Efes Antik Kenti, Antik Yunan ve Roma medeniyetlerinin, Anadolu üzerindeki mirasının gözlemlenebileceği en önemli yerlerden biridir. Doğu Akdeniz’in en iyi korunmuş Roma kalıntıları, Efes Antik kenti harabeleri arasındadır.

Efes Antik Kenti’nin Kuretler Caddesi’nde yürümek ve kendinizi Antik Çağ’da yaşamış gibi hayal etmek çok keyiflidir. Efes’in ayakta kalmış en önemli yapısı ve tanıtım yüzü olan Celsus Kütüphanesi de bu cadde üzerinde yer almaktadır.

Efes Antik Kenti’nin Celsus Kütüphanesi ile birlikte en ünlü ve önemli tarihi eseri Artemis Tapınağı’dır. Önceleri Anadolu Tanrıçası Kybele’ye adanmış olan bu tapınak ve sonra Antik Yunan kültürünün etkisi ile Artemis kültüne evrilmiştir.

Antik Yunan ve Roma Mirası Efes Kenti

Efes Şehri, tarih boyunca Ege Bölgesi‘ndeki en önemli şehirdi. Oldukça işlek ve stratejik öneme sahip bir liman kenti olduğu için, bölge kentleri arasında başkent seçildi. Efes’in ilk başkentlik yaptığı topluluk, İyonya Birliği‘dir.

Anadolu’nun Ege kıyılarında toplanmış olan Antik Yunan siteleri arasında başkent seçilmiştir. Sonra aynı topraklar Roma İmparatorluğu‘nun egemenliğine girdiğinde, Efes yine bölgenin başkenti olmuştur. Bu kez kendisine Roma’nın Asya Vilayetleri Başkenti unvanı verilmiş ve Vali atanmıştır.

İzmir’in Selçuk İlçesindeki Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti 2019-2020-2021
Efes Antik Kenti
  • Celsus Kütüphanesi

Bölgenin gelmiş geçmiş en ünlü Valisi ise Celsus Polemaeanus isimli Roma valisidir. M. S. 1. ve 2. Yüzyıllarda yaşamış olan Celsus için oğlu tarafından Efes Kentine dev bir Kütüphane inşa edilmiştir. İsmi de Celsus Kütüphanesi‘dir. Bu kütüphane binasının büyük bir kısmı yok olsa da, halen ön cephesi, sütunları ve sütunların arasındaki heykeller ayaktadır.

Celsus Kütüphanesi’nin şöhretinin doruğunda olduğu zamanlarda içinde 12.000 el yazması parşömen rulo bulunmaktaydı. Bu kitapları muhafaza etmek ve nemden korumak için çift katmanlı özel duvarlar inşa edilmişti. Celsus Kütüphanesi, Antik Çağ’ın bilinen en büyük 3. Kütüphanesi olarak kabul edilmektedir.

Roma Dönemi Yapısı Celsus Kitaplığı

Efes Antik Kenti Ziyaret Saatleri
Celsus Kütüphanesi
  • Artemis Tapınağı

Artemis Tapınağı tarih boyunca Efes Kentinde yaşamış olan halklar için özel bir öneme sahip olmuştur. Tarih boyunca nasıl Ayasofya hem Hristiyan, hem de Müslümanlar tarafından göz bebeği olmuşsa ve her dönem kutsallığına inanılmışsa, Artemis Tapınağı da Antik Çağların en önemli mabedlerinden biriydi.

Şehir halkı bu tapınağın kutsallığına ve Tanrıça Artemis’in koruyucu niteliklerine öyle güveniyordu ki, M.Ö. 600 yılında Lidya Kralı Krezüs şehrin kapısına dayandığında savaşma ihtiyacı bile duymadılar. Artemis‘in şehri koruyacağına inançları tamdı. Ancak şehri surla çevirmeyi bile ihmal ettikleri için şehir düştü. Neyse ki Lidya Kralı da Artemis Tapınağı‘na ve şehrin önemli yapılarına gereken özeni ve saygıyı gösterdi ve onları yakıp yıkmadı.

Artemis Tapınağı Canlandırma Resmi

blank
Artemis Tapınağı

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti 2021

Efes Antik Kenti giriş ücreti 100 Türk Lirası‘dır. 8 yaş altındaki çocuklar için giriş ücretsizdir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan Efes’te müzekart geçerlidir. Bir müzekart edinerek, Efes harabelerinin yanısıra civardaki diğer müzeleri de gezebilirsiniz.

Efes Antik Kenti Ziyaret Saatleri 2020

Efes Antik Kenti, 1 Nisan ile 1 Ekim tarihleri arasında sabah 08:00 ile akşam 18:30 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Kış dönemi olan 1 Ekim ile 1 Nisan arasındaki dönemde ise sabah 08:30 ile akşam 17:30 arası açıktır.

Efes Harabeleri‘nin ziyaret saatlerinde çeşitli etkinlikler veya tadilatlar sebebiyle değişiklik olabilir. Bu yüzden, gitmeden önce son durumu görmek için Efes Ören Yeri‘nin resmi internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Efes İle İlgili Önerilen Diğer Yazılar

Efes Antik Kenti tarihini bir kitap özeti gibi okumak isterseniz, Efes Antik Kenti Tarihi isimli yazıya göz atabilirsiniz. Bu yazıda, Efes‘in M.Ö. 1000 yıllarında Atina Kralı Kodros‘un oğlu Anroklos tarafından efsanevi kuruluş öyküsünü bulabilirsiniz. Ayrıca kentin Lidya, Pers, Büyük İskender, Diadoklar ve Roma İmparatorluğu dönemlerinde nasıl varlığını sürdürdüğüne tanık olabilirsiniz.

Ayrıca Efes Çevresinde Gezilecek Yerler yazısı da ilginizi çekebilir. Bu yazıda Efes’in içinde bulunduğu Selçuk ilçesinde görülecek Roma, Bizans ve Selçuklu dönemi eserleri konu alınmaktadır.

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti by Serhat Engül

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *