Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Zeugma, başta meşhur “Çingene Kızı” olmak üzere, birçok mozaiğe ve antik objeye ev sahipliği yapıyor.

Antik dönemden kalan değerli ve nadide eserlerin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep şehrinde konumlanıyor . Hatay Arkeoloji Müzesi açılana kadar, dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma, günde 3000’in üzerinde ziyaretçi ağırlıyor.

Define avcıları tarafından talan edilen parçalar, müzede lazer sistemiyle tamamlanarak eserlerin bütünlüğüne dâhil ediliyor. Müzede arkeoloji, tarih gibi alanlarda sergiler ve konferanslar da düzenleniyor. Anadolu’nun Antik Çağ’daki kültürel zenginliğine ışık tutan Zeugma Mozaik Müzesi’ni tur planınıza mutlaka eklemelisiniz.

Zeugma ve Tarihi Hakkında Kısa Bilgi

Büyük İskender (Bkz: Alexander the Great), bilinen dünyayı fethetmek için Anadolu topraklarından geçerken, İskender’in emrindeki Makedon komutanlardan biri olan Selevkos Nikator, Fırat kıyısında kendi yerleşimini kurmaya karar verdi.

Şehrin, ilk olarak kurucusunun adına ithafen Selevkaya Euphrates olarak anıldığı bilinmektedir. Ancak Roma İmparatorluğu hakimiyetine girdikten sonra köprü anlamına gelen Zeugma adını aldı.

Zeugma, hem Fırat nehrinin kenarında konumlandığı, hem de Antakya (Antiochia adıyla Antik Çağ’ın en önemli kentlerinden biriydi) ile Çin arasındaki ticaret yolunda önemli bir liman olduğu için gerçekten de bir köprü vazifesi görüyordu.

Zeugma, bugün Gaziantep’in Nizip ilçesine bağlı olan Belkıs Mahallesi yakınlarında bulunuyor. Kentin önemli bir kısmının Birecik Baraj Gölü altında olduğu tahmin ediliyor. Zeugma Mozaik Müzesi’ndeki eserlerin önemli bir kısmını da burada yapılan kazılarda çıkarılan mozaikler ve diğer objeler oluşturuluyor.

Zeugma’nın Çingene Kızı ve Diğer Mozaikleri

Zeugma denilince akla genellikle Çingene Kızı mozaiği gelir. 1998-99 yıllarında, Belkıs Harabelerindeki bir villanın tabanında bulunan bu mozaik ile ilgili birçok varsayım bulunuyor. Resmedilen kadının saç örgülerinden dolayı, mozaik halk arasında Çingene Kızı olarak anılmış. Ancak bu figürün yeryüzü tanrıçası Gaia’ya ait olduğu veya canlandırılanın bir kadın değil, Büyük İskender olduğu söyleniyor.

Çingene Kızı’nın parçaları, 2018 yılına kadar ABD’deki Bowlig Green State Üniversitesi’nde muhafaza ediliyordu. Ancak bu parçalar, Kültür Bakanlığı’nın teşvikleriyle getirtilerek orjinal mozaiğe eklendi. Bu mozaik, Zeugma’nın Mona Lisa’sı olarak da bilinmektedir.

Müzede Dionysos ve Nike, Antope ve Satyros gibi Antik Yunan mitolojisindeki olayları ve karakterleri tasvir eden önemli mozaikler bulunuyor. Ancak bununla birlikte, müzede erken dönem Hristiyanlığa ve Süryani tarihine dair objeler ve mozaikler de yer alıyor.

Dionysos betimlemelerinin müzedeki mozaiklerde önemli bir yer tuttuğunu belirtmekte fayda var. Dionysos’un Hindistan’dan Dönüşü mozaiği, Dionysos ayinleri ve bu karakterle ilgili mitolojik tasvirlerin bir özeti olarak kabul edilebilir. Bu mozaikte işlenen hikayeye göre, Dionysos Yunanistan ve Anadolu’da dolaşmaktan sıkıldıktan sonra, farklı yerler görmek arzusu ile Hydaspes’e (Hindistan/Pencap) gitmeye karar verir. Anadolu’ya dönüşü ise büyük bir şenlik ile kutlanır. Dionysos’un atribütünde yer alan birçok öge bu mozaikte detaylı bir şekilde işlenmektedir.

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi Giriş Ücreti
Zeugma Mozaik Müzesi Giriş Ücreti
Gaziantep Zeugma Müzesi Mozaikleri

Gaziantep Zeugma Müzesi Giriş Ücreti 2019

Zeugma Mozaik Müzesi giriş ücreti 24 Türk Lirası’dır. Gaziantep’te bulunan Zeugma Mozaik Müzesi’nde müze kart geçerlidir. Müzekart+ sahibiyseniz, müzeye birden fazla kez giriş yapabilirsiniz.

Gaziantep Zeugma Müzesi Ziyaret Saatleri

Zeugma Müzesi, 1 Nisan ile 1 Ekim arasında (Yaz Sezonu) 09:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. 1 Ekim ile 1 Nisan arasındaki kış döneminde ise 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Kapanışa yarım saat kala bilet gişesindeki satışlar durdurulmaktadır.

Bununla birlikte, Zeugma Müzesi’nin yılın her günü açık olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak müzede düzenlenen konferanslar ve etkinlikler sebebiyle giriş saatlerinde değişiklik olabilir. Bu yüzden müzeyi ziyaret etmeden önce Zeugma resmi web sitesini kontrol edip, bilgi edinmeniz faydalı olacaktır.

Zeugma Mozaik Müzesi Giriş Ücreti ve Saatleri by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *