İstanbul’da Özel Tur Rehberi

İstanbul’da İngilizce Kokartlı Özel Tur Rehberi

İstanbul hakkında sayısız rehber kitap, belgesel ve internet sayfası bulunabilir. Bu kaynaklardan elde ettiğiniz bilgilerle, elbette kendinize güzel bir plan yapabilir ve şehri yürüyerek gezebilirsiniz. Öyle ya, neden özel rehberli bir tura para ödeyesiniz ki? Bu sorunun cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Zamanı etkin bir şekilde kullanmak

Ayasofya ve Topkapı Sarayı gibi tarihi şehrin önemli çekim merkezlerinde, özellikle yüksek sezonda inanılmaz uzun kuyruklar oluşmaktadır. Rehberler kendilerine ayrılan özel gişelerden direkt olarak biletlerini alıp, misafirlerini hızlı bir şekilde turnikelere yönlendirebilirler.

Türkiye’de Rehberliğin Bir Meslek Olması Ve Uzmanlık Gerektirmesi

Türkiye’de tur rehberleri üniversiteden bu meslek dalı üzerine eğitim alır ve mezun olurlar. Rehberlik bölümlerinde, Anadolu tarihi,  Türk – Osmanlı tarihi, Bizans tarihi, dinler tarihi ve mitoloji ile ilgili eğitim alırlar. Ciddi tarih ve dil sınavlarından sonra rehberlik lisanslarını (veya kokartlarını) almaya hak kazanırlar.

Kendini iyi yetiştirmiş rehberler, bir akademisyen kadar kültür ve tarihi birikim sahibidir. Yeni insanlar tanımayı, tarihi yaşamayı ve yaşatmayı mümkün kılan bu meslek, işini seven ehil bir rehber tarafından icra edildiğinde sizin gözünüzde şehrin tarihini canlı kılacaktır.

Ayrıca Türkiye’de tur rehberi lisansı olmadan rehberlik yapmak kesinlikle yasak ve yasa dışı bir eylemdir. Rehberlik kanununda belirlenmiş para cezaları ve yaptırımları vardır. Bu yüzden rehberinizin lisans sahibi, profesyonel bir rehber olduğundan mutlaka emin olun.

özel tur rehberi istanbul
İstanbul’da Özel Tur Rehberi

Tarihten Ve Detaylardan Haberdar Olmak

Ayasofya, Sultanahmet Camii ve Topkapı Sarayı gibi bilindik yerleri defalarca giden insanlar bile bazı detayları gözden kaçırırlar. Hele ki yapı ile ilgili efsaneleri veya teknik detayları özel bir çalışma yapmadan asla bilemezler. Antik çağlardan süregelen bir tarihi olan İstanbul’da, efsaneler çok önemli yer tutar. Buna en güzel örnek olarak, Sultanahmet Camii’nin yanında bulunan Hipodrom (At Meydanı) gösterilebilir.

Hipodrom’un içinden yürüyüp geçen ve buranın kadim Konstantinopolis şehrinin en büyük eğlence merkezi ve sosyal alanı olduğunun farkında bile olmayan birçok turist vardır. Günümüzde yalnızca dikdörtgen şeklinde dev bir meydan ve meydanın merkezinde birkaç dikilitaş ayakta kalmıştır.

Hipodrom’da yapılan savaş arabası yarışlarını ve burada çıkan isyanları anlattığım zaman heyecanla dinleyen ve “bu değerli bilgiler için teşekkür ederiz, siz olmasanız buradan öylece yürüyüp geçecektik” diyen birçok misafirim oldu. Bunları size tutku ve heyecan ile aktaran bir tur rehberi kesinlikle misafir olduğunuz şehre ve kültüre bakış açınızı değiştirecek ve size iyi vakit geçirtecektir.

İstanbul kokartlı rehber
Tarihin ve detayların farkına varmak

Yerel Toplu Ulaşım ve Taksiler ile İlgili Bilgi Edinme

İstanbul’da trafik en büyük sorundur. Ne zaman toplu ulaşım, ne zaman taksi kullanılacağını en iyi bilen kişi elbette rehberiniz olacaktır. Sadece tarihi ve turistik bölgelerde alışveriş yapmak için bile bir rehber tutulabilir. Zira şehrin gizli mücevherleri olan yerel lokantalar, bir işin ustalarına ait asırlık dükkânlar hep ara sokaklardadır. Sıradan turist aktiviteleri yerine şehrin yerel marketlerini, tatlarını ve insanlarını keşfetmeniz için tecrübeli ve bilgili bir tur rehberi oldukça gereklidir.

Bunun yanında İstanbul’un tarihi bölgelerinde, sokakta turistlerin peşine takılan birçok başıboş görünümlü genç adam vardır. Bu insanlar halı veya mücevher mağazalarına müşteri çekmek için turistlerle sohbet etmeye ve yakınlık kurmaya çalışırlar. Bazen oldukça rahatsız edici ve yapışkan olabilen bu insanlardan kurtulmanın en kesin çözümü yine rehberinizin yanınızda olmasıdır.

Neden Kişiye Özel Tur Rehberi İle Gezmeliyim?

Bu size uygun bir program hazırlanması için en iyi yoldur. Önceden belirlenmiş bir programı satın almak ve bir grubun peşinden kısıtlı bir zaman içinde koşturarak gezmek; tur sonunda ise alışveriş mekânlarına götürülmek yerine, turun hızını ve içeriğini siz belirleyebilirsiniz. En iyi seçim size tur opsiyonları sunan ve bir plan oluşturmanıza yardımcı olan özel tur rehberidir.

Kişiye Özel İstanbul Turu adını verdiğimiz özel rehberli turlar gayet esnek turlardır. İstanbul’da son yıllarda çok popüler olan yemek turları ve geleneksel tarih turlarını bir arada yapmanıza olanak sağlar.

Rehberinizle yapacağınız iki veya üç günlük programlarda şehrin en gözde tarihi yerlerinin yanında, ilk bakışta göze çarpmayan yerel pazar yerlerini, lokanta adı verilen geleneksel Türk restoranlarını, işinin ustası küçük esnaf dükkanlarını ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul’da Özel Tur Rehberi

blank
İngilizce Rehberlik Hizmeti

Şirketler ve Seyahat Acenteleri İçin Profesyonel Rehberlik Hizmeti

İstanbul’u ziyaret edecek olan yerli veya yabancı misafirleriniz için bilgili ve güvenilir bir tur rehberi arıyorsanız bizimle irtibata geçebilirsiniz. Serhat Engül, TURSAB’a bağlı A grubu bir seyahat acentesi olan BarefootPlus Travel bünyesinde çalışmaktadır. Bizimle irtibata geçmek için iletişim formunu doldurmanız yeterlidir.

İyi seyahatler dileğiyle,

Serhat Engül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir