Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Dünyanın en kendine has yerlerinden olan Kapadokya‘da yapılacak birçok şey var. Bunların arasında sıcak hava balonu ile uçmak, vadilerde trekking yapmak ve kayaların içine oyulmuş kiliseleri gezmek oldukça ilgi çekici. Ancak Kapadokya’da bu saydıklarımdan bile daha ilginç bir şey varsa, asırlık yeraltı şehirlerini gezmek olsa gerek.

İnsanların savaşlardan ve yağmadan korunmak için evlerinin altında oluşturduğu yaşam alanları, yüzyıllar içinde şehirlere evrilmiş. Birbiri ile koridor aracılığı ile bağlanan odalarda yaşayanlar, ortak şeylere ihtiyaç duymuşlar. Bu yüzden de yeraltı şehirlerine şarap mahzenleri, kiliseler ve toplantı salonları açılmış. Hatta uzun süreli konaklamayı mümkün kılacak bir havalandırma sistemi bile eklenmiş.

Bu yazıda size Kapadokya‘nın en çok ziyaret edilen iki yeraltı şehrinden biri olan Kaymaklı‘yı tanıtacağım. Daha önceki yazıda Derinkuyu Yeraltı Şehri‘ni incelemiştik. Dilerseniz bu yazıdan sonra onu da okuyabilirsiniz.

Kaymaklı Yeraltı Şehri Tarihi Hakkında Kısa Bilgi

Hazreti İsa’nın ölüm yılı M.S. 30 yılı olarak kabul edilir. Bu tarihten sonra İsa’nın havarileri tarafından Hristiyanlık dünyanın en önemli şehirlerine yayılmıştır. Buna İskenderiye, Antakya, Efes ve Roma gibi şehirleri örnek verebiliriz. Ancak yeni bir inancın bu hızlı yayılışı, Roma imparatorlarının hiç hoşuna gitmedi. Çünkü Hristiyanlığın yükselişi, kurulu düzenin bozulması anlamına geliyordu.

Romalı otoriteler, asırlar boyunca Hristiyanlığa karşı bir baskı ve zulüm politikası uyguladılar. Bilinen dünyanın çoğuna hükmeden Roma İmparatorluğu’nda Hristiyanlara huzur yoktu. Geçmişin kadim şehirleri olan Antakya ve Kayseri’de yaşayan Hristiyanlar, Kapadokya’ya kaçtılar. Buradaki yeraltı şehirlerini genişlettiler ve burada yaşamaya başladılar.

Kaymaklı ve Derinkuyu gibi Kapadokya’nın en önemli iki yeraltı şehrinde bu dönemin izlerini görmekteyiz. Hristiyanların ibadetlerini gizlice yapmak zorunda kalması, asırlar boyunca sürdü ve nihayet 313 yılında sona erdi. 300’lü yıllarda hüküm süren İmparator Konstantin, Milano Fermanı ile Hristiyanlara inanç serbestisi getirdi.

Geç Roma ve Bizans Dönemlerinde Kaymaklı

Ancak Kapadokya‘da yaşayan Hristiyanlar burayı benimsedikleri için terk etmediler. Hatta Kapadokya, geç Roma ve Bizans dönemlerinde Hristiyanlığın dini merkezlerinden biri haline geldi. Bugün Göreme Açık Hava Müzesi’nde gördüğümüz kaya kiliseleri ve manastırlar da o dönemden kalmadır.

Emeviler döneminden itibaren Arapların Anadolu‘ya düzenlediği akınlardan kaçan Bizanslılar, yeraltı şehirlerine çekilmiş ve burada yaşamıştır. Tarihi kayıtlar, tünellerin 1923’te gerçekleşen nüfus mübadelesine kadar Rum vatandaşları tarafından kullanıldığını gösteriyor.

Not: Bazı tarihçiler Kaymaklı’nın geçmişinin Hitit Uygarlığı’na kadar uzandığını söylerler. Ancak bugün görebildiğimiz kalıntıların çoğu geç Roma ve erken Bizans dönemine tarihlenmektedir.

Kaymaklı’da Görülecek Şeyler

Kaymaklı yeraltı şehrinde şaraphane, vaftizhane, misyoner okulu gibi yapılar yer alıyor. Alt katlara indiğinizde erzak depoları da görebiliyorsunuz. Tünellerde hava sirkülasyonunu sağlamak için açılan delikler halen görülebiliyor.

Buna ek olarak toplantı odası, mezarlık, kilise ve su kuyusu gibi yapılar da burada oldukça detaylı bir şehir yaşamı olduğunu kanıtlıyor.

Kaymaklı Yeraltı Şehri Haritası

kaymaklı yeraltı şehri giriş ücreti
Kapadokya Yeraltı Şehri Haritası

Yukarıdaki haritadaki toplanma alanları, odalar ve tüneller görülebilmektedir. Kapadokya’daki yeraltı şehirleri, insanların geçici bir süre için sığınması için tasarlanmıştır. Ancak bazen aylarca süren savaşlar nedeniyle, tehlike geçene kadar burada yaşamak zorunda kalmışlardır. Bu da yeraltı şehirlerinin ihtiyaca göre 7-8 kat derine inmesine sebep olmuştur.

Kaymaklı Yeraltı Şehri Giriş Ücreti 2021

Kaymaklı Yeraltı Şehri giriş ücreti 50 Türk Lirası‘dır. 8 yaş altındaki çocuklar için bilet ücretsizdir. Kaymaklı Yeraltı Kenti girişinde müzekart geçerlidir.

Kaymaklı Yeraltı Şehri Ziyaret Saatleri

Kaymaklı Yeraltı Şehri, 1 Nisan ile 1 Ekim tarihleri arasında sabah 08:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Kış dönemi olarak kabul edilen 1 Ekim ile 1 Nisan arasındaki dönemde ise akşam saat 17:00’de ziyarete kapanmaktadır.

Kaymaklı, yılın her günü açık olmakla birlikte etkinlik ve tadilatlar sebebiyle çalışma saatlerinde değişiklik olabilir. Bu yüzden, gitmeden önce son durumu görmek için yeraltı şehrinin resmi internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaymaklı Yeraltı Şehri Giriş Ücreti by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *