Zeugma, başta meşhur “Çingene Kızı” olmak üzere, birçok mozaiğe ve antik objeye ev sahipliği yapıyor.

Antik dönemden kalan değerli ve nadide eserlerin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzesi, Gaziantep şehrinde konumlanıyor . Hatay Arkeoloji Müzesi açılana kadar, dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma, günde 3000’in üzerinde ziyaretçi ağırlıyor.

Define avcıları tarafından talan edilen parçalar, müzede lazer sistemiyle tamamlanarak eserlerin bütünlüğüne dâhil ediliyor. Müzede arkeoloji, tarih gibi alanlarda sergiler ve konferanslar da düzenleniyor. Anadolu’nun Antik Çağ’daki kültürel zenginliğine ışık tutan Zeugma Mozaik Müzesi’ni tur planınıza mutlaka eklemelisiniz.

Zeugma ve Tarihi Hakkında Kısa Bilgi

Büyük İskender, bilinen dünyayı fethetmek için Anadolu topraklarından geçerken, İskender’in emrindeki Makedon komutanlardan biri olan Selevkos Nikator, Fırat kıyısında kendi yerleşimini kurmaya karar verdi.

Şehrin, ilk olarak kurucusunun adına ithafen Selevkaya Euphrates olarak anıldığı bilinmektedir. Ancak Roma İmparatorluğu hakimiyetine girdikten sonra köprü anlamına gelen Zeugma adını aldı.

Zeugma, hem Fırat nehrinin kenarında konumlandığı, hem de Antakya (Antiochia adıyla Antik Çağ’ın en önemli kentlerinden biriydi) ile Çin arasındaki ticaret yolunda önemli bir liman olduğu için gerçekten de bir köprü vazifesi görüyordu.

Zeugma, bugün Gaziantep’in Nizip ilçesine bağlı olan Belkıs Mahallesi yakınlarında bulunuyor. Kentin önemli bir kısmının Birecik Baraj Gölü altında olduğu tahmin ediliyor. Zeugma Mozaik Müzesi’ndeki eserlerin önemli bir kısmını da burada yapılan kazılarda çıkarılan mozaikler ve diğer objeler oluşturuluyor.

Zeugma’nın Çingene Kızı ve Diğer Mozaikleri

Zeugma denilince akla genellikle Çingene Kızı mozaiği gelir. 1998-99 yıllarında, Belkıs Harabelerindeki bir villanın tabanında bulunan bu mozaik ile ilgili birçok varsayım bulunuyor. Resmedilen kadının saç örgülerinden dolayı, mozaik halk arasında Çingene Kızı olarak anılmış. Ancak bu figürün yeryüzü tanrıçası Gaia’ya ait olduğu veya canlandırılanın bir kadın değil, Büyük İskender olduğu söyleniyor.

Çingene Kızı’nın parçaları, 2018 yılına kadar ABD’deki Bowlig Green State Üniversitesi’nde muhafaza ediliyordu. Ancak bu parçalar, Kültür Bakanlığı’nın teşvikleriyle getirtilerek orjinal mozaiğe eklendi. Bu mozaik, Zeugma’nın Mona Lisa’sı olarak da bilinmektedir.

Müzede Dionysos ve Nike, Antope ve Satyros gibi Antik Yunan mitolojisindeki olayları ve karakterleri tasvir eden önemli mozaikler bulunuyor. Ancak bununla birlikte, müzede erken dönem Hristiyanlığa ve Süryani tarihine dair objeler ve mozaikler de yer alıyor.

Dionysos betimlemelerinin müzedeki mozaiklerde önemli bir yer tuttuğunu belirtmekte fayda var. Dionysos’un Hindistan’dan Dönüşü mozaiği, Dionysos ayinleri ve bu karakterle ilgili mitolojik tasvirlerin bir özeti olarak kabul edilebilir. Bu mozaikte işlenen hikayeye göre, Dionysos Yunanistan ve Anadolu’da dolaşmaktan sıkıldıktan sonra, farklı yerler görmek arzusu ile Hydaspes’e (Hindistan/Pencap) gitmeye karar verir. Anadolu’ya dönüşü ise büyük bir şenlik ile kutlanır. Dionysos’un atribütünde yer alan birçok öge bu mozaikte detaylı bir şekilde işlenmektedir.

Zeugma Mozaik Müzesi Giriş Ücreti
Antik Mozaikler

Zeugma Mozaik Müzesi Giriş Ücreti 2021

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi giriş ücreti 30 Türk Lirası‘dır. 18 yaşın altındaki öğrenciler için bilet ücretsizdir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan müzede müzekart geçerlidir.

Gaziantep Zeugma Müzesi Ziyaret Saatleri

Zeugma Mozaik Müzesi, 1 Nisan ile 1 Ekim arasındaki yaz döneminde 09:00 ile 19:00 arasında ziyaret edilebilir. 1 Ekim ile 1 Nisan arasındaki kış döneminde saat 17:00‘de ziyarete kapanmaktadır.

Müzenin ziyaret saatlerinde bazı etkinlik ve tadilatlar sebebiyle değişiklik olabilir. Bu yüzden, gitmeden önce son durumu görmek için müzenin resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *