İstanbul Gezilecek Yerler, Tarihi Eserler

İstanbul’da Gezilecek Yerler, Tarihi Eserler ve Müzeler

İstanbul, resmi kuruluş tarihi olan M.Ö. 638 yılından beri çok önemli bir kent olagelmiş. Antik Yunan devrinde Byzantion adıyla kurulan, Roma İmparatorluğu döneminde Konstantinopolis adıyla Roma ile eş başkent olan İstanbul; Bizans ve Osmanlı gibi iki büyük imparatorluğa daha başkentlik yapmış.

Roma, Bizans ve Osmanlı gibi üç büyük İmparatorluğa başkentlik yapması vesilesiyle İstanbul’a “İmparatorluklar Başkenti” yakıştırması yapılması boşuna değildir.

İstanbul‘da gezilip görülecek yerler esasında yıllar harcansa bile bitmez. Bırakın İstanbul‘u dışarıdan ziyaret etmeye gelenleri, İstanbul‘da yıllarca yaşayan insanlar bile bu kadim şehrin birçok yerini bilmezler.

Şimdi İstanbul’u ziyaret edecek olanlar için, İstanbul’da gezilecek tarihi ve turistik yerleri/eserleri/müzeleri mümkün olduğu kadar özetlemeye çalışalım.

İstanbul’da gezilecek yerler listesinde önerdiğimiz noktalar, İstanbul’un 4-5 gün içinde gezilebilecek başlıca köşeleridir. Eğer İstanbul hakkında daha çok bilgiye ihtiyaç duyarsanız, başlıkların altındaki linklere tıklayarak, detaylı gezi rehberlerine ulaşabilirsiniz.

İstanbul’da Gezilecek Yerler – Avrupa Yakası 2019

İstanbul’u ziyaret edecek gezginlere faydalı olması dileğiyle; Avrupa ve Anadolu olarak iki yakaya böldüğümüz, İstanbul’da Gezilecek Yerler listemize başlıyoruz.

 • Ayasofya Müzesi

Ayasofya‘yı gezilecek yerler arasında en başa koymamızın başlıca nedeni, 1500 yılı aşan yaşı ve tarihteki önemidir. Ayasofya 537 yılında Bizans (Doğu Roma) İmparatoru Jüstinyen tarafından inşa edilir. Ayasofya inşa edildiği tarihten itibaren, 1000 yıldan uzunca bir süre dünyanın en büyük ibadethanesi olarak kalır. 900 yıl Kilise ve 500 yıl Cami olarak hizmet verir.

Elbette tüm özellikleri bunlarla sınırlı değil. Ayasofya inşa edilirken kullanılan mimari teknikler, Orta Çağ‘ın çok ötesinde olduğundan yüzyıllar boyu aşılamamış ve çeşitli efsanelere konu olmuş. Ayasofya’nın hemen her köşesinin kendine has bir öyküsü ve önemi var. Bu yüzden bu muhteşem yapının bilgili bir tur rehberi ile gezilmesi önerilir.

Ayasofya Hakkında Bilgi İçeren Gezi Yazıları

İstanbul’un En Önemli Tarihi ve Turistik Eserlerinden Ayasofya Müzesi
İstanbul Gezilecek Tarihi Mekanlar
Ayasofya Müzesi – İstanbul Gezilecek Tarihi Ve Turistik Yerler
 • Topkapı Sarayı Ve Harem Dairesi

Topkapı Sarayı, İstanbul’un fethini takiben 1461 yılında inşa edilmeye başlanır. İnşaatı yaklaşık 17 yıl süren saray, 1478 tarihinde hizmete girer. Çoğu kişinin bildiğinin aksine, Topkapı Sarayı ile Harem Dairesi aslında beraber inşa edilmemiştir.

Fatih Sultan Mehmet‘in isteği üzerine saray, padişahın devlet işlerini yürüteceği bir kışla-saray olarak kurgulanmış ve uzunca bir süre de öyle kalmış. Kanuni Sultan Süleyman döneminden itibaren Haseki Hürrem Sultan‘ın etkisiyle Harem, Topkapı Sarayı’na taşınır.

Topkapı Sarayı Hakkında Bilgi İçeren Gezi Yazıları

Topkapı Sarayı bünyesinde Aya İrini, Topkapı Sarayı, Harem Dairesi ve İstanbul Arkeoloji Müzesi gibi dört büyük bölüm var. Her birini gezmek ayrı bir ücrete tabi. Topkapı Sarayı güncel giriş ücretleri ve ziyaret saatleri için Topkapı Sarayı Giriş Ücretleri isimli yazıya göz atabilirsiniz.

Adım adım Topkapı Sarayı gezi rotasını Topkapı Sarayı Gezi Rehberi isimli yazıdan takip edebilirsiniz. Tadilatlar dolayısı ile sıkça gezi güzergâhı değişen Harem Dairesi’ni layıkıyla gezmek için Harem Dairesi Gezi Rehberi yazısı da faydalı olabilir.

İstanbul’da Mutlaka Görülmesi Gereken Tarihi Eser Topkapı Sarayı
İstanbul Gezilecek Yerler Listesi
Topkapı Sarayı Müzesi – Sultanahmet’te Gezilecek Yerler
 • Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı ve Ayasofya gibi eserlerin hemen yanı başında olduğu için sıkça ziyaret edilir. Ancak İstanbul’un en büyük camisi değil. Sultanahmet Camii‘nin en büyük özelliği, Osmanlı döneminin en kaliteli İznik Çinileri ile bezenmiş olması. Bu muhteşem çinilerin etkisinde kalan yabancı ziyaretçiler, Sultanahmet Camii’ne Mavi Cami anlamına gelen “Blue Mosque” ismini vermişler.

Sultanahmet Camii, Sultan I. Ahmed devrinde inşa edilmeye başlanmış ve 7 sene içinde (1609-1616) tamamlanmış. 14 yaşında tahta çıkan Sultan I. Ahmed, 28 yaşında vefat eder ve eserinin tadını çıkarmaya ömrü vefa etmez. Sultan I. Ahmed ve oğulları II. Osman (Genç Osman) ve IV. Murad, caminin köşesindeki türbede istirahat etmektedir.

Sultanahmet Camii ve çevresi, özellikle Ramazan ayında İstanbul’da gezilecek yerler arasında en çok rağbet gören noktadır. Ramazan’da iftarınızı açacak bir restoran tavsiyesi için Sultanahmet’te En İyi Restoranlar yazısını okumak isteyebilirsiniz.

İstanbul’da Görülecek En Önemli Eserlerden Sultanahmet Camii
İstanbul Gezilecek Tarihi Yerler
İstanbul Gezilecek Tarihi Yerler Ve Camiler – Sultanahmet Camii
 • Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Sultanahmet Camii’nin yanı başında bulunan Türk ve İslam Eserleri Müzesi de ziyaret etmeye değer bir yerdir. Burada Türklerin Orta Asya’ya uzanan kökenlerini gözlemleyebileceğiniz bazı tarihi eserler vardır.

Osmanlıların ataları olan Selçuklu Devleti‘ne ait birçok antika halı da burada sergilenir. Türk halılarının tarihi ile ilgili önemli bir kaynaktır. Ayrıca Halifelikler döneminden kalma birçok eser de, özellikle Müslüman ziyaretçilerin ilgisini çekebilir.

Günümüzde müze olarak kullanılan bu bina, geçmişte Sultan Süleyman’ın sadrazamı Pargalı İbrahim Paşa’nın sarayı olarak kullanılmıştı. Bu vesileyle imparatorluğun en görkemli dönemini yansıtması açısından önemlidir.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Sultanahmet’te Ziyaret Edilebilir
İstanbul Gezilecek Yerler
Türk ve İslam Eserleri Müzesi
 • Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı da Ayasofya gibi Bizans İmparatoru Jüstinyen zamanında inşa edilir. Doğu Roma olarak da bilinen Bizans İmparatorluğu, 1000 yılı aşan ömrü ile dünyanın en uzun soluklu devletlerinden birisi… Yerebatan Sarnıcı, Sultanahmet’te bulunan devlet yönetim binaları ve Büyük Saray’a su sağlayan ana sarnıç olarak inşa edilmiş.

Bizans döneminde şehir çokça kuşatmaya uğradığı için, su depolamak ve kötü günler için saklamak elzemdi ve bu amaçla şehrin altına yüzlerce irili ufaklı sarnıç inşa edilmiş. Bugün müze olarak ziyaret edilebilen tek sarnıç şu an için Yerebatan Sarnıcı‘dır. Ancak Şerefiye Sarnıcı ve Binbirdirek Sarnıcı gibi sarnıçlar da özel izinle ziyaret edilebiliyor.


Önerilen Yazı: İstanbul’da Bizans Eserleri


İstanbul Gezilecek Yerler Listesindeki Yerebatan Sarnıcı
İstanbul Gezilecek Turistik Yerler
Yerebatan Sarnıcı – İstanbul Gezilecek Turistik Yerler
 • Kapalıçarşı

Kapalıçarşı aslında birçok bağımsız çarşının bir araya gelmesi ile yüzyıllar içinde ortaya çıkan geleneksel bir alışveriş merkezidir. Kendi içinde birçok bedestene ayrılan Kapalıçarşı‘nın 67 caddesi ve 3000’den fazla dükkânı vardır. Devasa boyutları ile haritasız gezilmesi pek mümkün değildir.  Çarşıya ilk kez gidenler için kaybolmak kaçınılmazdır ve zaten Kapalıçarşı’yı gezmenin de keyfi içinde kaybolmadan çıkmaz.

Kapalıçarşı’nın birçok giriş ve çıkış kapısı bulunuyor. Ana giriş kapısı Nuruosmaniye Camii tarafındaki 1 numaralı kapıdır. Ana çıkış kapısı ise Beyazıt tarafındaki 7 numaralı kapı. Bu iki kapı arasında uzanan cadde, Kalpakçılarbaşı Caddesi‘dir ve ana cadde olarak kabul edilir. Kapalıçarşı içerisinde yolunuzu bulmak için, bu caddenin istikametini bir pusula gibi devamlı aklınızda tutmanız tavsiye edilir.

Kapalıçarşı’da alışveriş yapmanın inceliklerini öğrenmek ve Kapalıçarşı’nın tarihine göz atmak için Kapalıçarşı Tarihi isimli gezi rehberi yazısına göz atabilirsiniz.


Önerilen Yeni Yazı: İstanbul’da Alışveriş Yapılacak Yerler


İstanbul’da Alışveriş Yapılacak Tarihi Osmanlı Çarşılarından Kapalıçarşı
İstanbul gezilecek tarihi çarşılar
Kapalıçarşı – İstanbul Gezilecek Tarihi Ve Turistik Yerler Listesi 2018
 • Süleymaniye Camii

Yazımızın içinde Sultanahmet Camii‘nden bahsederken, en büyük Osmanlı Camisi olmadığına dikkat çekmiştik. Osmanlı’nın en ünlü baş mimarı Mimar Sinan tarafından inşa edilen Süleymaniye Camii, İstanbul’un en büyük tarihi camisidir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun en büyük padişahı olarak kabul edilen Kanuni Sultan Süleyman için inşa edilmiştir. Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultan, bu caminin avlusundaki bir türbede yatmaktadır.

Süleymaniye Camii, konumu itibariyle Haliç‘e ve İstanbul Boğazı‘na kartal yuvası misali yüksek bir noktadan bakar. Bu sebeple dış avludan mükemmel bir deniz manzarası vardır. Caminin hem avlusu, hem de içi mimari açıdan sade fakat boyutlar ve ustalık açısından çok ihtişamlı bir şekilde inşa edilmiştir.

Bu sebeple ziyaretçilerde müthiş bir etki bırakır. Caminin özellikleri hakkında daha fazla detay için Süleymaniye Camii Tarihi ve Mimarisi isimli yazı tavsiye edilir.

Süleymaniye Camii, Sultanahmet Camii‘ne göre çok daha sessiz ve sakin olduğu için; Osmanlı mimari unsurlarını dikkatle incelemek için ideal bir tarihi eserdir. Süleymaniye Camii‘ni henüz ziyaret etmediyseniz, İstanbul gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyiniz.

Mimar Sinan Eseri Süleymaniye Camii

İstanbul Gezilecek Tarihi Ve Turistik Yerler
Süleymaniye Camii – İstanbul Turunda Gezilecek Tarihi Yerler ve Mekanlar
 • Mısır Çarşısı

Osmanlı İmparatorluğu, Doğu ile Batı arasında bir köprü gibi uzanan topraklara sahipti. Geçmişin en önemli ticaret yolları olan İpek Yolu ve Baharat Yolu, tam da Osmanlı topraklarının üzerinden geçmekteydi ve bu zenginlik Osmanlı Devleti’nin uzun yüzyıllar ayakta kalmasını sağladı.

Çin‘den gelen ipekli kumaşlar ve Hindistan‘dan gelen baharatlar, uzun yıllar boyunca kervanlar ile Mısır‘a taşındı ve oradan da gemiler ile İstanbul‘a getirildi. Bu kıymetli ticaret mallarının Avrupa‘ya nakledilmesi işini, ders kitaplarından hatırlayacağınız Venedikliler ve Cenevizliler üstlendiler.

Elbette İstanbul halkı da ticaret yollarının kavşak noktasında olmanın ödülünü aldı. Kıymetli ipekli kumaşlar ve baharatlar, asırlarca Mısır Çarşısı‘nda yerli halkın beğensine sunuldu.

Eminönü semtinin kalbinde, Yeni Cami ile yan yana duran Mısır Çarşısı günümüzde halen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeridir. Hafta sonları alışveriş için gelen kalabalıklardan dolayı etrafında adım atmak bile zordur.

Mısır Çarşısı (Fotoğraf: Ara Güler)

İstanbul Gezi Rehberi
Mısır Çarşısı Ve Eminönü Meydanı (Ara Güler) – İstanbul’da Gezilecek Yerler
 • Şehzadebaşı – Unkapanı – Zeyrek

Şehzadebaşı: Kanuni Sultan Süleyman’ın kendinden sonra tahta çıkarmayı planladığı oğlu Şehzade Mehmet,  henüz 20 yaşında iken çiçek hastalığından hayata gözlerini yumar. Buna çok üzülen Sultan Süleyman, Mimar Sinan‘a onun için Şehzade Camii‘ni yaptırır. Mimar Sinan’ın “Çıraklık Eserim” dediği bu cami semte de adını vermiştir. İstanbul‘a asırlar boyu su taşımış olan Roma İmparatoru Valens‘in eseri Bozdoğan Kemeri de Şehzadebaşı semtinin Atatürk Caddesi ile kesiştiği noktada görülebilir.

Unkapanı: Osmanlı döneminde şehre gelen un bu semtte tartıldığı ve buradan dağıtıldığı için, semte Unkapanı adı verilmiş. Unkapanı’nın en önemli özelliği, Tarihi Yarımada’yı ortadan ikiye ayıran Atatürk Caddesi‘ne ev sahipliği yapmasıdır. Bu caddenin bir tarafı Unkapanı ve bitişiğindeki Bozası ile ünlü Vefa Semti, diğer tarafı ise Zeyrek semtidir.

Zeyrek: Zeyrek Semti, hem Bizans hem de Osmanlı döneminin önemli yerleşim birimlerinden bir tanesiydi. Pantokrator Manastırı adı verilen ve Bizans’ın Komnenos Hanedanı’na mensubu imparatorların gömülü olduğu eski ve heybetli bir kilise bu semtte bulunur. Kilise Osmanlı Dönemi’nde camiye çevrilmiş ve Zeyrek Camii adını almıştır. İstanbul’da görülmesi gereken kıymetli tarihi yapılardan biridir.

İstanbul’un bu bahsettiğim semtleri, birçok kişinin haberdar olmadığı gizli hazinelerle doludur. İstanbul’da fotoğraf çekmeyi seven arkadaşların, Zeyrek-Unkapanı-Vefa üçgenini İstanbul gezilecek yerler listesine eklemesi önerilir.


Önerilen Yazı: İstanbul’un En Keyifli Yürüyüş Rotaları


Mimar Sinan’ın “Çıraklık Eserim” Dediği Şehzade Camii
İstanbul'da Keşfedilmemiş Tarihi Yerler
Şehzade Mehmet’e adanmış Şehzade Camii
 • Fatih Camii Ve Panorama 1453 Müzesi

İstanbul’u Roma İmparatorluğu‘nun ikinci başkenti olarak imar eden ve Konstantinopolis ismiyle yerleşime açan İmparator Konstantin, Havariyyun Kilisesi adı verilen bir mabedin içinde gömülüydü. Fetihten sonra Fatih Sultan Mehmet, kilisenin ziyaretçi sayısının çok azalması ve kilisenin merkezi konumu nedeniyle yaşanan güvenlik sorunlarından dolayı burayı yıktırmıştır.

Havariyyun Kilisesi’nin yerine, Fatih Sultan Mehmet’in türbesinin de içinde bulunduğu Fatih Camii inşa edilmiştir. Fatih Camii, Suriçi İstanbul‘un tam kalbinde yer alan etkileyici bir camidir.

Fatih Camii’nden çok uzak olmayan bir mesafede, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethini çeşitli görseller ile betimleyen Panorama 1453 müzesi bulunur. Osmanlı İmparatorluğu‘nun ve Türklerin dönüm noktası sayılan İstanbul’un fethi, bu müzede bilgilendirici bir biçimde ziyaretçilere aktarılmaktadır.

İstanbul’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerden Fatih Camii
İstanbul gezilecek yerler öneri ve tavsiye
Fatih Camii – İstanbul’da Gezilecek Yerler, Camiler, Osmanlı Eserleri
 • Cibali – Fener – Balat – Ayvansaray

Cibali, Fener, Balat ve Ayvansaray semtleri, Haliç‘in Güney kıyısında yan yana konumlanan çok kendine has semtlerdir. Cibali Semtinde bulunan Kadir Has Üniversitesi‘nden başlayarak, günübirlik bir yürüyüş turu ile dört semti birden gezmek mümkündür. Fener-Balat Turu olarak bilinen bu aktivite, Osmanlı döneminin çok kültürlü ve renkli yapısına aşina olmanız açısından önem taşır. Asırlar boyunca Musevi, Hristiyan ve Müslüman tebaanın nasıl da barış içinde yaşadığı, aynı sokakta konumlanmış Cami, Sinagog ve Kiliselerden net olarak gözlemlenebilir.

Fener ve Balat semtlerinde gezerken, yer yön bulmak ilk etapta biraz zor gelecektir. Bu sebeple ön bilgi edinmek için Fener Balat Gezilecek Yerler isimli yazıyı gözden geçirmenizi öneririm.

Şayet daha ayrıntılı bir Fener-Balat yazısı arıyorsanız Fener Balat Fotoğraf Çekilecek Yerler linkine göz atabilirsiniz. Bu yazı size adım adım haritalı gezi rotası sunacaktır.

İstanbul Gezilecek Yerler Listesinde Son Yılların Popüler Semti Balat
İstanbul'da Gezilecek Tarihi Semtler
Balat Semtinin Renkli Evleri – İstanbul’da Gezilecek Tarihi Semtler
 • Kariye Müzesi

Bizans İmparatorluğu, din temalı mozaik ve ikona sanatında çok ileri bir medeniyetti. Bizans’ın çeşitli dönemlerinden kalma ikonalar, mozaikler ve freskler İstanbul’un Ayasofya, Fener Rum Patrikhanesi, Fethiye Müzesi gibi yerlerinde sergilense de; aralarında günümüze en sağlam şekilde ulaşmış eserler Kariye Müzesi‘ndedir.

Hristiyanlığın kutsal kitabı olan İncil’den sahneler, Kariye Müzesi’nin duvarlarını ve tavanlarını süslemektedir. İç koridorda Hz. Meryem’in hayatı, dış koridorda ise Hz. İsa’nın doğumu ve yaşamı betimlenmektedir. 14. Yüzyıl’a tarihlenen bu mozaik dizisinin dünyada bir eşi benzeri yoktur.

Kariye Müzesi’nin büyüleyici mozaiklerinin öyküsünü okumak isterseniz, Kariye Müzesi Mozaikleri isimli, resimlerle süslü yazıya da bakabilirsiniz.

Kariye Müzesi’nin Eşsiz Mozaikleri Bize İncil’i Öykü Gibi Aktarır
İstanbul Gezilecek Tarihi Bizans Kiliseleri
Kariye Müzesi Mozaikleri – İstanbul Kültür Turlarında Gezilecek Yerler
 • Eyüp Camii Ve Pierre Loti Tepesi

Eyüp Camii, İslam tarihindeki en önemli sahabelerden, Ebu Eyyub Ensari Halid bin Zeyd‘in gömülü olduğuna inanılan yerde, İstanbul’un fethini takiben; 15. Yüzyıl’da inşa edilmiştir. Boyutları Selatin Camileri‘ne kıyasla küçük olsa da, mimari açıdan oldukça güzel ve etkileyici bir camidir. Adandığı isim sebebiyle, İstanbul’un en kutsal camii olarak kabul edilir.

Eyüp Semti’nde, Eyüp Camii haricinde görülecek en popüler yer, Pierre Loti Tepesi‘dir. Geç Osmanlı döneminde İstanbul’da yaşamış ve şehri çok sevmiş olan Fransız Şair Pierre Loti, rivayete göre şiirlerini bu tepeden Haliç‘e ve İstanbul manzarasına bakarak yazarmış. Tepeye teleferik ile çıkmak ve enfes manzaraya tanıklık etmek çok keyiflidir.

İstanbul’da Gezilecek Manzaralı Yerlerden Pierre Loti Tepesi
istanbulda sevgiliyle gezilecek yerler
Pierre Loti Tepesi – İstanbul Sevgiliyle Gezilecek Yerler Haliç Manzarası
 • Miniatürk – Koç Müzesi

Miniatürk: Eyüp’ten karayoluyla kolayca ulaşılan Miniatürk, Türkiye’nin en önemli tarihi eserlerinin birer temsili modelinin olduğu bir açık hava müzesidir. Boğaz Köprüsü’nün dev bir maketinin bulunduğu müzede, küçük bir tren ziyaretçileri bir uçtan diğerine taşımaktadır.

Özellikle ılık ve güneşli havaların olduğu bahar aylarında, çocuklarla gezmek için en ideal müzelerden biridir. Miniatürk, Haliç‘in en sonunda, Sütlüce semti sınırları içindedir.

Koç Müzesi: Rahmi Koç Müzesi, Haliç’in kuzey kanadında, Hasköy semtinde bulunur. Rahmi Koç Müzesi olarak da bilinen müze, Türkiye‘nin ilk endüstri müzesidir. Müzede eski radyolar, tren modelleri, tekne resimleri, otomobil koleksiyonu, eski bir şehir hatları vapuru ve denizaltı bulunur. İstanbul’da çocuklarla gezilecek en eğitici müzelerden biridir.

İstanbul’da Çocuklarla Gezilecek Müzelerden Koç Müzesi
İstanbul Gezilecek Müzeler
Rahmi M. Koç Müzesi – İstanbul’da Gezilecek İlginç Müzeler
 • Galata Kulesi

Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili sınav sorularında sıkça çıkan Venedikliler ve Cenevizliler, İstanbul’un tarihine damga vuran ticaret kolonileridir. Hem Bizans, hem de Osmanlı döneminde bazı özel imtiyazlara sahip olan bu denizci İtalyan tüccarları, İpek ve Baharat yollarından gelen malları, İstanbul’dan Avrupa‘ya ihraç etmişlerdir. Nice ipek kumaşlar, yiyecek ve içecek maddeleri ve hatta Anadolu Türk Halıları bu mahir denizcilerin çabaları ile yerine ulaşmıştır.

Bizans İmparatorluğu‘nun son dönemlerinde, Cenevizlilere özel ayrıcalıklar tanınmış ve Galata bölgesi kendilerine tahsis edilir. Bundan cesaret alan Cenevizliler, Haliç kıyılarına tepeden bakan bu güzel kuleyi inşa ederler.

Galata Kulesi, Osmanlı döneminde tulumbacıların yangınlara müdahale etmek için şehri gözetlediği bir yer olmuştur. Meşhur Hazerfan Çelebi, Haliç üzerindeki uçuşunu bu kuleden atlayarak gerçekleştirmiştir.

İstanbul’da Gezilecek Semtlerden Galata Ve Meşhur Galata Kulesi
İstanbul Manzarası İzlenecek Mekanlar
Galata Kulesi – İstanbulda Boğaz Manzarası İzlenecek Mekanlar
 • Beyoğlu (Pera) Semti Ve İstiklal Caddesi

Beyoğlu Semti ve onun kalbinde bulunan İstiklal Caddesi, İstanbul deyince ilk akla gelen yerlerdendir. İstiklal Caddesi, 19. Yüzyıl Osmanlı döneminde şehrin en popüler caddesiydi ve günümüze kadar da bu özelliğini sürdürdü.

Orient Express treninin Paris’ten, İstanbul’a zengin Avrupalıları getirdiği o yıllarda, caddenin başka bir adı da Grand Rue De Pera idi.

İstiklal Caddesi’ni gezmek isteyenler, Taksim Meydanı’ndan başlayan ve Galip Dede Caddesi bağlantısı ile Galata Kulesi’ne kadar devam eden bu keyifli rotada yapacakları yürüyüşten büyük keyif alabilirler.

İstiklal Caddesi’nin yakınlarında başlıca gezilecek yerlerden biri Pera Semti (Tepebaşı) ve onun kalbinden geçen Meşrutiyet Caddesi‘dir.

Yine İstiklal Caddesi yakınlarında antika dükkânları ile ünlü Çukurcuma, kafeleri ile ünlü Cihangir de bulunur. Beyoğlu Semti’nin mahallelerini ve tarihi içeren bir yazıya Beyoğlu Semti Tarihi isimli linkten ulaşabilirsiniz.


Önerilen Yazı: Beyoğlu’nda En İyi Restoranlar


İstanbul’da Yürüyüşe Çıkılacak En Güzel Yerlerden İstiklal Caddesi
İstanbulda kışın Sevgiliyle gidilecek gezilecek yerler
İstiklal Caddesi – İstanbul Sevgiliyle Gezilecek Yerler
 • Dolmabahçe Sarayı

Sultanahmet’teki Topkapı Sarayı, inşa edildiği 1470’li yılları takiben 400 yıl boyunca ana saray olarak kalmıştır. 1856 yılında, Osmanlı Sultanı Abdülmecid‘in talimatı ile inşa edilen Dolmabahçe Sarayı ise imparatorluğun son 70 yılında aynı işlevi görmüştür.

Dolmabahçe Sarayı, 19. Yüzyıl saray mimarları olan Balyan Ailesi tarafından, modern protokol kurallarına uygun bir şekilde, Avrupai bir tarzda inşa edilmiştir.

Osmanlı’nın son yüzyılında Beylerbeyi, Çırağan ve Yıldız gibi başka saraylar inşa edilmiş olsa da, Dolmabahçe Sarayı devletin gücünü ve otoritesini temsil eden ana saray görevini sürdürmeye devam etmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti‘nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, İstanbul’daki ilk konuşmasını bu sarayda yapmıştır. Saray aynı zamanda Atatürk’ün vefat ettiği yerdir ve Atatürk’ün odası halen ziyaret edilebilmektedir.

Dolmabahçe Sarayı’nın içinde birçok bölüm bulunmakta ve ziyaret için farklı biletler alınması gerekmektedir. Müzekart‘ın geçerli olmadığı sarayın güncel giriş ücreti ve ziyaret saatleri için Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti isimli yazıya bakabilirsiniz.

İstanbul’un Ziyaret Edilmesi Gereken Müzelerinden Dolmabahçe Sarayı
istanbulda gezilecek yerler resimli anlatım
Dolmabahçe Sarayı – İstanbul’un Görülmesi Gereken Müzeleri
 • Ortaköy Ve Bebek

Ortaköy: İstanbul’da yaşayan insanların ekseriyetle hafta sonlarında akın ettiği küçük ve şirin bir semttir. Boğazın tam ortasında bulunan bu güzel semtten enfes bir Boğaz Köprüsü manzarası vardır. Aynı şekilde Boğaz’da tekne turu yapan gezginler, Ortaköy semtinin ve Ortaköy Camii‘nin nefis manzarasını fotoğraflamaktan kendilerini alamazlar.

Gerçek adı Büyük Mecidiye Camii olan ve Balyan Ailesi tarafından inşa edilmiş olan Ortaköy Camii, adeta Boğaz’ın incisi gibi geçenleri selamlar.

Bebek: Boğaz kıyılarını gezen insanlar için en keyifli aktivitelerden birisi, Ortaköy‘den Bebek‘e kadar uzanan sahil yolunda yürümek ve fotoğraf çekmektir.

İstanbul Boğazı‘nın en güzel manzaralarını, denizin hemen yanı başında yürüyerek izlemek büyük keyiftir. Kafeleri, restoranları ve parkı ile ünlü Bebek semti ise, bu uzun yürüyüş sonunda mola verilecek harika bir yerdir.

İstanbul’da Gezilecek En Güzel Yerlerden Ortaköy Semti Ve Ortaköy Camii
istanbulda gezilecek yerler avrupa yakası
Ortaköy Camii Ve Semti- İstanbul Gezilecek Yerler Avrupa Yakası
 • İstanbul’da Tekne İle Boğaz Turu

İstanbul’da gezilecek yerlerin birçoğuna karadan ulaşmak mümkün değildir. O yüzden İstanbul Boğazı‘nda bir tekne gezintisine katılmak, Boğaz kıyısı boyunca sıralanmış enfes yalıları, camileri, kasırları ve hisarları görmek için en iyi yoldur.

Eminönü semtinden kalkan Şehir Hatları Boğaz Vapuru veya Turyol Boğaz Gezi Teknesi ile gerçekleştirebileceğiniz bu aktivite, İstanbul gezinizde çekeceğiniz en güzel fotoğrafları size sunacaktır.

İstanbul’da Eğlenceli Aktiviteler Arasındaki Boğaz Turu
istanbulda gezilecek görülecek yerler
İstanbul Boğazında Özel Tekne Gezisi – İstanbul Boğazı Görülecek Eserler

İstanbul’da Gezilecek Yerler – Anadolu Yakası 2019

 • Beylerbeyi, Çengelköy

Beylerbeyi semti, Boğaz‘da yapılan bir tekne gezisi sırasında en güzel manzarayı veren semtlerden biridir. Geç Osmanlı döneminin en görkemli yapılarından olan Beylerbeyi Sarayı ve bitişiğindeki zarif Beylerbeyi Camii, bu semtin sınırları içerisindedir.

Çengelköy ise Beylerbeyi’nin hemen bitişiğinde, İstanbul Boğazı’nın en şirin semtlerinden biri olarak göze çarpar. Eskiden Süper Baba dizisinin de çekildiği bu samimi semt, Çınaraltı Kahvesi ve asırlık çınarı ile meşhurdur.

Anadolu Yakası’nın En Güzel Tarihi Eserlerinden Beylerbeyi Camii
istanbul anadolu yakası keşfedilmemiş yerler
Beylerbeyi Camii – İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler
 • Üsküdar Ve Kız Kulesi

Üsküdar, İstanbul Anadolu Yakası‘nın tarihi yapılarıyla en göze çarpan semtidir. Mimar Sinan‘ın, Sultan Süleyman’ın meşhur kızı Mihrimah Sultan için inşa ettiği iki camiden biri bu semtte bulunur. Semtin sahilinden Harem istikametinde yapılacak bir yürüyüş sırasında, Boğaz’ın eşsiz manzarası görülebilir.

Bizans döneminden kalma bir yapı olan Kız Kulesi, İstanbul’un simge yapılarından biri olarak yine Üsküdar semti içindedir. Kız Kulesi‘ne gitmek için Salacak sahilinden kalkan motorlara binebilir ve gündüz kafe, akşam ise restoran olarak kullanılan bu tarihi yapıya ulaşabilirsiniz.

İstanbul gezilecek yerler listemizde, en çok evlenme teklifinin edildiği yer, Kız Kulesi olsa gerek.

Üsküdar Semtinin Simge Yapısı Kız Kulesi
istanbulda sevgiliyle yapılacak şeyler
Kız Kulesi – İstanbul Anadolu Yakası Görülmesi Gereken Yerler
 • Kadıköy – Bahariye – Moda

Kadıköy Anadolu Yakası’nda gezilecek en büyük semttir. Kadıköy rıhtımına çok yakın bir mesafede Kadıköy’ün meşhur Balık Pazarı bulunabilir. Geçmişten beri korunmuş olan dokusu ile semt pazarı yabancı ziyaretçilerin de sıkça geldiği bir yerdir.

Balık Pazarı’nın içinde Çiya Restaurant ismiyle, leziz Türk yemekleri sunan bir kebap restoranı bulunur. Osmanlı döneminden beri süregelen tatlıcılar olan Ali Muhittin Hacıbekir, Şekerci Cafer Erol ve Baylan Pastanesi isimli köklü tatlı dükkânları da yine Balık Pazarı yakınlarındadır.

Kadıköy’den Bahariye Caddesi‘ne çıkabilir ve Anadolu Yakası’nın İstiklal Caddesi olan bu güzel caddeyi turlayabilirsiniz. Bahariye Caddesi’nin bitiminde Moda Semti bulunur.

Moda semtinin çay bahçeleri ve iskelesi gerçekten görülmeye değerdir. Eğer vaktiniz varsa Anadolu Yakası’nın en büyük ve en gelişmiş alışveriş-yürüyüş noktası olan Bağdat Caddesi‘ne de gidebilirsiniz.

Kadıköy Çarşısı Son Yıllarda En Çok İlgi Gören Semtler Arasında
istanbulda gezilecek yerler
Kadıköy Çarşısı – İstanbul Alışveriş Yapılacak Semtler
 • Büyükada – Heybeliada – Burgazada

İstanbul’un güneyinde konumlanmış olan Prens Adaları, İstanbul’dan hava almak için bir kaçış arayanların ilk seçimidir.

Büyükada‘ya gidip faytona binmek ve Adanın sırtlarında bulunan Aya Yorgi Kilisesi‘nde mum yakıp dilek dilemek adettendir. Ayrıca yürüyüş yapmak veya bisiklete binmek için çok güzel sokaklar bulunur. Büyükada’nın mimarisi çok güzel ve sokakları ferahlık vericidir.

Heybeliada, sahilinde birbirinden güzel kafe ve restoranların olduğu; hoş bir ambiansa sahip bir adadır. Adanın sırtlarında Heybeliada Ruhban Okulu bulunur. Günümüzde faaliyette olmayan bu kurumun bahçesini gezebilir ve Heybeliada’nın tamamını tepeden gözleyebilirsiniz.

Burgazada, ünlü Türk yazarı Sait Faik Abasıyanık‘ın günümüzde bir müze olan evini ziyaret edebileceğiniz keyifli bir yerdir. Büyükada’ya göre çok daha sakin ve keyifli yürüyüşler yapabileceğiniz, Türk mimarisini gözden geçirebileceğiniz şirin bir yerdir.

İstanbul’da gezilecek tarihi yerler ve turistik noktalar yazımızın sonuna geldik. Elbette İstanbul gezilecek yerler listesi bununla sınırlı değil. İstanbul’u detaylarıyla gezmek, sonu kolay gelmeyecek keyifli bir hobi gibi.

İstanbul Gezilecek Yerler Listesindeki Heybeliada
Heybeliada Sokakları – İstanbul’da Gezilecek Sessiz Sakin Yerlerden Adalar

Önerilen Blog Yazıları


İstanbul’da Gezilecek Yerler, Tarihi Eserler, Müzeler Blog Yazısı By Serhat Engül

İstanbul’da Gezilecek Yerler, Semtler, Tarihi Eserler ve Müzeler 2019

2 thoughts on “İstanbul’da Gezilecek Yerler, Tarihi Eserler ve Müzeler”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *