İstanbul’da özel turist rehberi eşliğinde yapılan turlara gittikçe artan bir talep var. İstanbul şehrinin başlıca çekim noktası olan Tarihi Yarımada da, son yıllarda Fener-Balat, Zeyrek, Süleymaniye ve Edirnekapı (Kariye Müzesi) gibi uzun yıllar gölgede kalmış olan semtleri ile de gündeme geliyor.

Tarihe olan bu ilginin artmasında, İlber Ortaylı gibi önemli tarihçilerin, televizyon programlarında boy göstermesi ve halka tarih bilinci aşılamasının büyük bir payı var. Senaryoları hakkında ne kadar sonu gelmez tartışmalar olsa da, Muhteşem Yüzyıl ve benzeri dizilerin de olumlu etkisi oluyor.

İstanbul’da kişiye özel rehberli turlara katılım giderek artan bir ivmeyle yükseliyor. İstanbul’u işinin ehli bir Turist Rehberi ile gezmek, artık sadece yabancı turistlerin değil, yerli gezginlerin de ilgisini çekiyor.

Kişiye Özel Rehberlik Nedir?

Kişiye özel rehberliği tanımlarken en çok şu örneği vermeyi seviyorum: Babalar Günü, Anneler Günü veya Sevgililer Günü gibi, sevdiklerimize hediye vermek istediğimiz birçok özel gün var. Amacımız böyle günlerde, onlara sürpriz yapıp onları mutlu etmek.

Sizce de sevdiğiniz insanı mutlu etmek için parfüm, kravat, kol saati gibi şeyler satın almak çok klişe değil mi? Böyle özel bir günde alınacak hediyenin unutulmaz olması için, ilgi odağındaki kişinin hobilerinin ve ilgi alanlarının dikkate alınması önemlidir.

Birine Özel Rehberli İstanbul Turu Hediye Etmek

Peki neden Osmanlı tarihine ilgi duyan bir yakınınıza profesyonel rehber eşliğinde Topkapı Sarayı turu hediye etmeyesiniz? Veya sanat tarihine ilgi duyan bir tanıdığınız kişiye özel tur rehberiyle bir Kariye Müzesi turu veya Ayasofya Turu hak etmiyor mu?

Elbette ediyor ancak bakış açısını biraz değiştirmekte fayda var. Gün sonunda elinizde somut bir şey kalmayacak olabilir, ancak zaten gezmek ve seyahat etmek yaşanmışlıklardır. Seyahat etmek ve yeni bir şeyler öğrenmek en çok ruhumuzu besler.

Kişiye özel rehberli İstanbul turu da, bu beklentileri karşılayan türden bir olgudur. Tamamen sizin beklentilerinize uyan bir kokartlı turist rehberi seçmek ve kendi turunuzu kendiniz oluşturmak. Kulağa çok masraflı bir şey gibi geliyor ama aslında değil.

Tur rehberleri TUREB’in (Türkiye Rehberler Birliği) sene başından belirlemiş olduğu taban rehberlik yevmiyesi civarında bir ücreti talep ederek size bu sürprizi yapma şansını verecektir. Yapılacak olan şey birkaç gün önceden turun planlamasını yapmak ve turun gerçekleşeceği gün, istenen saatte buluşmaktır.

Not: Taban rehberlik yevmiyesi her yıl güncellenir. Bir rehberin tura çıkacağı minimum ücreti referans gösteren bir rakamdır. Rehberlerin bu ücretin altında tura çıkması haksız rekabet yaratacağı için yasaktır. Ancak tecrübeli rehberler, uzmanlık gerektiren turlar için bu rakamın üstünde bir ücret isteyebilirler.

İstanbul Özel Turist Rehberi Eşliğinde Turlar

Arkadaş grubunuzla beraber tematik turlar oluşturmanızı öneririm. Örneğin Bizans Tarihi başlığı altında; Kariye Müzesi, Ayasofya Müzesi, Hipodrom ve Yerebatan Sarnıcı’nın bir arada gezileceği, öğle yemeği ile birlikte 5-6 saat sürecek keyifli bir turu tercih edebilirsiniz.

blank
Tarihi Yarımada Turu

İstanbul’da Turist Rehberi ile Gezilecek Yerler

İstanbul’da gezilecek yerlerin büyük bir kısmı İstanbul Tarihi Yarımada sınırları içerisindedir. Elbette Beyoğlu, Beşiktaş, Kadıköy ve Üsküdar semtlerinde de rehberle gezilecek yerler vardır. Ancak tarih-kültür turlarından bahsedecek olursak, İstanbul Tarihi Yarımada 2650 yıllık tarihi ile öne çıkmaktadır.

Özel Tur Rehberi Eşliğinde Fener Balat Yürüyüşü

Fener ve Balat semtleri, İstanbul’un tarihi dokusunu ve kozmopolit yapısını en iyi yansıtan iki semttir. Osmanlı döneminde İstanbul’un gayrimüslim nüfusunun toplam nüfusa oranı, bugüne göre çok daha fazlaydı. Müslüman, Musevi ve Hristiyan yurttaşlar, Osmanlı dönemi İstanbul‘unda asırlar boyunca iç içe yaşadılar.

Cibali, Fener ve Balat semtleri, İstanbul sınırları içinde farklı dinden ve kökenden insanların nasıl da kardeşçe yaşamış olduğuna mükemmel bir örnek teşkil eder.

Tarihi yüzyıllara dayanan sinagog, kilise ve camilerin yan yana olduğu bu bölge, Profesyonel Turist Rehberi eşliğinde gezildiğinde, hafızanıza asla unutulmayacak kadar kıymetli bilgiler nakşedecektir.

Fener Balat Yürüyüş Turu

istanbul turist rehberi
Fener ve Balat Evleri © Foto: Serhat Engül

Ayasofya Müzesi Turu

Ayasofya, benim için 18 yıl önce henüz bir öğrenciyken ilk adımımı attığım günden beri özel bir yer. Misafirlerimin bazıları meraktan bana “Aynı yerleri her gün gezmekten hiç sıkılmıyor musun?” diye soruyorlar.

Cevabım ise “Hayır hiç sıkılmıyorum.” Aynı şeyleri yüzlerce kez anlatıyor olabilirim, ancak aldığım tepkiler her seferinde farklı; çünkü işimin doğası gereği her seferinde farklı insanları gezdiriyorum.

Tutkumu ateşleyen şeylerden biri de, Ayasofya’nın bizzat kendisi aslında… Ayasofya öyle muhteşem bir yapı ki, her gittiğimde yeni bir şey gözüme çarpıyor desem yanlış olmaz.

Birbirinin eşi olmayan binlerce renkte ve desende mermerden tutun da, milyonlarca ufak parçadan meydana gelen tavan mozaiklerini ve duvarlardaki çeşitli izleri bile buna örnek verebilirim.

İstanbul Tarihi Yarımada Kültür Turu

istanbulda kişiye özel turist rehberi ile turlar
Ayasofya Müzesi © Foto: Serhat Engül

Kariye Müzesi Mozaikleri Turu

Kariye Müzesi gerçekten fantastik bir tarihi eser. Özünde bir manastır olarak inşa edilmiş ve inzivaya çekilmek amacıyla şehrin dışına konumlandırılmış. Ancak İmparator II. Theodosios döneminde genişletilen surların içinde kalmış.

Theodoros Metochites isimli Bizanslı bir bürokrat, hayatını adeta bu kiliseye adamış. Tüm servetini onu dekore etmek için harcamış ve ölünce de buraya defnedilmiş.

Kariye Müzesi, Bizans İmparatorluğu döneminden kalan müthiş mozaiklere ev sahipliği yapıyor. Bu mozaikler belli bir sırayı takip ederek bize din tarihini anlatıyor. İşte tam da bu sırayı sağlıklı bir şekilde takip etmek ve Kariye’nin size ne anlattığını kavrayabilmek için, özel tur rehberi ile ziyaret etmek gerekiyor.

İstanbul’da Tematik Turlar

istanbulda turist rehberi ile kültür turu
Kariye Müzesi © Foto: Serhat Engül

Topkapı Sarayı Müzesi Turu

Topkapı Sarayı, özellikle Muhteşem Yüzyıl dizisinin TV’de gösterilmesinden sonra ziyaretçi akınına uğramaya başladı. Kişisel olarak Topkapı Sarayı’nı gezmekten çok keyif alan biriyim, bunun en büyük sebebi de sarayın doğa ile iç içe olan yapısı…

Bu sarayı özel tur rehberi ile birlikte gerçekten hakkını vererek gezmek, insanın yarım gününü alabilir. Saray çok köklü bir tarihe sahip olduğu gibi, açık veya kapalı birçok sergi alanı ihtiva ediyor.

İstanbul Turist Rehberi ile Sultanahmet Turu

blank
Topkapı Sarayı Müzesi © Foto: Serhat Engül

İstanbul’da Boğaz Turu

İstanbul Boğazı’nda tekne ile veya vapurla seyahate çıkmak, insanların sevdiceği ile yapacağı en güzel şeylerden biri olsa gerek. Elbette benim de tavsiyem bu geziye en az bir kez eşiniz veya sevgiliniz ile baş başa çıkmanız. Ancak bir kere de rehberle çıkmayı denemeyi ihmal etmeyin.

Son yıllarda Boğazda Erguvan Turları, kıymetli meslektaşım Saffet Emre Tonguç sayesinde çok popüler oldu. İstanbul’da Boğaz turu, Saffet Bey veya onun gibi bilgili bir rehberle gezildiğinde, sizde tarih anlamında oldukça doyurucu bir izlenim bırakabilir.

İstanbul’da Kişiye Özel Rehberli Turlar

blank
İstanbul’da Boğaz Gezisi © Foto: Serhat Engül

İstanbul Profesyonel Kokartlı Turist Rehberi

Profesyonel tur rehberleri, rehberlik kokartlarını uzun süreli bir eğitim sonucunda alırlar. Üniversitede iki veya dört senelik rehberlik bölümünü bitirmek, bu iş için sadece başlangıçtır.

Bunu takip eden yıllarda tarih anlatımını geliştirmek, kendine has bir üslup ortaya koymak ve yabancı dil hakimiyeti edinmek uzun zaman alır. İşinin ehli rehberler sayılıdır ve onlarla gezmek büyük keyiftir.

Rehberinizin Kokartlı Olduğundan Emin Olunuz!

Turizm Bakanlığı’ndan profesyonel rehberlik lisansı (kokartı) olmayan insanlara tur rehberi denemez. Maalesef günümüzde bazı insanlar kendilerini profesyonel rehbermiş gibi tanıtmakta, medya organları da insanlara bu payeyi, arkasını araştırmadan çok çabuk vermektedir.

Benim size tavsiyem ister yurt içi turu veyahut yurt dışı turu olsun, beraber tura çıktığınız rehberin kokart sahibi olup olmadığını kontrol etmenizdir. Sonuçta bu bir ehliyettir ve ehliyetsiz birinin arabasına binmek istemeyeceğiniz gibi, lisansı olmayan bir rehberin de turuna çıkmamalısınız. Her şeyden önce işinin ehli bir rehber refakati ile gezmek, sizin ödediğiniz para karşılığında en doğal hakkınızdır.

Bu yazının sizin için bilgilendirici ve size tarih-kültür konularında ilham verici olduğunu umarak yazıyı bitiriyorum. Tüm tarih severlere ve gezginlere keyifli seyahatler dilerim.

İstanbul Gezi Rehberi Yazısı by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *