Efes Antik Kenti Hakkında Kısa Bilgi

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Efes Antik Kenti, Antik Yunan ve Roma medeniyetlerinin, Anadolu üzerindeki mirasının gözlemlenebileceği en önemli yerlerden biridir. Doğu Akdeniz’in en iyi korunmuş Roma kalıntıları, Efes Antik kenti harabeleri arasındadır.

Efes Antik Kenti’nin Kuretler Caddesi‘nde yürümek ve kendinizi Antik Çağ‘da yaşamış gibi hayal etmek çok keyiflidir. Efes’in ayakta kalmış en önemli yapısı ve tanıtım yüzü olan Celsus Kütüphanesi de bu cadde üzerinde yer almaktadır.

Efes Antik Kenti’nin Celsus Kütüphanesi ile birlikte en ünlü ve önemli tarihi eseri Artemis Tapınağı‘dır. Önceleri Anadolu Tanrıçası Kybele‘ye adanmış olan bu tapınak ve sonra Antik Yunan kültürünün etkisi ile Artemis kültüne evrilmiştir.

Efes Kentinin Tarihteki Önemi

Efes Şehri, tarih boyunca Ege Bölgesi‘ndeki en önemli şehirdi. Oldukça işlek ve stratejik öneme sahip bir liman kenti olduğu için, bölge kentleri arasında başkent seçildi. Efes’in ilk başkentlik yaptığı topluluk, İyonya Birliği‘dir.

Anadolu’nun Ege kıyılarında toplanmış olan Antik Yunan siteleri arasında başkent seçilmiştir. Sonra aynı topraklar Roma İmparatorluğu‘nun egemenliğine girdiğinde, Efes yine bölgenin başkenti olmuştur. Bu kez kendisine Roma’nın Asya Vilayetleri Başkenti unvanı verilmiş ve Vali atanmıştır.

İzmir’in Selçuk İlçesindeki Efes Antik Kenti
Efes Antik Kenti Giriş Ücreti 2018
Efes Antik Kenti

Celsus Kütüphanesi

Bölgenin gelmiş geçmiş en ünlü Valisi ise Celsus Polemaeanus isimli Roma valisidir. M. S. 1. ve 2. Yüzyıllarda yaşamış olan Celsus için oğlu tarafından Efes Kentine dev bir Kütüphane inşa edilmiştir. İsmi de Celsus Kütüphanesi‘dir. Bu kütüphane binasının büyük bir kısmı yok olsa da, halen ön cephesi, sütunları ve sütunların arasındaki heykeller ayaktadır.

Celsus Kütüphanesi’nin şöhretinin doruğunda olduğu zamanlarda içinde 12.000 el yazması parşömen rulo bulunmaktaydı. Bu kitapları muhafaza etmek ve nemden korumak için çift katmanlı özel duvarlar inşa edilmişti. Celsus Kütüphanesi, Antik Çağ’ın bilinen en büyük 3. Kütüphanesi olarak kabul edilmektedir.

Celsus Kütüphanesi

Artemis Tapınağı

Artemis Tapınağı tarih boyunca Efes Kentinde yaşamış olan halklar için özel bir öneme sahip olmuştur. Tarih boyunca nasıl Ayasofya hem Hristiyan, hem de Müslümanlar tarafından göz bebeği olmuşsa ve her dönem kutsallığına inanılmışsa, Artemis Tapınağı da Antik Çağların en önemli mabedlerinden biriydi.

Şehir halkı bu tapınağın kutsallığına ve Tanrıça Artemis’in koruyucu niteliklerine öyle güveniyordu ki, M.Ö. 600 yılında Lidya Kralı Krezüs şehrin kapısına dayandığında savaşma ihtiyacı bile duymadılar. Artemis‘in şehri koruyacağına inançları tamdı. Ancak şehri surla çevirmeyi bile ihmal ettikleri için şehir düştü. Neyse ki Lidya Kralı da Artemis Tapınağı‘na ve şehrin önemli yapılarına gereken özeni ve saygıyı gösterdi ve onları yakıp yıkmadı.

Artemis Tapınağı Canlandırma Resmi

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti 2019

Efes Antik Kenti giriş ücreti 72 Türk Lirası‘dır. Yerli ve yabancı ziyaretçiler için bilet ücretinde bir değişiklik olmaz, aynı fiyat tahsil edilir. Ancak müzekart geçerlidir. Bir müzekart edinerek Efes’i, aynı ildeki diğer birçok müze ile beraber gezebilirsiniz.


Efes Antik Kenti Ziyaret Saatleri 2019

Efes Antik Kenti’nde diğer tüm büyük müzeler gibi yaz ve kış saati uygulaması vardır. Turizm sezonunun yüksek olduğu yaz aylarında müze 10,5 saat boyunca açık iken, kışın 9 saat boyunca ziyarete açıktır.

Yaz Sezonu

15 Nisan ile 2 Ekim arası saat 08:00 ile 18:30 saatleri arasında ziyaret edilebilir

Kış Sezonu

3 Ekim ile 14 Nisan arası 08:00 ile 17:00 arası ziyarete açıktır.


Önerilen Diğer Blog Ve Gezi Yazıları

Efes Antik Kenti’nin tarihini bir kitap özeti gibi okumak isterseniz, Efes Antik Kenti Tarihi isimli yazıya göz atabilirsiniz. Bu yazıda, Efes’in M.Ö. 1000 yıllarında Atina Kralı Kodros‘un oğlu Anroklos tarafından efsanevi kuruluş öyküsünü bulabilir; kentin Lidya, Pers, Büyük İskender, Diadoklar ve Roma İmparatorluğu dönemlerinde nasıl varlığını sürdürdüğüne tanık olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Türkiye’de Gezilecek En iyi Antik Kentler Listesi


Efes Antik Kenti Giriş Ücreti Blog Yazısı by Serhat Engül

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri 2019

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *