İstanbul Gün Batımı Fotoğrafları

İstanbul’da Gün Batımı Manzarası İzlenecek Yerler – İstanbul Gün Batımı Nereden İzlenir?

İstanbul, şüphesiz ki dünyanın en güzel manzaralarından birine sahip. Nice şaire ilham veren bu manzaranın her yerinde gün batımının ayrı bir güzelliği var.

İstanbul’da yaşıyorsanız yapacak birçok şeyiniz var demektir. Ancak burada yaşamanın en güzel yanlarından biri, gün batımını farklı bir güzellikte izleyebilmek. Bu yazımızda farklı bir konsept uygulayarak, İstanbul’da gün batımının izleneceği en güzel yerleri sizin için derledik.

İstanbul’da Gün Batımı Manzarası İzlenecek Yerler

İstanbul’da en güzel gün natımı nereden izlenir? Gün batımı fotoğrafı nerede çekilir?

  • Çamlıca Tepesi – Üsküdar

İstanbul’a gürültüden ve hengameden uzak bir noktada bakmak ve şehrin siluetini izlemek istiyorsanız, Çamlıca Tepesi’ni ziyaret etmelisiniz. Aynı zamanda İstanbul’un sayılı kuş gözlem noktalarından biri olan Çamlıca Tepesi, gün batımının en güzel izlendiği bölgeler arasında yer alıyor.

Çamlıca Tepesi’ne çıkarak, güneşin İstanbul’un silueti üzerinde batışını izleyebilirsiniz.

Üsküdar Çamlıca Tepesi’ne Nasıl Gidilir? Ulaşım Bilgisi

Çamlıca Tepesi, ulaşım hatlarına yakın bir noktada ve kent merkezinin yakınında yer alıyor. 14D, 11Y, 25E, 129T gibi birçok IETT hattı Çamlıca Tepesi’ne ulaşım sağlıyor. Otobüsten indikten sonra taksi tutup cüzi bir ücret ödeyerek tepeye ulaşabilirsiniz. Kişisel aracınızla gelmeyi tercih ediyorsanız, Altunizade’ye ulaşıp NATO yoluna girmeden tabelaları takip etmeniz yeterli olacaktır.

İstanbul’da Gün Batımı Manzarası İzlenecek En İyi Yerlerden Çamlıca Tepesi
İstanbul'da Gün Batımı Manzarası
Çamlıca Tepesi’nden Manzara – İstanbul Sevgiliyle Gidilecek Yerler
  • Küçük Moda Burnu – Kadıköy

Tarihi Moda İskelesi’nin üst kısmında kalan Küçük Moda Burnu, İstanbul’da gün batımının izlenebileceği en güzel yerlerden biri. Üstelik Moda’nın diğer yerlerinin aksine, genellikle sakin bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Kalamış Marina’yı ve Fenerbahçe Adası’nı tepeden gören bir konumda yer alıyor.

Gün batımını buradan izlemenin zevki gerçekten bambaşka. Burada gün batımını izlerken çayınızı kahvenizi yudumlayabileceğiniz küçük bir çay  bahçesi bulunuyor.

Kadıköy’den Moda Burnu’na Nasıl Gidilir?

Kadıköy Rıhtım’a ulaştıktan sonra Kadıköy-Moda tramvayına binip Moda İlkokulu durağında indikten sonra, birkaç dakika yürümeniz yeterli olacaktır. Kişisel aracınızla geliyorsanız, Moda Sahili’nin üst tarafındaki yolu takip ederek kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul’da Sevgiliyle Gidilecek Sakin Yerler arasındaki Moda Burnu
İstanbul Sevgiliyle Gezilecek Sakin Yerler
Moda Burnu – İstanbul Sevgiliyle Gezilecek Yerler
  • Kalpazankaya Koyu – Burgazada

Burgazada’nın arka kısmında yer alan Kalpazankaya’yı Sait Faik Abasıyanık’ın hikâyelerinden biliyoruz. Sait Faik, zamanının çoğunu burada geçirirmiş. Hikâyelerinin önemli bir kısmını da burada yazdığı söyleniyor, nitekim güneşin Kalpazankaya’da ne kadar güzel battığını onun hikâyelerinden okumaktayız.

Kalpazankaya’nın adı, Bizans döneminde burayı mesken edinmiş kalpazanlardan geliyor. Sahilde bulunan doğal bir kuyunun sahte para üretiminde kullanıldığı rivayet edilmekte.

Kalpazankaya, aynı zamanda İstanbul’un en temiz havaya sahip yerlerinden biri. Koy kış aylarında yoğun rüzgâr aldığı için yazın gelmenizi tavsiye ediyoruz. Burada aynı zamanda koyla aynı ismi taşıyan bir restoran bulunuyor. Bu restoranda rakınızı içip gün batımını izlemenin zevkini başka hiçbir şeyin vermeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Burgazada Kalpazankaya Koyu’na Nasıl Gidilir?

Şehirhatları vapuruyla Burgazada’ya ulaştıktan sonra fayton ya da bisiklet kiralayarak Kalpazankaya’ya ulaşabilirsiniz. Yürüyerek ulaşmak da mümkün, ancak yorucu bir parkur olduğunu belirtmekte fayda var.

Gün Batımı Fotoğrafı Çekilecek En Güzel Yerlerden Kalpazankaya
Burgazada Kalpazankaya Koyu
  • Bozdoğan Kemeri – Fatih

Birçok filme mekân olan Bozdoğan Kemeri, Antik dönemden kalan nadide eserler arasında yer alıyor. Asıl adı Valentin Su Kemeri olan yapı, Bizans İmparatoru Flavius Iullius Valens tarafından MS 378 yılında tamamlanmış. Bir zamanlar Konstantinopolis’in suyunun depolandığı ve 1 milyon metreküp su barındıran bu kemer, günümüzde bütün ihtişamıyla sapasağlam duruyor.

Kemerin yapımı İmparator Büyük Konstantin döneminde başladıysa da, Bizans İmparatoru Valens tamamladığı için onun adı verilmiş. Yapının büyük kısmı 626 yılında Avar Kuşatması esnasında yıkılsa da, ayakta kalan bölümleri hâlâ sağlam bir biçimde duruyor. Tarihi 1500 yıla uzanan bu eser, 20 metre yüksekliğiyle İstanbul’u tepeden izlemeye olanak sağlıyor.

Bozdoğan Kemeri’nde güneşin Haliç üzerinden batışını izleyebilirsiniz. Buraya çıkarken fotoğraf makinenizi de yanınızda getirmeyi unutmayın. Harika manzaralar yakalayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bozdoğan Kemeri’ne Nasıl Gidilir? Ulaşım Bilgileri

Bozdoğan Kemeri, 50’den fazla İETT hattının güzergâhı üzerinde yer alıyor. Aynı zamanda kemere yakın noktada tramvay ve metro hatları da bulunuyor. Kişisel aracınızla gelmeyi planlıyorsanız, Unkapanı’ndan Aksaray’a giden yolu takip ederek kemere kısa süre içinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

İstanbul’da Gün Batımı Nerede İzlenir? Gün Batımı Noktaları
Bozdoğan Kemeri @Photo: Dreamstime.com
  • Pierre Loti Tepesi – Eyüp

Eminim ki başlığı gören birçok kişinin aklına ilk olarak Pierre Loti Tepesi gelmiştir. Haliç’e ve Galatasaray Adası’na Nazır bir konumda yer alan tepe, adını Pierre Loti ismiyle tanınan Fransız yazar Julien Viaud’dan alıyor. Julien Viaud’un bir süre İstanbul’da yaşadığı ve sıklıkla bu tepedeki bir kahvehaneye geldiği biliniyor.

Pierre Loti, İstanbul’daki en güzel manzaralardan birine sahip. Özellikle haftasonları kalabalık olsa da, huzurlu hâlinden bir şey yitirmediğini söyleyebiliriz. İstanbul’da yaşayıp Pierre Loti’ye gelmemiş biri çok şey kaybetmiş demektir. Nitekim güneşin İstanbul manzarası üzerindeki batışını izlemenin zevki paha biçilemez.

Eyüp Pierre Loti Tepesi’ne Nasıl Gidilir? Ulaşım Bilgileri

Eyüp’ten kalkan Eyüp-Piyerloti teleferik hattı ile tepeye kısa sürede ulaşabilirsiniz. Kişisel aracınızla ulaşmak istiyorsanız, yine Eyüp üzerinden yol tabelalarını takip etmeniz gerekir. Pierre Loti’de ücretli bir otopark bulunuyor ve haftasonları burada yer bulmanın pek kolay olmadığını belirtmekte fayda var.

İstanbul’da Sevgiliyle Gezilecek Yerler arasındaki Pierre Loti
İstanbul'da Sevgiliyle Gidilecek Yerler
Pierre Loti Tepesi – İstanbul’da Sevgiliyle Gezilecek Yerler
  • Haydarpaşa Garı – Kadıköy

Piyanist Tuluyhan Uğurlu, turnesini Haydarpaşa’da Gün Batımı konseriyle bitirmişti. Haydarpaşa, tren hatlarının kaldırıldığı zamandan beri terk edilmiş bir görünüme sahip olsa da, güzelliğinden hiçbir şey kaybetmediğini söylemek gerekiyor. Burada gün batımını izlemenin zevki de bambaşka.

Haydarpaşa’ya giren güneş ışığının burada bir sanat eserine dönüştüğünü söyleyebiliriz. Garın granit zemini güneş ışığını yansıtıyor ve ortaya harika bir görünüm çıkarıyor. Eğer fotoğraf sanatıyla ilgileniyorsanız, bu eşsiz manzara kesinlikle ilginizi çekecektir.

Haydarpaşa İstanbul’da Gün Batımı Manzarası İzlenecek Yerler arasında özel bir yer tutuyor.

Haydarpaşa İstanbul’da fotoğrafı çekilecek en ikonik tarihi eserlerden biri
İstanbul'da fotoğraf çekimi için tarihi mekanlar
Haydarpaşa Garı – İstanbul Fotoğrafı Çekilecek Tarihi Eserler
  • Otağtepe – Beykoz

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne nazır bir yerde bulunan Otağtepe, adını İstanbul’un fethinden önce burada olan otağdan alıyor. İstanbul’un fethi için hazırlıklar yapılırken, Yıldırım Beyazıd, Avrupa Devletleri’nden ve Rusya’dan gelecek yardımları önleyebilmek için buraya bir otağ yaptırır.

Fatih sultan Mehmet de Anadolu Hisarı’nın inşası sırasında gelişmeleri buradan takip etmiştir. Osmanlı tarihinde önemli bir yere sahip olan Otağtepe, bugün İstanbul’un en güzel manzaralarından birine sahip.

Otağtepe’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı sosyal tesisler ile birlikte birçok kafe ve restoran bulunuyor. Ayrıca Ağva’ya kadar uzanan Beykoz Korusu da Otağtepe yakınlarında yer almakta. Güneşin batışını Boğaz manzarasıyla izlemek için burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Beykoz Otağtepe’ye Nasıl Gidilir? Ulaşım Bilgileri

15M, 15KÇ, 15A, 14M ve 15ŞN numaralı İETT hatları Otağtepe’ye ulaşım sağlıyor. Ancak tepeye çıkmak için Otağtepe durağında indikten sonra 10 dakika kadar yürümeniz gerekiyor. Sosyal tesisler, Kavacık Dörtyol durağına da yakın bir konumda yer alıyor. Kişisel aracınızla gitmeyi planlıyorsanız, İstanbul Çevre Yolu/O-2 üzerinden tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otağtepe İstanbul’da Gün Batımı Fotoğrafları Çekmek İçin İdeal
İstanbul sevgiliyle gezilecek romantik yerler
Beykoz Otağtepe Gün Batımı İzlenecek Yer
  • Karlık Bayırı – Üsküdar

Çiçekçi semtinde yer alan Karlık Bayırı, pek bilinen bir yer değil. Boğaz’a nazır bir yerde bulunan Karlık, aynı zamanda İstanbul Boğazı üzerinden göç eden kuşları izlemek için en uygun yerlerden biri. Boğaz’a bakan küçük yamaçtan İstanbul’un manzarasını ve gün batımını izleyebilir, burada bulunan kafeteryada oturarak çayınızı kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Karlık Bayırı, şehir merkezine yakın olduğu hâlde nefes alınabilen nadir yerlerden biri. Yamaçta bulunan dürbün sayesinde Avrupa Yakası’nı ve Boğaz’ı yakından izleyebilirsiniz.

Üsküdar Karlık Bayırı’na Nasıl Gidilir? Ulaşım Bilgileri

Kadıköy Rıhtım’dan kalkan dolmuşlara binip Çiçekçi durağında inerek Karlık Bayırı‘na kısa sürede ulaşabilirsiniz. Buraya ulaşmak için duraktan aşağı doğru yürümeniz yeterli olacaktır. 16D ya da Gebze-Harem minibüsleriyle de ulaşım sağlamak mümkün.

Harem durağında indikten sonra, caddenin karşısındaki merdivenlerden çıkmanız yeterli olacaktır. Buraya kişisel aracınızla gelmenizi tavsiye etmeyiz, çünkü küçük bir yer ve park problemi yaşama ihtimaliniz yüksek.

İstanbul’da Gün Batımı Resmi
İstanbul'da Gün Batımı Resmi
İstanbul Tarihi Yarımada üzerinde Gün Batımı Fotoğrafı

Önerilen Diğer Yazılar


İstanbul’da Gün Batımı Manzarası İzlenecek Yerler by Babür Karbey

İstanbul’da Gün Batımı Manzarası İzlenecek Yerler 2018

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *