Hatay, birçok farklı medeniyetin birlikte yaşadığı bir kent olma özelliğini günümüzde de koruyor. Kentin tarih boyunca farklı kültürlerin bir potada eritildiği bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Hatay Arkeoloji Müzesi, Hatay’ın M.Ö. 4000 yılından başlayan köklü tarihine ışık tutuyor. Arkeoloji branşında dünyanın önde gelen müzelerinden biri olarak kabul edilen bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Müze Hakkında Bilgiler

Hatay’daki müze, 53.500 metrekareye yayılan bir arazide hizmet veriyor. Müzede Neolitik dönemden Orta Çağ’a kadar uzanan bir zaman aralığında üretilmiş objeler sergileniyor.

Bununla birlikte, dünyadaki en büyük mozaik koleksiyonunun burada bulunduğunu belirtmekte fayda var. Yapılan son sayımlara göre, müze dâhilindeki 8 sergi salonunda ve bahçede sergilenen 35.433 eser bulunuyor.

Hatay Arkeoloji Müzesi Tarihi

Hatay’daki arkeolojik kazı çalışmaları, ilk olarak 1932 yılında başladı. 1932 ile 1939 arasındaki dönemde Princeton Üniversitesi ve Chicago Oriental Institute gibi saygın kurumlar, Hatay’da Harbiye, Narlıca, Güzelburç ve Samandağ gibi bölgelerde kazı çalışmaları yürüttü.

Bu kazılarda, Roma İmparatorluğu dönemi ile ilişkilendirilen mimari buluntular ve objeler elde edildi. Bununla birlikte, British Museum adına kazı çalışmaları yürüten Sir Leonard Wolley, 1937-1948 yılları arasındaki süreçte, Açana Höyüğü’nde ve Samandağı civarındaki El-Mina Mevkii’nde önemli bulgular elde etti. Müzedeki koleksiyonun çoğu bu dönemde çıkarılan eserlerden oluşmaktadır.

Antakya Arkeoloji Müzesi, Fransız arkeolog Claude Prost’un tavsiyesi üzerine kuruldu ve müze binası 1938 yılında tamamlandı. Hatay, binanın açılışından bir yıl sonra Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlandı ve Müze 1948 yılında hizmet vermeye başladı. Müzenin açılış tarihi olarak ise Hatay’ın kurtuluş tarihi olan 23 Temmuz seçildi.

2011 yılına kadar Antakya ve çevresineki kazılarda çıkarılan eserler bu müzede sergilendi. 2011 yılında ise yeni bir arkeoloji müzesi inşa edilmeye başlandı. Müze, 2014 yılında resmi bir törenle bugünkü binasında hizmet vermeye başladı. Hatay’ın gururu olan müze, günümüzde dünyanın en büyük arkeoloji müzesi olarak kabul edilmektedir.

Müzede Görülecek Önemli Eserler

Antakya Arkeoloji Müzesi, Antik Çağ’dan kalma mozaikleri ile dünya çapında ilgi görüyor. Müzede yer alan mozaikler genelde 2. Yüzyıl ile 5. Yüzyıl arasındaki dönemde üretilmiş. Söz konusu mozaiklerde ekseriyetle mitolojik olaylar ve kişiler sembolize ediliyor.

Kresis Mozaiği, Sarhoş Dionysos Mozaiği gibi mitolojik karakterlerin tasvir edildiği eserlerle birlikte; Yaz Mevsimi, Epikosmesis, Kemgöz gibi gündelik yaşamdaki karakterlerin figürleştirildiği mozaikler de müzenin koleksiyonunda yer alıyor.

Müzede mozaikler dışında da geniş bir koleksiyon olduğunu belirtmekte fayda var. Faal olarak hizmet veren müze binasında Prehistorik, Paleolitik Kültür, Amuk Kültürü, Helenistik Dönem, Roma Dönemi, Nekropol Kültürü, Orta Çağ, Dinler ve Hatay Arkeolojisi gibi farklı bölümler ve sergiler bulunuyor. Müzedeki koleksiyon, Hatay çevresinde yapılan kazılarla sürekli olarak güncelleniyor.

Çift Aslanlı Sütun Kaidesi, Venüs Heykeli, Şuppilululima Heykeli, Satyr ve Hermaphoroditos gibi eşsiz eserlere ev sahipliği yapan müze, Anadolu’nun binlerce yıllık tarihine ışık tutan bir koleksiyona sahip.

Hatay Arkeoloji Müzesi Hakkında Kısa Bilgi

Hatay Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti
Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti 2021

Müze giriş ücreti kişi başı 30 Türk Lirası‘dır. 18 yaşın altındaki öğrenciler ücretsiz olarak girebilir. Hatay Arkeoloji Müzesi’ne girişte müzekart geçerlidir.

Hatay Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri

Hatay Arkeoloji Müzesi, 1 Nisan ile 1 Ekim tarihleri arasında sabah 08:30 ile akşam 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Kış dönemi olarak kabul edilen 1 Ekim ile 1 Nisan arasındaki dönemde ise akşam saat 17:00’de ziyarete kapanmaktadır.

Müzenin ziyaret saatlerinde bazı etkinlik ve tadilatlar sebebiyle değişiklik olabilir. Bu yüzden, gitmeden önce son durumu görmek için arkeoloji müzesinin resmi internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Not: Yazıdaki fotoğraflar www.kulturportali.gov.tr adresinden alınmıştır.

Antakya Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *