haydar tarafından Mimar Ahmet oğlu Mehmet’e yaptırıldı. Kalenin inşa edilmesinin sebebi, bölgeyi Venedik Cumhuriyeti’nin denizden yaptığı saldırılardan korumaktı. Venedik donanmasının Ege’deki faaliyetleri, Çeşme bölgesindeki ticareti ciddi anlamda tehdit ediyordu ve bundan korunmak için bir kale inşa edilmesine karar verilmişti.

1738 yılında Ruslar Çeşme’yi işgal ettiğinde, dönemin önemli komutanlarından biri olan Amiral Cezayirli Gazi Hasan Paşa, Çeşme Kalesi’nin savunmasını ele alarak Ruslar’ı buradan çıkarmayı başarmıştı.

Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de yer verilen Çeşme Kalesi, 1770 yılında gerçekçelen Osmanlı-Rus Savaşı’nda ciddi anlamda yıpranmıştır.

Çeşme Kalesi ve Müzesi Giriş Ücreti

Çeşme Kalesi Müzesi Giriş Ücreti
Çeşme Kalesi

İzmir Çeşme Müzesi’nde Yer Alan Başlıca Eserler

Belirtildiği gibi, Çeşme müzesi’nde Erythai, Çeşme, Alaçatı gibi bölgelerdeki kazılarda çıkarılan eserlere öncelik veriliyor. Müzedeki eserlerin genel olarak Antik Yunan ve Roma İmparatorluğu dönemlerine ait olduğunu söylemek mümkün.

Eserlerin çoğunu ise gündelik yaşamda kullanılan ve büyük bir kısmı topraktan yapılmış kap, vazo, heykelcik gibi objeler oluşturuyor. Ayrıca pagan dinindeki Tanrı ve Tanrıçalara ait olan heykeller ve büstler de müzenin koleksiyonunda önemli bir yer tutuyor. Bu heykellerin yapımında malzeme olarak mermer, gümüş, bronz ve altın kullanılmış. Roma döneminde kullanılan Sikkeler de koleksiyonda dikkat çekiyor.

Müzenin bünyesinde, Osmanlı-Rus Savaşı’na ayrılmış bir sergi salonu bulunmakta. Bu salonda, deniz savaşına ait haritalar, kitaplar, sancaklar, madalyalar ve afişler sergileniyor.

Diğer yandan, başta Rus Amiral Gemisi olmak üzere, Çeşme yakınlarında çıkarılan Rus gemilerine ait eşyalar da burada teşhir ediliyor. Müzede, Osmanlı-Rus Savaşı’nda başarılı bir kale savunmasıyla bölgeyi kurtarmış olan Cezayirli Gazi Hasan Paşa’nın evcilleştirdiği aslanıyla birlikte canlandırıldığı bir heykel de yer alıyor.

İzmir Çeşme Müzesi Giriş Ücreti 2021

İzmir Çeşme Müzesi giriş ücreti 18 Türk Lirası‘dır. 18 yaşın altındaki öğrenciler için bilet ücretsizdir. Müze koleksiyonu Çeşme Kalesi’nin içinde bulunmaktadır. Müzeye girişte müzekart geçerlidir.

İzmir Çeşme Müzesi Ziyaret Saatleri

İzmir Çeşme Müzesi, 1 Nisan ile 31 Ekim tarihleri arasında sabah 08:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Kış dönemi olarak kabul edilen 1 Kasım ile 1 Nisan arasındaki dönemde ise akşam saat 17:30’da ziyarete kapanmaktadır.

Müzenin ziyaret saatlerinde çeşitli etkinlikler ve tadilatlar sebebiyle değişiklik olabilir. Bu yüzden, gitmeden önce son durumu görmek için müzenin resmi internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Çeşme Kalesi Giriş Ücreti by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *